Radosław Sikorski wygłosił "osobistą uwagę" w Radzie Atlantyckiej. "Mój syn jest amerykańskim żołnierzem"

Źródło:
PAP, TVN24
Sikorski: moja żona jest Amerykanką, nasz syn jest amerykańskim żołnierzem
Sikorski: moja żona jest Amerykanką, nasz syn jest amerykańskim żołnierzem Atlantic Council
wideo 2/4
Sikorski: moja żona jest Amerykanką, nasz syn jest amerykańskim żołnierzem Atlantic Council

Radosław Sikorski podczas wizyty w Waszyngtonie wystąpił z przemówieniem w Radzie Atlantyckiej (Atlantic Council). - Moja żona, jak niektórzy z was wiedzą, jest Amerykanką. Natomiast większość z was może nie wiedzieć, że nasz syn jest amerykańskim żołnierzem - powiedział. Wskazywał, że jego "serce i obowiązek" są przy Polsce, ale jego interesy "również związane są z tym, żeby Ameryka była krajem pełnym dobrobytu". Szef polskiej dyplomacji mówił też, że "tylko trzy kroki dzielą nas od bardziej bezpiecznego i stabilnego świata".

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wystąpił w poniedziałek w think tanku Atlantic Council (Rada Atlantycka) w Waszyngtonie.

- Będę mówić o tematach dotyczących interesów narodowych, sojuszów międzynarodowych, tego, w jaki sposób pokonać dyktatora, w jaki sposób odzyskać wolność, stabilność oraz siłę. Ale chciałbym rozpocząć od osobistej uwagi - powiedział na wstępie wykładu szef polskiej dyplomacji.

- Chociaż jestem ministrem spraw zagranicznych Polski, moja żona, jak niektórzy z was wiedzą, jest Amerykanką. Natomiast większość z was może nie wiedzieć, że nasz syn jest amerykańskim żołnierzem - powiedział. - Moje serce i obowiązek zatem leżą przy Polsce. Ale moje interesy również związane są z tym, żeby Ameryka była krajem pełnym dobrobytu i pewnym siebie, by pozostała bardzo lojalna wobec swoich sojuszników - podkreślił.

Sikorski: moja żona jest Amerykanką, nasz syn jest amerykańskim żołnierzem
Sikorski: moja żona jest Amerykanką, nasz syn jest amerykańskim żołnierzem Atlantic Council

Sikorski: musimy podjąć te kroki, żeby zapobiec jeszcze większemu globalnemu konfliktowi

Szef polskiej dyplomacji przekonywał też, że "tylko trzy kroki dzielą nas od bardziej bezpiecznego i stabilnego świata".

- Jakie są zatem te trzy kroki? Po pierwsze, wesprzeć Ukraińców bronią, która jest im pilnie potrzebna. Po drugie, inwestujcie w nasze bezpieczeństwo po to, żeby stworzyć odstraszanie. Odstraszanie tak mocne, by doprowadziło do tego, żeby Putin oraz jego ludzie "byli mali". Po trzecie, należy wzmocnić nasze sojusze po to, żeby zabezpieczyć pozycję naszej siły - wyliczał.

Według niego "musimy podjąć te kroki nie po to, żeby eskalować wojnę w Ukrainie, ale po to, żeby zapobiec jeszcze większemu globalnemu konfliktowi, który obecnie coraz bardziej zbliża się do naszych granic".

- Nawet jeżeli będziecie kontestować niektóre z moich argumentów, które przedstawiam jako polityk, to bardzo proszę, żebyście nie wątpili, że ja również nie chcę, żeby mój syn został przerzucony do tego, żeby walczyć przeciwko agresji Putina. Ja chcę odstraszać i zapobiegać takiej sytuacji - podkreślał.

ZOBACZ TEŻ: Sikorski "z dnia na dzień stał się sensacją"

Sikorski: musimy podjąć te kroki, żeby zapobiec jeszcze większemu globalnemu konfliktowi
Sikorski: musimy podjąć te kroki, żeby zapobiec jeszcze większemu globalnemu konfliktowiAtlantic Council

"Pokonanie Putina to słuszna rzecz w jak najszerszym sensie tego słowa"

Minister odniósł się też do kwestii wsparcia Ukrainy. - Zdaję sobie sprawę, że appeasement (polityka ustępstw, łagodzenia - przyp. red.) może wydawać się łatwiejszą ścieżką. Ale obawiam się, (...) że jeśli Ameryka nie zbierze się wspólnie z Europą, by umożliwić ukraińskie zwycięstwo, nasza wspólnota państw demokratycznych zacznie się rozłamywać. Sojusznicy zaczną rozglądać się za innymi sposobami na zapewnienie sobie bezpieczeństwa, a niektórzy z nich będą sięgać po broń ostateczną - powiedział Sikorski podczas wykładu.

Ocenił, że jeśli Rosja nie zostanie powstrzymana na Ukrainie, posunie się dalej i ruszy bliżej granic NATO. Według niego dobrą wiadomością jest jednak to, że Władimir Putin zdecyduje się na takie kroki, "tylko jeśli będzie myślał, że ujdzie mu to na sucho".

- Do nas należy wybór, czy chcemy kształtować historię sami, czy pozwolić, by była kształtowana przez innych w Moskwie, Teheranie, Pekinie. Pokonanie Putina to słuszna rzecz w jak najszerszym sensie tego słowa. To moralnie ugruntowane, strategicznie mądre, wojskowo uzasadnione i ekonomicznie korzystne. To przeważa nad polityką i jest ważniejsze niż partyjniactwo - podkreślał.

Po raz kolejny wezwał Kongres USA i spikera Izby Reprezentantów do uchwalenia pakietu pomocowego dla Ukrainy. Sikorski stwierdził, że pakiet jest w istocie inwestycją w amerykański przemysł, bo 90 proc. środków zostanie wydanych w kraju, a z zestawienia think tanku American Enterprise Institute wynika, że fundusze zasilą zakłady zbrojeniowe w 31 stanach, zarówno tych, gdzie rządzą demokraci, jak i tam, gdzie panują republikanie.

Radosław Sikorski w Atlantic CouncilKonrad Laskowski/MSZ

Sikorski: myślę, że to są w większości puste groźby

Szef MSZ został zapytany przez byłą specjalną wysłanniczkę USA do Irlandii Północnej Paulę Dobriansky i członkinię zarządu Rady Atlantyckiej, która prowadziła panel, czy Zachód przecenia zagrożenie płynące z eskalacji konfliktu na Ukrainie.

Sikorski wyraził przekonanie, iż rosyjski prezydent "odkrył, że użycie broni jądrowej jest w rzeczywistości dość trudne". Wskazywał, że użycie jej wiąże się nie tylko z ryzykiem silnej odpowiedzi międzynarodowej, ale także z problemami takimi jak skażenie radioaktywne na polu bitwy i ryzyka dla własnych sił.

- Myślę więc, że to są w większości puste groźby i nie powinny nas prowadzić do odstraszenia nas od zrobienia słusznej rzeczy - podkreślił Sikorski.

CZYTAJ TAKŻE: Radosław Sikorski udzielił wywiadu stacji CNN. Mówił o zagrożeniu ze strony Rosji

Sikorski o proteście na granicy, negocjacjach z Putinem i Ukrainie w NATO

Szef polskiej dyplomacji był pytany również o protest rolników na granicy polsko-ukraińskiej i jego konsekwencje dla dalszego wsparcia Kijowa. Oznajmił, że rozwiązanie problemu jest konieczne, by kontynuować pomoc i przypomniał, że Europa otworzyła granice dla ukraińskiego zboża w geście solidarności mimo braku równych zasad i norm po obu stronach granicy.

- Ale to było wtedy, kiedy Ukraina nie mogła eksportować swojego zboża (drogą morską - przyp. red.). Teraz znów może (...) i powinniśmy wrócić do przedwojennych zasad handlu - ocenił. - Mamy też swoją politykę i polscy rolnicy nie mogą ponosić głównego ciężaru naszej solidarności. Zgadzam się, że optyka tego nie jest dobra, więc musimy to rozwiązać i dalej wspierać Ukrainę - dodał.

Szef MSZ mówił też o perspektywach zakończenia wojny i negocjacji z Rosją. Pytany o definicję ukraińskiego zwycięstwa, stwierdził, że jedynym stabilnym rozwiązaniem jest powrót do międzynarodowo uznanych granic Ukrainy, bo inne scenariusze to przepis na zamrożony konflikt i niestabilność. Stwierdził też, że negocjacje z Putinem nie są praktycznie możliwe, bo brakuje mu wiarygodności.

Odnosząc się zaś do perspektyw wejścia Ukrainy do NATO, minister przyznał, że sprawa jest skomplikowana, bo o ile sercem jest za Kijowem, to jego przyjęcie w obecnym momencie musiałoby oznaczać gotowość do wojny z Rosją za Ukrainę. - Więc musimy zadać sobie pytanie: czy jesteśmy skłonni pójść na wojnę z Rosją za Ukrainę? Obawiam się, że wiele obecnych krajów członkowskich odpowiada na to pytanie: jeszcze nie - powiedział.

Spotkanie z Jake'm Sullivanem i rozmowa o "najważniejszych strategicznych sprawach"

Wcześniej w poniedziałek - jak informował korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona - Sikorski został przyjęty w Białym Domu przez Jake'a Sullivana, doradcę prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego.

Sikorski w Waszyngtonie. Spotkał się z Sullivanem, przemawiał w Radzie Atlantyckiej
Sikorski w Waszyngtonie. Spotkał się z Sullivanem, przemawiał w Atlantic CouncilTVN24

W rozmowie z Wroną polski minister poinformował, że ich rozmowa dotyczyła "najważniejszych strategicznych spraw". Wymieniał, że były to tematy, takie jak "Ukraina, stosunki polsko-amerykańskie, przyszłość Sojuszu Północnoatlantyckiego, wizyta prezydenta, premiera, szczyt NATO".

Mówił też, że wizyta Andrzeja Dudy i Donalda Tuska w Białym Domu "to będzie okazja do spotkania się całej (polskiej - red.) władzy wykonawczej z władzą wykonawczą tutejszą".

- Mam nadzieję, że (moje - przyp. red.) rozmowy i z doradcą do spraw bezpieczeństwa narodowego, i dzisiaj później jeszcze z sekretarzem stanu, i z szefową społeczności wywiadowczej pomogą stronie amerykańskiej przygotować się do tych rozmów - dodał.

Cała rozmowa Marcina Wrony z ministrem Radosławem Sikorskim w Waszyngtonie
Cała rozmowa Marcina Wrony z ministrem Radosławem Sikorskim w WaszyngtonieTVN24

Na pytanie, czy w rozmowach z amerykańskimi oficjelami mówi o tym, że groźby Putina należy traktować poważnie, odparł, że "na szczeblach decyzyjnych rozmawiamy o tym, co w tej sprawie trzeba zrobić". Pytany o szczegóły, przekazał, że najpierw "napisze depesze do prezydenta i premiera", a później podzieli się tym z opinią publiczną.

Sikorski był także pytany o jego spotkania z kongresmenami i czy ma możliwość wpłynięcia na sytuację pakietu pomocowego dla Ukrainy, który znajduje się w Izbie Reprezentantów. - Spotykam się z ważnymi senatorami, szefem komisji wywiadu na przykład, ale to są senatorowie, a Senat zrobił, co do niego należy. Problem właśnie polega na tym, że Izba Reprezentantów zamiast zrobić to, co trzeba, pojechała na kilkunastodniowy urlop - dodał.

Około godziny 22 czasu polskiego szef resortu dyplomacji spotka się z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.

Autorka/Autor:akr / prpb

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Konrad Laskowski/MSZ

Pozostałe wiadomości

Przed godziną 19 policjanci zatrzymali 43-latka podejrzanego o zabójstwo, do którego doszło w Jagatowie - poinformowała pomorska policja. Jak dodano, "mężczyzna został odnaleziony na terenie powiatu gdańskiego".

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Podejrzany o zabójstwo żony Rafał Z. zatrzymany na terenie powiatu gdańskiego

Źródło:
TVN24

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna, ani to nie była najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Maciej Świrski nigdy nie powinien zostać przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. To skandal, że taka osoba jest w ogóle na takim stanowisku - ocenił w "Faktach po Faktach" pierwszy zastępca redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej" Roman Imielski. Były członek KRRiT Krzysztof Luft stwierdził, że z przykrością patrzy jak KRRiT "stacza się w otchłań jakiejś takiej trzeciorzędnej kauzyperdy".

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Przewodniczący KRRiT kontra wolne media. "To skandal, że taka osoba jest na takim stanowisku"

Źródło:
TVN24

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Nie stać nas na brak obrony przeciwlotniczej, szukajmy wszystkich inicjatyw w Europie i na świecie, które podnoszą poziom bezpieczeństwa Polski - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, odnosząc się do europejskiej "żelaznej kopuły". - Chcemy być w inicjatywie, którą zaproponowali Niemcy, bo nie mamy fobii wobec naszych sojuszników w NATO i w Unii Europejskiej - podkreślił.

Kosiniak-Kamysz: my jesteśmy za bezpieczeństwem, oni za chaosem

Kosiniak-Kamysz: my jesteśmy za bezpieczeństwem, oni za chaosem

Źródło:
PAP

Przewodniczący komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział w środę, że oczekuje, iż Mariusz Kamiński stawi się w czwartek o godzinie 10 w gmachu Sejmu na posiedzeniu komisji. Na tę samą godzinę polityk PiS został jednak wezwany przez prokuraturę. - Jest dobra wola w kierunku zmiany godziny przesłuchania pana Kamińskiego przez prokuratora - poinformował Szczerba. Tymczasem Kamiński w piśmie do Szczerby przekazał, że nie stawi się o wyznaczonej godzinie na posiedzeniu komisji i poprosił o zmianę terminu przesłuchania.

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Kamiński o tym, co zrobi w czwartek. "Wnoszę o zmianę terminu mojego przesłuchania"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

To jest bezprecedensowy akt dla urzędującego prezydenta, ale akt, który nie psuje naszych stosunków ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga), mówiąc o zapowiadanym spotkaniu Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. - Urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich. Każde spotkanie, jakie odbywa, ma charakter, wymiar polityczny - stwierdziła Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej.

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Morawska-Stanecka: urzędujący prezydent kraju nie ma spotkań towarzyskich, każde ma wymiar polityczny

Źródło:
TVN24

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Escobar, nazwisko jednego z najbardziej znanych i wpływowych baronów narkotykowych w historii, nie może być zarejestrowane jako znak towarowy w Unii Europejskiej - zadecydował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Nazwisko barona narkotykowego na wokandzie. Decyzja TSUE

Źródło:
PAP

Iran wycofuje oficerów Strażników Rewolucji i innych formacji z obiektów w Syrii, przygotowując się w ten sposób do izraelskiego odwetu za zeszłotygodniowy atak Teheranu - podał w środę "Wall Street Journal". Według dziennika Izrael wciąż nie zdecydował się co do sposobu odpowiedzi.

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

"WSJ": Iran ewakuuje wojskowych z Syrii w obawie przed izraelskim odwetem

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia przed przymrozkami. Ostrzeżenia obowiązują w 13 województwach. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera.

Alarmy IMGW w 13 województwach

Alarmy IMGW w 13 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie procedowanie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjnej konfiskaty samochodu prowadzonego przez osobę będącą pod wpływem alkoholu. Projekt nowelizacji przepisów w tej sprawie został opublikowany na rządowych stronach.

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 miliarda złotych tak zwanego podatku od plastiku (plastic tax) obowiązującego na terenie Unii Europejskiej od 2021 roku. To szacunki resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceministra Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu w 2023 roku zapłacono 2 miliardy złotych.

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Polska zapłaci ogromny podatek. "To mieszkańcy ponoszą koszt"

Źródło:
PAP

Burmistrzyni Amsterdamu Femke Halsema szuka nowych sposobów na walkę z nielegalnym handlem narkotykami. W wywiadzie przyznała, że wśród możliwych rozwiązań jest sprzedaż kokainy i MDMA w aptekach. - Czy pozostawianie handlu narkotykami przestępcom nie jest niedorzeczne? - pytała. 

Burmistrzyni Amsterdamu: kokaina mogłaby być dostępna w aptekach

Burmistrzyni Amsterdamu: kokaina mogłaby być dostępna w aptekach

Źródło:
France24, PAP

Rozpoczęło się wycofywanie rosyjskich żołnierzy z Górskiego Karabachu, byłej armeńskiej enklawy na terytorium Azerbejdżanu - ogłosił w środę Kreml. Według Politico, Moskwa planuje wysłać ich na Ukrainę. Portal pisze o "zaskakującym oświadczeniu" i przypomina bezczynność rosyjskich "sił pokojowych" w obliczu zeszłorocznej ofensywy Azerbejdżanu w spornym regionie, która doprowadziła do upadku samozwańczej republiki i masowego exodusu ormiańskich uchodźców.

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

"Zaskakujące oświadczenie" Kremla. Rosja wycofuje żołnierzy z ważnego regionu

Źródło:
PAP, Politico

Rzecznik Praw Pacjenta prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie śmierci pacjentki szpitala Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Starsza kobieta poczuła się źle po zabiegu kardiologicznym, nikt nie odpowiadał jednak na jej wezwania o pomoc. Zrezygnowana miała zadzwonić pod numer alarmowy 112. Rzecznik sprawdza między innymi sprawność systemu do wzywania pomocy w placówce.

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Rzecznik Praw Pacjenta bada sprawę śmierci kobiety, która ze szpitalnego łóżka miała dzwonić po pogotowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Gazeta Stołeczna, Super Express

Premier Donald Tusk znalazł się wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time". Laudację na cześć polskiego polityka napisała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak pisze "Time", na liście znalazły się osoby, które "najbardziej zmieniły historię, które zdefiniowały ubiegły rok".

Donald Tusk wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time"

Donald Tusk wśród setki najbardziej wpływowych osób tygodnika "Time"

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek o 800 plus należy złożyć do końca kwietnia. ZUS poinformował, że pierwsze wypłaty na kolejny okres rozliczeniowy ruszą w czerwcu. Od lutego rodzice złożyli blisko 3 miliony wniosków, które objęły 4,6 miliona dzieci.

ZUS przypomina o ważnym terminie

ZUS przypomina o ważnym terminie

Źródło:
PAP

Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przekazała, że zamrożenie cen prądu na poziomie 500 złotych za megawatogodzinę obejmie wszystkie gospodarstwa domowe. Rząd pracuje także nad wdrożeniem bonu energetycznego oraz przedłużeniem maksymalnych cen dostaw ciepła.

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Zmiany w rachunkach za prąd. Nowa cena maksymalna

Źródło:
PAP

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Melania Trump "wpadła we wściekłość", gdy dowiedziała się, że jej mąż przekazał pieniądze gwieździe filmów dla dorosłych. Jednocześnie teraz twierdzi, że proces w tej sprawie jest "niesprawiedliwy" - pisze "New York Times". Dziennik wskazuje też, co może zniechęcać żonę Donalda Trumpa do udziału w kampanii wyborczej.

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

"Wpadła we wściekłość". Czy Melania Trump będzie świadkiem w procesie męża

Źródło:
The New York Times, CNN, tvn24.pl

Maciej Wąsik poinformował podczas konferencji, że wobec jego żony wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Głównym Inspektoratem Sanitarnym. Roma Wąsik jest tam dyrektorką jednego z departamentów. Mamy odpowiedź.

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Postępowanie dyscyplinarne wobec Romy Wąsik? Zapytaliśmy pracodawcę 

Źródło:
tvn24.pl

Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, że PKB Rosji wzrośnie w tym roku o 3,2 procent. To znacznie więcej niż w przypadku Francji, Niemiec czy Wielkiej Brytanii. W najnowszym raporcie jest jednak pewien haczyk.

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Zaskakująca prognoza dla rosyjskiej gospodarki

Źródło:
BBC

Za pomocą treści reklamowych, lecz nieoznaczonych jako płatne, prorosyjska sieć propagandowa rozsyła wśród internautów w Europie treści zniechęcające do pomocy Ukrainie i podważające politykę Unii Europejskiej. W ciągu ostatniego pół roku te przekazy dotarły do co najmniej 38 milionów użytkowników internetu we Francji i Niemczech. 

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

38 milionów internautów we Francji i Niemczech w zasięgu rosyjskiej operacji propagandowej

Źródło:
Konkret24

Alert RCB. W kolejnych regionach Polski będzie zrzucana z samolotów szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Z tego powodu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało alert do mieszkańców kilku regionów.

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Alert RCB. "W lasach będzie zrzucana szczepionka"

Źródło:
RCB, PAP, tvnmeto.pl

W niedzielę wyborcy w drugiej turze wyborów samorządowych otrzymają tylko jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów na lokalnych włodarzy. - W piątek i niedzielę odbędą się konferencje wyborcze organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i Krajowe Biuro Wyborcze - poinformował rzecznik KBW Marcin Chmielnicki. W piątek o godzinie 17.30. W niedzielę cztery konferencje wyborcze zaplanowano na godziny: 10.00, 13.30, 18.30 i 22.00.

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

W niedzielę druga tura wyborów samorządowych. Tak będzie wyglądało to głosowanie

Źródło:
PAP

Nadchodzi Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Znamy już 19 tytułów Konkursu Głównego jego 77. edycji. Do najbardziej oczekiwanych należą: "Megalopolis" - dzieło życia Francisa Forda Coppoli, "Rodzaje życzliwości" Yorgosa Lanthimosa czy "Parthenope" Paola Sorrentino. Nas najbardziej interesuje nakręcony w koprodukcji z Polską obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą".

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Od Coppoli, przez Lanthimosa, po polską koprodukcję. Filmy 77. festiwalu w Cannes, na które najbardziej czekamy

Źródło:
Cannes Film Festival, Deadline, PISF, tvn24.pl

Film "Diuna: część druga" jest już dostępny w Playerze. Produkcja Warner Bros. Discovery trafiła do kin pod koniec lutego i okazała się wielkim hitem. Teraz można ją obejrzeć w swoim domu.

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Film "Diuna: część druga" już dostępny w Playerze

Źródło:
tvn24.pl

Salon kosmetyczny z eksperymentalną terapią odchudzającą komarami jakoby działał w Gdańsku. Uchodźczyni z Ukrainy, która go prowadziła, miała na tym zarobić ponad milion złotych - wynika z rzekomego materiału stacji Euronews. Rozpowszechniają go w sieci prorosyjskie konta. Jest sfabrykowany.

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Terapia odchudzająca komarami, fałszywe dokumenty i Ukrainka z milionem złotych. Nic tu nie jest prawdą

Źródło:
Konkret24