Cimoszewicz o porozumieniu na szczycie UE: zaskakujące, myślałem, że będzie jutro

Źródło:
TVN24
Cimoszewicz o porozumieniu na szczycie UE: szalenie ważne i zaskakujące
Cimoszewicz o porozumieniu na szczycie UE: szalenie ważne i zaskakująceTVN24
wideo 2/4
Cimoszewicz o porozumieniu na szczycie UE: szalenie ważne i zaskakująceTVN24

Europa będzie miała do dyspozycji środki o niespotykanej do tej pory wielkości - mówił w czwartek w "Faktach po Faktach" na antenie TVN24 były premier i eurodeputowany Włodzimierz Cimoszewicz, komentując wyniki unijnego szczytu w Brukseli.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował, że na szczycie Unii Europejskiej w Brukseli doszło do porozumienia przywódców unijnych w sprawie budżetu Unii i funduszu odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej napisała w mediach społecznościowych, że dzięki porozumieniu 1,8 biliona euro trafi na wsparcie ożywienia gospodarczego i zbudowanie bardziej odpornej, zielonej i cyfrowej Unii Europejskiej.

Wcześniej Polska i Węgry informowały, że nie zgadzają się na popierane przez pozostałe 25 państw UE rozporządzenie dotyczące mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności.

SZCZYT W BRUKSELI. ZOBACZ RELACJĘ TVN24.PL >>>

"Spodziewałem się, że wyniki mogą być dopiero jutro"

Informację o porozumieniu na szczycie w Unii Europejskiej komentował Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były minister spraw zagranicznych, eurodeputowany Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Po pierwsze ta informacja jest szalenie ważna - powiedział.

- Przyznaję też, że jest nieco zaskakująca. Dlatego, że kiedy dzisiaj docierały do nas sygnały o zmianie porządku obrad, przesuwaniu punktu dotyczącego budżetu, należało rozumieć, że zakulisowo trwają negocjacje, ponieważ nie wszyscy byli zadowoleni z tej propozycji deklaracji interpretacyjnej, która została przygotowana przez prezydencję niemiecką. Ja, mówiąc szczerze, spodziewałem się, że wyniki mogą być dopiero jutro. Są dzisiaj - dodał.

Stwierdził, że teraz pojawi się pytanie, "jak będą sformułowane konkluzje". - To jest mniej istotne niż te podstawowe decyzje, ale nadal ważne - powiedział.

Gowin: to jest bardzo dobry dzień dla Polski, ale też dla Europy, bo uniknęliśmy impasu
Gowin: to jest bardzo dobry dzień dla Polski, ale też dla Europy, bo uniknęliśmy impasuTVN24

"Po raz pierwszy w historii Unia będzie finansowała je wspólnie"

- Europa będzie miała do dyspozycji środki o niespotykanej do tej pory wielkości. Zarówno na swoje normalne, bieżące potrzeby finansowane z regularnego budżetu w ramach tych siedmioletnich porozumień, jak i ze specjalnego funduszu odbudowy utworzonego w tej chwili - mówił Cimoszewicz. - Chodzi tutaj o zarówno pieniądze, jak i też o wydarzenie, na które w zasadzie komentatorzy rzadko zwracają uwagę. Mianowicie na konstrukcję tego funduszu odbudowy i źródła jego finansowania - zwrócił uwagę.

- Po raz pierwszy w historii Unia będzie finansowała je wspólnie, ze wspólnie zaciąganych pożyczek, w imieniu Unii, a nie w imieniu państw członkowskich, a także z nowych źródeł własnych, które będą tworzone - mówił Cimoszewicz. Wyjaśnił, że będą w postaci na przykład nowych podatków "najczęściej nieobciążających w żaden sposób państw członkowskich, ale na przykład wielkie firmy internetowe czy cyfrowe zarabiające ciężkie pieniądze w Europie".

- To jest pozytyw - podkreślił były premier w "Faktach po Faktach".

- Czy to oznacza również obowiązywanie tego mechanizmu warunkowości budżetowej? Tak, o ile w tej chwili Rada Europejska, czy też Niemcy w imieniu Rady Europejskiej skieruje do Parlamentu Europejskiego w formie pisemnej treść tego uzgodnionego wcześniej rozporządzenia, a Parlament to zaakceptuje. W przyszłym tygodniu jest posiedzenie plenarne Parlamentu, w związku z tym będzie okazja do zrobienia tego. Ja zakładam oczywiście, że w ramach owej deklaracji interpretacyjnej, której w tej chwili dokładnie nie znamy, jej ostatecznego kształtu, nie podjęto próby jakiejkolwiek zmiany treści tego rozporządzenia, treści wcześniej uzgodnionej z parlamentem - prognozował Cimoszewicz.

Korespondent TVN24 Maciej Sokołowski o sytuacji na unijnym szczycie
Korespondent TVN24 Maciej Sokołowski o sytuacji na unijnym szczycieTVN24

Cimoszewicz: Ziobro ma rację i nie ma racji

Odniósł się też do wczorajszych słów Zbigniewa Ziobry o tym, że "'Konkluzje interpretujące' i 'wytyczne' nie są prawem", a "prawem jest rozporządzenie". - Ma rację i nie ma racji - powiedział były premier. Stwierdził, że konkluzje czy deklaracje mają charakter polityczny, ale "tam są zawarte pewne postulaty czy pewne rozstrzygnięcia, które mają jednak charakter zobowiązujący".

- Przy czym one są adresowane do Komisji Europejskiej. Dlatego, że Rada w tych konkluzjach od wczoraj nam znanych, nie wiemy czy zatwierdzonych, zobowiązywała Komisję do opracowywania wytycznych na temat stosowania owego mechanizmu warunkowości, a jednocześnie mówiła, że jeżeli mechanizm zostanie skierowany do ETS-u [Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - przyp. red.], to Komisja zawiesi przygotowywanie tych wytycznych aż do czasu orzeczenia - wyjaśnił Cimoszewicz.

- Po pierwsze, nie wiadomo, czy sprawa trafiłaby do ETS-u, bo ktoś ją musi tam skierować. Po drugie, zgodnie z traktatami o Unii Europejskiej kompetencje poszczególnych, głównych organów są rozdzielone i są ściśle określone i Rada nie ma prawa ustalać zobowiązań dla Komisji Europejskiej ani zakazywać jej czegokolwiek, co mieści się w ramach jej traktatowych uprawnień i kompetencji - stwierdził. Dodał, że gdyby wcześniej ustalone konkluzje zostały zaakceptowane, to "będziemy mieli problem prawny, ale niewstrzymujący jednak rozporządzenia w sprawie warunkowości".

"Suwerenność nie ma charakteru absolutnego i nieograniczonego"

Były premier skomentował również słowa ministra sprawiedliwości o tym, że jeśli rozporządzenie zostanie przyjęte, to "będzie to znaczące ograniczenie suwerenności Polski i złamanie europejskich traktów". - Słucham tych opowieści o ograniczaniu suwerenności Polski od dwudziestu paru lat mniej więcej. Od czasu, kiedy ostrzej zaczęto atakować projekt naszej konstytucji - powiedział.

- Trudno to poważnie traktować. Każdy kraj, każde państwo wchodzące w jakiekolwiek relacje z innym, wyrzeka się części swojej suwerenności. Suwerenność nie ma charakteru absolutnego i nieograniczonego. Wstąpienie do każdej organizacji międzynarodowej w większym czy mniejszym stopniu ogranicza wykonywanie swojej suwerenności - stwierdził Cimoszewicz.

Podkreślił, że "w przypadku Unii Europejskiej, która jest zupełnym wyjątkiem na mapie świata wśród organizacji międzynarodowych, to ograniczenie jest najdalej idące, dlatego że przekazaliśmy dużo kompetencji Unii Europejskiej". - W przypadku tego mechanizmu warunkowości to nie jest żadne ograniczenie suwerenności. Polska, Węgry i wszyscy pozostali przyjęli między innymi artykuł 2 Traktatu o Unii Europejskiej, który mówi o tym, na jakim fundamencie jakich wartości i zasad zbudowana jest Unia Europejska. I tam jest między innymi wymieniona praworządność - powiedział.

- To jest coś, do czego respektowania my jesteśmy zobowiązani - dodał.

Rozporządzenie oparte "w całości na obowiązujących traktatach, które sami przyjęliśmy"

Cimoszewicz stwierdził jednak, że do tej pory brakowało "jakiegokolwiek skutecznego mechanizmu egzekwowania tego zobowiązania". Zaznaczył, że to rozporządzenie dotyczące mechanizmu warunkowości jest oparte "w całości na obowiązujących traktatach, które sami przyjęliśmy".

- Najważniejsze, ze względu zwłaszcza na tę tragedię pandemii, jest to, że oba pakiety finansowe zostały przyjęte - podkreślił gość "Faktów po Faktach".

"Najważniejsze jest to, że oba pakiety finansowe zostały przyjęte"
"Najważniejsze jest to, że oba pakiety finansowe zostały przyjęte"TVN24

Autorka/Autor:mart//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Krąg akolitów" Emmanuela Macrona maleje. Decyzję o rozwiązaniu parlamentu podjął w czteroosobowej grupie z najbliższymi doradcami. Nawet ministrowie byli zaskoczeni, a premier - protegowany Macrona - dowiedział się jako jeden z ostatnich - opisuje "The New York Times".

Kulisy decyzji, która "może doprowadzić do niewyobrażalnego"

Kulisy decyzji, która "może doprowadzić do niewyobrażalnego"

Źródło:
"The New York Times", "Le Monde", tvn24.pl

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad częścią Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znad Czech wkracza strefa nawałnic

Gdzie jest burza? Znad Czech wkracza strefa nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

We Francji trwają przedterminowe wybory parlamentarne. Do godziny 17 głos oddało niemal 60 procent uprawnionych obywateli. W sondażach prowadzi skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe. - Zwykły Francuz dzisiaj mówi: próbowaliśmy wszystkich, socjalistów, republikanów. Mamy wszystkiego dosyć. Spróbujmy w związku z tym wybrać partię Marine Le Pen. Nie może być gorzej niż teraz - tłumaczyła na antenie TVN24 Hanna Stypułkowska-Goutierre.

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Czas na "wywrócenie stolika", skrajna prawica idzie po władzę. Frekwencja najwyższa od kilkudziesięciu lat

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W miejscowości Wierzchowo w województwie zachodniopomorskim samochód osobowy zderzył się z busem. Jedna osoba zmarła na miejscu, a siedem trafiło do szpitala. Droga krajowa nr 11 jest zablokowana.

Zderzenie z busem wiozącym obcokrajowców. Jedna osoba nie żyje, siedem w szpitalu

Zderzenie z busem wiozącym obcokrajowców. Jedna osoba nie żyje, siedem w szpitalu

Źródło:
TVN24

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w wielkopolskiej Pile powalił drzewa. W pomorskim Uniechowie uszkodzone zostały dachy.

Nawałnice w Polsce. Połamane drzewa, pozrywane dachy. "Kilka minut, a takie szkody"

Nawałnice w Polsce. Połamane drzewa, pozrywane dachy. "Kilka minut, a takie szkody"

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

"Da się tak?", "A dlaczego tego nie widać u nas?" - dopytywali internauci w reakcji na nagranie z nietypowym zachodem słońca. Niektórzy sądzili, że takie zjawisko jest niemożliwe, a wideo powstało przy użyciu sztucznej inteligencji. Ekspert rozwiewa wątpliwości.

"Awaria matrycy"? Wyjaśniamy, dlaczego niebo podzieliło się podczas zachodu słońca

"Awaria matrycy"? Wyjaśniamy, dlaczego niebo podzieliło się podczas zachodu słońca

Źródło:
Konkret24

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Pożar, który wybuchł w sobotnie popołudnie na greckiej wyspie Serifos na Morzu Egejskim, wyrządził ogromne zniszczenia - przekazały w niedzielę tamtejsze władze. Ich szef ocenił, że na wyspie doszło do "biblijnej katastrofy". Również w okolicach Aten szalały pożary.

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Pożary w Grecji. "Biblijna katastrofa" na jednej z wysp

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini, protothema.gr,

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedterminowe wybory parlamentarne we Francji, zarządzone przez prezydenta Emmanuela Macrona po porażce jego ugrupowania w wyborach europejskich, są jednymi z najważniejszych od dekad, nie tylko dla Paryża, ale i całej Europy - ocenia CNN. Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

To mogą być najważniejsze wybory w Europie. Co trzeba wiedzieć 

Źródło:
CNN, PAP

Po dziesięcioleciach bycia pariasami politycznymi skrajna prawica ma szansę na utworzenie rządu we Francji po przedterminowych wyborach - ocenia agencja Reuters. Przypomina polityczną drogę ruchu utworzonego i zdominowanego od ponad pół wieku przez rodzinę Le Pen.

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Mają szansę na utworzenie rządu. Polityczna droga Zjednoczenia Narodowego

Źródło:
Reuters, PAP, Le Monde, tvn24.pl

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP