W kosmos poleciał największy polski satelita. Amerykanie składają propozycję zawieszenia broni w Strefie Gazy. Z kolei we Francji prywatny samolot Fouga CM.170 Magister runął do Morza Śródziemnego podczas pokazu lotniczego. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 17 sierpnia.
1. Największy polski satelita poleciał w kosmos
Na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX w piątek na niską orbitę okołoziemską poleciał największy jak dotąd polski satelita. EagleEye, czyli "Oko Orła", pozwoli na obserwacje Ziemi z wyjątkową rozdzielczością.
Jak zwracają uwagę eksperci Creotech, EagleEye "ma szansę wprowadzić Polskę do elitarnego grona państw posiadających zdolności tworzenia tak zaawansowanych systemów kosmicznych na potrzeby krajowe, Europejskiej Agencji Kosmicznej i klientów z całego świata. Do tej pory tylko osiem podmiotów w Europie udowodniło swoją zdolność do zbudowania i przetestowania w przestrzeni kosmicznej satelity ważącego przynajmniej 50 kg".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Największy polski satelita poleciał w kosmos
2. Propozycja zawieszenia broni w Strefie Gazy
Stany Zjednoczone przedstawiły Izraelowi i Hamasowi kompromisową propozycję porozumienia o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - poinformował w piątek Biały Dom.
Jak ocenił prezydent Joe Biden, "jesteśmy bliżej porozumienia niż kiedykolwiek". Waszyngton ma nadzieję, że umowa zostanie zaakceptowana w przyszłym tygodniu, jednak Hamas chce czegoś innego, niż w niej zapisano.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Amerykanie mają propozycję. Biden: jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek
3. Samolot runął do morza podczas pokazu
Prywatny samolot Fouga CM.170 Magister runął w piątek do Morza Śródziemnego podczas pokazu lotniczego w pobliżu miejscowości Lavandou we Francji - poinformowały władze prefektury Var.
Pilot nie mógł się katapultować, ponieważ maszyna nie jest wyposażona w umożliwiający to system - wyjaśniła agencja AFP. Po tym, jak maszyna wpadła do Morza Śródziemnego, wszczęto akcję poszukiwawczą pilota, którą koordynowało Śródziemnomorskie Regionalne Centrum Nadzoru Operacyjnego i Ratownictwa. Niedługo później służby odnalazły jego ciało.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Samolot runął do morza podczas pokazu lotniczego. Znaleziono ciało pilota
4. Prezydent zdecydował ws. polskiego kandydata na unijnego komisarza
Prezydent Andrzej Duda wyraził zgodę, aby Piotr Serafin był polskim kandydatem na komisarza Unii Europejskiej - podała w piątek po południu Kancelaria Prezydenta RP.
Obecnie Serafin pełni funkcję szefa Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, a w latach 2014-2019 był szefem gabinetu Tuska, gdy ten był przewodniczącym Rady Europejskiej.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Polski kandydat na unijnego komisarza. Jest decyzja prezydenta
5. Niemiecki dziennik pisze o "sensacyjnym" sukcesie Polski
"Polska wywiera presję na Chiny i odnosi sukces. Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja" - pisze Christoph von Marschall na portalu niemieckiego dziennika "Tagesspiegel".
W artykule postawiono tezę, że prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Chinach prosił Xi Jinpinga o wykorzystanie swoich wpływów w celu wywarcia nacisku na Alaksandra Łukaszenkę.
Duda miał zagrozić, że w przeciwnym razie Polska będzie zmuszona do całkowitego zamknięcia granicy z Białorusią - pisze Marschall, powołując się dyrektora Centrum Studiów Strategicznych w Warsaw Enterprise Institute (WEI).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niemiecki dziennik o "sensacyjnym" sukcesie Polski. "Dla niemieckiego rządu jest to zadziwiająca lekcja"
Autorka/Autor: asty//mm
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: HAITHAM IMAD/PAP/EPA