Protest rolników. Do Warszawy ma przyjechać 200 autokarów. Którymi ulicami przejdzie marsz?

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Popołudniowy protest rolników w Warszawie (20 lutego 2024)
Popołudniowy protest rolników w Warszawie (20 lutego 2024)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Protest rolników w Warszawie (20 lutego 2024)Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

We wtorek rolnicy będą protestować w centrum Warszawy. - Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad - przekazał wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa. Nie obędzie się jednak bez poważnych utrudnień.

Rolnicy protestują w Polsce od 9 lutego. Sprzeciwiają się wprowadzaniu Zielonego Ładu oraz napływowi towarów z Ukrainy. Protesty odbywają się także w innych krajach Unii Europejskiej.

Zapowiadają charakter pokojowy marszu, bez blokad

- Będzie pięć zgromadzeń, przynajmniej na chwilę obecną tyle jest zarejestrowanych. To największe, organizowane przez Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych i Organizacji Rolniczych, zgromadzenie, w którym organizator przewiduje około 10 tysięcy osób - mówił podczas poniedziałkowego spotkania z dziennikarzami Jarosław Misztal, wicedyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.

- Zgromadzanie ma się odbyć w godzinach 11-15. Zbiórka uczestników zgromadzenia zaplanowana na placu Defilad. Tam o godzinie 11.30 ma nastąpić jego rozpoczęcie i przemarsz przez Aleje Jerozolimskie, rondo de Gaulle'a, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży, Wiejską przed gmach Sejmu, następnie Piękną i Alejami Ujazdowskimi przed Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - opisywał trasę rolników dyrektor Misztal. Jak dodał, przed budynkami Sejmu i kancelarii premiera protestujący zatrzymają się, by przekazać petycję.

Trasa przemarszu rolnikówGoogle / tvn24.pl

- Organizator zadeklarował, że zgromadzenie będzie miało charakter pokojowy, bez blokad. Ale poinformował nas, że nie wyklucza blokad gdzieś na wjazdach do Warszawy, w centrum nie i nie będzie to w ramach zgromadzenia, które zostało zarejestrowane - doprecyzował Jarosław Misztal.

A rzeczniczka ratusza Monika Beuth zastrzegła, że mowa jest o proteście pieszym, bez użycia maszyn rolniczych. - Jest zakaz wjazdu takich pojazdów do miasta - zauważyła.

Tę informację potwierdził nam Sławomir Izdebski, przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. - Protest będzie wyłącznie pieszy, może będą jeden czy dwa ciągniki, ale to wyłącznie dekoracyjnie - przekazał. Jak dodał, nic mu nie wiadomo na temat ewentualnych blokad na trasach dojazdowych do Warszawy.

Organizatorzy przekazali, że autokary, którymi przyjadą protestujący, będą parkować w dwóch miejscach: w okolicach Torwaru - na ulicy Łazienkowskiej, w kierunku Myśliwieckiej i Szwolożerów, oraz na parkingu przy Stadionie Narodowym. Jak przewidują, do Warszawy przyjedzie około 200 autokarów.

Ratusz radzi zostawić auto. "To będzie najgorsza opcja"

Wiceprezydent Michał Olszewski, odpowiadający w ratuszu m.in. za drogi, zastrzegł, że ratusz nie jest w stanie do końca przewidzieć skali utrudnień, ale ostatnie protesty w kraju wskazują, że "może być znacząca".

- Na bieżąco będziemy obserwowali sytuację, będą podejmowane decyzje dotyczące ewentualnych zamknięć dróg, w przypadku gdyby przemarsz zagrażał bezpieczeństwu w ruchu czy też samych uczestników. Standardowo będziemy podejmować działania skoordynowane poprzez Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa z Komendą Stołeczną Policji i strażą miejską - zapewnił Olszewski.

Przyznał, że szlak marszu prowadzi przez korytarze, "na których mamy bardzo duże obciążenie, jeśli chodzi o transport miejski". Dlatego konieczne będą korekty tras. - Mamy przygotowane scenariusze wdrożeń, to nie będą przypadkowe decyzje - zapewnił wiceprezydent. I zachęcał do korzystania z transportu szynowego, przede wszystkim z metra i kolei, które mają funkcjonować bez przeszkód.

Artur Zając, dyrektor pionu przewozów w ZTM, poinformował, że we wtorek na ulicach będą pracować dodatkowe osoby, "zarówno pod kątem informacyjnym, jak i zarządzania pojazdami w terenie".

- Największe utrudnienia będziemy mieli bezpośrednio w Śródmieściu, spodziewamy się wyłączenia ruchu tramwajowego w ciągu Marszałkowskiej, jak i Alej Jerozolimskich. Będzie to skutkowało wyłączeniem prądu w sieci trakcyjnej dla bezpieczeństwa uczestników - opisywał Zając. - Jak podróżować? Na pewno nie samochodem. To będzie jutro najgorsza opcja. W przypadku transportu miejskiego, nawet jak coś się zatka, nie będzie możliwości kontynuacji jazdy, to z autobusu czy tramwaju można wysiąść, samochodu na ulicy porzucić nie można - dodał.

Autobusy i tramwaje na objazdach

Jak podał ratusz, na trasy objazdowe mogą zostać skierowane autobusy linii: 107, 108, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 158, 159, 160, 166, 171, 175, 180, 200, 222, 501, 503, 504,507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525 i E-2.

"W sytuacji, gdy zablokowane zostanie również torowisko w Alejach Jerozolimskich, to tramwaje linii: 7, 9, 22, 24 i 25 po stronie Ochoty dojadą tylko do placu S. Starynkiewicza. Z kolei na Pradze 7 i 25 będą kursowały do Wiatracznej, a 9 i 24 do pętli aleja Zieleniecka. Natomiast tramwaje linii 22 na Pradze będą jeździły w pętli: Wiatraczna – … – al. Zieleniecka – al. J. Waszyngtona – Wiatraczna. Podczas przejścia uczestników zgromadzenia przez rondo Dmowskiego tramwaje linii 4, 15, 18 i 35 mogą zostać skierowane na trasę objazdową przez aleję Jana Pawła II, ulicę Chałubińskiego i aleję Niepodległości" - poinformował urząd miasta.

Czytaj także: Fala rolniczych protestów. "To jest tak jak z ciężką zimą"

Policja ostrzega przed utrudnieniami na Mazowszu

Przed utrudnieniami na drogach pod Warszawą przestrzega z kolei policja. "Na obszarze powiatu legionowskiego, już w godzinach nocnych, po północy należy spodziewać się utrudnień na DK61 w miejscowości Zegrze Południowe, Michałów-Reginów. Z deklaracji organizatora wynika, że utrudnienia mogą potrwać cały dzień, nawet do północy" - podała w komunikacie Komenda Stołeczna Policji.

Jak dodano, w obrębie gminy Błonie na DK92 możliwe są utrudnienia w godzinach 10-16, na odcinku Bieniewo-Parcele do miejscowości Bronisze i z powrotem.

Policja zaleca też wcześniejsze zaplanowanie trasy alternatywnej. "Dla DK61 zalecany jest objazd przez Borową Górę (skręt na światłach w ul. Zegrzyńską), następnie wyjazd w Dębe na DW 632, która prowadzi do miejscowości Michałów Reginów, co umożliwia powrót na DK 61. Dla DK 62 zaleca się wybór DW 622, a następnie przejazd ul. Nasielską w Borowej Górze. Kolejno wyjazd na DK 61 i tu dalsze zastosowanie ma objazd dla DK 61" - wskazano.

Dlaczego rolnicy protestują?

Od kilku tygodni rolnicy w wielu krajach UE wychodzą na ulice i żądają m.in. całkowitej rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, bo obawiają się konsekwencji jego wprowadzenia. Nie chcą np. regulacji w sprawie ugorowania 4 proc. gruntów. Domagają się też zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli tych wjeżdżających do UE.

Do tych postulatów rolnicy z różnych krajów dokładają kolejne, specyficzne dla ich rynku problemy do rozwiązania. Rolnicy np. z Francji walczą o sprawy podatkowe, a w Holandii o krajowy program redukcji hodowli, w Grecji zaś o pomoc po powodzi, w Polsce natomiast o utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych.

Europejski Zielony Ład to pakiet inicjatyw politycznych, którego celem jest skierowanie UE na drogę transformacji ekologicznej, a ostatecznie osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Pakiet obejmuje inicjatywy w ściśle powiązanych ze sobą obszarach, np. klimatu, środowiska, energii, transportu, przemysłu, rolnictwa oraz zrównoważonego finansowania.

Czytaj także: Ciągniki blokują drogi w całej Unii. Dlaczego rolnicy protestują?

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

W ciągu jednej doby w województwie mazowieckim utonęły cztery osoby. Wśród ofiar jest mężczyzna, który nie wypłynął po skoku z mola na Jeziorze Zegrzyńskim.

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

W ciągu jednej doby na Mazowszu utonęły cztery osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano nie działały cztery stacje na centralnym odcinku pierwszej linii metra. Powodem był pozostawiony bagaż. Uruchomiono komunikację zastępczą.

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Utrudnienia w metrze przez pozostawiony bagaż

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek, 22 lipca po raz kolejny ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci. To hołd dla ofiar akcji deportacyjnej przeprowadzonej w getcie warszawskim.

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Marsz Pamięci przejdzie ulicami Warszawy

Źródło:
PAP

"Sprawcy uderzali i kopali 32-latka, powodując obrażenia twarzy" - opisuje wydarzenia z soboty Komenda Stołeczna Policji. Powodem bandyckiego ataku było zwrócenie uwagi na zbyt głośne zachowanie w tramwaju.

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Bili i kopali po głowie, bo zwrócił im uwagę, że są zbyt głośno

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Panoramę Warszawy z 46. piętra można podziwiać z budynku Varso Tower, wchodzącego w skład kompleksu biurowo-usługowego Varso Place. Na tvnwarszawa.pl pokazujemy najświeższe zdjęcia.

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Tak wygląda Warszawa z 46. piętra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Skala tej inwestycji - jak na owe czasy - była potężna. Powstały o niej piosenki, zagrała też w wielu filmach. Właśnie mija pół wieku odkąd warszawiacy po raz pierwszy przejechali Trasą Łazienkowską.

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

"Jasna, długa, prosta, szeroka jak morze". Trasa Łazienkowska kończy 50 lat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę strażacy prowadzili poszukiwania 32-latka na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować. Równie tragicznie zakończyła się akcja ratunkowa na jeziorze Zegrzyńskim w Nieporęcie, podczas której z wody wyciągnięto 33-letniego mężczyznę.

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Jednego porwał nurt Wisły, drugi zniknął w jeziorze koło mola. Młodzi mężczyźni utonęli

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Na Czerniakowskiej zderzyły się dwa samochody. Jeden przeleciał przez barierę energochłonną i zakończył jazdę na poręczy kładki dla pieszych. Jedna osoba trafiła do szpitala.

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Po zderzeniu wypadł z drogi i wjechał w kładkę dla pieszych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W niedzielę w alei Krakowskiej doszczętnie spłonął samochód osobowy. Na szczęście podróżującym osobom udało się opuścić pojazd, przed rozwinięciem się pożaru.

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

"Zobaczył dym wydobywający się z komory silnika". Auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na autostradzie A2 pod Grodziskiem Mazowieckim zapaliła się ciężarówka, przewożąca warzywa. Pojazd stanął w płomieniach, a nad okolicą unosił się gęsty dym. Do akcji gaśniczej ruszyli strażacy.

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Ciężarówka w ogniu. Buchające płomienie i gęsty dym na autostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkaniec Garwolina przejął się losem małego dzika. Przygarnął do mieszkania w bloku zwierzę, która błąkało się po lesie. Sąsiedzi wezwali policję. Mężczyźnie grozi odpowiedzialność karna.

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Przygarnął do mieszkania małego dzika. Sąsiedzi wezwali policję

Źródło:
PAP

Stołeczni policjanci skontrolowali przewoźników na aplikację. Wykryli 11 naruszeń ustawy o transporcie drogowym lub przepisów porządkowych. Posypały się mandaty, zatrzymano siedem dowodów rejestracyjnych.

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Policja kontrolowała taksówki na aplikację, posypały się mandaty

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Jest pierwsza wizualizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska pokazała ją w mediach społecznościowych, informując jednocześnie o ogłoszonym przetargu na wybór wykonawcy modernizowanego obiektu.

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Tak ma wyglądać tor łyżwiarski Stegny. Jest przetarg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Otwocku bada okoliczności śmierci 11-miesięcznej dziewczynki, która zmarła w tamtejszym szpitalu. Z ustaleń reportera tvnwarszawa.pl wynikało, że w szpitalu zabrakło specjalistycznego sprzętu, dlatego do placówki wezwano zespół ratownictwa medycznego. Wykonana została już sekcja, ale śledczy wciąż czekają na jej wyniki.

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

W szpitalu nie było sprzętu, zmarła 11-miesięczna dziewczynka. Prokuratura zabezpieczyła monitoring

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl