Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24
Jak Suwerenna Polska zwiększała zasięg partii? Nowe taśmy
Jak Suwerenna Polska zwiększała zasięg partii? Nowe taśmyTVN24
wideo 2/20
Jak Suwerenna Polska zwiększała zasięg partii? Nowe taśmyTVN24

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

W czasie specjalnego wydania programu "Czarno na białym" na antenie TVN24 opublikowaliśmy nowe taśmy dotyczące afery Funduszu Sprawiedliwości. W rozmowie biorą udział były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, Dariusz Matecki, Mateusz Wagemann i Tomasz Mraz.

Marcin Romanowski: Druga rzecz, żeby jakoś wyjaśnić Racibórz i Rybnik, dobrze by było, żebyście szybko zrobili podobną akcję w miejscu, w którym nie będzie tak dla odmiany... (śmiech) Dariusz Matecki: Rzucić całość na jeden okręg? Mateusz Wagemann: A nie byłoby zasadne, żeby zrobić to tam, gdzie są portale? Tylko w tych rejonach? Tomasz Mraz: Wtedy będzie atak, że wreszcie, że zaczęliście robić to, co powinniście robić. Marcin Romanowski: Ok.  Tomasz Mraz: Tak przynajmniej trzymamy się tej narracji, że (niezrozumiałe) tak, żeby zwiększyć zasięg.  Mateusz Wagemann: Czyli rozproszyć to w inne rejony Polski? Dariusz Matecki: Ale w jeden czy w kilka? Marcin Romanowski: Wiesz co, jak to było robione? Nie no, w kilka.  (Niezrozumiałe) Marcin Romanowski: Słuchajcie, jeszcze raz: fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już... ważne, żeby efekt był następujący, żeby zrobić coś w Słupsku, w Zielonej Górze. Nieustalony głos: ...Podlasiu. Marcin Romanowski: i w Suwałkach.

Jak Suwerenna Polska zwiększała zasięg partii? Nowe taśmy
Jak Suwerenna Polska zwiększała zasięg partii? Nowe taśmyTVN24

"Jakby dysponowali własnymi pieniędzmi"

Nagrania komentowali zaproszeni do studia goście - dziennikarze "Czarno na białym" Artur Warcholiński, Dariusz Kubik i Rafał Stangreciak oraz dziennikarze tvn24.pl Sebastian Klauziński i Robert Zieliński.

- Oni na tych nagraniach rozmawiają w taki sposób, jakby dysponowali własnymi pieniędzmi. Jakby po prostu położyli walizkę pieniędzy na stół, swoich pieniędzy, i rozrzucali: tu damy tyle, tu damy tyle, tu damy tyle. Ale to przecież były pieniądze nas wszystkich - podkreślał Stangreciak.

"Jakby dysponowali własnymi pieniędzmi". Komentarze do nowych nagrań w aferze Funduszu Sprawiedliwości
"Jakby dysponowali własnymi pieniędzmi". Komentarze do nowych nagrań w aferze Funduszu SprawiedliwościTVN24

Klauziński ocenił, że "trochę zapominamy", iż Fundusz Sprawiedliwości "został stworzony po to, żeby wspomagać ofiary przestępstw, organizacje". - Więc wyobrażamy sobie, że za tym, jakie są konkursy, jak dzielić pieniądze, stoi jakaś komisja ekspertów, ciała doradcze, osoby, które się na tym znają - kontynuował. - A właśnie to jest dokładnie tak, że po prostu siedzą panowie przy stole i mówią: "tu daj tyle, tu może tyle, a tu wymyślimy tyle, żeby dać" - wskazywał.

Warcholiński mówił natomiast, że "ten fragment rozmowy pochodzi z narady, która już była publikowana w portalu TVN24, w której uczestniczą - oprócz ówczesnego wiceministra Romanowskiego - Dariusz Matecki, czyli szef Solidarnej Polski, teraz Suwerennej Polski, na Pomorzu Zachodnim; Mateusz Wagemann, ówczesny wicewojewoda z ramienia wówczas Solidarnej Polski, i oczywiście Tomasz Mraz, urzędnik z Departamentu Funduszu Sprawiedliwości". Jego zdaniem słowa, które padają w nagraniu - "żeby to wyglądało, że to nie jest promocja polityków Solidarnej Polski" - są "porażające".

CZYTAJ WIĘCEJ: Przychodzi Matecki do Romanowskiego. "To wygląda bardzo słabo, panowie"

Warcholiński o "porażających" słowach na ujawnionych nagraniach
Warcholiński o "porażających" słowach na ujawnionych nagraniachTVN24
Fragment ujawnionych taśmTVN24

"Parawany do wyprowadzania pieniędzy"

Zieliński mówił więcej o samym mechanizmie działania Funduszu Sprawiedliwości. - Dodatkową, jak mi się wydaje, bardzo ważną rolą Marcina Romanowskiego było gromadzenie, wyszukiwanie wychowywanie młodych absolwentów uczelni o kierunku prawo, gromadzenie ich wokół Ministerstwa Sprawiedliwości, wokół Solidarnej Polski - później Suwerennej Polski - i wykorzystywanie tych młodych ludzi do tworzenia najróżniejszych fundacji w różnych miejscach kraju, do których trafiały pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości - wyjaśniał. - Pracując nad jedną z takich historii - nad łódzką Fundacją Życie - byłem zdumiony, też trochę zdruzgotany tym, że Marcinowi Romanowskiemu, wiceministrowi sprawiedliwości, udało się znaleźć zdolnych absolwentów prawa, którzy mieli całą przyszłość przed sobą, po to, aby służyli za parawan - powiedział dziennikarz. - Miałem wrażenie, że ci młodzi ludzie służą po prostu do tego, aby być parawanem do wyprowadzania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości - dodał.

Robert Zieliński: ci młodzi ludzie, służą do tego, aby być parawanem do wyprowadzania pieniędzy
Robert Zieliński: ci młodzi ludzie, służą do tego, aby być parawanem do wyprowadzania pieniędzyTVN24

"Fundusz miał być pompą polityczną"

Kubik mówił o "sytuacji, która pokazuje, że ten fundusz miał być taką pompą polityczną dla polityków".

- To jest też sytuacja z Michałem Wosiem - wyjaśnił dziennikarz. Woś był wiceministrem sprawiedliwości z ramienia Suwerennej Polski, który przez jakiś czas nadzorował Fundusz. Z nim związana jest także sprawa dotycząca zakupu Pegasusa.

Jak wspominał Kubik, Woś "podpisywał" umowę na salę gimnastyczną w jednej ze szkół.

- To było zajawione, były media, były kamery. Później dostałem tę umowę od Najwyższej Izby Kontroli, która kontrolowała te wydatki. Okazało się, że pod tą umową nie ma podpisu Michała Wosia. Czyli to był jakiś spektakl najprawdopodobniej medialny w świetle kamer, tylko po to, żeby się pokazać, że "jestem tym dobroczyńcą", a już na tych właściwych dokumentach podpisu nie było - mówił. - Jak to inaczej nazwać, jak nie robieniem kampanii wyborczej czy tworzeniem się politycznie, budowaniem się politycznie? - pytał.

Kubik: Fundusz Sprawiedliwości miał być taką pompą polityczną dla tych polityków
Kubik: Fundusz Sprawiedliwości miał być taką pompą polityczną dla tych politykówTVN24

Immunitet Michała Wosia a zakup Pegasusa

We wtorek minister sprawiedliwości Adam Bodnar skierował do marszałka Sejmu Szymona Hołowni wniosek o uchylenie immunitetu Michałowi Wosiowi. Prokuratura Krajowa podała, że ten, jako odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości, "nie dopełnił powierzonych mu obowiązków poprzez przekazanie CBA 25 milionów złotych z tego funduszu" na zakup Pegasusa.

CZYTAJ W TEMACIE: Michał Woś: to nie jest powód do zarzutu, to jest powód do dumy

Robert Zieliński podkreślał w "Czarno na białym", że "w ustawie o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym wskazany jest jeden mechanizm finansowania służby antykorupcyjnej: poprzez dotację z budżetu państwa". - Tak aby zachować niezależność Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Nie może ono przyjmować środków z innych źródeł - wyjaśniał.

Dodał, że po roku badania sprawy Funduszu i Pegasusa "udało się dojść do tego, że za te pieniądze, w sumie 25 milionów złotych, kupiono system z Izraela typu Pegasus, który służył inwigilacji wielu członków opozycji, prokuratorów, sędziów, polityków, którzy nie zgadzali się z linią rządu".

Pytany, dlaczego zakupu dokonano właśnie ze środków Funduszu Sprawiedliwości, odparł, że "to jest nieodkryta karta po dzień dzisiejszy".

- Dlaczego? Gdyż na przykład dla budżetu państwa wydatek dwudziestu kilku milionów złotych na zakup systemu do inwigilacji nie jest wielką sprawą - przyznał. - Wiemy tylko nieoficjalnie, że wtedy nie chciał tego systemu kupić Mateusz Morawiecki. Zatem pan (były już minister koordynator służb specjalnych) Mariusz Kamiński, któremu bardzo pilnie było do tego, aby podsłuchiwać polityków posługujących się różnymi szyfrującymi aplikacjami, zgłosił się do ministra sprawiedliwości, który dysponował Funduszem Sprawiedliwości - dodał.

Robert Zieliński o zakupie Pegasusa ze środków Funduszu Sprawiedliwości
Zieliński o zakupie Pegasusa ze środków Funduszu SprawiedliwościTVN24

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP

Pozostałe wiadomości

W nocy w Oławie dwóch pijanych mężczyzn brutalnie pobiło 40-latka. Bili i kopali mężczyznę, potem leżącego w kałuży krwi pozostawili na trawniku. Świadkowie wezwali pomoc. Poszkodowany w stanie krytycznym trafił do szpitala. Policja zatrzymała sprawców.

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

Źródło:
tvn24.pl

Od lipca urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego - podał urząd w informacji prasowej.

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy. "Pilotażowe działanie"

Źródło:
PAP

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, ostrzega przed fałszywymi reklamami z jej wizerunkiem, zachęcającymi do zakupu udziałów w Baltic Pipe bądź informujące o rzekomych sposobach na obniżenie cen gazu.

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Źródło:
tvn24.pl

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, z powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Na greckiej wyspie Mathraki nieopodal Korfu odnaleziono ciało Amerykanina poszukiwanego od czwartku. To kolejny w ostatnim czasie przypadek zaginięcia lub śmierci zagranicznego turysty podczas wakacji w Grecji.

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

Do eksplozji bliżej nieokreślonego rodzaju amunicji doszło na poligonie czeskiej armii w miejscowości Libava. W wypadku obrażenia odniosło dziewięć osób, na miejsce wezwano śmigłowce ratunkowe.

"Poważna" eksplozja amunicji na poligonie w Czechach, są ranni

"Poważna" eksplozja amunicji na poligonie w Czechach, są ranni

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, seznamzpravy.cz, irozhlas.cze

Sejmowa komisja śledcza do spraw inwigilacji Pegasusem przesłuchała w poniedziałek Marka Bieńkowskiego, byłego dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Najwyższej Izby Kontroli.

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

Źródło:
TVN24, PAP

W jednym z zakładów produkcyjnych w Koszalinie doszło do wycieku amoniaku. Cztery osoby są poszkodowane. Pozostali pracownicy zostali ewakuowani z zakładu. Na miejscu jest samochód ratownictwa chemicznego i technicznego oraz dwa zastępy straży pożarnej.

Wyciek amoniaku i ewakuacja. Są poszkodowani

Wyciek amoniaku i ewakuacja. Są poszkodowani

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby poszkodowane w wypadku w centrum Poznania. Rano na ulicy Roosevelta kierujący motocyklem uderzył w tramwaj, a potem w dwie kobiety stojące na przystanku.

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Źródło:
TVN24

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie - w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Kate Winslet w wywiadzie dla "Vanity Fair" wspominała słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio w "Titanicu". Przyznała, że podczas nagrywania tej sceny aktor cały czas się śmiał, a po każdym ujęciu konieczna była poprawa makijażu.

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Źródło:
CNN, Vanity Fair

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Wioletta Kulpa potwierdziła, że obejmie mandat poselski po Macieju Wąsiku, skazanym polityku PiS, który dostał się do europarlamentu.

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Źródło:
PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niestety nie spodziewamy się dobrej współpracy ze strony białoruskiej - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do reakcji Mińska na apel o współpracę w ustaleniu tożsamości i przekazanie zabójcy polskiego żołnierza.

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Z prognoz wynika, że temperatura w cieniu w wielu miejscach kraju sięgnie 32 stopni. Instytut ostrzega też przed burzami. Sprawdź, gdzie obowiązują ostrzeżenia.

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Nie tylko burze. Będzie tak gorąco, że IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikt nie został poszkodowany.

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Drony-kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, UNIAN

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Kombinacja krótkich i długich kroków podczas chodzenia może pomóc zwiększyć ilość energii zużywanej przez organizm, co jest korzystne dla zdrowia i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki - twierdzą badacze ze Stanów Zjednoczonych.

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? Prosty sposób

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? Prosty sposób

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl