Ministerstwo Obrony przedstawiło raport zespołu, który ocenił funkcjonowanie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. Ksiądz Michał O. może warunkowo wyjść z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 350 tysięcy złotych. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 25 października.
1. Rozłam w partii Razem
Wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat wraz z grupą polityczek opuściła partię Razem. W "Faktach po Faktach" w TVN24 mówiła, że "kiedy wstępowała do tego ugrupowania, to była partia o zmianie świata na lepsze".
- Dzisiaj ta droga do zmiany świata na lepsze nie wiedzie przez wieczne krytykowanie wszystkich naokoło - stwierdziła i dodała, że w partii "widać fundamentalny podział".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Fundamentalny podział". Biejat o powodach rozłamu
2. Raport i wnioski do prokuratury w sprawie komisji Macierewicza
Resort obrony przedstawił raport zespołu, który ocenił funkcjonowanie podkomisji smoleńskiej Antoniego Macierewicza. Jak przekazał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, zespół negatywnie ocenił działanie podkomisji we wszystkich badanych aspektach, czyli gospodarności, legalności, celowości oraz rzetelności.
Wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk zapowiedział zaś, że na podstawie raportu zostanie skierowanych 41 wniosków do prokuratury, w tym 24 dotyczące samego Antoniego Macierewicza.
3. Niecodzienny wyrok dla frankowiczów
Osoba biorąca kredyt na mieszkanie, które potem zamierza wynajmować, jest również konsumentem i chroni ją dyrektywa w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich - wynika z czwartkowego orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Zdaniem ekspertów nowe orzeczenie znacząco wzmocni pozycję osób wynajmujących mieszkania sfinansowane wcześniej kredytem frankowym.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wyrok TSUE "niezwykle korzystny" dla frankowiczów
4. Sąd zdecydował w sprawie aresztu dla księdza
Ksiądz Michał O. może warunkowo wyjść z aresztu po wpłaceniu kaucji w wysokości 350 tysięcy złotych. O decyzji sądu poinformował jego obrońca.
Chodzi o prezesa Fundacji Profeto, która za prawie sto milionów złotych miała wybudować ośrodek pomocy dla ofiar przestępstw. Zdaniem śledczych, urzędnicy resortu sprawiedliwości, w porozumieniu z duchownym, doprowadzili do tego, że fundacja wygrała konkurs, chociaż nie spełniała warunków formalnych i merytorycznych. Czwartkowa decyzja sądu dotyczy też dwóch innych osób zatrzymanych w śledztwie.
5. Sędziowie odmawiają Manowskiej
Zarządzeniem z 12 września pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska zwołała na czwartek pierwsze od czterech lat Zgromadzenie Ogólne Sędziów Sądu Najwyższego. Ostatnie miało odbyć się w 2020 roku, jednak na posiedzeniu nie pojawiła się wystarczająca liczba sędziów do osiągnięcia kworum.
"Do czasu przywrócenia ładu konstytucyjnego w Sądzie Najwyższym nie będziemy uczestniczyć w zgromadzeniach sędziów" - oświadczyło 32 sędziów Sądu Najwyższego. Jako przyczynę sędziowie wskazali m.in. dopuszczenie do udziału w zgromadzeniu sędziów powołanych po zmianach w KRS.
6. Polskie zespoły wygrywają w europejskich pucharach
Legia Warszawa w swoim drugim meczu w fazie zasadniczej Ligi Konferencji odniosła drugie zwycięstwo. Tym razem stołeczna drużyna nie dała w Serbii szans drużynie TCS Backa Topola, zwyciężając 3:0.
Wcześniej Jagiellonia Białystok wygrała u siebie z mołdawskim Petrocubem Hincesti 2:0 (0:0). Mistrzowie Polski przeważali przez większość spotkania, ale długo byli nieskuteczni. Tę niemoc w końcu przełamał Angolczyk Afimico Pululu.
Źródło: PAP, TVN24, Eurosport
Źródło zdjęcia głównego: Przemysław Piątkowski/PAP/EPA