Państwowa Komisja Wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Do 7 lipca można składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zamieszkania. Jeżeli jednak taki wniosek został złożony przed pierwszą turą wyborów to automatycznie przechodzi on także na drugą turę.

Według danych z 99,78 procent obwodów głosowania przekazanych na konferencji prasowej przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja w I turze wyborów prezydenckich wyniosła 64,4 procenta. - Już w tej chwili należy podziękować milionom wyborców, którzy mimo pandemii, powodzi, upałów, udali się do lokali wyborczych bądź oddali głos korespondencyjnie - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Mimo że kandydaci w wyborach prezydenckich mają jeszcze około dwóch tygodni, aby przekonać do siebie wyborców, to sami głosujący mają mniej czasu, aby podjąć decyzję o tym, w jaki sposób i gdzie oddać głos. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady i daty dotyczące głosowania w wyborach również poza miejscem zamieszkania lub kiedy przebywa się za granicą.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że najpóźniej 1 lipca poznamy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 28 czerwca. - Wówczas jest szansa, że druk kart i doręczenie pakietów korespondencyjnych przed drugą turą powinny się powieść - dodał.

Senat pracuje nad ustawą o wyborach prezydenckich. W czwartek na łączonym posiedzeniu komisji senackich poruszono kwestię, gdzie obecnie znajdują się wydrukowane tzw. karty wyborcze, które miały być wykorzystane podczas głosowania korespondencyjnego w wyborach 10 maja. - Nie posiadam takiej wiedzy - powiedział przewodniczący PKW Sylwester Marciniak. Wiceprezes zarządu Poczty Polskiej Paweł Przychodzień przekazał, że w tym momencie Poczta "nie ma pakietów".

Prezes Kaczyński może w tym momencie ważyć to, czy bardziej mu zależy na przeforsowaniu reelekcji Andrzeja Dudy 23 maja, czy też stabilna większość rządowa jest dla niego ważniejsza - mówił w "Kropce nad i" profesor Antoni Dudek. W TVN24 odniósł się do wyborów prezydenckich i podjętej w ich sprawie uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. - Każda hipoteza jest możliwa - mówił drugi gość programu, Aleksander Smolar, komentując możliwą nową datę wyborów.

Państwowa Komisja Wyborcza przyjęła formułę, iż z uwagi na to, że nie przeprowadzono głosowania, występuje podobna sytuacja, co przy braku kandydatów lub przy jednym kandydacie, kiedy się nie przeprowadza wyborów - poinformował w niedzielę wieczorem przewodniczący Sylwester Marciniak. Dlatego - jak dodał - sprawozdanie PKW nie trafi do Sądu Najwyższego. Wskazał, że PKW "zakończyła dzisiaj proces wyborczy" i rozpisać należy nowe wybory. Marszałek Sejmu dostanie 14 dni na ogłoszenie ich terminu.

W przyszłym tygodniu klub Koalicji Obywatelskiej ma złożyć w Sejmie projekt w sprawie zmian w organizacji wyborów prezydenckich. Jak tłumaczył poseł KO Robert Kropiwnicki, zakłada on między innymi, że głosowanie zostanie zorganizowane przez Państwową Komisję Wyborczą i będzie się odbywać w sposób "mieszany", łączący wybory korespondencyjne z tradycyjnymi, w lokalach wyborczych.