Polska i Świat

Polska i Świat

Źle zaparkujesz, zdjęcie twojego samochodu miasto wrzuci do internetu. Katowice wypowiadają wojnę kierowcom, którzy zostawiają swoje auta gdzie popadnie. W ramach akcji "Miszczowie parkowania" powstała interaktywna mapa stolicy Śląska. Mieszkańcy mogą wrzucać zdjęcia samochodów, które stoją w niedozwolonym miejscu. Autorzy najbardziej rażących przypadków dostaną nagrodę od miasta. Materiał Łukasza Wieczorka.

Na razie stwierdzono 16 przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa w Polsce - sytuacja dotyczy trzech miejsc: Katowic, Warszawy i Zaborowa. Straż Graniczna ustala też osoby przylatujące do Polski z Indii i Brazylii - do tej pory funkcjonariusze znaleźli 158 takich podróżnych. Wszyscy przyjeżdżający do Polski z Brazylii, Indii i RPA są także automatycznie poddawani kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem. Materiał Moniki Celej.

Uchodźcy klimatyczni rzucają wszystko i zmieniają swoje miejsce zamieszkania - wyjeżdżają z powodu narastających upałów i pustynnienia lub powodzi powodowanych przez coraz gwałtowniejsze monsuny. Prognozy ONZ mówią, że jeśli tempo klimatycznych zmian nie zwolni, w 2050 roku uchodźców klimatycznych na całym świecie będzie miliard. Materiał Patryka Rabiegi.

Pacjenci miesiącami czekają na rehabilitację leczniczą, która jest niezbędna, by wrócić do zdrowia po różnych chorobach i operacjach. Fizjoterapia najczęściej jest prywatna, bo na tę z NFZ czeka się miesiącami. Sylwia Piestrzyńska sprawdziła, dlaczego prywatne zabiegi stają się codziennością i dlaczego system opieki zdrowia w tej działce słabo działa. 

Ratownicy swój czas, energię i zaangażowanie poświęcają na ratowanie wykluczonych - bezdomnych, chorych, uzależnionych. Z ostatnich danych wynika, że w kryzysie bezdomności znalazło się ponad 30 tysięcy osób. Nie wiadomo, ile kolejnych osób na ulice ściągnęła pandemia. Materiał Karoliny Bałuc.

Krajowy Plan Odbudowy na początku tygodnia został wysłany do Komisji Europejskiej - to 500 stron dokumentu, w którym rząd diagnozuje sytuację (pod swoimi rządami) i ta diagnoza dobrze nie wypada. Lektura pokazuje słabości działań polskiego rządu w wielu strefach. Materiał Jacka Tacika.

Głosowanie nad unijnym Funduszem Odbudowy podzieliło opozycję. Politycy Lewicy odżegnują się od trwałej współpracy z PiS - padają pytania o rozłam w Koalicji Obywatelskiej i patrząc na to, kto jak głosował rodzi się wiele politycznych wątpliwości. Materiał Dawida Rydzka. 

Co dalej z koalicją rządową po głosowaniu nad unijnym Funduszem Odbudowy w Sejmie. Solidarna Polska była przeciw, a Zbigniew Ziobro na mównicy sejmowej głosu zabrać nie mógł. Po głosowaniu nie klaskał jako jedyny z rządu. Materiał Michała Tracza. 

Ruszył proces narodowców - na ławie oskarżonych znalazł się między innymi organizator Marszu Niepodległości Robert Bąkiewicz. Chodzi o wydarzenia w Białymstoku sprzed pięciu lat. Pojawiają się pytania o delegalizację ONR, ale nie wszystkie ekspertyzy, które trafiły do prokuratury, dawały do tego podstawy. Materiał Barbary Sobskiej. 

Zaczynamy robić plany wakacyjne. Jak podróżować bezpiecznie w czasach covidu? Sytuacja jest dynamiczna, bo pojawiają się nowe mutacje wirusa. We wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że w przypadku osób przylatujących z Indii, RPA i Brazylii nawet szczepienie nie będzie zwalniało z konieczności odbycia kwarantanny. Maria Mikołajewska.

Po majówkowym szczepieniu przyszła pora na szczepienia również w zakładach pracy. Od wtorku firmy mogą zgłaszać chętnych. Obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy. Łukasz Wieczorek sprawdził, ile zakładów skorzysta z tej opcji i jaką szczepionkę dostaną pracownicy.

Narodowy Instytut Wolności i konkurs, którego inicjatorem jest wicepremier Piotr Gliński. Do sześciu organizacji popłynęły pieniądze, a na liście obdarowanych znalazł się między innymi wiceprezes Ordo Iuris. Na liście rezerwowych znalazło się Stowarzyszenie Marszu Niepodległości Roberta Bąkiewicza. Barbara Sobska.

Zwolnienia w grupie Polska Press i pytania o wagę tej decyzji. Pracę straciło trzech redaktorów naczelnych lokalnych dzienników. Dla opozycji to jasny sygnał, że chodzi o wzmocnienie tuby propagandowej PiS. Decyzja powinna jednak dziwić, bo w kwietniu Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymał transakcję zakupu Polska Press przez Orlen. Barbara Sobska.

Dlaczego rząd chciał organizować wybory kopertowe, skoro było wiadomo, że odbyłyby się bezprawnie? Na oficjalny raport Najwyższej Izby Kontroli jeszcze poczekamy, ale już fragmenty wywołują burzę, bo okazuje się, że premier Mateusz Morawiecki i jego otoczenie o braku podstawy prawnej wiedzieli, a mimo to dalej próbowali wybory przeprowadzić. Za decyzję szefa rządu zapłacili podatnicy. Michał Tracz.

W listopadzie podczas Strajku Kobiet policjant wobec demonstranta użył pałki teleskopowej. Choć pojawiają się pytania o stosowanie nadmiernej przemocy przez policję, w tym przypadku nie ma mowy o surowej karze wobec funkcjonariusze. Ekspertów i polityków opozycji to dziwi, więc pytają, czy nad działaniami policji rozciągnięto parasol ochronny. Monika Celej.

Kraśnik rzutem na taśmę wycofuje się z uchwały anty-LGBT. Jedności dalej nie ma, ale szala głosów przechyliła się na stronę, która pozwala miastu odbudować wizerunek w kraju i poza Polską, a także pozyskać finansowe dotacje. Maria Mikołajewska.

Jakie szanse na wejście do Sejmu miałyby partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina, gdyby wybory odbyły się dzisiaj? Czy PiS mógłby rządzić samodzielnie? Sondaż mówi wiele i zapewne wielu polityków dokładnie się mu przyjrzy, tym bardziej że w Zjednoczonej Prawicy nadal trzeszczy i sporów nie ubywa. Dawid Rydzek.

Sensacyjne odkrycie polskich naukowców. Mumia ciężarnej kobiety znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie. Były liczne badania i analizy, które pozwoliły zweryfikować wcześniejszy zupełnie inny pogląd. Patryk Rabiega.

Pandemia oczami tych, którzy nie leczą pacjentów, ale są blisko nich - również w najtrudniejszych chwilach. Kapelani trzymają pacjentów za ręce i są łącznikiem między chorymi a rodziną. To oni przekazują czasem ostatnie słowa. Łukasz Wieczorek.