W kosmos poleciał największy polski satelita. Amerykanie składają propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy. Z kolei we Francji prywatny samolot Fouga CM.170 Magister runął do Morza Śródziemnego podczas pokazu lotniczego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 17 sierpnia.
1. Największy polski satelita poleciał w kosmos
Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością.
Jak zwracają uwagę eksperci Creotech, EagleEye "ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona państw posiadających zdolności tworzenia tak zaawansowanych systemów kosmicznych na potrzeby krajowe, Europejskiej Agencji Kosmicznej i klientów z całego świata. Do tej pory tylko osiem podmiotów w Europie udowodniło swoją zdolność do zbudowania i przetestowania w przestrzeni kosmicznej satelity ważącego przynajmniej 50 kg".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy polski satelita poleciał w kosmos
2. Propozycja zawieszenia broni w Strefie Gazy
Stany Zjednoczone przedstawiły Izraelowi i Hamasowi kompromisową propozycję porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - poinformował w piątek Biały Dom.
Jak ocenił prezydent Joe Biden, "jesteśmy bliżej porozumienia niż kiedykolwiek". Waszyngton ma nadzieję, że umowa zostanie zaakceptowana w przyszłym tygodniu, jednak Hamas chce czegoś innego, niż w niej zapisano.
3. Samolot runął do morza podczas pokazu
Prywatny samolot Fouga CM.170 Magister runął w piątek do Morza Śródziemnego podczas pokazu lotniczego w pobliżu miejscowości Lavandou we Francji - poinformowały władze prefektury Var.
Pilot nie mógł się katapultować, ponieważ maszyna nie jest wyposażona w umożliwiający to system - wyjaśniła agencja AFP. Po tym, jak maszyna wpadła do Morza Śródziemnego, wszczęto akcję poszukiwawczą pilota, którą koordynowało Śródziemnomorskie Regionalne Centrum Nadzoru Operacyjnego i Ratownictwa. Niedługo później służby odnalazły jego ciało.
4. Prezydent zdecydował ws. polskiego kandydata na unijnego komisarza
Prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę, aby Piotr Serafin był polskim kandydatem na komisarza Unii Europejskiej - podała w piątek po południu Kancelaria Prezydenta RP.
Obecnie Serafin pełni funkcję szefa Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, a w latach 2014-2019 był szefem gabinetu Tuska, gdy ten był przewodniczącym Rady Europejskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polski kandydat na unijnego komisarza. Jest decyzja prezydenta
5. Niemiecki dziennik pisze o "sensacyjnym" sukcesie Polski
"Polska wywiera presję na Chiny i odnosi sukces. Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja" - pisze Christoph von Marschall na portalu niemieckiego dziennika "Tagesspiegel".
W artykule postawiono tezę, że prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach prosił Xi Jinpinga o wykorzystanie swoich wpływów w celu wywarcia nacisku na Alaksandra Łukaszenkę.
Duda miał zagrozić, że w przeciwnym razie Polska będzie zmuszona do całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią - pisze Marschall, powołując się dyrektora Centrum Studiów Strategicznych w Warsaw Enterprise Institute (WEI).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecki dziennik o "sensacyjnym" sukcesie Polski. "Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja"
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: HAITHAM IMAD/PAP/EPA