W związku z powodziami w południowo-zachodnich częściach Polski rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na terenie niektórych powiatów. Gdzie w tej chwili obowiązuje i czego mogą się spodziewać mieszkańcy?
W poniedziałek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej na 30 dni na obszarze części województw dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Najpierw we wtorek, a następnie także w piątek rząd rozszerzył terytorium objęte tym stanem o kolejne powiaty.
Jakie powiaty są objęte stanem klęski żywiołowej
Powiaty i miasta na prawach powiatu z woj. dolnośląskiego objęte stanem klęski żywiołowej: - bolesławiecki - dzierżoniowski - jaworski - kamiennogórski - karkonoski - kłodzki - legnicki - lubański - lwówecki - świdnicki - wałbrzyski - ząbkowicki - Wałbrzych - Jelenia Góra - złotoryjski
Powiaty z woj. opolskiego objęte stanem klęski żywiołowej: - brzeski - głubczycki - kędzierzyńsko-kozielski - krapkowicki - nyski - opolski - prudnicki
Powiaty i miasta na prawach powiatu z woj. śląskiego objęte stanem klęski żywiołowej: - bielski - cieszyński - pszczyński - raciborski - Bielsko-Biała
Stan klęski żywiołowej - czym jest?
Stan klęski żywiołowej to jeden z trzech stanów nadzwyczajnych przewidzianych na mocy Konstytucji. Może zostać wprowadzony "w sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające". Zgodnie z art. 232 ustawy zasadniczej "w celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa. Przedłużenie tego stanu może nastąpić za zgodą Sejmu".
Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej umożliwia sprawniejszą koordynację działań, szybsze usuwanie skutków powodzi oraz lepszą współpracę służb i instytucji - czytamy na stronie gov.pl.
Stan klęski żywiołowej. Co oznacza dla mieszkańców
Zgodnie z ustawą o stanie klęski żywiołowej rząd wprowadza go w drodze rozporządzenia. Określa się w nim przyczyny, datę wprowadzenia oraz obszar i czas trwania stanu klęski żywiołowej, a także rodzaje niezbędnych ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w zakresie dopuszczonym ustawą.
Zgodnie z rządowym rozporządzeniem z 16 września na terenach objętych stanem klęski żywiołowej obowiązują niezbędne rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela, takie jak:
- obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; - nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; - nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; - nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się.
Ponadto, zgodnie z ustawą o stanie klęski żywiołowej, w czasie obowiązywania tego stanu mogą zostać wprowadzone też inne ograniczenia, między innymi reglamentacja zaopatrzenia w artykuły określonego rodzaju, zakaz okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju lub nakaz stosowania cen ustalonych, zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców, obowiązek poddania się badaniom lekarskim, leczeniu czy szczepieniom, nakaz wykonywania świadczeń osobistych i rzeczowych czy też przymusowych rozbiórek i wyburzeń budynków. Ograniczenia te nie muszą być jednak wprowadzane.
W środę, podczas spotkania sztabu kryzysowego we Wrocławiu premier Donald Tusk powiedział, że dostał "dramatyczną informację, że to, co najbardziej potrzebne powodzianom, jest wyraźnie droższe niż było przed powodzią", dlatego będzie "prosił ministra finansów, żeby mi pomógł w dokładnej ocenie, czy potrzebne jest użycie narzędzi w sprawie cen". - W razie potrzeby rząd wprowadzi ceny urzędowe na niektóre produkty pierwszej potrzeby - podkreślił Tusk. - Uprzedzam wszystkich, którzy spekulują czy usiłują zarobić na powodzi i na tragedii ludzkiej. Mamy narzędzia prawne związane ze stanami nadzwyczajnymi. I użyjemy tych narzędzi, żeby przymusić do powrotu do cen sprzed powodzi - dodał.
ZOBACZ TEŻ: Stan klęski żywiołowej - co to oznacza?
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Krzysztof Cesarz/PAP