Dziś do Sądu Najwyższego wpłynęły odwołania posłów - elektów z ramienia PiS, Dariusza Barskiego i Bogdana Święczkowskiego - poinformował Sąd. Odwołania dotyczą decyzji marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny, który wygasił mandaty poselskie obu prokuratorom w stanie spoczynku. Sąd ma siedem dni na ich rozpatrzenie i wydanie orzeczenia.
Sprawy prokuratorów w stanie spoczynku rozpoznawane są w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego w postępowaniu nieprocesowym.
Pełnomocnicy Barskiego i Święczkowskiego złożyli ich odwołania w poniedziałek po południu w Kancelarii Sejmu. Stamtąd trafiły do Sądu Najwyższego w środę po godz. 15.
Termin rozpatrzenia nieznany
Rozpatrzenie odwołań ma nastąpić w ciągu siedmiu dni od dnia ich zarejestrowania, czyli od środy.
Krzysztof Michałowski z Zespołu Prasowego SN powiedział, że na razie nie ma informacji na temat terminu rozpatrzenia.
- W ciągu siedmiu dni odwołania będą rozpoznane; w postępowaniu nieprocesowym, aktualnie czekamy na wyznaczenie terminu posiedzenia - powiedział. Jak dodał, prawdopodobnie jeszcze w czwartek poznamy decyzję o terminie posiedzenia sądu.
Ślubowanie 8 listopada
Kodeks wyborczy stanowi, że w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia przez PKW wyników wyborów marszałek Sejmu stwierdza wygaśnięcie mandatu posła, który nie złożył oświadczenia o rezygnacji z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, których nie można łączyć z mandatem poselskim.
Grzegorz Schetyna wydał takie postanowienie ws. wygaszeniu mandatów Barskiego i Święczkowskiego w zeszłym tygodniu. Postanowienie dostarczono posłom elektom w sobotę.
Pierwsze posiedzenie Sejmu, na którym posłowie składają ślubowanie, zaplanowane jest na 8 listopada. Jeśli do tego czasu Sąd Najwyższy nie wydałby orzeczenia, wówczas decyzję o tym, czy Barski i Święczkowski złożą ślubowanie będzie musiał podjąć - zgodnie z regulaminem Sejmu - marszałek senior. Marszałkiem seniorem VII kadencji będzie Józef Zych (PSL).
Kto może zostać posłem
Zgodnie z art. 103 konstytucji mandatu poselskiego nie może sprawować m.in. ani sędzia ani prokurator.
Według art. 30 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, w okresie sprawowania mandatu parlamentarzyści nie mogą wykonywać pracy w charakterze sędziego i prokuratora, pracownika administracyjnego sądu i prokuratury.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24