Były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości ujawnia nieprawidłowości i wskazuje, że Zbigniew Ziobro decydował, kto będzie wygrywał ustawione konkursy. Mateusz Morawiecki po raz drugi stanął przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Sytuacja była napięta i Przemysław Czarnek został z jej obrad wykluczony. Z kolei rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 23 maja.
1. Były dyrektor ujawnia nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości
"Nierzetelny sposób" organizowania i przeprowadzania konkursów, Zbigniew Ziobro był "głównym decydentem" w sprawach konkursowych i wydawał polecenia, kto ma zwyciężyć, a politycy "kupczyli pieniędzmi" z Funduszu Sprawiedliwości w swoich okręgach wyborczych - taki obraz funkcjonowania Funduszu przedstawił Tomasz Mraz, były dyrektor odpowiedzialnego za niego departamentu w resorcie sprawiedliwości.
CZYTAJ WIĘCEJ: Co zeznał były dyrektor? Najważniejsze punkty >>>
Prokuratura ma skierować pierwsze wnioski o uchylenie immunitetu poselskiego w związku z prowadzonym śledztwem w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Mają one dotyczyć polityków Suwerennej Polski, byłych wiceministrów sprawiedliwości Michała Wosia i Marcina Romanowskiego - dowiedziała się TVN24.
2. Morawiecki zeznawał przed komisją ds. wyborów kopertowych
Cztery i pół godziny trwało przesłuchanie Mateusza Morawieckiego, który w środę po raz drugi stanął przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Zeznał, że decyzję o wyborach kopertowych podjęło kierownictwo polityczne PiS i były plany, aby druga tura wyborów także odbyła się w trybie korespondencyjnym.
Na posiedzeniu panowała napięta atmosfera, padały wzajemne oskarżenia. Trzech posłów PiS opuściło salę. Jeden z nich - Przemysław Czarnek - został decyzją komisji wykluczony z obrad.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Morawiecki drugi raz przed komisją do spraw wyborów kopertowych. Trzech posłów opuściło salę
3. Incydent z udziałem posła Konfederacji
Ryszard Wilk, poseł Konfederacji, siedział na jezdni w miejscowości Kamionka Mała w Małopolsce i blokował przejazd, była od niego wyczuwalna woń alkoholu - przekazała "Gazeta Wyborcza". Jak napisała, zwyzywał i poszarpał interweniujących policjantów.
Poseł odniósł się do tego w mediach społecznościowych. "Stres i emocje zawsze znajdą jakieś ujście, ale nigdy nie powinny w taki sposób. Spotkałem się już z policjantami i wyjaśniliśmy sobie sprawy" - napisał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Poseł "nie był w stanie iść o własnych siłach". Przeprasza i pisze o "incydencie z policją"
4. Rolnicy opuścili Sejm
Rolnicy ze Związku Rolniczego "Orka", którzy protestowali w Sejmie od 9 maja, opuścili budynek po rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą.
Jak poinformowali podczas konferencji prasowej, mają wziąć udział w spotkaniu z głową państwa. Kancelaria Prezydenta nie potwierdziła, że takie spotkanie się odbędzie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Po kilkunastu dniach opuścili Sejm. Koniec protestu
5. Zdarzenie lotnicze z udziałem MiG-a-29
W środę w okolicach Kurowa Braniewskiego (powiat elbląski) doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29 – poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
W trakcie wykonywania lotu szkolnego na samolocie MiG-29 z 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego doszło do utraty zbiornika paliwa. "Zbiornik był pusty, spadł kilkaset metrów od zabudowań. Ze wstępnych ustaleń wynika, że postępowanie pilotów odbyło się zgodnie z obowiązującymi procedurami. W wyniku zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń" - zaznaczono.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29"
6. Atalanta wygrywa w finale Ligi Europy
Niespodzianka w finale Ligi Europy, zwłaszcza patrząc przez pryzmat rozmiarów wyniku. Atalanta w wybitnym stylu rozbiła 3:0 Bayer Leverkusen, kończąc niewiarygodną serię bez porażki świeżo upieczonych mistrzów Niemiec. Bezapelacyjnym bohaterem wieczoru był Ademola Lookman. Nigeryjski napastnik wbił trzy gole Bayerowi Leverkusen, zostając przy okazji pierwszym piłkarzem z Afryki, który dokonał tej sztuki w decydującym meczu o europejskie trofeum klubowe.
7. Grand Press Photo 2024 rozdane
W środę wieczorem odbyła się jubileuszowa gala konkursu Grand Press Photo. Poznaliśmy nazwiska autorów Zdjęcia XX-lecia oraz Zdjęcia Roku, a także laureata nagrody dla Fotografa XX-lecia. Członkowie jury ogłosili także zwycięzców w kategoriach zdjęć pojedynczych, fotoreportaży, projektów dokumentalnych, konkursów Young Poland oraz Photo Book.
Wśród nagrodzonych znalazł się operator TVN24 Maciej Grzybowski. Nagrodę Internautów wręczył Mateusz Sosnowski, szef portali informacyjnych TVN i zastępca redaktora naczelnego TVN24.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Grand Press Photo 2024. Pełna lista laureatów
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP