Polska i Świat

Polska i Świat

Życie pana Dariusza Fidyka było na granicy, po ataku nożownika był częściowo sparaliżowany. Lekarze postawili na nowatorską metodę i dzięki temu postawili go na nogi, ale walczyć o normalność musi dalej. 20-lecie TVN24 to okazja, by przypomnieć historię jednego z bohaterów naszych reportaży i sprawdzić jak wygląda jego życie teraz. Anna Wilczyńska.

"Wzywamy do stosowania w Polsce europejskiego prawa" - piszą w liście tysiące polskich prawników. Pod apelem podpisali się również sędziowie Sądu Najwyższego i ponad 300 prokuratorów. Wszyscy oni domagają się wykonania ostatniego postanowienia TSUE w sprawie nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Michał Tracz.

Czy wszyscy zyskają na Polskim Ładzie, jak przekonuje rząd, czy ktoś jednak straci, o czym mówią niezależni eksperci. To od nich słyszymy, że rynkowi najmu nowe przepisy mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Dlaczego, o tym Monika Celej.

Słońce, plaża, ciepła woda, czego chcieć więcej w wakacje? Otóż trzeba chcieć mniej - mniej ciepła w Bałtyku, bo temperatura w naszym morzu rośnie z roku na rok. To bardzo zły sygnał. Patryk Rabiega.

Przed nami pierwsze czytanie w sprawie lex TVN. Wcześniej dyskutowano o nim na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu - i to podczas obrad tej komisji pod adresem dziennikarzy padło wiele zarzutów i kłamliwych oskarżeń. Dawid Rydzek.

Hiszpańska tenisistka wyjechała z nich na wózku inwalidzkim. Te warunki chwilami są mordercze - przez upał i wilgoć w powietrzu. Sylwia Piestrzyńska.

W Sejmie komisja kultury zagłosowała za ustawą anty-TVN. Wniosek o odrzucenie projektu nie przeszedł, tak jak i ten o wysłuchanie publiczne. Zaakceptowano między innymi propozycje zmian złożone przez Kukiz '15 i Marka Suskiego - odrzucono poprawkę Porozumienia i szereg innych złożonych przez opozycję. 11 sierpnia ustawa ta będzie procedowana w Sejmie.

Pomagamy zwierzętom chętnie i kiedy tylko można, każda nasza akcja spotyka się z dużym odzewem, a na widzów TVN24 zawsze można liczyć. Tak było na przykład ze schroniskiem w Radysach, gdzie uratowano setki psów. Dzięki medialnemu rozgłosowi duża ich część znalazła nowe domy. Przez 20 lat działania TVN24 historii było wiele, nie sposób ich policzyć. Patryk Rabiega.

1 sierpnia to data symbol i pamięć o Powstaniu Warszawskim. Korzenie pamięci to najnowsza akcja Muzeum Powstania Warszawskiego. Tym razem to nie powstańcy mają głos, ale ich dzieci i wnuki. Rozmowy z tymi, których powstańcy wychowali, były zaskakujące, pełne wzruszeń, emocji i lekcji, którą młodsze pokolenia odebrały. Karolina Bałuc.

We wtorek Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie w sprawie handlu w niedziele. Konfederacja Lewiatan zaskarżyła cztery przepisy ustawy, ale według Trybunału dwa zaskarżone przepisy są konstytucyjne, a w przypadku dwóch pozostałych sprawa została umorzona. Adrianna Otręba.

Ekonomiści twierdzą, że na nowych przepisach podatkowych Polskiego Ładu zyskają przede wszystkim emeryci. Zmiana dokuczliwa będzie dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Monika Celej.

Komisja do spraw pedofilii ogłosiła pierwszy raport ze swojej działalności. Blisko jedna trzecia spraw zgłoszonych komisji dotyczy duchownych. Episkopat z komisją współpracować nie chce i nie udostępnił kościelnych akt. Sprawa trafiła do Watykanu, odpowiedzi na razie brak. Co ważne, komisja interesuje się nie tylko sprawcami, ale też osobami, które mogły tuszować przestępstwa. Anna Wilczyńska.

Plastik zalewa świat - jest wszędzie i jest zabójczy dla środowiska. Dla nas też, ale każdy co roku produkuje średnio 100 kilogramów plastikowych śmieci. Nadzieją na lepszą kondycję dla naszej planety jest wynalazek chińskich naukowców. Opracowali nowe tworzywo, które rozkłada się w tydzień. Patryk Rabiega.

Był rosyjski wniosek do Interpolu o ściganie groźnego przestępcy i szybka akcja polskiej policji - zatrzymanym okazał się prześladowany w Rosji obrońca praw człowieka Jewgienij Chasojew. Został zwolniony do domu, ale i tak będzie musiał stanąć przed sądem ekstradycyjnym. Obrońcy praw człowieka alarmują, że kraje autorytarne coraz częściej wykorzystują międzynarodową organizację policji do ścigania swoich przeciwników. Sylwia Piestrzyńska.

Dystans tego biegu początkowo uważano za morderczy. Od igrzysk w Los Angeles w 1984 roku w maratonie mogą startować również kobiety. W tym roku mamy mocną reprezentację. 29 letnia Angelika Mach jest jedną z trzech polskich maratonek, które zdobyły minimum olimpijskie. Właśnie dotarły do Tokio. Andżelika mówi, że jest w życiowej formie. Karolina Bałuc.

Trójka aktywistów z młodzieżowego Forum LGBT+ prowadzi protest pod bramą Ministerstwa Edukacji i Nauki, a wśród nich siostrzeniec premiera Mateusza Morawieckiego. Po południu w poniedziałek na rozmowy zaprosił ich wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Spotkanie trwało niecałą godzinę. Protest trwa dalej. Adrianna Otręba.

W ramach Polskiego Ładu zapowiadane są zmiany w podatkach i nowa składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Rząd przekonuje, że na zmianie zyska 18 milionów podatników - przedsiębiorcy, także ci prowadzący drobny biznes, mają w tej sprawie inne zdanie. Według nich zmiany oznaczają wzrost podatków dla milionów obywateli. Barbara Sobska.