Biały Dom musi tłumaczyć słowa prezydenta USA Donalda Trumpa na temat przyszłości Strefy Gazy. Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu Mariuszowi Błaszczakowi. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 6 lutego.
1. Biały Dom tłumaczy słowa Trumpa
Biały Dom poinformował, że prezydent USA Donald Trump nie zobowiązywał się na razie do wysłania wojsk amerykańskich do Strefy Gazy. Podkreślił też, że Stany Zjednoczone nie będą finansować jej odbudowy.
Tymczasem międzynarodowe organizacje praw człowieka potępiły plan amerykańskiego prezydenta dotyczący przejęcia kontroli nad Strefą Gazy i przesiedlenia Palestyńczyków.
We wtorek Trump zszokował świat zapowiedzią, że Amerykanie zrównają ten teren z ziemią, stworzą tam "nieograniczoną liczbę miejsc pracy" oraz kurort. Jednocześnie powiedział, że mieszkańcy Strefy powinni zostać przesiedleni do sąsiednich krajów arabskich, które na swój koszt miałyby wybudować dla nich miejsca do zamieszkania w "pokoju i harmonii".
CZYTAJ TEŻ: "Jeden z najbardziej bezczelnych pomysłów od lat". Media o przejęciu Strefy Gazy przez USA
2. Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu Błaszczakowi
Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu posłowi PiS i byłemu ministrowi obrony Mariuszowi Błaszczakowi w sprawie ujawnienia planów wojskowych.
Błaszczak przekazał, że nie zamierza się zrzekać immunitetu i uważa, że jako minister obrony odtajnił "dokumenty historyczne", a nie tajne. Prezes PiS Jarosław Kaczyński stwierdził, że wniosek o uchylenie immunitetu "to wyłącznie akt polityczny".
3. Zatrzymany ksiądz od działki Morawieckich
Funkcjonariusze Centralnego Bura Antykorupcyjnego, na polecenie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, zatrzymali dwie osoby w związku z podejrzeniem korupcji przy załatwianiu dostaw samochodów dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Informację przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik koordynatora służb specjalnych i ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Onet podał, powołując się na źródła, że jeden z zatrzymanych to były proboszcz parafii pod wezwaniem świętej Elżbiety, który w 2002 roku sprzedał 15 hektarów atrakcyjnej działki rolnej na Oporowie we Wrocławiu Mateuszowi Morawieckiemu, wówczas członkowi zarządu banku BZ WBK.
4. Śledztwo w sprawie "zamachu stanu"
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski poinformował, że z jego zawiadomienia zastępca prokuratora generalnego Michał Ostrowski wszczął śledztwo w sprawie "zamachu stanu", którego mieliby dokonać rządzący. Jarosław Kaczyński komentował, że "przyjął tę inicjatywę z satysfakcją". Ostrowski to jeden z prokuratorów, którzy razem z innymi powołanymi za czasów Zbigniewa Ziobry zastępcami prokuratora generalnego podpisywał się pod krytycznymi wobec działań nowej władzy oświadczeniami. Pod koniec grudnia prokurator generalny Adam Bodnar go i dwóch innych swoich zastępców do pracy w wydziałach zamiejscowych Prokuratury Krajowej.
Na słowa prezesa PiS zareagował Donald Tusk. Zamieścił krótkie nagranie, na którym gra w tenisa stołowego. - Słuchajcie, Kaczyński mówi, że zrobiliście zamach stanu - zwraca się do szefa rządu osoba niewidoczna na nagraniu. - Daj spokój, my tu mamy poważne sprawy. Później się tym zajmiemy - odpowiada Tusk.
5. Amerykańska poczta wycofuje się z zakazu
Amerykańska poczta US Postal Service oświadczyła, że wznawia obsługę paczek z Chin oraz Hongkongu po ogłoszonym dzień wcześniej zawieszeniu.
Agencja Reuters zwraca uwagę, że podtrzymanie zakazu byłoby równie odczuwalne dla chińskich sklepów internetowych, co amerykańskich konsumentów.
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/JIM LO SCALZO