Państwowa Komisja Wyborcza

Państwowa Komisja Wyborcza

Nieotrzymanie pakietów wyborczych na czas, nieodpowiednia liczba pakietów wyborczych dostarczona pod dany adres czy brak pieczęci na karcie do głosowania - to niektóre z problemów związanych z głosowaniem korespondencyjnym za granicą, o jakich piszecie do nas na Kontakt24. O tym, jak powinna wyglądać karta do głosowania, ile powinna mieć pieczęci i jak wygląda głosowanie za granicą mówiła w TVN24 szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

12 lipca odbędzie się druga tura wyborów prezydenckich, w której zmierzą się ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Do 7 lipca można składać wniosek o dopisanie do spisu wyborców poza miejscem stałego zamieszkania. Jeżeli jednak taki wniosek został złożony przed pierwszą turą wyborów to automatycznie przechodzi on także na drugą turę.

Według danych z 99,78 procent obwodów głosowania przekazanych na konferencji prasowej przez Państwową Komisję Wyborczą frekwencja w I turze wyborów prezydenckich wyniosła 64,4 procenta. - Już w tej chwili należy podziękować milionom wyborców, którzy mimo pandemii, powodzi, upałów, udali się do lokali wyborczych bądź oddali głos korespondencyjnie - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Mimo że kandydaci w wyborach prezydenckich mają jeszcze około dwóch tygodni, aby przekonać do siebie wyborców, to sami głosujący mają mniej czasu, aby podjąć decyzję o tym, w jaki sposób i gdzie oddać głos. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady i daty dotyczące głosowania w wyborach również poza miejscem zamieszkania lub kiedy przebywa się za granicą.

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że najpóźniej 1 lipca poznamy wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich, która odbędzie się 28 czerwca. - Wówczas jest szansa, że druk kart i doręczenie pakietów korespondencyjnych przed drugą turą powinny się powieść - dodał.