Węgierski parlament zagłosował w poniedziałek za ratyfikacją przystąpienia Szwecji do NATO. Węgry są ostatnim członkiem Sojuszu, który wyraził na to zgodę. - To historyczny dzień - oświadczył po głosowaniu premier Szwecji Ulf Kristersson.
Węgry jako ostatni kraj Sojuszu zaakceptowały akcesję Szwecji do NATO. Za głosowało 188 posłów, w tym deputowani rządzącej na Węgrzech koalicji Fidesz-KDNP oraz większości partii opozycyjnych. Przeciwko akcesji opowiedziało się sześciu deputowanych skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank).
Po ogłoszeniu wyników posłowie ugrupowań opozycyjnych zaczęli bić brawo.
Ratyfikacja musi zostać jeszcze podpisana przez głowę państwa lub przewodniczącego parlamentu Laszlo Koevera, który sprawuje obowiązki prezydenta po ustąpieniu Katalin Novak z urzędu prezydenta.
Wniosek Szwecji czekał od połowy 2022 roku
Premier Węgier Viktor Orban w poniedziałek podczas otwarcia wiosennej sesji parlamentu zwrócił się do izby o zagłosowanie za przyjęciem Szwecji do NATO. Przyjęcie ratyfikacji zapowiedział już w piątek podczas spotkania w Budapeszcie ze swoim szwedzkim odpowiednikiem Ulfem Kristerssonem.
Orban mówił, że było kilka prób ingerencji zewnętrznej w decyzję Węgier w sprawie Szwecji, ale "Węgry są suwerennym krajem, nie pozwalają innym dyktować sobie warunków".
Ocenił, że przystąpienie Szwecji do NATO wzmocni bezpieczeństwo Węgier.
Wniosek o przystąpienie Szwecji do NATO czekał w węgierskim parlamencie od połowy 2022 roku.
Szef NATO: uczyni nas to silniejszymi i bezpieczniejszymi
Premier Szwecji Ulf Kristersson stwierdził po decyzji węgierskiego parlamentu, że to "historyczny dzień". "Szwecja jest gotowa wziąć na siebie odpowiedzialność za bezpieczeństwo euroatlantyckie" - oświadczył.
Z zadowoleniem ratyfikację akcesji przyjął szef NATO Jens Stoltenberg. "Uczyni nas to silniejszymi i bezpieczniejszymi" - dodał.
Przyjęta rezygnacja prezydent i minuta ciszy dla Nawalnego
Parlament Węgier przyjął też rezygnację prezydent Katalin Novak, która ustąpiła z urzędu w następstwie skandalu związanego z ułaskawieniem osoby tuszującej pedofilię. Nowa głowa państwa ma być wybrana jeszcze w poniedziałek.
Wcześniej poseł opozycyjnego ugrupowania Dialog (Parbeszed) Bence Tordai wezwał izbę do minuty ciszy dla uczczenia pamięci rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który zmarł w rosyjskim łagrze.
Posłowie Fidesz-KDNP oraz skrajnie prawicowej partii Ruch Naszej Ojczyzny (Mi Hazank) nie wstali z ław.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock