Osoby, które zdecydowały się przyjąć pod swój dach uchodźcę z Ukrainy, mogą ubiegać się o dodatkowe świadczenie z tego tytułu. Chodzi o 40 złotych dziennie za osobę, czyli około 1200 złotych miesięcznie. Pierwsze wnioski będzie można składać już od środy, 16 marca.
Zapis o świadczeniu znalazł się w specustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym. Ustawa określa kto, kiedy i na jakich warunkach może otrzymać pieniądze.
Ile pieniędzy można dostać za przyjęcie uchodźcy pod swój dach?
Osoba, która przyjmie uchodźców z Ukrainy pod swój dach, zapewni im zakwaterowanie i wyżywienie, może otrzymać 40 złotych dziennie za osobę (około 1200 zł miesięcznie). Taka kwota przysługuje za każdego Ukraińca, zarówno za dorosłego, jak i za dziecko. Jest też niezależna od tego, ilu gości pod swój dach przyjmiemy. Jeśli to będzie pięć osób, mamy otrzymać 200 zł dziennie.
Muszą być jednak spełnione dwa warunki: przyjęcie uchodźców z Ukrainy do domu czy mieszkania następuje na podstawie umowy podpisanej z gminą. I drugi warunek: nasi goście muszą mieć status uchodźcy.
Jak długo można pobierać pieniądze?
Świadczenie można pobierać przez maksymalnie dwa miesiące. Pieniądze będą wypłacane na zasadach refundacji - od momentu przyjęcia uchodźców, a nie od chwili złożenia wniosku. Jeśli więc przyjmujemy uchodźcę od 15 marca, a wniosek złożymy 20 marca, pieniądze będą wypłacone od 15 marca.
Nie trzeba od razu składać wniosku na całe 60 dni. Można złożyć najpierw wniosek na 30 dni, a potem drugi na kolejne 30 dni. Jeżeli ktoś po dwóch miesiącach przyjmie kolejne osoby, to dla tych osób również będzie mógł otrzymać środki.
Jak zauważył wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, te dwa miesiące to dla obywatela Ukrainy ma być czas na to, by zdecydował, co dalej będzie w Polsce robił.
Gdzie i kiedy złożyć wniosek o refundację?
Wnioski o pieniądze dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy należy składać w urzędzie gminy. Będzie to możliwe już od środy, 16 marca. Paweł Szefernaker zaapelował jednak, aby rozłożyć to na kolejne dni, żeby pierwszego dnia w urzędach nie było tłumów. Zapowiedział też, że w poniedziałek po południu powinien być udostępniony wzór wniosku o te środki.
Co musi zawierać wniosek?
We wniosku trzeba będzie wpisać dane własne oraz osób z Ukrainy, które u nas przebywają. Jego złożenie będzie tożsame ze złożeniem oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
Kiedy będą wypłacane pieniądze?
Pieniądze nie będą wypłacane od razu, ponieważ tekst jednolity ustawy nie został jeszcze opublikowany, rząd nie przygotował także jeszcze przepisów wykonawczych. Ustawa ma wejść w życie z mocą od 24 lutego, co oznacza, że należność będzie naliczana wstecz.
Na poniedziałkowej konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik przekazał, że pieniądze dla osób, które będą składać wnioski, pojawią się na ich kontach nie później niż 30 dni od złożenia - tak mówi rozporządzenie.
Oglądaj telewizję na żywo w TVN24 GO
Źródło: TVN24 Kraków / PAP