TVN24 | Polska

Blisko 70 tysięcy przypadków ospy wietrznej od stycznia. Ponad trzy razy więcej niż rok temu

TVN24 | Polska

Autor:
js//now
Źródło:
PAP
Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej choroby
Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej chorobyTVN24
wideo 2/4
TVN24Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej choroby

Od początku stycznia do połowy maja odnotowano w Polsce 69 126 przypadków ospy wietrznej - wynika z zestawienia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny. W zeszłym roku w tym samym okresie odnotowano 20 874 zakażenia wirusem tego rodzaju ospy.

Mniejsza liczba przypadków ospy wietrznej w ubiegłym roku wynikała, jak argumentowali eksperci, z obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19, które skutkowały między innymi ograniczeniem kontaktów międzyludzkich, noszeniem maseczek i zwiększonym dystansem społecznym.

Jak poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny, w ubiegłym roku od początku stycznia do maja w Polsce stwierdzono 20 874 przypadki zakażeń ospą wietrzną. W tym roku - również od stycznia do maja - odnotowano ponad trzy razy więcej zakażeń, dokładnie: 69 126.

Ospa jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Najczęstszym źródłem zakażenia jest bezpośredni kontakt z chorym i droga kropelkowa.

Ospa wietrznaMaria Samczuk/PAP

Objawy ospy

Do głównych objawów ospy należą: swędząca wysypka grudkowo-pęcherzykowa na tułowiu, twarzy, owłosionej skórze głowy, kończynach, błonach śluzowych, gorączka, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, a także powiększenie węzłów chłonnych.

U kilku procent chorych mogą wystąpić groźne powikłania. Do najczęstszych należą zakażenia bakteryjne skóry, które mogą powodować powstanie szpecących blizn, objawy neurologiczne (zapalenie móżdżku, mózgu czy opon mózgowo-rdzeniowych) i ostra małopłytkowość.

Szczepionkę przeciw ospie wietrznej podaje się podskórnie, w dwóch dawkach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Małpia ospa w Europie 2022 - jak można się nią zarazić? >>

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:js//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości