Zatruta Odra. Debata ekspertów w specjalnym wydaniu "Rozmów o końcu świata"

Autor:
mjz,
momo/kab
Źródło:
TVN24
Smolnicki: ewidentnie państwo zawiodło
Smolnicki: ewidentnie państwo zawiodłoTVN24
wideo 2/35
TVN24Smolnicki: ewidentnie państwo zawiodło

Katastrofa ekologiczna na Odrze była tematem dyskusji ekspertów specjalnego wydania "Rozmów o końcu świata" w TVN24. Krzysztof Smolnicki, hydrogeolog, przedstawiciel koalicji "Czas na Odrę", stwierdził, że "ewidentnie państwo zawiodło". - To jest koniec Odry, jaką znaliśmy. W zasadzie będziemy borykali się z tym lata, mówimy tutaj o dziesiątkach lat - mówiła doktor Alicja Pawelec, specjalistka do spraw ochrony wód. Profesor Zbigniew Karaczun z SGGW stwierdził, że Odra "została zamordowana", a geograf i meteorolog Michał Brennek mówił, że to "absolutne fiasko państwowego systemu ochrony przyrody".

OGLĄDAJ WYDANIE SPECJALNE "ROZMÓW O KOŃCU ŚWIATA" W INTERNECIE W TVN24 GO

Specjalne wydanie programu "Rozmowy o końcu świata" odbyło się w związku ze skażeniem Odry i katastrofą ekologiczną z tym związaną.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co wiemy o katastrofie ekologicznej w Odrze

Olejarz: mamy absolutną dysfunkcję, jeśli chodzi o jakiekolwiek powiadamianie

Gośćmi programu byli doktor Alicja Pawelec, specjalistka do spraw ochrony wód, przedstawicielka WWF, profesor Zbigniew Karaczun ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, ekspert Koalicji Klimatycznej, Beata Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarskiego, Michał Brennek, geograf i meteorolog oraz Krzysztof Smolnicki, hydrogeolog, przedstawiciel koalicji "Czas na Odrę".

Beata Olejarz, mówiąc o sposobie komunikacji między służbami, a także między służbami a społeczeństwem, powiedziała, że "mamy absolutną dysfunkcję jeśli chodzi o jakiekolwiek powiadamianie, jakiekolwiek relacje między instytucjami państwowymi". - Polski Związek Wędkarski został pozostawiony sam sobie, to wędkarze jako pierwsi zauważyli, że mamy problem, powiadomili odpowiednie instytucje (....) i do dzisiejszego dnia mamy to, co mamy. Przez 17 dni wędkarze sami sprzątali rzekę - mówiła dalej. Dodała, że "tak naprawdę nie wiemy, co zatruło Odrę". Tłumaczyła, że to, że codziennie pojawiają się informacje o kolejnych tonach wyłowionych martwych ryb, nie oznacza, że problem został rozwiązany, ponieważ te śnięte ryby zalegają na dnie rzeki i dalej trzeba będzie to sprzątać. - Ta katastrofa będzie trwała nadal i mam nadzieje, że znajdą się służby, które nam w tym pomogą - dodała Olejarz.

Olejarz: Polski Związek Wędkarski został pozostawiony sam sobie
Olejarz: Polski Związek Wędkarski został pozostawiony sam sobieTVN24

Smolnicki: ewidentnie państwo zawiodło

Krzysztof Smolnicki stwierdził, że "ewidentnie państwo zawiodło". - Najważniejsze jest rozpoznanie, dlaczego mamy do czynienia z tym pomorem, (...), to nie są tylko ryby. Widzimy, że giną małże, widzimy, że ptaki, które karmią się rybami, też mogą doznać uszczerbku, tak naprawdę zniszczony jest cały ekosystem. I to jest o tyle ważne, że rzeki są w naszym klimacie arteriami życia, one są kluczowe dla zachowania bioróżnorodności, ale także różnych innych funkcji, adaptacji do zmian klimatu, chronią nas przed powodziami, suszami - wyliczał ekspert.

