Kandydat na prokuratora krajowego o "awansach last minute": pora do tego wrócić

Źródło:
TVN24
Korneluk:  część prokuratorów musi się liczyć, że będą wszczęte postępowania karne i dyscyplinarne
Korneluk: część prokuratorów musi się liczyć, że będą wszczęte postępowania karne i dyscyplinarneTVN24
wideo 2/9
Korneluk: część prokuratorów musi się liczyć, że będą wszczęte postępowania karne i dyscyplinarneTVN24

Część prokuratorów musi się liczyć, że będą wszczęte postępowania karne i dyscyplinarne względem osób, które podejmowały decyzje, kierując się innymi powodami niż tylko materiał dowodowy - mówił w "Tak jest" w TVN24 Dariusz Korneluk, który został rekomendowany do objęcia stanowiska prokuratora krajowego. - Przez osiem lat gruntownie przyglądaliśmy się wszystkim sprawom, ale także i prokuratorom, tym szybkim awansom "last minute". I pora do tego powrócić - dodał.

Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart przekazała, że rekomendację komisji konkursowej na stanowisko prokuratora krajowego otrzymał Dariusz Korneluk. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar poinformował, że przekaże premierowi odpowiedni wniosek w sprawie powołania Korneluka na tę funkcję.

Korneluk: mam zamiar być prokuratorem krajowym do rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego

Korneluk był gościem w programie "Tak jest" w TVN24. - Dzisiaj otrzymałem tylko rekomendację komisji konkursowej dla pana prokuratora generalnego - ministra sprawiedliwości, (...). Drugi etap to oczywiście decyzja prezesa Rady Ministrów, a także stanowisko pana prezydenta, które akurat nie jest wiążące, ale z całą pewnością jest potrzebne - mówił.

- Jeżeli będzie mi dane zostać prokuratorem krajowym, mam zamiar nim być do czasu rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego, ale przede wszystkim do czasu stworzenia nowej ustawy Prawo o prokuraturze. Będzie super, jeżeli ustawa, którą przygotowało Stowarzyszenie Lex Super Omnia, ustawa ustrojowa, regulująca prokuraturę, będzie bazą do stworzenia nowej ustawy - dodał.

Korneluk zapytany, co jego zdaniem nastąpi szybciej - czy rozdział funkcji prokuratora generalnego od ministra sprawiedliwości, czy uzdrowienie sytuacji w prokuraturze, odparł: - Trudne pytanie. Uzdrowienie na pewno jest potrzebne. Myślę, że szybciej nastąpi, patrząc na realia polityczno-prawne, ustabilizowanie pracy prokuratury. 

Korneluk: mam zamiar być prokuratorem krajowym do rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego
Korneluk: mam zamiar być prokuratorem krajowym do rozdziału funkcji ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnegoTVN24

Korneluk: przez ostatnie osiem lat gruntownie przyglądaliśmy się wszystkim sprawom

Korneluk wymieniał także najważniejsze bolączki dotyczące funkcjonowania prokuratury, które jego zdaniem powinny zostać szybko poprawione. - Przede wszystkim kadra, uzupełnienie kadrowe w prokuraturach rejonowych. To także tak zwane rozliczenie za sprawy, co do których były podejmowane bardzo niejednokrotnie kontrowersyjne decyzje. I po trzecie także sprawdzenie, dlaczego takie, a nie inne decyzje zostały podjęte, w szczególności w kontekście prokuratorów, którzy te decyzje podejmowali - czy oni rzeczywiście kierowali się wyłącznie materiałem dowodowym, czy też były jakieś inne, być może nawet polityczne uwarunkowania - wyliczał. Jak dodał, "co do niektórych prokuratorów takie podejrzenia istnieją".

- Jako stowarzyszenie (Lex Super Omnia - red.) przez osiem lat gruntownie przyglądaliśmy się wszystkim sprawom, ale także i prokuratorom, tym szybkim awansom "last minute". I pora do tego powrócić - mówił dalej.

- Z całą pewnością część prokuratorów musi się liczyć, że będą wszczęte postępowania tak samo i karne, jak i dyscyplinarne względem osób, które podejmowały decyzje, kierując się innymi powodami niż tylko materiał dowodowy. Pamiętajmy jeszcze, że za każdą sprawą stoi obywatel, stoi człowiek, stoi funkcjonariusz policji, inni funkcjonariusze, którzy niejednokrotnie zostali bardzo mocno skrzywdzeni przez ostatni czas - powiedział.

Korneluk: przez ostatnie osiem lat gruntownie przyglądaliśmy się wszystkim sprawom
Korneluk: przez ostatnie osiem lat gruntownie przyglądaliśmy się wszystkim sprawomTVN24

Korneluk: nie wykluczam, że odbiorę sprawy niektórym prokuratorom

Kandydat na prokuratora krajowego zapytany, które z tych spraw są priorytetowe, żeby do nich powrócić w pierwszej kolejności, odparł, że "nie odważy się robić rankingu tego rodzaju spraw". - Mam pomysł stworzenia zespołu, który będzie pracował nad tym, wyselekcjonuje wszystkie te postępowania przygotowawcze. Następnie powołam kilka zespołów, kilku prokuratorów, którzy będą oceniali materiał dowodowy - przekazał Korneluk.

Dodał, że nie wyklucza, iż jak zostanie prokuratorem krajowym, to odbierze przedłużające się postępowania niektórym prokuratorom. - Nie wykluczam, że wykorzystam swoje możliwości władcze, (....), i odbiorę niektórym prokuratorom referentom, którzy prowadzą niejednokrotnie postępowania, jedno postępowanie po kilka lat, i ciągle nie podejmują decyzji. I nie wykluczam, że takie postępowania będę kierował do innego referenta, który będzie miał zdolność ocenić właściwość, rzetelność prowadzenia postępowania przygotowawczego i podejmowane w nich decyzje procesowe - powiedział.

Korneluk zapowiedział również, że we wtorek w mediach społecznościowych zaprezentuje "pełną koncepcję" tego, jak jego zdaniem powinna funkcjonować prokuratura. 

Korneluk o delegowaniu prokuratorów

Dariusz Korneluk mówił także o tym, że za poprzedniej władzy dochodziło do delegowania prokuratorów, którzy sprzeciwiali się zmianom w wymiarze sprawiedliwości. 

- W kwestii delegacji (nie będzie - red.) absolutnie żadnej degradacji. Biorę pełną odpowiedzialność, niczego nie będzie takiego. Natomiast powiedzmy sobie szczerze - prokuratury rejonowe, okręgowe są tak oczyszczone w niektórych wydziałach, że tam nie ma kto pracować. I nie wykluczam, że będą osoby, które w ostatnim czasie bardzo szybko awansowały, (...), (które - red.) będą musiały wrócić do jednostek niższego szczebla, by to doświadczenie nabrać, by następnie wrócić do jednostki macierzystej - powiedział.

- Ale mam nadzieję, że żaden z tych prokuratorów nie będzie się uskarżał, bo nie ma żadnej ujmy w tym, że prokurator - czy to prokurator prokuratury regionalnej, prokuratury okręgowej, będzie prowadził postępowanie - dodał.

Autorka/Autor:mjz/ft

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie Jacka Protasiewicza. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

Zbigniew Mikołejko nie żyje. Był profesorem, filozofem i historykiem religii, a także eseistą i poetą. Zmarł w wieku 72 lat.

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na przejściu dla pieszych w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie), samochód osobowy potrącił dwie nastolatki. Dziewczynki trafiły z obrażeniami ciała do szpitala. 64-letnia kierująca została ukarana mandatem i punktami karnymi. Była trzeźwa.

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Źródło:
tvn24.pl

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Iran miał z dużym wyprzedzeniem powiadomić kraje sąsiadujące i sojuszników Stanów Zjednoczonych o ataku na Izrael - podała agencja Reutera. Przedstawiciel władz USA temu zaprzeczył.

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl