"Polska i Świat"

Nowe szczepionki przeciw COVID-19. Dostępne najwcześniej 25 października, skierowania już się pojawiają

Zakontraktowano dostawę kolejnych 200 tysięcy szczepionek
Nowe szczepionki przeciw COVID-19. Dostępne najwcześniej 25 października
Źródło: TVN24

Kiedy będą nowe szczepionki przeciwko COVID-19? Lada chwila - mówi Ministerstwo Zdrowia i podaje, że rozpoczęło wystawianie skierowań. Potrzeba jest, bo mamy nowy subwariant wirusa i trzeba się przed nim zabezpieczyć. O szczepieniu na pewno powinny pomyśleć osoby najbardziej narażone na powikłania. Gdzie zatem znaleźć skierowanie i jak się zaszczepić? Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ponad cztery i pół roku z koronawirusem i co najmniej sześć i pół miliona zakażeń -  i pytanie, które może pojawiać co sezon: kiedy będą szczepionki?

Specjalistka medycyny rodzinnej dr n. med. Agata Sławin zwraca uwagę, że obietnice pojawienia się nowych szczepionek przeciw COVID-19 składano od września. - Miały być w połowie października, a im szybciej, tym lepiej, bo infekcji przybywa – dodaje.

Oglądaj najnowsze wydania programu "Polska i Świat" w TVN24 GO >>>

- Informujemy pacjentów, że jak tylko otrzymamy je, to zarówno na platformie elektronicznej wystawimy terminy do szczepień, jak i będziemy pacjentów informować telefonicznie, kiedy można się zaszczepić – mówi mgr farmacji Joanna Urbańska.

Szczepionki już są, ale w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W Ministerstwie Zdrowia informują, że od wtorku punkty szczepień będą mogły je zamawiać.

- Najwcześniejszy termin, kiedy te szczepionki mogą być już w punktach, to jest 25 października czyli piątek – wskazuje rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb.

Na razie jest 300 tysięcy dawek, a pod koniec października będzie dodatkowe 700 tysięcy - i będą bezpłatne.

Opóźnione dostawy szczepionek

- Jesteśmy tak naprawdę w szczycie fali i już mamy przynajmniej dwa miesiące opóźnienia, a program powinien ruszyć z końcem lipca – uważa Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski.

Jakub Gołąb wyjaśnia, że terminy są związane z przetargami, "które mają swoją określoną dynamikę". - Nie możemy pewnych rzeczy przyspieszyć, bo ktoś się odwołał, a my musimy rozpatrzyć to odwołanie – dodaje.

Finalnie będzie dostępna u nas bezpłatnie tylko Moderna. Dlaczego tak późno? Bo z Pfizerem jesteśmy w sądowym sporze. Szczepionki innych firm zostały zaakceptowane dopiero w połowie września, a w czasie zamówień Polska musiała sobie radzić sama.

Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne najwcześniej 25 października
Nowe szczepionki przeciw COVID-19 będą dostępne najwcześniej 25 października
Źródło: tvn24

Nowy subwariant COVID-19

Zachorowania na COVID-19 w tym roku zaczęły się wcześniej, już latem. Do końca września tylko tych stwierdzonych przypadków było ponad 205 tysięcy. W ubiegłym roku w tym samym czasie 170 tysięcy.

- Kulminację mieliśmy w połowie września, kiedy prawdopodobnie na skutek powrotu dzieci do szkół, mieliśmy dużo infekcji wśród nauczycieli i dużo dzieci mówiło, że cała klasa jest zainfekowana, ale nikt nie chodził do lekarza – mówi specjalistka medycyny rodzinnej Joanna Zabielska-Cieciuch.

Na świecie atakuje teraz nowy subwariant. Wyraźnie dominującym objawem jest brak apetytu, ale też zatkany i cieknący nos czy męczący kaszel. Eksperci ostrzegają, że tej zimy może dominować.

- Po infekcjach covidowych, które w znakomitej większości przechodzone są w miarę łagodnie, jednak znaczna część pacjentów skarży się na bóle głowy i osłabienie, gorszą tolerancję wysiłku, czyli na tak zwany long covid, który długo jeszcze nie pozwala normalnie funkcjonować – tłumaczy dr n. med. Agata Sławin.

Dr Paweł Grzesiowski uważa, że w tej chwili powinniśmy promować szczepienia z tego powodu, że obniżają ryzyko odległych powikłań. - Osoby zaszczepione o co najmniej 50 procent rzadziej cierpią na te objawy, niż te, które się nie zaszczepiają – podkreśla.

Jak się zaszczepić przeciwko COVID-19

Ministerstwo Zdrowia w opublikowanym w poniedziałek na swojej stronie internetowej komunikacie podkreśla, że szczepienie jest jednorazowe niezależnie od wcześniej przyjętych dawek szczepionki. Od ostatniej dawki szczepienia przeciwko COVID-19 zaleca zachowanie co najmniej trzech miesięcy odstępu.

"W pierwszej kolejności szczepienia będą realizowane u osób w wieku 12 lat i starszych jednodawkową szczepionką Spikevax JN.1 0,5 ml" - przekazuje resort.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że szczepienia przeciw COVID-19 będą przeprowadzane na podstawie e-skierowania, które zostanie wystawione automatycznie i będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP).

Dodaje, że "w przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania osoba uprawniona w punkcie szczepień może je samodzielnie wystawić oceniając wiek oraz odstęp od przyjęcia ostatniej dawki".

Resort wskazuje, że wystawianie skierowań rozpoczęło się 18 października. 

Szczepienia wykonywane są przez:

- przychodnie POZ, - apteki ogólnodostępne, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na realizację szczepień zalecanych.

Pacjenci mogą zapisać się na szczepienie za pośrednictwem IKP (w przypadku gdy punkt szczepień udostępni terminy w e-Rejestracji) lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Wykaz punktów szczepień zostanie udostępniony na stronie pacjent.gov.pl.

Resort przekazuje także, że szczepienie wykonane szczepionką kupioną samodzielnie przez pacjenta (dopuszczoną do obrotu na terytorium RP):

- w aptece ogólnodostępnej podlega rozliczeniu przez NFZ na takich samych zasadach jak usługa wykonana szczepionką zakupioną przez Ministra Zdrowia, 

- w POZ koszt świadczenia jest wykonany w ramach stawki kapitacyjnej (przychodnia w której pacjent złożył deklarację) i nie podlega odrębnemu rozliczeniu przez NFZ.

grzesiowski
Główny inspektor sanitarny Paweł Grzesiowski o szczepieniach przeciw COVID-19
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: