Sejm zdecydował w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego

Źródło:
TVN24
Sejm wyraził zgodę na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowego
Sejm wyraził zgodę na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowegoTVN24
wideo 2/34
Sejm wyraził zgodę na przedłużenie o 60 dni stanu wyjątkowegoTVN24

Sejm zgodził się na przedłużenie o kolejne 60 dni stanu wyjątkowego, który obowiązuje w części województwa podlaskiego oraz lubelskiego. Ostatecznie za tym rozwiązaniem głosowało 237 posłów, 179 było przeciw, zaś 31 wstrzymało się od głosu.

Wniosek prezydenta w tej sprawie posłowie zajmowali się w czwartek wieczorem. Około godziny 23.30 odbyło się głosowanie, w którym zdecydowano, że stan wyjątkowy zostanie przedłużony.

Ostatecznie za tym rozwiązaniem głosowało 237 posłów, 179 było przeciw, zaś 31 wstrzymało się od głosu. 

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

TAK RELACJONOWALIŚMY DEBATĘ W TVN24.PL >>>

Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja.

Soloch: nie ustały przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego

Treść wniosku prezydenta przedstawił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

- Zgodnie z wnioskiem Rady Ministrów podstawowym problemem na granicy polsko-białoruskiej, stanowiącą granicę zewnętrzną Unii Europejskiej są zintensyfikowane próby nielegalnego przekraczania granicy państwowej - powiedział.

- Pragnę przekazać, że prezydent wysoko ocenia pracę Straży Granicznej, sił zbrojnych oraz policji. W imieniu prezydenta pragnę wyrazić najwyższe uznanie dla wszystkich funkcjonariuszy oraz żołnierzy pełniących służbę na terenie obowiązującego stanu wyjątkowego - dodał.

Jednocześnie wskazał, że "w ocenie prezydenta oraz Rady Ministrów nie ustały przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego". - Dalsze przeciwdziałanie jego przyczynom jest możliwe wyłącznie w drodze przedłużenia jego obowiązywania. Prezydent wnosi o przesłużenie stanu wyjątkowego na dalszy okres 60 dni - przekazał.

Soloch: nie ustały przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowego
Soloch: nie ustały przyczyny wprowadzenia stanu wyjątkowegoTVN24

Sipiera: dzięki stanu wyjątkowemu zmniejszyło się nakręcanie spirali emocji

W imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość głos zabrał poseł Zdzisław Sipiera. Stwierdził, że dzisiaj na granicy "nie widzimy happeningów, biegów na orientację niektórych posłów opozycji". Przekonywał, że zmniejszyło się "epatowanie przekazem medialnym w celu nakręcenia spirali emocji".

- Codziennie widzimy intensyfikację działań strony białoruskiej. Celem tego jest zmniejszenie skuteczności operacyjnej naszych służb - mówił dalej.

Wskazywał, że "sytuacja jest bardzo napięta i w każdej chwili może zostać podniesiona do wyższych elementów prowokacji". - Co jest nam potrzebne? Czas, wyciszenie sporów, porozumienie polityczne, pomoc dla naszych służb - powiedział.

Sipiera: dzięki stanu wyjątkowemu zmniejszyło się nakręcanie spirali emocji
Sipiera: dzięki stanu wyjątkowemu zmniejszyło się nakręcanie spirali emocjiTVN24

Sienkiewicz: świetnie wam idzie ściganie kobiet i dzieci, ale mężczyzn już nie jesteście w stanie złapać

W imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej głos zabrał poseł Bartłomiej Sienkiewicz. - Minął miesiąc stanu wyjątkowego i najlepiej sprawdzić sposób jego działania nie na wschodniej granicy, ale na zachodniej. W połowie września 460 uchodźców dotarło do Brandenburgii. Pod koniec września liczba ta wzrosła do 700 - zwracał uwagę.

- Duża część tych uchodźców to zdrowi mężczyźni. Prawda o stanie wyjątkowym, który wprowadziliście, jest taka, że świetnie wam idzie ściganie kobiet i dzieci, ale mężczyzn już nie jesteście w stanie złapać - zwrócił się do przedstawicieli obozu rządowego.

- Wasze działania niszczą państwo polskie, a nie przywracają bezpieczeństwo Polakom. Dlatego będziemy głosować przeciw, kierując się odpowiedzialnością za państwo, które niszczycie. Będziemy głosować przeciw, kierując się względami bezpieczeństwa Polaków. Będziemy głosować przeciw ze względu na zwykłą ludzką przyzwoitość - powiedział poseł KO.

