Prokuratura Apelacyjna w Katowicach chce postawić zarzuty dot. przekroczenia uprawnień b. wiceprezesowi NIK Marianowi Cichoszowi. Zwróciła się o wyrażenie zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej do Kolegium Najwyższej Izby Kontroli.
Jak poinformował rzecznik prokuratura generalnego Mateusz Martyniuk, prokurator generalny skierował wniosek prokuratury w piątek do Kolegium NIK.
- Prokuratura Apelacyjna w Katowicach wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym prowadzi postępowanie, w toku którego zgromadziła materiał dowodowy dający podstawy do przedstawienia Marianowi Cichoszowi trzech zarzutów - wyjaśnił.
Przekroczenie uprawnień, niedopełnienie obowiązków
Jak poinformował prok. Tomasz Tadla z biura prasowego Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, dwa zarzuty dotyczą przekroczenia uprawnień, jeden - niedopełnienia obowiązków. Dwa pierwsze mają związek z konkursami na stanowiska dyrektora i wicedyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie, niedopełnienie obowiązków wiąże się zaś z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez NIK.
- Prokuratorzy dysponują dowodami w postaci treści rozmów utrwalonych za zgodą Sądu Okręgowego w Warszawie, a także zeznaniami licznych świadków i analizami obszernej dokumentacji badanych konkursów i kontroli delegatury NIK. Przestępstwa, których popełnienie prokuratorzy chcą zarzucić Marianowi Cichoszowi, zagrożone są karą pozbawienia wolności do lat 3 - podał Martyniuk.
Cichosz obecnie jest konsulem generalnym RP w Hamburgu.
Czekają na zgodę Kolegium NIK
Zgodnie z ustawą o NIK "wiceprezesi i dyrektor generalny Najwyższej Izby Kontroli oraz kontrolerzy nie mogą być pociągnięci do odpowiedzialności karnej z powodu swoich czynności służbowych bez uprzedniej zgody Kolegium Najwyższej Izby Kontroli, a Prezes Najwyższej Izby Kontroli - bez zgody Sejmu".
Martyniuk wyjaśnił, że immunitet rozciąga się także na byłych wiceprezesów NIK, jeśli planowane zarzuty wiążą się z okresem sprawowania przez nich urzędu i wypełnianymi wówczas obowiązkami.
W skład Kolegium NIK wchodzą: prezes, wiceprezesi i dyrektor generalny NIK oraz 14 członków (powołanych przez marszałka Sejmu na wniosek prezesa NIK).
Sprawa Burego i Kwiatkowskiego
W tej samej sprawie prokuratura chce również przedstawić zarzuty szefowi klubu PSL Janowi Buremu. Zwróciła się już do Sejmu o uchylenie immunitetów i prezesowi NIK (immunitet ma z racji pełnionej funkcji - red.) i Buremu. W przypadku posła wniosek został skierowany do komisji etyki, z kolei ws. immunitetu szefa NIK zamówiono ekspertyzy. Jak poinformowała w piątek marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska, Sejm zajmie się sprawą uchylenia immunitetu Krzysztofowi Kwiatkowskiemu na posiedzeniu 23-25 września.
Prok. Tadla zaznaczył, że zarzuty wobec b. wiceprezesa sformułowano w oparciu o ten sam materiał dowodowy co w przypadku prezesa NIK i posła.
Zdaniem katowickich śledczych Bury miał wpływać na decyzje o wyborze niektórych kandydatów na stanowiska w delegaturach NIK. Kwiatkowski miałby natomiast usłyszeć zarzuty związane z organizacją i wpływem na przebieg konkursów. W przypadku prezesa NIK chodzi o niezgodne z prawem wpływania na przebieg konkursów na szefów delegatury NIK w Rzeszowie i w Łodzi, a także wicedyrektora departamentu środowiska w NIK.
Szef NIK się wycofuje
Kwiatkowski po upublicznieniu sprawy wydał oświadczenie, w którym napisał m.in., że pragnie szybkiego wyjaśnienia sprawy, o której finał - jak zapewnił - jest spokojny. Sam też wystąpił do marszałka Sejmu o uchylenie mu immunitetu.
Szef NIK zapewnił, że "zawsze postępował uczciwie". Podkreślił też, że kierując NIK - organem podległym Sejmowi - musi rozmawiać z różnymi osobami, m.in. z szefami klubów parlamentarnych oraz członkami komisji sejmowych. Zaznaczył, że między rozmową a złamaniem prawa "jest zasadnicza różnica". - Nie odpowiadam za nadinterpretacje moich spotkań i rozmów, odpowiadam wyłącznie za swoje zachowanie. A ono było zgodne z prawem - dodał prezes NIK.
Reagując na informacje prokuratury, Bury oświadczył, że zachowa się stosownie "do zaistniałej sytuacji". Zapewnił, że ma pełną świadomość niezależności NIK i nigdy nie miał intencji, by w tę niezależność ingerować.
Autor: pk//rzw / Źródło: PAP