"Pozwolę sobie nie komentować słów o zielonej wyspie onkologicznej"

Źródło:
TVN24
"Pozwolę sobie nie komentować słów o zielonej wyspie onkologicznej"
"Pozwolę sobie nie komentować słów o zielonej wyspie onkologicznej"TVN24
wideo 2/4
"Pozwolę sobie nie komentować słów o zielonej wyspie onkologicznej"TVN24

Pacjentów onkologicznych jest obecnie znacznie więcej niż było jeszcze rok temu o tej samej porze. I oni trafiają do nas w dużo bardziej zaawansowanym stadium choroby - mówiła w "Faktach po Faktach" doktor Magda Wiśniewska, kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie. Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, odnosząc się do słów ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, przekonywał zaś, że "nie ma czegoś takiego jak 'zielona wyspa onkologiczna'".

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski, przedstawiając we wtorek w Sejmie informację na temat sytuacji w ochronie zdrowia, powiedział, że "onkologia jako taka, przez cały czas pandemii, nie była dotknięta tą daniną, czy koniecznością wygospodarowania łóżek na walkę z covidem". - Była otoczona buforem bezpieczeństwa i specjalnymi warunkami działania – zapewnił minister.

– Wiele razy w pytaniach padały zarzuty, że walka z COVID-19 odbywa się kosztem onkologii. Absolutnie chce powiedzieć, że to jest manipulacja. W sensie systemowym onkologia jest zieloną wyspą i nie ma żadnych zakusów, by tworzyć oddziały covidowe, które obsługiwałyby pacjentów nieonkologicznych – powiedział Niedzielski.

ZOBACZ CAŁE "FAKTY PO FAKTACH" NA TVN24 GO >>>

O sytuacji pacjentów onkologicznych w czasie pandemii rozmawiali goście sobotnich "Faktów po Faktach": doktor Magda Wiśniewska, kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie oraz Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

"Cały czas goni nas onkologia"

Zapytana o słowa ministra doktor Magda Wiśniewska odparła: - Pozwolę sobie nie komentować słów o "zielonej wyspie onkologicznej".

- W tej chwili staramy się myśleć o tym, że istnieją także pacjenci i życie poza COVID-em. Chorzy niestety cierpią na tym, że cały system ochrony zdrowia w tej chwili jest nakierowany przede wszystkim na leczenie koronawirusa. Łóżek ubywa, zabiegów także jest mniej, chociaż stajemy na głowie, rzęsach i innych częściach ciała, by te zabiegi onkologiczne były zawsze priorytetem i mogły się odbywać - mówiła kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie.

Jak wskazała, oprócz tego, że jest to szpital tymczasowy, to prowadzi jednocześnie "normalną działalność pozacovidową z prawie stuprocentowym obłożeniem łóżek na wszystkich pozostałych oddziałach". - Staramy się przede wszystkim przyjmować pacjentów onkologicznych i tych z bezporednim zagrożeniem życia - podkreśliła. I dodała: - Cały czas nas goni onkologia.

Zwróciła uwagę, że pacjentów onkologicznych jest obecnie znacznie więcej niż było jeszcze rok temu o tej samej porze. - Oni trafiają do nas w dużo bardziej zaawansowanym stadium choroby niż rok temu. Być może ten strach przed pandemią spowodował, że dostanie się do lekarza było problematyczne. Takich stadiów rozwoju choroby nowotworowej, jakie obserwujemy teraz, ja nie widziałam już dawno - wyznała dr Wiśniewska.

"Onkologia cierpi i to bardzo"
"Onkologia cierpi i to bardzo"TVN24

"Onkologia cierpi i to bardzo"

- Nie ma czegoś takiego, jak "zielona wyspa onkologiczna" - zgodził się Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Zaznaczył, że onkologia mogła nie ucierpieć wyłącznie w instytutach onkologii, "które w pierwszej i drugiej fali walki z pandemią były oszczędzone" i nie tworzono tam łóżek covidowych. - Natomiast gdy mówimy o szpitalach takich jak (krakowski - red.) Szpital Uniwersytecki, który zgodnie ze statystykami NFZ jest największym ośrodkiem onkologicznym na terenie Małopolski, to proszę mi wierzyć, że onkologia cierpi i to bardzo - przekonywał gość "Faktów po Faktach".

Jak mówił Jędrychowski, spadek liczby procedur onkologicznych realizowanych w szpitalach jest olbrzymi. - Wynika on wprost z tego, że część oddziałów, które zajmowały się onkologią, została przekształcona w oddziały covidowe, a z drugiej strony to jest kwestia dostępu do łóżek intensywnej terapii - tłumaczył. Podkreślił, że jedno z drugim jest skorelowane.

Zwrócił uwagę, że przy rozległych zabiegach onkologicznych w wielu przypadkach pacjent nawet po udanym zabiegu wymaga leczenia na intensywnej terapii. - A te łóżka kolejnymi decyzjami są ograniczane - wskazał Jędrychowski.

Radziwiłł: żaden ośrodek onkologiczny nie został wykluczony z normalnego funkcjonowania
Radziwiłł: żaden ośrodek onkologiczny nie został wykluczony z normalnego funkcjonowaniaTVN24

"Łóżka znikają w ekspresowym tempie"

- Mamy w tej chwili wolne łóżka, ale one w tempie ekspresowym znikają - powiedziała kierownik Szpitala Tymczasowego w Szczecinie. Zwróciła uwagę, że jeszcze trzy tygodnie temu jej placówka była "szpitalem zapasowym", gdzie przebywało kilkunastu, do trzydziestu chorych na COVID-19. - W tej chwili tych chorych mamy siedemdziesięciu i codziennie przyjmujemy kilkunastu nowych. Myślę, że do końca przyszłego tygodnia wszystkie miejsca w tej lokalizacji się zapełnią - oceniła.

Jej najmłodszy pacjent covidowy miał 22 lata. - Udało się go wypisać do domu po 24-dniowej hospitalizacji - dodała. Jak mówiła, jeszcze w fali listopadowo-grudniowej chorzy w przedziale wiekowym 40-50 lat to były pojedyncze przypadki. - W tej chwili połowa chorych, których mam w szpitalu tymczasowym, to są chorzy 30- lub 40-letni, czyli jeszcze młodsi. Osoby starsze stanowią obecnie jakieś 45-55 procent populacji chorych w szpitalu tymczasowym w Szczecinie - zaznaczyła.

Jej zdaniem jest to efekt szczepień, ale także pojawieniem się brytyjskiej odmiany koronawirusa.

Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie również przyznał, że "sytuacja zasadniczo zmieniła się na gorsze w ciągu ostatnich tygodni". - Wolne łóżka jeszcze są, ale wyłącznie dlatego, że praktycznie co trzy dni tworzymy nowy oddział covidowy - zauważył.

Jak wskazał, tylko w ciągu ostatniego tygodnia w jego placówce utworzono ponad 100 miejsc ogólnointernistycznych dla pacjentów covidowych i kilkanaście miejsc intensywnej terapii. - Oczywiście te łóżka znikają w bardzo szybkim tempie i niestety, statystyka jest taka, że na nasze oddziały trafiają coraz młodsi pacjenci i w coraz cięższym stanie - poinformował. Zaznaczył, że z tlenoterapii korzysta powyżej 90 procent pacjentów. - A tak naprawdę momentami wszyscy nasi pacjenci, bo ci, którzy jej nie potrzebują, wracają do domu - dodał.

Dworczyk: osoby, które nie korzystają ze swojego terminu szczepienia AstrąZeneką trafiają na koniec kolejki
Dworczyk: osoby, które nie korzystają ze swojego terminu szczepienia AstrąZeneką trafiają na koniec kolejkiTVN24

"Spora grupa pacjentów, którzy byli zapisani na szczepienia nie zgłasza się"

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w sobotę, że "w ostatnich dniach o kilkadziesiąt procent spadła liczba osób rejestrujących się na szczepienia preparatem AstraZeneca". Jest to związane z obawami, podnoszonymi po stwierdzeniu pojedynczych przypadków wystąpienia zatorów u osób, które przyjmowały ten preparat. O bezpieczeństwie szczepionki zapewniły jednak zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Europejska Agencja Leków.

- Spora grupa pacjentów, którzy byli zapisani na szczepienia nie zgłasza się, upewniwszy się wcześniej, że jest to AstraZeneca. My staramy się na bieżąco przekonywać, że korzyści płynące ze szczepienia są znacząco wyższe niż potencjalne ryzyko wynikające z ewentualnych objawów ubocznych - mówiła w "Faktach po Faktach" doktor Wiśniewska.

Zachęcała do szczepienia "każdą formą szczepionki, jaka jest dostępna". - Tylko to może spowodować, że wyjdziemy z lockdownu i zaczniemy wracać do normalności - przekonywała.

- U nas sytuacja wygląda podobnie - przyznał Jędrychowski. Zwrócił jednocześnie uwagę, że w jego szpitalu szczepionkę AstraZeneki otrzymują przede wszystkim lekarze i nauczyciele akademiccy. - Tam ten odsetek osób niezgłaszających się był zdecydowanie mniejszy. Być może jest to związane z pewnego rodzaju świadomością, na ile te zdarzenia niepożądane są incydentalne - zaważył. Jak podkreślił, "brak jest dowodów na to, że one są faktycznie związane z podaniem szczepionki".

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

"W noc wigilijną Rosja dokonała masowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta. W tym czasie, w świątecznym wywiadzie, premier Orban nazwał Putina uczciwym partnerem Węgrów" - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Wspomniał przy tym o Marcinie Romanowskim, który uciekł z Polski i otrzymał azyl polityczny na Węgrzech.

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ukraiński dron zaatakował na zaanektowanym Krymie statek Fedor Uriupin - przekazał niezależny, rosyjskojęzyczny kanał na Telegramie "Krymski Wiatr". Jednostka ta, zanim Rosja okupowała półwysep w 2014 roku, należała do ukraińskiej firmy.

Atak na statek przejęty przez Rosjan po aneksji Krymu

Atak na statek przejęty przez Rosjan po aneksji Krymu

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

W Nowym Jorku spadł śnieg. Białych świąt w tym mieście nie było od 15 lat - podały lokalne media. W Boże Narodzenie w Central Parku leżało kilka centymetrów śniegu. - Bez śniegu nie ma świąt - zauważył Julian Gonsalves, mieszkaniec Nowego Jorku.

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Białe święta po raz pierwszy od 15 lat

Źródło:
ENEX, abcnews.go.com, nypost.com

Kierowca taksówki zjechał z jezdni na chodnik i staranował na nowojorskim Manhattanie przechodniów. Siedem osób, w tym 9-letni chłopiec, zostało rannych. Trzy osoby przewieziono do szpitala - poinformowała policja dodając, że kierowca najprawdopodobniej zasłabł.

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Taksówkarz staranował przechodniów na Manhattanie

Źródło:
Reuters, PAP, ABC7
Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja w stolicy Mozambiku, Maputo, poinformowała, że w tamtejszym więzieniu doszło do buntu, w jego skutek uciekło 1534 osadzonych. Na ulicach trwają starcia po decyzji sądu o wygranych wyborach prezydenckich przez Daniela Chapo, kandydata partii Frelimo. Opozycja twierdzi, że wybory sfałszowano.

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Źródło:
PAP

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło przeprowadzenie zmasowanego ataku na infrastrukturę energetyczną w Ukrainie. Resort ocenił, że "cel ataku został osiągnięty, wszystkie obiekty zostały trafione". Inne dane podaje strona ukraińska. Atak, nazywając go "skandalicznym", potępił prezydent USA Joe Biden. Poinformował przy tym, że polecił Pentagonowi kontynuowanie wzmożonych dostaw broni do Ukrainy.

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Rosja potwierdza zmasowany atak na ukraińską infrastrukturę energetyczną. Reakcja Joe Bidena

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kilkaset osób musiało zostać ewakuowanych po tym, jak doszło do awarii wyciągu krzesełkowego w alpejskim ośrodku narciarskim Le Devoluy w południowo-wschodniej Francji. Nagranie świadka tej akcji udostępnił Reuters.

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Awaria wyciągu, utknęło kilkaset narciarzy. Nagranie z ewakuacji we francuskich Alpach

Źródło:
Reuters

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Burza śnieżna nawiedziła Bośnie i Hercegowinę. Ponad 200 tysięcy domów było w środę pozbawionych prądu. Intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego, a niektóre miejscowości zostały odcięte od świata. Biało zrobiło się też w Serbii i Chorwacji.

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Bałkany pod śniegiem. Samochody utknęły w zaspach, domy były pozbawione prądu 

Źródło:
Reuters, ENEX, vijesti.ba

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zniszczyła skład amunicji na poligonie Kadamowskim w obwodzie rostowskim. Do tego celu użyła dronów dalekiego zasięgu. Poligon ten jest jednym z największych w Rosji, a skład służył do zaopatrywania rosyjskich wojsk na froncie donieckim. Informację przekazała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na źródło w SBU.

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

"Piekielny" nalot na tyłach Rosjan 

Źródło:
PAP

Salvamento Maritimo, służba odpowiedzialna za bezpieczeństwo na hiszpańskich wodach, uratowała w Boże Narodzenie co najmniej 324 imigrantów, którzy na sześciu łodziach dotarli do Wysp Kanaryjskich.

Akcja na Wyspach Kanaryjskich. Uratowano ponad 300 migrantów

Akcja na Wyspach Kanaryjskich. Uratowano ponad 300 migrantów

Źródło:
PAP

Na malezyjskiej wyspie Borneo naukowcy odkryli nowy gatunek rośliny zwanej dzbanecznikiem. Ma ona liście pokryte włoskami przypominającymi futro orangutana. Znaleziono tylko 39 okazów.

Ta roślina jest jak orangutan

Ta roślina jest jak orangutan

Źródło:
PAP
"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

"Nawrocki ma problem, który nazwałbym kulinarnym"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Czworo podróżnych przyleciało z różnych kierunków: Niemiec, Włoch, Grecji oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Na lotnisku w Katowicach-Pyrzowicach wszyscy zostali zatrzymani. 

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Przylecieli na święta, trafili do aresztu

Źródło:
tvn24.pl

Specjaliści od podróży i turystyki brytyjskiego dziennika "The Independent" stworzyli listę ulubionych miejsc mijającego roku. Znalazło się na niej jedno miasto z Polski.

Hawaje, Korfu, Paryż i... Łódź. Lista "ulubionych miejsc na świecie" według "The Independent"

Hawaje, Korfu, Paryż i... Łódź. Lista "ulubionych miejsc na świecie" według "The Independent"

Źródło:
The Independent

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24