Rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 27 lutego

Rolnicy będą protestować na ulicach Warszawy. Były współpracownik wiceszefa MSZ w rządzie PiS Piotra Wawrzyka złożył obszerne wyjaśnienia w sprawie afery wizowej. Dariusz Korneluk otrzymał rekomendację komisji konkursowej na stanowisko prokuratora krajowego. Z kolei parlament Węgier opowiedział się za przyjęciem Szwecji do NATO. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 27 lutego.

1. Rolnicy ściągają do Warszawy

We wtorek rolnicy będą protestować w centrum Warszawy. - Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad - przekazał wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

Wiceprezydent Michał Olszewski, odpowiadający w ratuszu m.in. za drogi, zastrzegł, że ratusz nie jest w stanie do końca przewidzieć skali utrudnień, ale ostatnie protesty w kraju wskazują, że "może być znacząca".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarw. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Protest rolników w Warszawie
Protest rolników w Warszawie
Źródło: Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl

2. Dariusz Korneluk z rekomendacją na prokuratora krajowego

Dariusz Korneluk otrzymał rekomendację komisji konkursowej na stanowisko prokuratora krajowego - przekazała na konferencji prasowej wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart. Dodała, że to "nie była prosta decyzja". Wcześniej w poniedziałek odbyły się rozmowy kwalifikacyjne z osobami, które zgłosiły się do konkursu.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dariusz Korneluk z rekomendacją na prokuratora krajowego

- Część prokuratorów musi się liczyć, że będą wszczęte postępowania karne i dyscyplinarne względem osób, które podejmowały decyzje, kierując się innymi powodami niż tylko materiał dowodowy - mówił w "Tak jest" w TVN24 Dariusz Korneluk.

3. Sikorski spotkał się z Blinkenem

Polska ma śmiałe plany, by wzmocnić swoją obronę, ale Ameryka jest niezbędnym partnerem w zakresie bezpieczeństwa - mówił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski na początku spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.

Sekretarz stanu USA ocenił, że relacje pomiędzy dwoma krajami są "silniejsze, niż były kiedykolwiek". - Działamy w oparciu o wspólne wartości, o wspólne interesy oraz wspólną determinację po to, żeby stawić czoła dzisiejszym wyzwaniom - powiedział.

Po spotkaniu Sikorski - który wcześniej ujawnił, że jego syn jest amerykańskim żołnierzem - wyszedł do dziennikarzy. Ujawnił m.in., że Blinken dziękował mu za jego wystąpienie podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski spotkał się z Blinkenem. "Sekretarz dziękował mi za wystąpienie w Radzie Bezpieczeństwa".

4. Współpracownik Wawrzyka zeznał przed sejmową komisją

W poniedziałek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej zeznawał Edgar Kobos, były współpracownik wiceszefa MSZ w rządzie PiS Piotra Wawrzyka. - W mojej ocenie kierownictwo polityczne Zjednoczonej Prawicy usiłowało tuszować aferę wizową - powiedział podczas jawnej części przesłuchania.

Później przesłuchanie Kobosa odbywało się za zamkniętymi drzwiami, trwało 4,5 godziny. - Mogliśmy uzyskać informacje w sposób bardzo wyczerpujący - powiedział po przesłuchaniu przewodniczący komisji Michał Szczerba. Dodał, że to przesłuchanie "wyposażyło członków komisji w nowe okoliczności, w nową wiedzę".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 4,5 godziny przesłuchania Edgara Kobosa za zamkniętymi drzwiami. "Nowe okoliczności"

5. Ruszają ćwiczenia DRAGON-24

W Polsce ruszają ćwiczenia DRAGON-24, które są elementem manewrów NATO pod wspólnym kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24. Zaangażowano w nie łącznie około 20 tysięcy żołnierzy z dziewięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Policja przypomina, że "to ćwiczenia o charakterze defensywnym, nie są skierowane przeciwko żadnemu państwu". Ostrzega też, że "w najbliższych dniach można się spodziewać obecności kolumn wojskowych na drogach i utrudnień w ruchu".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ruszają ćwiczenia DRAGON-24. Możliwe utrudnienia w ruchu i kolumny wojskowe na drogach

6. Parlament Węgier za przyjęciem Szwecji do NATO

Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji do NATO. Za głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większości partii opozycyjnych. Przeciwko akcesji opowiedziało się sześciu deputowanych skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank).

Po ogłoszeniu wyników posłowie ugrupowań opozycyjnych zaczęli bić brawo.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Parlament Węgier za przyjęciem Szwecji do NATO

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: