Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 16 września

Jest alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia
Ewakuacja ciężarnych kobiet ze szpitala w Nysie
Źródło: TVN24

Alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia, zalany szpital w Nysie, nadzwyczajne posiedzenie rządu, dramatyczna sytuacja w Lądku Zdroju i zbiórki dla powodzian. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 16 września.

1. Alarm przeciwpowodziowy dla Wrocławia

Powódź może oznaczać problemy dla Wrocławia. Prezydent Jacek Sutryk ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Uspokoił jednocześnie mieszkańców, że nic nie wskazuje na to, aby doszło do powtórki z powodzi z 1997 roku.

"Scenariusze przygotowane przez hydrologów i obowiązujące jeszcze wczoraj, okazały się niedoszacowane. Opady deszczu w polskich i czeskich górach oraz uszkodzenie zapory w Stroniu sprawiły, że do Wrocławia za kilka dni przypłynie więcej wody niż szacowano jeszcze wczoraj" - czytamy w oświadczeniu prezydenta Wrocławia.

Czytaj też: Powódź w Polsce. Prezydent Wrocławia ogłosił alarm przeciwpowodziowy

2. Woda zalała szpital w Nysie, konieczna była ewakuacja

Dramatyczne sceny rozegrały się w szpitalu powiatowym, gdzie woda wdarła się na szpitalny oddział ratunkowy. Pacjenci zostali stamtąd ewakuowani na pontonach i łodziach. NFZ podał, że ewakuowano 33 pacjentów, w tym dzieci, kobiety w ciąży, pacjentów z oddziałów chorób wewnętrznych i chirurgicznego.

Ewakuacja ciężarnych kobiet ze szpitala w Nysie
Ewakuacja ciężarnych kobiet ze szpitala w Nysie
Źródło: TVN24

Starosta nyski Daniel Palimąka poinformował, że w niedzielę wieczorem ewakuowano tylko niektórych pacjentów, którzy z różnych przyczyn musieli zmienić miejsce leczenia. Pozostali pacjenci nadal są w szpitalu, jak zapewnił starosta, pod profesjonalną opieką medyczną.

Dyrektor o sytuacji szpitala w Nysie
Dyrektor o sytuacji szpitala w Nysie
Źródło: TVN24

Na razie nie ma decyzji, czy szpital będą musieli opuścić wszyscy pacjenci. "Jeżeli zajdzie potrzeba ewakuacji kolejnych pacjentów, służby Wojewody Opolskiego są przygotowane do transportu, a szpitale gotowe na ich przyjęcie" - zaznaczył NFZ w swoim komunikacie

Ewakuacja szpitala w Nysie
Źródło: Aleksandra Fitas/Starostwo Powiatowe w Nysie

3. W poniedziałek rano nadzwyczajne posiedzenie rządu

W poniedziałek o godzinie 9 odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów w związku z sytuacją powodziową - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Rząd zamierza wprowadzić stan klęski żywiołowej. Premier Donald Tusk poinformował w niedzielę, że po konsultacji z odpowiednimi ministrami i służbami zlecił przygotowanie rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Tusk: apeluję, by wszędzie tam, gdzie pada wezwanie do ewakuacji, natychmiast te rekomendacje wykonywać
Źródło: TVN24

Rada Ministrów przygotowuje też pomoc finansową dla poszkodowanych. Premier zlecił ministrowi finansów przygotowanie środków na pomoc doraźną i usuwanie skutków powodzi. Wypłatę zasiłków koordynować będą wojewodowie, a wypłacać je będą gminy. - Jeszcze wczoraj zostali zobowiązani przeze mnie, by jak najszybciej i w maksymalnie uproszczony sposób doprowadzić do wypłaty zasiłków - powiedział w niedzielę w Katowicach minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak.

4. Dramatyczna sytuacja w Lądku Zdroju

Powódź w Polsce dotyka kolejne tereny. Dramatyczna sytuacja panuje w Lądku-Zdroju (woj. dolnośląskie), który został odcięty od świata. Po tym jak wały przy tamie w Stroniu Śląskim nie wytrzymały, przez miasto przeszła niszczycielska fala.

71ebefe6-c307-4dbc-81e0-ae3ce46fc291_rynek ladek
Rynek w Lądku Zdroju
Źródło: Ala/Kontakt24

- Niosła samochody i wszystko, co mogła ze sobą wziąć - drzewa, kubły, szereg śmieci, odpadów i oczywiście też mnóstwo błota - zrelacjonowała w rozmowie z tvn24.pl mieszkanka. Oceniła, że obecna sytuacja jest dużo gorsza niż podczas powodzi w 1997 roku. Reporter "Faktów" TVN Jacek Tacik przekazał w niedzielę wieczorem, że trwała tam ewakuacja mieszkańców oddalonego od Lądka-Zdroju o 23 kilometry Paczkowa.

Czytaj również: Powódź. Lądek-Zdrój odcięty od świata. Katastrofalne zniszczenia po przejściu fali powodziowej

5. Ruszyły zbiórki dla powodzian

Ruszyły zbiórki pieniędzy i przedmiotów dla powodzian. W akcję pomocy włączyły się między innymi: Polski Czerwony Krzyż, Caritas Polska, fundacja siepomaga.pl, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski czy Polski Związek Piłki Nożnej. Caritas Polska prowadzi zbiórkę pieniędzy dla powodzian za pośrednictwem strony internetowej caritas.pl. Wpłat można również dokonywać poprzez BLIK na numer 668 070 000 tytułem POWODZ lub przelewem tradycyjnym na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POWODZ.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił specjalną zbiórkę, której celem jest wsparcie mieszkańców zalanych terenów poprzez dostarczanie żywności, wody pitnej, środków higienicznych oraz osuszaczy do budynków. Wpłat można dokonywać online poprzez stronę www.pck.pl, bezpośrednio na nr konta: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060, za pośrednictwem BLIKa (794 33 22 11) lub platformy Zrzutka.pl

Z kolei Rafał Trzaskowski napisał, że po kontakcie z gminami poszkodowanymi przez powódź podjął decyzję, że zwróci się do Rady Warszawy o przekazanie środków finansowych na odbudowę dla Kłodzka i Nysy na wskazane przez gminy projekty.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: