Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zabezpieczenie pracowników od strony socjalnej - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, prezeska HR na Szpilkach. - Jeśli pracodawca jest zalany, dotknięty powodzią, to być może nie będzie mieć takich możliwości, aby pomóc pracownikom - zastrzega.
W tvn24.pl przekazujemy najnowsze informacje na temat sytuacji pogodowej w kraju i za granicą:
Intensywne opady deszczu doprowadziły do wezbrania rzek na południu kraju. Skutki gwałtownych zjawisk pogodowych najbardziej odczuły między innymi Głuchołazy oraz Kłodzko, jednak miejscowości, które mierzą się z podtopieniami, jest o wiele więcej.
Monika Smulewicz, ekspertka prawa pracy, prezeska HR na Szpilkach zaznacza w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl, że "firmy z terenów, gdzie jest powódź mają problem dwutorowy".
- Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest zabezpieczenie pracowników od strony socjalnej. Oczywiście w miarę posiadanych środków. Jeżeli pracownicy mierzą się ze skutkami powodzi, to pracodawca, czy to w ramach funduszu socjalnego, czy w ramach środków obrotowych, powinien pracownikom pomóc - wyjaśnia.
Zwraca uwagę, że jest jednak druga strona problemu. - Jeśli pracodawca jest zalany, dotknięty powodzią, to być może nie będzie mieć takich możliwości, aby pomóc pracownikom - zastrzega Smulewicz.
"To w jakiś sposób może też wesprzeć przedsiębiorców"
W niedzielę premier Donald Tusk poinformował o zleceniu przygotowania rozporządzenia Rady Ministrów o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej.
Jak napisano w poniedziałek w opisie projektu, stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na obszarze wybranych powiatów, miast na prawach powiatów i gminy na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Miejsca te zostaną wybrane na podstawie rekomendacji wojewodów po posiedzeniach odpowiednich wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego.
- Cieszę się z zapowiedzi premiera Tuska o wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej, bo to w jakiś sposób może też wesprzeć przedsiębiorców. Chociażby finansowo, w dłuższej perspektywie czasowej - mówi Monika Smulewicz i dodaje, że "na szczegóły takiego wsparcia musimy poczekać".
Zdaniem ekspertki prawa pracy "dzisiaj firmy muszą się mierzyć z tym, że pracownicy nie będą przychodzić do pracy, nie będą wykonywać obowiązków, bo zwyczajnie nie mają takich możliwości. To wpłynie na produktywność i wyniki firmy".
Pracownicy na śmieciówkach. "Zostają tylko ośrodki pomocy społecznej"
Dopytujemy na jaką ochronę mogę liczyć pracownicy na śmieciówkach? - Wszystkie dofinasowania, dodatkowe urlopy są przewidziane dla pracowników na umowie o pracę. Fundusz socjalny dotyczy pracowników, byłych pracowników i emerytów. Jeżeli mamy osoby zatrudnione na podstawie umowy cywilnoprawnej, to one nie są objęte środkami zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych - odpowiada Monika Smulewicz.
Jak dodaje, jeżeli pracodawca nie przewidzi środków finansowych ze środków obrotowych dla zleceniobiorców na umowę o działo, to dla takich osoby zostają tylko ośrodki pomocy społecznej.
- W powiatach i gminach dotkniętych powodzią ważną kwestią jest to, żeby tego typu sytuacje losowe nie były polem do różnych nadużyć. Chodzi o mądre zarządzenie i gospodarowanie dodatkowymi środkami, aby były one przeznaczona rzeczywiście dla poszkodowanych. Żeby było jasne komu, kiedy, w jakiej wysokości przysługuje świadczenie. Żeby nie było dowolności przyznawania świadczeń i jednocześnie tworzenia patologii w tym zakresie - podkreśla w naszej rozmowie.
Co przysługuje pracownikowi dotkniętemu powodzią?
Monika Smulewicz przekazuje, że dla pracowników przysługują poniższe możliwości:
- Od 2023 roku w przypadku niemożności wykonywania pracy z powodu siły wyższej, pracownicy mają prawo do zwolnienia od pracy na 2 dni lub 16 godzin z zachowaniem 50 proc. wynagrodzenia
- Pracownicy mają możliwość skorzystania z dnia wolnego w trybie natychmiastowym
- Gdy żłobek, przedszkole lub szkoła zostanie zamknięta, pracownicy mają prawo do zasiłku opiekuńczego na dziecko do 8 roku życia
- Jeśli zakład pracy nie funkcjonuje, pracodawca jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za czas przestoju. Dzieje się to też wtedy, jeśli w tym czasie pracownik nie wykonuje pracy
- Przepisy przewidują wiele form wsparcia zwolnienia z podatku. Zwolnienia są ograniczone kwotowo i zależą od źródła finansowania. Zgodnie z z art. 21 ust. 1 pkt 26 ustawy wolne od podatku dochodowego są zapomogi otrzymane w przypadku indywidualnych zdarzeń losowych, klęsk żywiołowych, długotrwałej choroby lub śmierci: a) z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, z funduszy związków zawodowych lub zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra – niezależnie od ich wysokości, b) z innych źródeł – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 6 tys. zł inne świadczenia z ZFŚS, w tym zapomogi inne niż "losowe" – do 1 tys. zł.
Obowiązki pracodawców
- Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie bezpiecznych warunków pracy
- W razie zamknięcia zakładu pracy, pracodawcy muszą pamiętać o obowiązku wypłaty wynagrodzenia oraz możliwych procedurach dotyczących zwolnień
- Pracodawca może rozważyć dodatkowe formy wsparcia dla pracowników, jak pomoc w znalezieniu alternatywnego miejsca pracy czy elastyczne godziny pracy.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Michał Meissner