Sienkiewicz: świetnie wam idzie ściganie kobiet i dzieci, ale mężczyzn już nie jesteście w stanie złapać
Sienkiewicz: świetnie wam idzie ściganie kobiet i dzieci, ale mężczyzn już nie jesteście w stanie złapaćTVN24

Gawkowski: wydłużacie stan wyjątkowy, traktując go jako zasłonę dymną dla rozkładu systemu

W imieniu klubu Lewicy mówił jego szef, Krzysztof Gawkowski. - Bezpieczeństwo polskich granic to sprawa priorytetowa i w imieniu Lewicy deklaruję wsparcie dla legalnych działań, które zapewnią bezpieczeństwo tej granicy. Ale bezpieczna granica to taka, na której nikt nie ginie - powiedział.

- Wydłużacie stan wyjątkowy, traktując go jako zasłonę dymną dla rozkładu systemu, ale opieki zdrowotnej. Chcecie przykryć kolejne raporty NIK-u, kary finansowe nałożone na Polskę. Wstydzicie się skali nepotyzmu i kolesiostwa. To są powody, dla których wprowadzacie stan wyjątkowy - zwrócił się do rządzących Gawkowski.

- Łatwiej jest kłamać i fabrykować dowody bez kamer, fleszy i mikrofonów - dodał.

Gawkowski: wydłużacie stan wyjątkowy, traktując go jako zasłonę dymną dla rozkładu systemu
Gawkowski: wydłużacie stan wyjątkowy, traktując go jako zasłonę dymną dla rozkładu systemuTVN24

Nowogórska: nikt nie ma abonamentu na bezpieczeństwo i monopolu na rację

W imieniu klubu Koalicji Polskiej przemawiała posłanka Urszula Nowogórska. Na początku swojego wystąpienia podkreśliła, że "ludzkim obowiązkiem jest udzielić kobiecie pomocy, jest dać dziecku szklankę wody, kromkę chleba i buty, jeśli ich nie mają".

- Nikt nie ma abonamentu na bezpieczeństwo i monopolu na rację. Dlatego uważamy, że nie można pozwolić na działania reżimu Łukaszenki, który zagraża bezpieczeństwu Polaków - powiedziała.

Zwracała uwagę, że "wprowadzenie takiego stanu i działania podjęte w wyniku jego wprowadzenia muszą odpowiadać stanowi rzeczywistego zagrożenia i powinny zmierzać do przywrócenia państwu normalnego funkcjonowania".

- To, co dzieje się na granicy, jest szkodliwe dla wizerunku Polski. Podsycanie antagonizmów międzyludzkich i kreowanie strachu będzie tragiczne w skutkach - przestrzegła.

Nowogórska: nikt nie ma abonamentu na bezpieczeństwo i monopolu na rację
Nowogórska: nikt nie ma abonamentu na bezpieczeństwo i monopolu na rację TVN24

Winnicki: rząd nie podołał zadaniu uszczelnienia granicy

Głos zabrał także przedstawiciel koła Konfederacji, poseł Robert Winnicki. - Kiedy słyszę głosy, które dochodzą z lewej strony sali, kiedy słyszę, jak atakowane są służby, to myślę, że dzisiaj w Mińsku strzelają korki od szampana - mówił, nawiązując do wystąpienia między innymi posła Gawkowskiego.

Jednocześnie przyznał, że "polska granica wschodnia cieknie". - Jest szturmowana i rząd nie podołał zadaniu jej uszczelnienia - dodał.

- Ta granica jest niepilnowana. Wiemy to z relacji mieszkańców województwa podlaskiego. Ludzie cały czas donoszą, że Straż Graniczna nie jest w stanie upilnować tej granicy pozbawionej naturalnych barier - mówił dalej.

Winnicki stwierdził, że "jest tylko jedna metoda, jak skutecznie powstrzymać napór na nasze granice". - To jest wybudować tam mur z prawdziwego zdarzenia - powiedział.

Gill-Piątek: nie zgadzamy się na bycie krajem, który, zasłaniając się stanem wyjątkowym, torturuje dzieci

W imieniu koła Polska 2050 głos zabrała posłanka Hanna Gill-Piątek. - Kiedy wy, panowie ministrowie, odgrywaliście obrzydliwą komedię, te dzieci czekały, aż ktoś je ogrzeje, nakarmi i przytuli - zwróciła się do przedstawicieli rządu.

- Wobec realnego zagrożenia ze strony Białorusi ośmieszyliście nas w Europie, poniżyliście honor służb, a teraz przychodzicie, żeby na dłużej ukryć swoją nieudolność - kontynuowała.

- Polska 2050 jest za ochroną granic, ale nie zgadzamy się na bycie krajem, który, zasłaniając się stanem wyjątkowym, torturuje dzieci. Bezpieczeństwo nie wyklucza człowieczeństwa, a wy nie potraficie się uporać ani z jednym, ani z drugim - dodała.

Wypij: rzetelna informacja nie jest zagrożeniem

W imieniu koła Porozumienia przemawiał poseł Michał Wypij. Mówił, że manewry wojskowe się zakończyły, a na naszej granicy zaczęli umierać ludzie.

Odniósł się też do braku dziennikarzy na granicy polsko-białoruskiej. Wskazywał, że "rzetelna informacja nie jest zagrożeniem, jest zagrożeniem jedynie dla tych, którzy mają nieczyste intencje". - Nikt nie ma wątpliwości, że to reżim Alaksandra Łukaszenki stoi za tą sprawą - dodał.

- Moje środowisko polityczne bez dopuszczenia opinii publicznej do rzetelnej informacji nie może zgodzić się na przedłużenie stanu wyjątkowego - przekazał.

Szramka: na Białorusi przekaz kreuje Łukaszenka, u nas przekaz dostajemy od was

W imieniu koła Polskie Sprawy przemawiał poseł Paweł Szramka.

- Daleki jestem od porównywania Białorusi do Polski. Natomiast na Białorusi przekaz kreuje Łukaszenka, u nas przekaz dostajemy od was. Na ile obiektywny, możemy wątpić, bo nie możemy tego zweryfikować - powiedział.

- To jest wyjątkowa sytuacja, a pan premier nie przysłuchuje się tej debacie. Nie ma ważniejszej decyzji, którą możemy na tej izbie podjąć. Nieobecność pana premiera pokazuje, jak ta izba i ta sprawa jest lekceważona - mówił poseł niezależny Paweł Zalewski.

- Konferencja ministrów Kamińskiego i Błaszczaka nie pokazała Polakom, jak chcecie uszczelnić granicę. Pokazała jedynie, że chcecie wzbudzić nienawiść do Polaków - zwrócił się do rządzących.

Mariusz Kamiński: 95 procent ludzi, którzy próbują przekroczyć naszą granicę, jest zatrzymywanych na linii granicznej

Po wystąpieniu przedstawicieli klubów i kół głos zabrał szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Mówił, że "to, z czym mamy do czynienia na polsko-białoruskiej, to jest zjawisko masowej nielegalnej migranci organizowanej przez państwo białoruskie".

Jak mówił dalej, interes polityczny Aleksandra Łukaszenki to jest "zdestabilizować sytuację w Polsce, na Litwie, czyli w tych państwach, gdzie białoruscy uchodźcy znajdują bezpieczne schronienie".

- Ludzie, którzy trafiają na naszą granicę, to osoby, które znajdują się na terenie Białorusi legalnie. Są migrantami, którzy chcą poprawić swoją sytuację życiową. Można rozumieć tę potrzebę, ale nie kosztem łamania prawa. (...) Nie można tolerować masowego łamania prawa międzynarodowego i naszych granic - podkreślił.

Przekazał, że "95 procent ludzi, którzy próbują przekroczyć naszą granicę, jest zatrzymywanych na linii granicznej".

Mówił też o potencjalnym niebezpieczeństwie związanym z tym, co znaleziono w 50 telefonach migrnatów.

Czytaj więcej: Kamiński o migrantach: właściciele 50 zbadanych telefonów mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa

Kamiński:  znaleziono numer osoby, która wedle baz naszych sojuszników przygotowywała zamach terrorystyczny
Kamiński: znaleziono numer osoby, która wedle baz naszych sojuszników przygotowywała zamach terrorystycznyTVN24

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią na obszarze części województw lubelskiego i podlaskiego. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta wydanego na wniosek rządu.

Na obszarze objętym stanem wyjątkowym między innymi nie mogą pracować media. Wszystkie informacje pochodzące z tego rejonu są przekazywane opinii publicznej przez czynniki oficjalne.

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakazy aresztowania byłego ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu i szefa sztabu generalnego Walerija Gierasimowa.  

Jest nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Jest nakaz aresztowania Szojgu i Gierasimowa

Źródło:
PAP

Benedyktyńska robota - tak o rozwiązaniu zagadki śmierci 39-letniej Natalii z Gortatowa pod Poznaniem mówi dziennikarz "Gazety Wyborczej" Piotr Żytnicki, który dotarł do ustaleń śledczych. Według niego kobieta przed śmiercią zostawiła wskazówkę, według której jeśli coś miałoby się jej stać, o zbrodnię należy podejrzewać jej męża. W trakcie pracy nad sprawą funkcjonariusze usypiali czujność mężczyzny, zarządzając poszukiwania w zupełnie innym miejscu niż to, w którym pracowali śledczy.

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Natalia bała się o życie, przed śmiercią zostawiła ważną wskazówkę

Źródło:
TVN24, "Gazeta Wyborcza"

Rajdowiec Sébastien Ogier miał wypadek w pobliżu Gołdapi w czasie zapoznawania się z jedną z tras Rajdu Polski. Auto Francuza zderzyło się czołowo z innym samochodem. Na miejscu lądowały dwa helikoptery lotniczego pogotowia ratunkowego, które zabrały wszystkich poszkodowanych do szpitala.

Wypadek rajdowca podczas próbnej jazdy. Cztery osoby ranne

Wypadek rajdowca podczas próbnej jazdy. Cztery osoby ranne

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Człuchowa (woj. pomorskie) poszukują zaginionej Katarzyny Oldenburg, mieszkanki Debrzna, matki dwójki dzieci, która 13 czerwca wyszła z domu i do dzisiaj nie wróciła. Od tego dnia nie ma z kobietą kontaktu. Funkcjonariusze ustalili, że 32-latka tuż przed zaginięciem była widziana w jednym ze sklepów. Jest to ostatnie miejsce, gdzie nagrały ją kamery monitoringu.

Wyszła z domu, zrobiła zakupy i zaginęła. Policja szuka 32-latki

Wyszła z domu, zrobiła zakupy i zaginęła. Policja szuka 32-latki

Źródło:
tvn24.pl, KPP Człuchowie

Praca po kilkanaście godzin dziennie bez wynagrodzenia, za to w cieniu przemocy i gróźb - tak przez 23 lata wyglądała rzeczywistość Mikołaja Jerofiejewa. Sąd w Legnicy wydał nieprawomocny wyrok za wykorzystywanie Rosjanina do pracy w nieludzkich warunkach. Właścicielka fermy drobiu w Lisowicach została skazana na 1,5 roku więzienia. - Pokrzywdzony mieszkał w bardzo trudnych warunkach, w pokoju w zasadzie bez okna, przy kotłowni, gdzie miał tylko materac - podkreślił sędzia.

Mikołaj spędził 23 lata na fermie w nieludzkich warunkach. Zapadł wyrok

Mikołaj spędził 23 lata na fermie w nieludzkich warunkach. Zapadł wyrok

Źródło:
TVN24, PAP

Ośmiu członków załogi statku, który uderzył w most Key Bridge w Baltimore i doprowadził do jego zawalenia, wróciło do domów. Wcześniej marynarze trzy miesiące spędzili na kontenerowcu, ponieważ nie wolno im było go opuścić. Oczekiwano od nich "pomocy w dochodzeniu", nie mieli też potrzebnych dokumentów.

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Ich statek uderzył w most w Baltimore. Co się stało z załogą kontenerowca

Źródło:
BBC

Na Kaukazie Północnym robi się gorąco, ale do wybuchu w tym regionie jest jeszcze daleko - prognozuje w rozmowie z ukraińskim radiem NV Iwan Preobrażeński, znany rosyjski politolog. W niedzielę w dwóch miasta dagestańskich - Derbencie i Machaczkale - doszło do zamachów terrorystycznych. Zdaniem analityka w regionie spełnia się "rosyjski klasyk", a zajęte wojną w Ukrainie służby nie zauważyły odradzającego się "podziemia islamistycznego".

"Służby były zajęte Ukrainą". W tym czasie odrodziło się "podziemie islamistyczne"

"Służby były zajęte Ukrainą". W tym czasie odrodziło się "podziemie islamistyczne"

Źródło:
NV, RBK, Wiedomosti

W Grecji od 1 lipca w sektorze prywatnym zacznie obowiązywać sześciodniowy tydzień pracy - informuje portal Greek Reporter. Dodaje, że nie dotyczy to pracowników branży gastronomicznej i turystycznej.

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Wprowadzają sześciodniowy tydzień pracy od lipca

Źródło:
PAP

W Sejmie procedowane są wnioski o uchylenie immunitetów dwóm posłom PiS - Michałowi Wosiowi i Marcinowi Romanowskiemu. - Koalicja rządząca zapowiadała rozliczenie. Kto nie wierzył, ten uwierzy. A nie wierzyli ci, którzy dokonywali tych przestępstw - powiedział senator KO Ryszard Brejza. Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak twierdzi, że to "zemsta polityczna".

"Koalicja zapowiadała rozliczenie. Kto nie wierzył, ten uwierzy"

"Koalicja zapowiadała rozliczenie. Kto nie wierzył, ten uwierzy"

Źródło:
TVN24

W najbliższych godzinach, podczas zwyczajnego walnego zgromadzenia Orlenu, zapadną decyzje dotyczące byłych członków zarządu z Danielem Obajtkiem na czele, a także rady nadzorczej. Projekty uchwał o podziale zysku, w tym wysokości dywidendy za 2023 r. - to kolejne punkty porządku obrad.

Sądny dzień dla Obajtka. Dziś zapadną kluczowe decyzje

Sądny dzień dla Obajtka. Dziś zapadną kluczowe decyzje

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Śmierć w leśnej głuszy, bez świadków. Dlaczego przy wycince drzew ginie tak wielu ludzi?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pierwotne czarne dziury mogą stanowić tylko ułamek ciemnej materii, jaka występuje we Wszechświecie. Tak wynika z obserwacji polskich astronomów z projektu OGLE, którzy przedstawili wyniki analiz danych z niemal 20 lat obserwacji. Wskazują one również na inną ważną kwestię związaną z pochodzeniem fal grawitacyjnych.

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

"Jedna z największych zagadek współczesnej astronomii". W jej rozwikłaniu pomogli Polacy

Źródło:
PAP, Obserwatorium Astronomiczne UW

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Radomiu zatrzymali mężczyznę znanego jako "żuromiński duch", który jest podejrzewany o handel fentanylem. Oprócz niego funkcjonariusze ujęli cztery inne osoby i zabezpieczyli fentanyl.

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

"Duch" z Żuromina zatrzymany. Jest podejrzany o handel fentanylem

Źródło:
PAP

Do tragedii doszło dziś rano w Lubieszynie (woj. pomorskie). Nie żyją dwie osoby podróżujące autem, które zjechało na pobocze i dachowało. Jak wynika z oględzin miejsca zdarzenia, kierowca prawdopodobnie uderzył w pień ściętego drzewa. Samochód doszczętnie spłonął. 

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Auto doszczętnie spłonęło. W środku ciała dwóch osób

Źródło:
tvn24.pl

- Od razu się zatrzymałem, patrzę na prawą stronę, otworzyłem drzwi i słyszę krzyk i płacz. Były tam dwie dziewczynki, jedna się trzymała za twarz, druga też i trzymała tamtą pod rękę, obie płakały - mówi kierowca autobusu, który jest oskarżony o śmiertelne potrącenie przy szkole 12-letniej Oliwii. Czesław W. nie przyznaje się do winy. Niemal rok po tragedii ruszył jego proces.

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

"Nie jestem ślepy, wolno jechałem, one się chyba musiały wygłupiać". Oliwia zginęła przed szkołą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) pracuje nad przygotowaniem projektu ustawy frankowej, która ma wspomóc zawieranie ugód w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich - przekazała pełnomocniczka ministra sprawiedliwości Aneta Wiewiórowska-Domagalska. Dodała, że resort planuje też zmiany prawne, które mają uprościć i przyspieszyć postępowania sądowe w tych sprawach.

Trwają prace nad projektem ustawy frankowej

Trwają prace nad projektem ustawy frankowej

Źródło:
PAP

Na ochronę zdrowia może zabraknąć w ciągu trzech lat niemal 160 miliardów złotych - podaje "Rzeczpospolita". Gazeta zastanawia się, czy w związku z tym "wzrosną składki czy podatki".

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Rząd ma do załatania potężną lukę. Ma brakować 160 miliardów złotych

Źródło:
PAP

Policja informuje o kolejnym zatrzymaniu w sprawie nagłośnionej przez znanego influencera. Mający w sieci ponad dwa miliony obserwujących mężczyzna miał być szantażowany. Według ustaleń śledczych zatrzymany 39-latek zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty 700 tysięcy złotych pod groźbą rozpowszechnienia zniesławiającego influencera filmu.

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Grozili znanemu influencerowi. Kolejny zatrzymany

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Stopa bezrobocia w maju 2024 roku wyniosła 5,0 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc wcześniej wskaźnik wyniósł 5,1 procent.

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Tyle wyniosła stopa bezrobocia w maju

Źródło:
PAP

Zgłaszamy projekt ustawy o obniżeniu składki zdrowotnej dla przedsiębiorców i pracowników, na czym zyskają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy - przekazał we wtorek szef sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju Ryszard Petru. Wraz z projektem zostaną przedstawione propozycje cięć w wydatkach państwa.

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Będzie obniżka składki zdrowotnej? Jest projekt

Źródło:
PAP

W kolejnych dekadach rosnąć będzie spodziewana długość życia na świecie - wskazują naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Jednocześnie będziemy jednak żyć coraz dłużej "w złym stanie zdrowia" - przewidują. 

Średnia długość życia ludzi na świecie będzie rosła. W których krajach ludzie mają żyć najdłużej?

Średnia długość życia ludzi na świecie będzie rosła. W których krajach ludzie mają żyć najdłużej?

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanka Teksasu została oskarżona o usiłowanie zabójstwa po tym, jak w maju tego roku starała się utopić na basenie trzyletnią dziewczynkę palestyńsko-amerykańskiego pochodzenia. W poniedziałek policja stwierdziła, że przyczyną zdarzenia były uprzedzenia rasowe. 

Próbowała utopić trzylatkę w basenie. Policja: kobieta kierowała się uprzedzeniami

Próbowała utopić trzylatkę w basenie. Policja: kobieta kierowała się uprzedzeniami

Źródło:
Reuters

Dwaj kandydaci na prezydenta USA, Joe Biden i Donald Trump, po raz pierwszy przed listopadowymi wyborami zmierzą się w czwartek w debacie w studiu CNN w Atlancie. Komentarze przed pojedynkiem skupiają się głównie na kwestii wieku i zdolności umysłowych obu polityków.

W tym tygodniu debata Biden-Trump. Jak będzie wyglądać pierwsze starcie?

W tym tygodniu debata Biden-Trump. Jak będzie wyglądać pierwsze starcie?

Źródło:
PAP

Żeby zaliczać się do klasy średniej najwięcej trzeba zarabiać w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. Na drugim biegunie mamy Białystok, Gorzów Wielkopolski i Kielce. Eksperci przestrzegają jednak, że same zarobki to nie wszystko - o tym, kto może zaliczać się do klasy średniej, decydują jeszcze inne czynniki. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Kto może zaliczać się do klasy średniej? Eksperci: zarobki to nie wszystko

Źródło:
TVN24

Powodzie doprowadziły do poważnego uszkodzenia zapory w stanie Minnesota. Jak przekazały lokalne władze, tama Rapidan jest w stanie "nieuchronnej awarii" - chociaż nie doszło jeszcze do jej całkowitego przerwania, wezbrana rzeka przelała się obok niej. Fale zmyły także część infrastruktury przesyłowej.

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Tama na skraju pęknięcia. "Stan nieuchronnej awarii"

Źródło:
CNN, Reuters, MPR News

853 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. - Otworzymy dla Ukrainy "wyraźną, dobrze oświetloną, krótką i pozbawioną przeszkód" drogę do wstąpienia do NATO - oznajmił wiceszef dyplomacji USA ds. europejskich James O'Brien podczas briefingu w Waszyngtonie zapowiadającego planowany na 11 lipca szczyt Sojuszu. Podkreślił też, że proces zbliżania się Ukrainy do NATO jest "praktycznie nieodwracalny". Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Departament Stanu USA o Ukrainie. Odwołany generał. Co się wydarzyło w Ukrainie

Źródło:
PAP

Sondaże wskazują, że nacjonaliści dojdą do władzy w Paryżu. W związku z tym pojawiły się obawy o kontynuację francuskiego wsparcia dla Ukrainy. - Nie zamierzam kwestionować zobowiązań podjętych przez Francję na arenie międzynarodowej i szkodzić naszej wiarygodności - zapewnił lider skrajnie prawicowego Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.

Lider francuskiej skrajnej prawicy o wsparciu dla Ukrainy. Stawia granicę

Lider francuskiej skrajnej prawicy o wsparciu dla Ukrainy. Stawia granicę

Źródło:
Reuters

Nie należy skreślać Partii Konserwatywnej jako siły politycznej, niezależnie od spodziewanej klęski wyborczej - uważają eksperci z think tanku UK in a Changing Europe.

Konserwatyści na drodze do klęski. Ale "nie należy przekreślać najstarszej na świecie machiny do wygrywania"

Konserwatyści na drodze do klęski. Ale "nie należy przekreślać najstarszej na świecie machiny do wygrywania"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone straciły wpływy nie tylko w Nigrze i Czadzie - wojskowe junty zamykają się na wpływy Zachodu również w Mali i Burkina Faso. W celu znalezienia nowych sojuszy w Afryce do stolicy Botswany przybył najwyższy rangą amerykański wojskowy, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Charles Brown.

Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie baz wojskowych w Nigrze i Czadzie

Stany Zjednoczone szukają w Afryce nowych sojuszników po utracie baz wojskowych w Nigrze i Czadzie

Źródło:
PAP

Sąd Apelacyjny w Bukareszcie ma ogłosić we wtorek decyzję w sprawie wznowienia postępowania dotyczącego zbrodni reżimu komunistycznego w "sierocińcu grozy" w Serecie. To jedna z placówek, w których w czasach dyktatora Nicolae Ceausescu masowo umierali małoletni podopieczni.

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

"Im były mniejsze, tym mniejsze były szanse na przeżycie". Chcą wrócić do sprawy "sierocińców grozy"

Źródło:
PAP

Policjanci będą wyjaśnić okoliczności kolizji w Górze Kalwarii. Straż pożarna została wezwana do płonącego auta. Kierowcy ani pasażerów na miejscu jednak nie było.

Płonące auto bez rejestracji, kierowcy na miejscu nie było

Płonące auto bez rejestracji, kierowcy na miejscu nie było

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Ziemię wróciła chińska sonda Chang'e-6. Na jej pokładzie znajdowały się próbki skał pochodzące z "ciemnej" strony Księżyca - części naszego naturalnego satelity, która jest niewidoczna dla ziemskich obserwatorów. Po raz pierwszy w historii eksploracji kosmosu udało się zebrać skały z tego miejsca i przetransportować je na Ziemię.

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Pierwsze fragmenty "ciemnej" strony Księżyca wylądowały na Ziemi

Źródło:
Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

W 39 stanach USA rośnie liczba przypadków zachorowania na COVID-19 - wynika z ostatnich prognoz Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC). Według NBC News oznacza to nadchodzącą letnią falę zachorowań.

Nadchodzi wakacyjna fala COVID-19. Za większość zakażeń w USA odpowiada FLiRT

Nadchodzi wakacyjna fala COVID-19. Za większość zakażeń w USA odpowiada FLiRT

Źródło:
NBC News, LA Times

- Zacząłem się bać schodzić po kawę. Unikałem rozmów z ludźmi, bo nie chciałem, żeby to pytanie padło. Uświadomiłem sobie, że muszę powiedzieć na głos, jak jest - mówi Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, ojciec transpłciowej córki. Właśnie ukazała się jego druga książka "Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko". Z Piotrem Jaconiem rozmawia Natalia Szostak.

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Piotr Jacoń: Myśleliśmy, że nasze życie się skończyło. Dziś ledwie ten dzień pamiętamy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej poszukiwany bułgarski przemytnik narkotyków, Ewelin Banew, ścigany w całej Europie, w poniedziałek rano pojawił się dobrowolnie przed bramą centralnego więzienia w Sofii. "Król kokainy" oddał się w ręce policji i zacząć odsiadywać wyrok. Towarzyszył mu adwokat.

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

"Król kokainy" dobrowolnie stawił się przed bramą więzienia

Źródło:
PAP

Instytuty badawcze Polskiej Akademii Nauk i Łukasiewicza dostaną 50 milionów euro na realizację projektu przyczyniającego się do powstania nowych technologii dla wielu kluczowych branż we współczesnej gospodarce - przekazał wtorkowy "Puls Biznesu".

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Milionowe dotacje dla polskich naukowców. Zajmą się półprzewodnikami

Źródło:
PAP