Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland poprosił, by Komisja Wenecka wstrzymała się z wydaniem opinii o projekcie nowej ustawy o TK - dowiedział się reporter TVN24 BiS Maciej Sokołowski.
Wcześniej zapowiadano, że Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, wyda wstępną opinię na początku przyszłego tygodnia. O pilne zajęcie się projektem nowej ustawy wnioskował właśnie Thorbjoern Jagland.
Opinia po zakończeniu procesu legislacyjnego
W komunikacie rzecznik Rady Europy oświadczył, że Jagland został poinformowany o nowych poprawkach do ustawy, uwzględniających wydaną w marcu tego roku przez Komisję Wenecką opinię na temat grudniowej nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
"Wobec takiego rozwoju sytuacji i w oczekiwaniu, że poprawki będą stanowić pozytywną odpowiedź na troskę wyrażoną przez Radę Europy, jej sekretarz generalny poprosił Komisję Wenecką, aby nie przedstawiała wstępnej opinii na temat projektu ustawy na obecnym etapie" - wyjaśnił Panos Kakaviatos.
Thorbjoern Jagland - dodał rzecznik - "poprosi Komisję Wenecką o to, by - gdy proces legislacyjny zostanie już zakończony - wydała opinię, czy nowa ustawa zgodna jest z europejskimi standardami".
Wniosek Jaglanda oznacza, że eksperci Komisji Weneckiej nie wydadzą wstępnej opinii na temat ustawy przyjętej przez Sejm 7 lipca.
Co w ustawie?
Komisję o "pilne wydanie opinii" poprosił pod koniec ubiegłego tygodnia również sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland. Z kolei komisarz RE ds. Praw Człowieka ocenił, że ustawa "stwarza poważne zagrożenie dla praworządności".
Ustawa uchwalona przez Sejm 7 lipca, po burzliwych obradach, zakłada m.in., że pełny skład Trybunału to co najmniej 11 sędziów. Ma on orzekać m.in. w sprawach o szczególnej zawiłości. Pełny skład ma też badać: weta prezydenta do ustaw, ustawę o TK, spory kompetencyjne między organami państwa, przeszkodę w sprawowaniu urzędu prezydenta RP, zgodność z konstytucją działalności partii politycznych. Konstytucyjność ustaw mają badać składy 5-osobowe. Składy 3-osobowe badałyby m.in. konstytucyjność innych aktów normatywnych, np. rozporządzeń. Orzeczenia we wszystkich składach zapadałyby zwykłą większością głosów.
Do 19 lipca senackie komisje odroczyły dyskusję na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Liczne poprawki zaproponowali biuro legislacyjne i przewodniczący komisji praw człowieka; zgłoszono też wniosek o odrzucenie ustawy.
Autor: mart//plw / Źródło: TVN 24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Komisja Europejska