Smolnicki: ewidentnie państwo zawiodło
Smolnicki: ewidentnie państwo zawiodłoTVN24

Pawelec: Odra po prostu umarła

Doktor Alicja Pawelec powiedziała, że "Odra po prostu umarła". - To jest koniec Odry, jaką znaliśmy. W zasadzie będziemy borykali się z tym lata, mówimy tutaj o dziesiątkach lat - mówiła dalej.

- Ryby, które wyławiali wędkarze, mogą mieć 12, 15, 20 parę lat. Więc to nie jest tak, że następnego roku zarybimy tę rzekę i z powrotem będziemy mieli dokładnie tyle samo ryb i dokładnie tak samo będzie wyglądał ekosystem - zauważyła specjalistka do spraw ochrony wód.

Jednocześnie dodała, że nie jest możliwe, żeby to skażenie powstało w sposób naturalny i że "przyczyna leży po stronie człowieka".

Doktor Alicja Pawelec: Odra po prostu umarła
Pawelec: Odra po prostu umarłaTVN24

Karaczun: ta rzeka została zamordowana, myśmy zabili rzekę

Profesor Zbigniew Karaszun stwierdził, że "ta rzeka została zamordowana, myśmy zabili rzekę". - My dzisiaj, przy pełnej bezwolnosci, bezradności państwa, pozwoliliśmy, żeby ta rzeka umarła - ocenił. Dodał, że "ona nie umarła na jednym odcinku, ona umarła na całej długości".

Prof. Karaczun: ta rzeka została zamordowana, myśmy zabili rzekę
Karaszun: ta rzeka została zamordowana, myśmy zabili rzekęTVN24

Brennek: absolutne fiasko państwowego systemu ochrony przyrody 

Michał Brennek wskazywał, że w sprawie skażenia Odry jest szereg pytań, a kluczowa będzie odpowiedź na pytanie, jaka substancja jest za to odpowiedzialna.

- W momencie kiedy opóźniamy odpowiedź na to kluczowe pytanie, (...),to tak naprawdę coraz trudniej będzie uchwycić, w którym miejscu nastąpił wyciek tego skażenia i kto jest za to odpowiedzialny - dodał. Odnosząc się do działań władz, mówił, że "brak na to słów". Stwierdził także, że to "absolutne fiasko państwowego systemu ochrony przyrody".

Brennek: absolutne fiasko państwowego systemu ochrony przyrody
Brennek: absolutne fiasko państwowego systemu ochrony przyrody TVN24

Brennek: niezwykle istotne jest to, ile próbek bierzemy i skąd

Eksperci w drugiej części programu komentowali także to, co usłyszeli na wspólnej konferencji prasowej przedstawicieli polskich i niemieckich władz. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówiła na niej między innymi, że na dzisiaj żadne z przeprowadzonych badań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych. Zaznaczyła jednak, że taki scenariusz nie jest wykluczany.

CZYTAJ TAKŻE: Anna Moskwa: na dziś żadne z badań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych

- Ta konferencja prasowa to festiwal bajek. Wolontariuze i organizacje trzeciego sektora w ciągu ostatnich czterech lat zgłaszały krytyczne problemy na rzekach polskich, nie służby państwowe - mówił Michał Brennek. Dodał, że jest "zbulwersowany tym, co usłyszał" na konferencji w Szczecinie. 

Geograf i meteorolog został zapytany, dlaczego tak długo trzeba czekać na wyniki badań próbek ze skażonej rzeki.

- Po pierwsze niezwykle istotne jest to, ile próbek bierzemy i skąd. Możemy wziąć ich tysiące, z takich miejsc, które nic nie wykażą. Im dłużej zwlekamy z braniem próbek, są takie substancje, które po prostu ulegną rozkładowi. Rzeka też nam nie pomaga, ponieważ fala zanieczyszczeń jest niesiona, jest mieszana i być może są substancje, które mogą zostać wymieszane tak, że będą poniżej progu sensownego wykrycia - wskazywał.

- Ja na tę konferencję prasową patrzę, że to było ładnymi słowami powiedziane, że my nic nie wiemy i na razie nie wiemy jeszcze, jak się za to zabrać - komentował.

Smolnicki: po stronie polskiej mamy nowomowę i tuszowanie sprawy

Konferencję komentował także Krzysztof Smolnicki. - Po stronie polskiej mamy nowomowę i tuszowanie w dalszym ciągu sprawy - stwierdził. Wyjaśnił, że ważne jest nie tylko to, ile próbek pobraliśmy, ale także kiedy. - Na początku tych próbek nie pobierano. Te analizy powinny być zlecone znacznie wcześniej w niezależnym, międzynarodowym laboratorium. To jest żenujące - ocenił.

Zwrócił uwagę, że w trakcie konferencji ministrów Polski i Niemiec padło zdanie, że Międzynarodowa Komisja Ochrony Odry przed Zanieczyszczeniem we Wrocławiu (działająca dla Polski, Czech i Niemiec) ma wypracowane procedury awaryjne. - Pani minister RFN wyraźnie potwierdziła, że procedury nie zadziałały, to znaczy, że strona polska nie przekazała tych materiałów - zauważył.

- To, co jest w tej chwili pokazywane, że my te ryby wyławiamy, to jest znowu spojrzenie fragmentaryczne na ekosystem rzeki. Powinniśmy spojrzeć na to szerzej, również na te hipotezy, że to nie musiała być tylko toksyczna substancja wrzucona do rzeki, ale nałożenie się kilku różnych elementów. Jedną z bardzo ważnych hipotez jest to, że prace regulacyjne, trwające na dziesiątkach kilometrów rzeki powyżej Krosna Odrzańskiego, w szczególności naruszyły osady denne na Odrze i to mogło wzmocnić efekt zaburzenia całego ekosystemu, który my najbardziej widowiskowo widzimy w postaci umierających ryb - wyjaśnił. 

Smolnicki o polsko-niemieckiej konferencji w Szczecinie: po stronie polskiej mamy nowomowę i dalsze tuszowanie sprawy
Smolnicki o polsko-niemieckiej konferencji w Szczecinie: po stronie polskiej mamy nowomowę i dalsze tuszowanie sprawyTVN24

Karaczun: nie usłyszałem nic nowego, jestem zażenowany 

Komentując polsko-niemiecką konferencję w Szczecinie, prof. Karaczun powiedział, że nie usłyszał nic nowego.

- Tak naprawdę jestem zażenowany tym, co usłyszałem w trakcie tej konferencji. Z tego, co powiedział pan minister (infrastruktury - red.) Adamczyk, czy pani minister Moskwa, czy pan wojewoda, wygląda na to, że polski rząd działa fantastycznie, po trzech tygodniach postawił pięć zapór, szósta jest budowana i fantastycznie rozwiązuje cały problem, nie ma żadnego problemu i tak naprawdę po co się czymkolwiek przejmujemy - mówił ekspert.

- Bardzo mi przykro, że pani minister nie przeszło przez gardło, by podziękować tym ludziom, dziesiątkom, setkom ludzi, wolontariuszy, wędkarzy i nie tylko, którzy poświęcali własny czas i ryzykowali, by zapobiec tej katastrofie, podziękować samorządom, które także podejmowały te działania - wyznał. Jak dodał, "usłyszał tylko, że rząd działa". - Natomiast w moim przekonaniu to, co się stało, to jest kompromitacja służb pani minister Moskwy i pana ministra Adamczyka - ocenił. 

Prof. Karaczun: ta rzeka została zamordowana, myśmy zabili rzekę
Prof. Karaczun: ta rzeka została zamordowana, myśmy zabili rzekęTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, momo/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

W piątek o godzinie 6 rano czasu polskiego zakończyła się oficjalnie przerwa w walkach między Izraelem i Hamasem w Strefie Gazy. Francuska agencja AFP podała, że izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzeliwują miasto Gaza.

Koniec rozejmu w Strefie Gazy. Izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzeliwują Gazę

Koniec rozejmu w Strefie Gazy. Izraelskie lotnictwo i artyleria ostrzeliwują Gazę

Autor:
asty,
pp/mrz
Źródło:
PAP

Tydzień temu redakcja Dzień Dobry TVN w ramach cyklu "Miejska dżungla" przeprowadziła eksperyment, w którym chłopiec siedzi na ławce w zimny dzień bez kurtki – sprawdzano, ile osób przejęło się jego losem. W ostatnich dniach usłyszeliśmy wstrząsającą historię 14-letniej Natalii. Przez kilka godzin nikt się nią nie interesował - dziewczynka zmarła z wychłodzenia w centrum Andrychowa. Reportaż Bartka Dajnowskiego z Dzień Dobry TVN. 

Na 800 przechodniów, jego losem zainteresowało się siedem kobiet i trzech mężczyzn. Eksperyment Dzień Dobry TVN

Na 800 przechodniów, jego losem zainteresowało się siedem kobiet i trzech mężczyzn. Eksperyment Dzień Dobry TVN

Autor:
asty//mrz
Źródło:
Dzień Dobry TVN

Pogoda na dziś. Piątek 01.12 w części kraju upłynie pod znakiem opadów śniegu, a w pozostałych regionach niebo będzie się przejaśniać. Termometry wskażą od -4 do 0 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Pogoda na dziś - piątek 01.12. Mroźno, a w części kraju także śnieżnie

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja prowadzi kontrolę po śmierci 14-latki w Andrychowie. W Pszczynie uzbrojony mężczyzna strzelał do policjantów. Premier Mateusz Morawiecki przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych w Polsce. Z kolei polskie drużyny ze zmiennym szczęściem rywalizowały w Lidze Europy i Lidze Konferencji. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć 1 grudnia.

Weryfikacja policji po śmierci 14-latki, strzelanina w Pszczynie, premier decyduje ws. stopni alarmowych

Weryfikacja policji po śmierci 14-latki, strzelanina w Pszczynie, premier decyduje ws. stopni alarmowych

Autor:
asty//mrz
Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

W sprawie śmierci 14-letniej Natalii z Andrychowa, która zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie, działają policyjni kontrolerzy. Weryfikują to, w jaki sposób funkcjonariusze działali od momentu przyjęcia zawiadomienia o zaginięciu dziewczynki - dowiedziało się nieoficjalnie tvn24.pl. Według naszych ustaleń dziewczynka kontaktowała się telefonicznie z ojcem we wtorek o godzinie 8.17. Ten zawiadomił policję o 10.30, wcześniej poszukiwał córki na własną rękę.

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Kontrola po śmierci 14-letniej Natalii. Jak w tej sprawie działali policjanci?

Autor:
Robert
Zieliński,
mjz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Reporterka TVN24 rozmawiała z panem Rafałem, który odnalazł 14-letnią Natalię z Andrychowa. Dziewczyna zmarła po tym, jak przez kilka godzin siedziała na mrozie. - Leżała z telefonem w ręku, ten telefon cały czas funkcjonował, bo miała palec na ekranie - mówił.

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Śmierć Natalii z Andrychowa. Relacja mężczyzny, który ją odnalazł

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24

- Chciałem zdążyć na wizytę w szpitalu – usprawiedliwia się mężczyzna, który widział 14-latkę, która zamarzła we wtorek w centrum Andrychowa (woj. małopolskie). On, podobnie jak wielu innych kierowców i przechodniów, zauważył dziecko, jednak nie udzielił mu pomocy.

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

"Widziałem, jak ta dziewczyna stoi koło słupa. Ale nie przypuszczałem…"

Autor:
wini/PKoz
Źródło:
Kontakt 24, wadowice24.pl, PAP

Uzbrojony mężczyzna strzelał do policjantów w Pszczynie (Śląskie). 40-latek wybił wcześniej okno samochodu i uciekał przed funkcjonariuszami. Ranny trafił do szpitala. Drugi mężczyzna, który z nim był, został zatrzymany. Poza napastnikiem podczas wymiany ognia nikt nie został ranny.

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Strzelanina w Pszczynie. Rozbił szybę w samochodzie, uciekając, strzelał do policjantów

Autor:
amn,ads/kab
Źródło:
Kontakt24, PAP

Jeżeli prezydent mówi "tak" dla woli obywateli, to powie "tak" dla in vitro - mówił w "Faktach po Faktach" poseł Paweł Kowal (Koalicja Obywatelska), pytany o to, co prezydent Andrzej Duda zrobi z przegłosowaną w środę przez Sejm ustawą o in vitro, jeśli trafi ona na jego biurko. - Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne. I to wyjście to jest podpisanie tej ustawy - stwierdził Mirosław Suchoń, szef klubu parlamentarnego Polska 2050 - Trzecia Droga.

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

"Tu jest tylko jedno wyjście, jedno wyjście z twarzą, jedno wyjście rozsądne"

Autor:
ks/kab
Źródło:
TVN24

Tuż przed wtorkowym wystąpieniem Mateusza Morawieckiego w Sejmie do swojego szefa dosiadła się Dominika Chorosińska - nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego w powołanym na dwa tygodnie rządzie. Kilka sekund później interweniował rzecznik rządu Piotr Muller. Minister wstała i zmieniła miejsce na fotel znajdujący się w drugim rzędzie.

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Dosiadła się do Morawieckiego. Interweniował rzecznik rządu. Minister musiała ustąpić

Autor:
bż//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Nie, nie jestem zadowolony. Wolałbym, żeby był mniej więcej parytet w rządzie. Nie będzie - stwierdził w Sejmie Donald Tusk, odpowiadając na pytanie współautorki podcastu "Wybory kobiet" Arlety Zalewskiej o to, czy jest zadowolony z liczby kobiet w swoim rządzie. - Ale nie będzie tak źle, jak niektórzy prognozują - dodał. Według nieoficjalnych informacji - ujawnionych w podcaście - do rządu z ramienia Nowej Lewicy wejdzie Katarzyna Kotula. Stanowisko kolejnej pełnomocniczki ma dostać jeszcze jedna kobieta, najprawdopodobniej posłanka Koalicji Obywatelskiej. 

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

"Wybory kobiet". Kolejna kobieta w rządzie Tuska? Znamy nazwisko

Autor:
Arleta
Zalewska
Źródło:
tvn24.pl

Zderzenie z rzeczywistością dla polityków tej Zjednoczonej, tylko z nazwy, Prawicy jest niezwykle bolesne - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do działań premiera Mateusza Morawieckiego, który stanął na czele rządu bez większości. - Naprawdę nie odwróci się już losu tych wyborów - dodała Anna Maria Żukowska z klubu Lewicy.

"To jest kolejny wielki mit, który jest potrzebny Jarosławowi Kaczyńskiemu"

"To jest kolejny wielki mit, który jest potrzebny Jarosławowi Kaczyńskiemu"

Autor:
mjz/tr
Źródło:
TVN24

W Nepalu odbył się pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci - poinformował w czwartek portal stacji CNN, powołując się na lokalne władze i środowiska aktywistów LGBTQ.

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Nepal. Pierwszy w kraju ślub osób tej samej płci

Autor:
ks/kab
Źródło:
PAP, CNN

Tuż nad naszymi głowami ciepło płynące z południa zderzy się z zimnym powietrzem z północy, czego efektem będą weekendowe śnieżyce. Jeśli chodzi o temperaturę, to mróz będzie coraz większy. Sprawdź prognozę pogody na 5 dni.

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Najpierw mocno sypnie śniegiem, potem ściśnie silny mróz. Niż Robin "wywoła sporo zamieszania"

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl

Dostała telefon z informacją, że jej syn miał wypadek i potrzebne są pieniądze. Postanowiła to sprawdzić i sama zadzwonił do syna, któremu, jak się okazało, nic się nie stało. Podobnych telefonów tego dnia było kilka do różnych osób. Dzwonili "członek rodziny" lub "policjant". "Oszuści cały czas modyfikują swój sposób działania. Dlatego też tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, że nie staniemy się kolejną ich ofiarą" – przypominają policjanci.

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Zadzwonił "syn" i powiedział, że miał wypadek w pracy. Postanowiła to sprawdzić

Autor:
pop
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Anna Dymna i Konstanty Gebert zostali w czwartek w Krakowie laureatami Nagrody Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera. Dymna otrzymała nagrodę w kategorii "inicjatywy duszpasterskie/i lub społeczne", Gebert "za książkę lub cykl publikacji".

Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera. Laureatami Anna Dymna i Konstanty Gebert

Przyznano nagrody imienia księdza Józefa Tischnera. Laureatami Anna Dymna i Konstanty Gebert

Autor:
ks/tr
Źródło:
tvn24.pl, nagrodatischnera.pl

Estoński minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna oświadczył, że stanowczo odradza obywatelom i mieszkańcom Estonii podróży do Rosji ze względu na możliwość zamknięcia granicy. - Jeśli granice zostaną tymczasowo zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić - poinformował Tsahkna.

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Szef MSZ Estonii: jeśli granice zostaną zamknięte, ci, którzy pozostaną po stronie rosyjskiej, nie będą mogli wrócić

Autor:
tmw/ft
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Część dyplomatów wyszła z sali podczas obrad szczytu OBWE, kiedy swoją wypowiedź rozpoczął szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Niektóre państwa - w tym Polska - ze względu na obecność przedstawiciela Kremla zbojkotowały szczyt i nie wysłały tam swoich przedstawicieli.

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Ławrow zaczyna mówić, część dyplomatów wstaje i wychodzi. Nagranie ze szczytu OBWE

Autor:
ads
Źródło:
Reuters, PAP

Dwie osoby zginęły w wypadku w Ciotuszy Starej (woj. lubelskie). Doszło tam do zderzenia opla z renault masterem. Droga jest zablokowana, policja kieruje na objazdy.

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Tragiczny wypadek. W zderzeniu samochodu dostawczego z osobowym zginęło starsze małżeństwo

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

W szkole w Kadzidle (Mazowieckie) nożownik zaatakował uczniów. Do szpitali trafiły trzy osoby, stan dwóch z nich określany jest jako ciężki. Reporter TVN24 Mateusz Grzymowski dotarł do dwóch nastolatków, którzy byli w klasie podczas ataku. Ich relacje są dramatyczne. Według nich, 18-latek wyszedł z lekcji do łazienki i wrócił zamaskowany, z nożem w dłoni. Zaatakował "pierwsze osoby, które widział".

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

"Wyszedł z lekcji, wrócił w masce jak z horroru i zaatakował nożem"

Autor:
mg/b/gp
Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Obywatele Kolumbii pobili się w Tychach. W ruch poszedł nóż. Najstarszy, 34-letni mężczyzna zmarł. Czworo trafiło do aresztu pod zarzutami udziału w bójce. Jeden z nich ma zarzut zabójstwa.

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Pobili się. Jeden nie żyje, czterech w areszcie

Autor:
mag/PKoz
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Po tym, jak kapitan nie wpuścił go na pokład, wszczął awanturę na lotnisku. Strażnicy graniczni musieli go obezwładnić. Dopiero po chwili się uspokoił. Dostał mandat i przeprosił za swoje zachowanie.

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Wpadł w szał, bo nie mógł polecieć do Barcelony

Autor:
red.
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do ośmiu lat więzienia grozi rodzicom trójki małych dzieci. Będą odpowiadać za zaniedbanie. Sprawa wyszła na jaw, kiedy do awanturującego się w nocy pijanego małżeństwa przyjechała policja.

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Rodzice pijani, w domu awantura, zimno, bałagan i troje małych dzieci

Autor:
ms/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

40-letni lekarz zmarł nagle w pabianickim Centrum Medycznym - dowiedział się portal tvn24.pl. Mężczyzna pracował na oddziale urologicznym. Informacje potwierdził rzecznik łódzkiej prokuratury okręgowej w Łodzi. - Otrzymaliśmy sygnał od policji, którą powiadomiła dyrekcja szpitala. Na miejscu trwają oględziny - przekazał prokurator.

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

40-letni lekarz nagle zmarł w szpitalu. Na miejscu prokurator

Autor:
pk/PKoz
Źródło:
tvn24.pl

Módl się i czołgaj w naszą stronę - miał usłyszeć Serhij, ukraiński żołnierz walczący z Rosjanami na wschodzie Ukrainy. W czasie walk został ranny w obie nogi, jednak mimo prób okazało się, że ekipy ewakuacyjne nie mogą do niego dotrzeć. O tym, jak udało mu się przeżyć, opowiedział w rozmowie z amerykańską stacją CNN.

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Został sam, Rosjanie byli tuż obok. Ranny żołnierz opowiedział, jak zdołał przeżyć

Autor:
wac//mm
Źródło:
CNN

W wyniku pomyślnej akcji ukraińskiego wywiadu w telewizji na ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w środę portal RBK-Ukraina. Nagranie zawierało też wypowiedzi naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy generała Wałerija Załużnego i szefa wywiadu wojskowego Kyryła Budanowa.

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Media: przemówienie Zełenskiego w telewizorach na Krymie 

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Senat zaakceptował bez poprawek nowelę ustawy w sprawie zakazu handlu. Regulacja zakazuje handlu w Wigilię większym placówkom, bez ograniczeń sklepy będą mogły za to działać w niedziele 10 i 17 grudnia.

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Zmiany w zakazie handlu. Jest decyzja Senatu

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta RP w dyskusji o przyszłych komisjach śledczych przekonywała, że politycy Trzeciej Drogi szli do wyborów pod hasłem "Zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu" i nie planowali rozliczać rządu poprzedników. To nieprawda.

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Zapowiadali: "zostawiamy przeszłość, idziemy do przodu"? Nie, obiecali rozliczenia

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Poeta, który był sekretarzem króla Zygmunta Augusta, napisał: "W malinowym chruśniaku", "Pana Cogito", "Pana Tadeusza" czy "Odprawę posłów greckich"? Na to pytanie za 20 tysięcy złotych odpowiadał pan Piotr Frankowski z Łodzi.

Pytanie w "Milionerach" o dzieło literackie sekretarza króla Zygmunta Augusta

Pytanie w "Milionerach" o dzieło literackie sekretarza króla Zygmunta Augusta

Autor:
pw//am
Źródło:
Milionerzy TVN

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia podczas spotkania z uczniami jednego z krakowskich liceów mówił, że Sejm to na razie "jedyne miejsce, w którym dokonała się zmiana". Dodał, że to "najważniejsze miejsce na mapie polskiej demokracji". Jednocześnie mówił o tym, co jest "kluczem do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie".

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Hołownia wskazuje "klucz do zrozumienia tego, co dzieje się w parlamencie"

Autor:
tmw,
mjz
Źródło:
TVN24

Odbyły się rozmowy pomiędzy protestującymi na przejściu granicznym w Medyce a nową minister rolnictwa. Co dalej z ich protestem? - Przede wszystkim bardzo by chcieli, żeby ktoś pojawił się tutaj na miejscu. Rozmowy, o których mówimy, doszło do nich pod Warszawą. Jedyną reakcją przewoźników na to, co tam usłyszeli, była zapowiedź, że nie rozszerzą swojego protestu, co byłoby piekielną niewygodnością, dla i tak zmęczonych czekaniem ukraińskich przewoźników - relacjonuje reporter TVN24 Konrad Borusiewicz, obecny na miejscu akcji protestacyjnej.

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Protest na granicy. "Ukraiński rząd stoi za swoimi kierowcami, jest sprytniejszy od polskiego"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Tureckie media informują, że słynna, 1500-letnia Hagia Sophia w Stambule może się zawalić, jeśli nie zostanie poddana natychmiastowej renowacji. Na ujawnionych nagraniach widać fragmenty betonu spadające tuż obok znajdujących się w środku turystów.

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Słynnej budowli grozi zawalenie. Na turystów spadają fragmenty betonu

Autor:
pb//am
Źródło:
duvarenglish.com, birgun.net, tvn24.pl

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski i Michał Przedlacki.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl

Prezes Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak zainaugurował drukowanie puszek, do których zbierane będą pieniądze w ramach 32. Finału WOŚP. - Wierzę w to, że znowu przyszły czasy, w których nasza praca będzie miała konkretne przełożenie - mówił podczas konferencji prasowej. - Powiedzieliśmy, że z sepsą chcemy wygrać i pogonić to zło. Wygraliśmy - zaznaczył.

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

WOŚP 2024. Jerzy Owsiak: nawet jak będziemy najbogatszym krajem na świecie, to nie traćmy tego dnia

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl