TVN24 | Świat

Rośnie liczba zakażonych wirusem małpiej ospy w Hiszpanii i Portugalii

TVN24 | Świat

Autor:
akr//now
Źródło:
Reuters
Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej choroby
Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej chorobyTVN24
wideo 2/2
TVN24Wirusolog: małpia ospa nie powoduje takiej ciężkiej choroby

W Hiszpanii poinformowano w piątek o 24 nowych potwierdzonych przypadkach małpiej ospy, głównie w regionie Madrytu. Regionalne władze zamknęły tam "saunę" powiązaną z większością infekcji i śledzą przypadki infekcji. W sąsiedniej Portugalii wykryto natomiast dziewięć nowych zachorowań.

Łączna liczba wykrytych przypadków ospy małpiej w Hiszpanii wzrosła do 30. Natomiast w sąsiedniej Portugalii potwierdzono 23 infekcji, z czego dziewięć w piątek.

Małpia ospa w Europie 2022 - jak można się nią zarazić? >>

Madryckie władze pracują nad śledzeniem przypadków, głównie z pojedynczego ogniska w saunie - przekazał dziennikarzom regionalny minister zdrowia Enrique Ruiz Escudero. Jak wskazuje Reuters, słowo "sauna" jest używane w Hiszpanii, aby opisać lokale popularne wśród homoseksualistów szukających seksu, a nie tylko możliwości skorzystania z łaźni.

- Departament Zdrowia Publicznego przeprowadzi jeszcze bardziej szczegółową analizę, aby kontrolować zarażanie, przeciąć łańcuchy transmisji i spróbować złagodzić transmisję tego wirusa najbardziej, jak to tylko możliwe - powiedział.

Kilkanaście przypadków objętych dochodzeniem

Jak przekazały władze do spraw zdrowia, objętych dochodzeniem jest 18 przypadków - 15 w rejonie Madrytu, dwa na Wyspach Kanaryjskich i jeden w Andaluzji. W piątek również autonomiczna wspólnota Hiszpanii, Estremadura, potwierdziła swój pierwszy przypadek.

Hiszpania przeprowadza ocenę między innymi możliwości stosowania leków przeciwwirusowych i szczepionek, ale jak dotąd wszystkie przypadki mają łagodne objawy i nie było konieczne specjalne leczenie - powiedziała w piątek dziennikarzom hiszpańska minister zdrowia Carolina Darias.

Natomiast portugalski urząd do spraw zdrowia poinformował, że wykryte przypadki pozostają pod obserwacją kliniczną, ale żadna z zainfekowanych osób nie jest hospitalizowana, ponieważ stan wszystkich jest stabilny.

Ospa małpia to zwykle łagodna infekcja, przy której występuje gorączka, bóle głowy i charakterystyczna wysypka.

Ospa małpia w Europie

W Europie zgłoszono obecnie ponad 100 przypadków wirusa. W Wielkiej Brytanii, gdzie odnotowano 20 przypadków, władze oferują szczepionkę przeciwko ospie pracownikom służby zdrowia i innym osobom, które mogły być narażone na zakażenie. Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia poinformowała, że znaczna część ostatnich przypadków w Wielkiej Brytanii i Europie została wykryta u gejów i biseksualnych mężczyzn.

Infekcje pojawiają się częściej w Afryce Zachodniej i Środkowej niż w Europie.

Autor:akr//now

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości