O rejestrowanie się uchodźców z Ukrainy w punktach recepcyjnych, zlokalizowanych w pobliżu przejść granicznych oraz w Przemyślu, zaapelował prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Nie jest to obowiązkowe, by wjechać na terytorium naszego kraju. Wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce można złożyć także później. Jak poinformował w niedzielę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, punkty recepcyjne zostaną uruchomione we wszystkich województwach.
W przesłanym w niedzielę mediom apelu prezydent Rzeszowa podkreślił potrzebę rejestrowania się uchodźców z Ukrainy w punktach recepcyjnych. "W spontanicznym geście pomagania mieszkańcy często sami kontaktują się z obywatelami Ukrainy i jeżdżą na granicę, pomijając system rejestracji. Dlatego apelujemy, aby w takiej sytuacji pamiętać o zgłoszeniu uchodźców, bo tylko wtedy będą oni mieli zapewnione od państwa wyżywienie oraz miejsce, w którym będą mogli zostać na stałe" – przekazał prezydent Rzeszowa w komunikacie przesłanym przez rzeczniczkę Marzenę Kłeczek-Krawiec.
Jak podkreślono w komunikacie, w województwie podkarpackim procedury rejestracji nie można dokonać w Rzeszowie, a przy przejściach granicznych w Korczowej, Medyce, Budomierzu i Krościenku oraz dodatkowo w Przemyślu na dworcu PKP.
Podobne punkty działają też w województwie lubelskim. Niebawem mają zacząć działać we wszystkich województwach.
Pomoc dla obywateli Ukrainy na granicy - co warto wiedzieć
W punktach recepcyjnych uchodźcy mogą odpocząć, zjeść posiłek, skorzystać z pomocy medycznej i psychologicznej, złożyć wniosek o pomoc międzynarodową, wypełnić dokumenty uprawniające do pobytu lub uzyskać skierowanie do jednego z ośrodków dla osób uciekających z Ukrainy i uzyskać informację o możliwym transporcie do innych miast w Polsce.
Urząd do Spraw Cudzoziemców przygotował listę najważniejszych informacji dla obywateli Ukrainy, przekraczających granicę z Polską. Jest tam także lista punktów recepcyjnych. Urząd zastrzega, że rejestracja w punkcie recepcyjnym nie jest obowiązkowa, by wjechać na polskie terytorium, natomiast po to, by przybywający mogli się ubiegać o status uchodźcy, trzeba złożyć stosowny wniosek.
Co trzeba zrobić, by uzyskać ochronę międzynarodową w Polsce? Wyjaśnia to Ustawa o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
1. Cudzoziemiec składa wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej do Szefa Urzędu za pośrednictwem komendanta oddziału Straży Granicznej albo komendanta placówki Straży Granicznej. 2. Cudzoziemiec, który przebywa w strzeżonym ośrodku, areszcie dla cudzoziemców, areszcie śledczym lub zakładzie karnym, składa wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej za pośrednictwem komendanta oddziału Straży Granicznej albo komendanta placówki Straży Granicznej obejmującego terytorialnym zasięgiem działania siedzibę strzeżonego ośrodka, aresztu dla cudzoziemców, aresztu śledczego lub zakładu karnego.
Punkty recepcyjne będą we wszystkich województwach
- Działamy tak, aby wszystkim osobom, które potrzebują pomocy, udzielić jej. Przygraniczne punkty recepcyjne są wypełnione mniej więcej od 80 do 90 procent - zapowiedział w niedzielę na konferencji prasowej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
- Wczoraj we wszystkich województwach powstały punkty informacyjne: w stolicach województw, na dworcach PKP, na lotnisku Okęcie są punkty informacyjne dla wszystkich Ukraińców, którzy chcieliby wiedzę na temat pomocy w Polsce otrzymać - powiedział.
Podkreślił, że obywatele Ukrainy muszą wiedzieć, że ta pomoc jest za darmo.
Wiceszef MSWiA zapewnił, że cały czas będzie także realizowana wszelka pomoc humanitarna dla uchodźców. Zaapelował do samorządów i organizacji samorządowych o skoordynowanie pomocy z wojewodami.
Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24
Źródło: tvn24.pl