34 procent dla KO, 29 procent dla PiS - to wyniki nowego sondażu CBOS, który zapytał respondentów, na kogo oddaliby głos, gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego. W badaniu na trzecim miejscu plasuje się Konfederacja z poparciem rzędu 17 procent.
W poniedziałek ukazał się nowy sondaż CBOS. Wynika z niego, że gdyby wybory do parlamentu odbywały się w drugiej połowie lutego, udział w nich chciałoby wziąć 86 proc. uprawnionych do głosowania, o 6 punktów procentowych więcej niż dwa tygodnie wcześniej. Możliwość udziału w wyborach parlamentarnych z góry odrzuciło 9 proc. dorosłych Polaków, o 2 p.p. mniej niż na początku lutego.
Nowy sondaż CBOS
Po prawie dwóch miesiącach równowagi w notowaniach dwóch najbardziej liczących się na naszej scenie politycznej ugrupowań, w drugiej połowie lutego na prowadzenie wysunęła się Koalicja Obywatelska, uzyskując 34 proc. głosów badanych wybierających się na wybory - zauważa CBOS. To poparcie o 4 p.p. większe niż w pierwszej połowie lutego. Na drugim miejscu znalazło się Prawo i Sprawiedliwość z poparciem 29 proc. zdeklarowanych uczestników głosowania (o 1 p.p. mniej niż dwa tygodnie wcześniej).
Na trzecim miejscu umocniła się Konfederacja, która uzyskała 17 proc. głosów zdeklarowanych wyborców (o 4 p.p. więcej). CBOS podkreślił, że to najlepszy wynik tego ugrupowania od czasu wyborów parlamentarnych w 2023 roku.
Na kolejnej pozycji znalazła się Lewica mająca wśród osób wybierających się na wybory, tak jak wcześniej, 6 proc. zwolenników. Z kolei swoich przedstawicieli do Sejmu raczej nie udałoby się wprowadzić Trzeciej Drodze (PSL i Polska 2050), którą w drugiej połowie lutego poparło tylko 4 proc. zdeklarowanych wyborców (o 2 p.p. mniej niż dwa tygodnie wcześniej). CBOS zauważył, że to najgorszy wynik tej koalicji od września zeszłego roku. Od czterech miesięcy na tym samym poziomie (2 proc.) utrzymuje się poparcie dla partii Razem, która również znalazłaby się poza parlamentem.
W porównaniu z sytuacją z pierwszej połowy lutego w największym stopniu obniżył się odsetek wyborców wahających się. Obecnie 8 proc. respondentów chcących wziąć udział w wyborach nie wiedziałoby, na którą partię oddać swój głos (spadek o 5 punktów procentowych).
Badanie zostało zrealizowane metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI–90,0 proc.) oraz wywiadów internetowych (CAWI–10,0 proc.) w okresie 17–20 lutego 2025 roku na próbie dorosłych mieszkańców Polski (N=1002).
ZOBACZ TEŻ: Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz? Nowy sondaż
Autorka/Autor: pb//az
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Obara/PAP/EPA