Polska i Świat

Polska i Świat

Pacjenci, którzy szukali pomocy w szpitalu zakaźnym w Warszawie alarmują, że musieli oczekiwać dziesięć godzin na przyjęcie, bo na oddziale był tylko jeden lekarz. Izba przyjęć odradza przyjazd do placówki, mówiąc, że ludzi jest tyle, że wstrzymuje przyjęcia - a to właśnie do szpitali zakaźnych kierowani są pacjenci z objawami koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Koronawirus dotarł na Teneryfę, a razem z nim pojawiły się obawy, że rozprzestrzeni się dalej. W hotelu, w którym się pojawił, chorzy są pod opieką lekarzy, a pozostali - w tym też Polacy - przechodzą kwarantannę. Odizolowani od świata czekają, kiedy w końcu będą mogli wrócić do swoich domów. Materiał Jacka Tacika.

W związku z pojawieniem się koronawirusa giełdy poszybowały w dół - straciła też realna gospodarka. Gdzie i w kogo już uderzył koronawirus, ustalił Sebastian Wasilewski.

Opozycja wzmacnia presję na prezydenta Andrzeja Dudę i dalej stanowczo domaga się weta ustawy zasilającej media państwowe dwoma miliardami złotych. Prezydent decyzję podejmie w trakcie kampanii wyborczej, w której wspierają go koledzy z Prawa i Sprawiedliwości. Ile razy do tej pory prezydent korzystał z prawa weta i w jakich przypadkach, sprawdził Dawid Rydzek.

Wójt gminy Daszyna ma 97 zarzutów związanych między innymi z wyłudzeniem pieniędzy. Zbigniew Wojtera do winy się nie przyznaje. Podczas pobytu za kratami wygrał wybory - teraz, po półtora roku, wyszedł na wolność i znów zarządza gminą. Czeka na rozprawę i ma nadzieję, że nie przestanie rządzić. Materiał Łukasza Wieczorka.

Jest sprzęt, jest miejsce do pracy, ale nie ma kadry. Kraków pilnie poszukuje pielęgniarek. Robi to z rozmachem, ogłaszając nabór na plakatach i wielkich bilbordach. Jest marketing, ale czy znajdą się chętni? Problem niestety dotyczy nie tylko Krakowa. Materiał Anny Wilczyńskiej.

In vitro dla zwierząt to sposób na ratowanie zagrożonych gatunków. Dzięki takiej metodzie w USA na świat przyszły gepardy. To, jak nauka przychodzi z pomocą zwierzętom, sprawdził Patryk Rabiega.

W Polsce jeszcze nie stwierdzono przypadku koronawirusa, ale co najmniej 20 osób przebywa w szpitalach na obserwacji. Napięcie w ostatnich dniach rośnie. Służby stanowczo odradzają panikę - zalecają za to ostrożność i profilaktykę. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnia, że w Polsce nie ma powodów do obaw i przekonuje, że oddziały zakaźne funkcjonują w stanie podwyższonej gotowości. Te słowa nie uspakajają profesor Alicji Chybickiej, senatora Platformy Obywatelskiej, która jest innego zdania - twierdzi, że mamy za mało lekarzy, pielęgniarek na oddziałach zakaźnych. Materiał Macieja Warsińskiego.

Sytuacja we Włoszech rozwija się dynamicznie - do zakażeń dochodzi już nie tylko na północy kraju. Władze kraju robią co mogą, by powstrzymać falę zachorowań i analizują jak to się stało, że kraj teoretycznie dobrze przygotowany na stawienie czoła wirusowi - teraz musi z nim walczyć. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę w sprawie wypłacenia trzynastej emerytury. Zapowiedział też czternastą, a być może będzie też i piętnasta. Okoliczności podpisania ustawy były inne niż zwykle - w kampanijnej trasie. Andrzej Duda realizuje rządowe pomysły, swoich na razie nie ujawnia. Materiał Dawida Rydzka.

Martin Bożek był człowiekiem Mariusza Kamińskiego i współtwórcą CBA. Teraz ma bronić "agenta Tomka". Mówi wprost, że aresztowanie Tomasza Kaczmarka to próba zamknięcia mu ust po ujawnieniu kulis operacji w wilii w Kazimierzu Dolnym. Materiał Barbary Sobskiej.

Idzie wiosna, a jak wiosna to tylko z TVN Discovery. Na antenach TVN nie zabraknie gwiazd, sprawdzonych formatów, ale będzie też sporo niespodzianek i nowości. O tym co nas czeka, opowiedziała Ewelina Witenberg.

Lekkoatleta z Indii do tej pory biegał tylko po polach ryżowych. Zdaniem indyjskiego ministerstwa sportu pobił właśnie rekord świata Usaina Bolta w biegu na 100 metrów w czasie zawodów popędzania bawołów. Mężczyzną interesują się media, a specjaliści od sportu zwracają uwagę na istotne wymogi zakwalifikowania wyniku. Materiał Patryka Rabiegi.

Pięć włoskich regionów zamyka szkoły, uniwersytety, muzea i kina z powodu pojawienia się koronawirusa. We Włoszech odnotowano już siedem ofiar śmiertelnych i ponad dwustu zakażonych. Koszary i hotele są przygotowane, by zmienić się w tymczasowe szpitale. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Kolejne kraje wprowadzają restrykcje w związku z występowaniem koronawirusa. Odwołują zagraniczne wyjazdy, a na granicach pojawiają się kontrole. Wiele wskazuje na to, że to jednak nie wystarczy. Materiał Jacka Tacika.

Sztaby specjalistów na całym świecie pracują dniami i nocami, aby znaleźć szczepionkę i leki na koronawirusa. Eksperci nie mają wątpliwości, że prędzej czy później przypadek zachorowania pojawi się również w Polsce. Materiał Sylwii Piestrzyńskiej.

Były szef Rady Europejskiej Donald Tusk oficjalnie wspiera Małgorzatę Kidawę-Błońską i ostro krytykuje obóz władzy. Na wykładzie w Białymstoku i na konferencji po nim mówił o unoszącym się odorze przestępstwa, gangu i mafii. Materiał Adrianny Otręby.