W 2016 roku "zrobiliśmy krok do tyłu", pandemia dołożyła swoje. "W ciągu 20 lat liczba nowotworów piersi podwoiła się"

Źródło:
TVN24
W Polsce badania pod kątem wykrywania zmian nowotworowych piersi wykonuje mniej niż 40 procent kobiet
W Polsce badania pod kątem wykrywania zmian nowotworowych piersi wykonuje mniej niż 40 procent kobietTVN24
wideo 2/4
W Polsce badania pod kątem wykrywania zmian nowotworowych piersi wykonuje mniej niż 40 procent kobietTVN24

W przypadku raka piersi profilaktyka ma szczególne znaczenie - przy wcześnie wykrytych zmianach można całkowicie wyzdrowieć. Jednak jak mówili eksperci we "Wstajesz i weekend" na antenie TVN24, prawie dwie trzecie Polek w ogóle nie chce się badać, a do lekarzy trafiają już w zaawansowanym stadium choroby. - Kobiety nie przychodzą na badania, nie zapisują się. Wiedzą o nich, ale się boją. Strach jest wszechobecny - mówi psychoonkolog Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska.

Onkolog, dr n. med. Jerzy Giermek już na początku rozmowy na antenie TVN24 podkreślił, że rak piersi stał się chorobą cywilizacyjną, a na przestrzeni ostatnich lat jest widoczny stały wzrost zachorowań. Przyczyny? - Mało ruchu, nadwaga, późno pierwsze dziecko, w ogóle mała ilość dzieci, czy hormonalna terapia menopauzy - wylicza ekspert.

- To wszystko sprawia, że ilość tych raków wzrasta. Na przestrzeni ostatnich 20 lat uległa prawie podwojeniu - przyznaje dr Giermek.

Powody i wzrost liczby zachorowań to jedno. Inne - równie istotne zagadnienie - to profilaktyka. Małgorzata Czyżewska-Kleczkowska, psychoonkolog z grupy Luxmed przyznaje, że wiele kobiet po prostu się nie bada.

Czytaj również: Coraz więcej raka. Powstała "wyrwa, za którą będziemy płacić jeszcze kilka lat"

- Te badania są mało skuteczne, mimo że są dostępne. Kobiety na nie nie przychodzą, nie zapisują się. Wiedzą o nich, ale się boją. Strach jest wszechobecny. Pokutuje takie stereotypowe przekonanie, że jeśli tego nie ruszę, nie pójdę do lekarza i on mi nic nie znajdzie, to tego nie będzie. To okropne, o czym mówię, że świadomość jest tak niska. Często kobiety można by uratować, zwłaszcza w początkowym stadium, nie tak inwazyjnym. Ale jest dużo kobiet, które zgłaszają się w bardzo późnym stadium - mówi Czyżewska-Kleczkowska.

Rozmowa z ekspertami o nowotworach piersiTVN24

"Krok do tyłu". Lekarz: spersonalizowane zaproszenie naprawdę działa

Jak mówi dr Giermek, "w 2016 roku zrobiliśmy krok do tyłu". Do tego czasu zaproszenia na badania piersi trafiały bezpośrednio do kobiet, co przekładało się na większą frekwencję.

- Myśmy w 2016, wbrew wytycznym europejskim, wycofali się z tego programu. W tej chwili jest możliwość wykonania badań. Świadczeniodawcy, zwłaszcza prywatni, na podstawie bazy swoich pacjentek, wysyłają im zaproszenia. Ale obecnie, z każdym rokiem, przybywa nam coraz więcej roczników, które nie były badane. Do nich nie idzie żadna informacja. A przecież teraz są możliwości - uważa onkolog.

Czytaj też: Rak piersi. Przyczyny choroby, objawy, leczenie i profilaktyka. Najważniejsze zasady

- Spersonalizowane zaproszenie imienne, na przykład od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, to naprawdę działa. Kobiety czują się zaproszone, dostają coś, co jest im dedykowane. Jakiś odsetek zawsze nie skorzysta, natomiast dobrze by było do tego wrócić. To były te dobre przykłady, które działały - podkreślała psychoonkolog we "Wstajesz i weekend".

Eksperci w studio podkreślali, że już nawet 20-letnie kobiety należy edukować, aby regularnie przeprowadzały samobadanie piersi. Po trzydziestce zaleca się badania USG, a po pięćdziesiątce - badania mammograficzne. W mniejszych ośrodkach dostępność takich badań jest mniejsza, ale tam starają się dotrzeć pracownie mobilne.

- Mammobusy przyjeżdżają, a wcześniej zapowiadają swój przyjazd. Jeśli mamy w mniejszych ośrodkach lekarzy, którzy mają wiedzę, że ten mammobus będzie i informacja trafi do pacjentek to one się zapisują. Widać w tych mniejszych miejscowościach, że są nawet kolejki do badania - mówi Czyżewska-Kleczkowska.

Czytaj też: Rak piersi dotyka nie tylko kobiet. Co roku ten nowotwór wykrywa się także u kilkuset mężczyzn

Wpływ pandemii

Kiedy w 2020 roku świat wstrzymał oddech z powodu pandemii choroby COVID-19, odbiło się to na wielu obszarach życia. Również w tematyce nowotworów. Statystyki w tamtym okresie pozornie może wyglądały na korzystniejsze (mniej stwierdzonych przypadków zachorowań), ale wynikało to tylko i wyłącznie ze zmniejszonej ilości wykonywanych badań.

- Rak nie czeka aż skończy się covid. Rak rósł, w związku z czym teraz kobiety zgłaszają się z większym zaawansowaniem i wyniki leczenia są zdecydowanie gorsze. Zbieramy żniwo pandemii - przyznaje dr Giermek.

Onkolog za wzór stawia Szwecję, gdzie ponad 80 proc. kobiet bada się regularnie. Celem jest, aby w Polsce ten odsetek przekraczał 70 proc. Aktualna sytuacja przy tych liczbach wypada fatalnie.

Czytaj też: Europie grozi "epidemia raka". Eksperci wskazują przyczyny i alarmują

- Myśmy w 2015 roku, czyli ostatnim roku aktywnych zaproszeń, objęli prawie 45 procent populacji. W tej chwili mamy 37 procent, a i tak to wzrosło, bo w roku pandemii było to 34 procent. Zlikwidowano przy okazji tych zaproszeń również wojewódzkie ośrodki regionalne, które prowadziły akcje informacyjne, pikniki. Myślę, że powinniśmy wrócić do bardziej aktywnych form informowania. Był raport NIK, który wykazał, że jest mało efektywne i dość drogie. Tylko nikt nie policzył, ile kosztuje leczenie zaawansowanego raka piersi, a ile kosztuje leczenie wczesnego stadium. Finansowo jest to ogromna różnica - mówi dr Giermek i dodaje, że w stadium subklinicznym lekarze są w stanie wyleczyć niemal sto procent kobiet.

Rozmowa z ekspertami o nowotworach piersi
Rozmowa z ekspertami o nowotworach piersiTVN24

Lekarze: klucz to samobadanie

Czyżewska-Kleczkowska w trakcie rozmowy podzieliła się historią z własnego życia. Sama wykryła u siebie zmianę, ale ginekolog, u którego ją konsultowała, zbagatelizował temat i stwierdził, że kobieta przesadza.

- Na szczęście lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej wykonał mi USG i potwierdziło się, że ta zmiana, choć niewielka, to jest. Z mojego punktu widzenia była nieistotna, ale już był przerzut do węzłów chłonnych. (...) Ja to cały czas podkreślam, po tym moim doświadczeniu, jak się ktoś regularnie bada, to my siebie znamy. I naprawdę jesteśmy w stanie palpacyjnie wyczuć każdą zmianę - zaznacza onkopsycholog.

- Kobiety powinny wymuszać na lekarzach badania diagnostyczne. Jeżeli zgłosi się do lekarza i twierdzi, że ma zmianę, bo ją wyczuwa i nalega na badanie, to lekarz będzie musiał je wykonać - dodaje dr Giermek.

Autorka/Autor:ib/ tam

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, w tym systemu fortyfikacji - poinformował w sobotę premier Donald Tusk.

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Tusk: zainwestujemy w bezpieczną wschodnią granicę 10 miliardów złotych

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego w Krośnie (Podkarpackie) trafiły akty oskarżenia przeciwko Krzysztofowi W. i Oleksijowi M., którym prokuratura zarzuciła rozbój na właścicielu kantoru, do którego doszło w 2000 roku w Krośnie. Ten sam biznesmen dziewięć lat później został zamodowany. Ta sprawa nie została jeszcze zamknięta, policja opublikowała teraz portret pomięciowy poszukiwanego.

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

O rozbój na biznesmenie oskarżyli dwie osoby. Wciąż szukają tego, kto zabił go dziewięć lat później

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W sobotę przed południem podejrzany o przeprowadzenie zamachu na Roberta Ficę Juraj C. pojawił się w specjalnym sądzie w Pezinku w pobliżu Bratysławy. Ma on podjąć decyzję w sprawie tymczasowego aresztowania mężczyzny, o co wnioskowała słowacka prokuratura. Przesłuchanie Juraja C. jest zaplanowane na 18 maja. Grozi mu nawet dożywocie.

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Sąd zdecyduje o aresztowaniu podejrzanego o zamach na premiera Słowacji. Jest też data jego przesłuchania

Źródło:
PAP, TVN24, Dennik N

W piątek pasażerowie metra w Buenos Aires zapłacili za bilet o 360 procent więcej w porównaniu do stawki z dnia poprzedniego. Tak drastyczna podwyżka to efekt polityki zaciskania pasa, realizowanej przez prezydenta Javiera Mileia. Jak zapowiadają władze, w najbliższych miesiącach podnoszenie cen będzie kontynuowane.

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Bilety podrożały o 360 procent. A to nie koniec

Źródło:
PAP

Myślę, że do Polski mogło przyjechać kilkadziesiąt tysięcy osób, które chciały teoretycznie studiować, ale chodziło tylko o to, żeby mieć wizę - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek (Lewica). Jego zdaniem "wiele prywatnych uczelni powstawało tylko po to, żeby ten proceder prowadzić". Przekazał, że jest przygotowana w tym zakresie biała księga.

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Wieczorek: to mógł być jeden z elementów afery wizowej

Źródło:
TVN24

Podaż pomidorów krajowych na rynku hurtowym w Broniszach stale rośnie, natomiast cena tych warzyw spada. Drogie pozostają natomiast pęczki "zieleniny", czyli pietruszka, szczypiorek oraz koperek - przekazał ekspert rynku Maciej Kmera.

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

"Taka cena to jest w lipcu, a nie w maju"

Źródło:
PAP

Policjanci z radomskiej drogówki na sygnałach eskortowali do szpitala samochód z mężczyzną poparzonym po wybuchu butli gazowej. Dotarli na czas.

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

"Będziemy pilotować pojazd, mamy poparzoną osobę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który miał szantażować znanego influencera. Według ustaleń śledczych podejrzany zmuszał pokrzywdzonego do zapłaty pieniędzy pod groźbą "rozpowszechnienia filmu w Internecie, który miał go zniesławić".

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Groził znanemu influencerowi, że udostępni film, który go zniesławi. Ten zgłosił sprawę policji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl