PKW pisze w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Jest oświadczenie

Pilne
Co z mandatami po Kamińskim i Wąsiku? Marszałek Hołownia tłumaczy
Źródło: TVN24

Państwowa Komisja Wyborcza postanowiła nie zajmować stanowiska w sprawie mandatów byłych posłów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. PKW opublikowała oświadczenie dotyczące obsadzenia miejsca sejmowego po Kamińskim i wskazała, kto miałby go zastąpić, ale zaznaczyła, że "nie jest to stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia". Pismo stanowi odpowiedź na wniosek marszałka Sejmu Szymona Hołowni, dotyczący obsadzenia mandatów po Kamińskim oraz Wąsiku.

"Państwowa Komisja Wyborcza, odnosząc się do pism Pana Marszałka z dnia 21 grudnia 2023 r. w sprawie wniosku o podanie przez Państwową Komisję Wyborczą informacji o kolejnych kandydatach z tej samej listy kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów po posłach: Panu Mariuszu Kamińskim i Panu Macieju Romanie Wąsiku zauważa, że wnioski te były wówczas przedwczesne, gdyż w tym czasie nie zaczął nawet biec termin do wniesienia odwołania od postanowień Marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu, albowiem nie doręczono tych postanowień posłom" - czytamy. 

Wskazała jednak, kto miałby zastąpić Mariusza Kamińskiego. To Monika Pawłowska, która zdobyła 10 789 głosów, później Beata Strzałka - 8844 głosy i Ryszard Madziar - 8817 głosów.

ZOBACZ TEŻ: Kto może zająć miejsce Kamińskiego i Wąsika w Sejmie? Kim są Wioletta Kulpa i Monika Pawłowska

PKW w piśmie zaznacza, że "powyższe stanowi jedynie informację na temat kandydatów, którzy uzyskali kolejno największą liczbę głosów" i "nie jest to stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej w sporze politycznym i prawnym dotyczącym wygaśnięcia mandatu posła i konieczności jego obsadzenia".

PKW nie wskazała ewentualnych następców Wąsika, bo wniosek w tej sprawie nie został podtrzymany przez marszałka Sejmu.

W oświadczeniu PKW napisała, że orzeczenia dwóch izb Sądu Najwyższego w sprawie mandatu Kamińskiego "są ze sobą zasadniczo sprzeczne, a przyjęcie któregokolwiek z nich za jedynie obowiązujące w sprawie implikuje odmienną sytuację dla odwołującego się posła i jednocześnie dla czynności podejmowanych w sprawie przez samego Pana Marszałka, w tym dla istnienia lub nieistnienia podstaw faktycznych i prawnych do zawiadamiania przez Pana Marszałka kolejnego kandydata (...) o przysługującym mu pierwszeństwie do mandatu posła".

Pismo podpisał przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Obecnie funkcjonujący skład PKW został powołany w 2019 roku, po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych. W grudniu 2023 roku Sejm, już po zmianie władzy, wybrał siedmioro nowych członków PKW. Do dzisiaj jednak prezydent Andrzej Duda ich nie zaprzysiągł.

Zgodnie z art. 158 par. 1a Kodeksu wyborczego mandat członków wybranych przez Sejm wygasa z mocy prawa po upływie 150 dni od dnia wyborów do Sejmu.

CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE

Sprawa Kamińskiego i Wąsika

20 grudnia 2023 roku Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Kamińskiego i Wąsika prawomocnie na dwa lata pozbawienia wolności za przekroczenie uprawnień w tzw. aferze gruntowej z 2007 roku. Dzień później marszałek Sejmu wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów obu posłów PiS.

CZYTAJ: "Kazali sfałszować podpis". Za co skazano Kamińskiego i Wąsika

Obaj odwołali się od postanowień marszałka o wygaśnięciu ich mandatów. Marszałek Sejmu skierował te odwołania do Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

Wyznaczony do sprawy odwołania Wąsika w Izbie Pracy sędzia wydał jednak postanowienie o przekazaniu tej sprawy do nieuznawanej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, która uchyliła postanowienie marszałka o wygaśnięciu mandatu Wąsika. Dzień później izba ta uchyliła postanowienie o wygaśnięciu mandatu Kamińskiego. Było to możliwe, bo obaj politycy, niezależnie od ich odwołań wniesionych do Izby Pracy za pośrednictwem marszałka, skierowali odwołania także bezpośrednio do Izby Kontroli Nadzwyczajnej.

Z kolei Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w której pozostało odwołanie Kamińskiego, 10 stycznia nie uwzględniła go. Tego samego dnia w Monitorze Polskim zostało opublikowane postanowienie marszałka Sejmu w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Mariusza Kamińskiego.

Prawnicy nie mają wątpliwości, że mandaty poselskie polityków PiS wygasły z mocy prawa 20 grudnia 2023 roku, po prawomocnym skazaniu polityków.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: