Polska i Świat

Polska i Świat

Polsko-ukraińskie spotkanie nie na granicy, a w stolicy

W Warszawie ma się odbyć polsko-ukraińskie spotkanie w drugą rocznicę pełnoskalowego ataku Rosji na Ukrainę. Jest o czym rozmawiać - miedzy innymi o zbożu. Do rozwiązania kryzysu namawiał prezydent Wołodymyr Zełenski. Do rozmów zapraszał i polskiego premiera, i przedstawicieli Komisji Europejskiej, o wsparcie prosił prezydenta Andrzeja Dudę. Pierwsze decyzje ze strony Polski już są. Maciej Warsiński.

Tomasz Komenda i trudna droga do wolności

Tomasz Komenda, czyli co to znaczy być symbolem za życia i jak bardzo to bycie symbolem odbiera możliwość zwykłego życia, o którym marzy się najbardziej. Niesłusznie oskarżony, a potem skazany, więziony przez 18 lat mimo niewinności, ostatecznie uwolniony, ale wolnością przytłoczony. Dodatkowo zmagający się ze śmiertelną chorobą. Łukasz Łubian.

Polityka w terenie, czyli bój o samorządy

Kampania się rozkręca, ale kluczowe w tych wyborach może się okazać, kto jest z kim. Po przegranych wyborach parlamentarnych PiS jest w trudnej sytuacji, ale po stronie rządzącej koalicji trudne decyzje - ciągle grać w drużynie, czy jednak nie? Barbara Sobska.

Fundacja DKMS obchodzi 15-lecie

Centrum Dawców Szpiku łączy ludzi i ratuje życie. Fundacja DKMS, która je prowadzi, działa w Polsce od 15 lat. Ten jubileusz to okazja nie tylko do świętowania, ale i podsumowania. Ewa Wagner.

Konkurs na Prokuratora Krajowego

Kandydatów jest pięciu - wymagania jasne, wśród nich stanie na straży praworządności. Trwa konkurs na Prokuratora Krajowego. W środę w Sejmie odbyło się wysłuchanie obywatelskie kandydatów. Nie wszyscy dotarli, w przyszłym tygodniu już będą musieli, bo będzie oficjalne przed komisją. Dawid Rydzek.

Rząd pracuje nad ustawą o KRS

Posłowie pracują nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa. Członków nowej, niezależnej KRS mają wybrać sędziowie. Rządowa ustawa w tej sprawie jest w Sejmie. Tak wybrana rada spełni warunki praworządności, które stawia przed nami Bruksela. PiS jest przeciw. Barbara Sobska.

Rolnicze protesty wyzwaniem dla władz

Rolniczy protest wyzwaniem dla rządu, który odziedziczył po przednikach. Nie zmienia to faktu, że trzeba go rozwiązać. W środę apel w tej sprawie wystosował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który zaproponował polskim władzom nadzwyczajne spotkanie na granicy z Ukrainą. Potencjalna blokada raczej obu stronom się nie opłaca. Maciej Warsiński.

Polskie miasta walczą ze smogiem

Smogowy problem, miejscami jest gigantyczny, ale są też miasta lub miasteczka, z których działań warto czerpać, bo z zanieczyszczeniem powietrza radzą sobie świetnie. Wymiana kopciuchów to tylko pierwszy krok. Maciej Zalewski.

Modne kierunki medyczne

Nie chirurgia czy onkologia, ale dermatologia i chirurgia plastyczna – takie kierunki cieszą się zainteresowaniem młodych lekarzy. Najnowsze dane wskazują na aktualnie modne specjalizacje. Anna Wilczyńska.