TVN24 | Polska

Jest śledztwo w sprawie podszywania się pod numery telefonów. Sprawy żony Krzysztofa Brejzy i córki Romana Giertycha

TVN24 | Polska

Autor:
akw/kab
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Dorota Brejza: PiS to ugrupowanie, które wspiera rodzinę deklaratywnie. Naszą postanowił zniszczyć
Dorota Brejza: PiS to ugrupowanie, które wspiera rodzinę deklaratywnie. Naszą postanowił zniszczyćTVN24
wideo 2/21
TVN24Dorota Brejza: PiS to ugrupowanie, które wspiera rodzinę deklaratywnie. Naszą postanowił zniszczyć

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podszywania się od grudnia 2021 roku pod użytkowników ustalonych numerów telefonów oraz wykonywania połączeń zawiadamiających o fałszywych zdarzeniach. Chodzi między innymi o podszywanie się pod numery telefonów żony senatora KO Krzysztofa Brejzy oraz córki mecenasa Romana Giertycha.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś przekazał, że śledztwo będzie prowadzone wspólnie z Wydziałem do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Stołecznej Policji. Dotyczy podszywania się pod użytkowników ustalonych numerów telefonów oraz wykonywania połączeń głosowych, zawiadamiających o fałszywych zdarzeniach i informacjach mających wywołać przekonanie o istnieniu rzekomego zagrożenia.

- Zainicjowane postępowanie przygotowawcze dotyczy kaskadowych ataków o identycznym sposobie działania sprawców, którzy podszywali się pod numery telefonów między innymi osób publicznych, co miało dodatkowo wzmocnić ich efekt dezinformacyjny - opisał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Saduś przekazał, że "uzyskany dotychczas materiał dowodowy wskazuje, że tak zwane ataki spoofingowe zostały przeprowadzone z wykorzystaniem infrastruktury teleinformatycznej znajdującej się poza granicami Polski, w tym także na terytorium Białorusi".

Sprawy Doroty Brejzy i Marii Giertych

Postępowanie związane jest między innymi z podszywaniem się pod numer telefonu kancelarii adwokackiej Doroty Brejzy, żony senatora KO Krzysztofa Brejzy. Fałszywe alarmy miały być również wysyłane z numeru córki mecenasa Romana Giertycha, Marii.

CZYTAJ WIĘCEJ O TYCH SPRAWACH: Senator Krzysztof Brejza o "zmasowanym cyberataku" na jego rodzinę Roman Giertych: ktoś używając numeru telefonu mojej córki rozsyła alarmy bombowe

Rozmowa z Dorotą Brejzą tylko w TVN24 GO: "Nie zapraszałam ich do domu. Sami weszli"

Dorota Brejza: bardzo chciałabym zobaczyć jeden i drugi wniosek o kontrolę operacyjną
Dorota Brejza: bardzo chciałabym zobaczyć jeden i drugi wniosek o kontrolę operacyjnąTVN24

Autor:akw/kab

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości