Polska i Świat

Polska i Świat

Czy dla małopolskiej kuratorki Barbary Nowak wszystko jest ideologią? Ostatnio na jej celowniku znalazła się edukacja włączająca – czyli program, który daje dzieciom o specjalnych potrzebach większe szanse w szkołach i życiu społecznym. Kurator Nowak ma w tej sprawie inne zdanie. Adrianna Otręba.

Uwaga na ostre słońce. Nie wolno w nie spoglądać, bo może zniszczyć wzrok, nawet wypalić siatkówkę. Piszą o tym naukowcy i zwracają uwagę także tym, którzy używają smartfonów i czytników. Odbite słońce też może im bardzo zaszkodzić. Anna Wilczyńska.

Straty wynikające z wystawiania lewych zwolnień lekarskich są liczone w milionach. ZUS bierze się za nieuczciwych pracowników. Tylko w pierwszym kwartale tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych w ponad 7500 przypadków wstrzymał wypłatę zasiłków chorobowych. Oszustwo ma swoje konsekwencje i słono kosztuje. Kontrolowani mają być nie tylko pacjenci, ale i lekarze. Maciej Zalewski.

Wpływy rosyjskie, które od pewnego czasu rozpalają namiętność polityków Prawa i Sprawiedliwości nie przeszkadzają polskiemu premierowi spotykać się z prawdziwymi przyjaciółmi Władimira Putina. Maciej Warsiński sprawdził, gdzie, z kim i kiedy spotykał się Mateusz Morawiecki.

W poniedziałek Andrzej Duda podpisał ustawę, a w piątek przedstawił projekt jej nowelizacji, która już trafiła do Sejmu. Prezydent proponuje zmiany w ustawie do spraw komisji badającej rosyjskie wpływy - dotyczą one między innymi składu komisji i możliwości odwołania do sądu apelacyjnego. Dawid Rydzek. 

Trybunał Konstytucyjny zebrał się w pełnym składzie, a nie jest to coś do czego przywykliśmy. Sześć lat trzeba było czekać na rozstrzygnięcie, że "prawo łaski jest wyłączną kompetencją prezydenta". Sprawa dotyczyła ułaskawienia przez prezydenta ministra Mariusza Kamińskiego i wiceministra Macieja Wąsika. W innych sprawach Trybunał ma problem, by zebrać się w pełnym składzie. Czekamy na decyzje w sprawie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Barbara Sobska.

Kariera Szymona Marciniaka przez jedno spotkanie i jeden wykład zawisła na włosku. Sędzia poprowadzi jednak finał piłkarskiej Ligii Mistrzów - zdecydowała UEFA. Kontrowersje wokół polskiego arbitra pojawiły się w związku z jego udziałem w konferencji zorganizowanej przez jednego z liderów Konfederacji Sławomira Mentzena, którego poglądy są rasistowskie i homofobiczne. Sędzia Marciniak tłumaczy, że został wprowadzony w błąd. Aleksandra Kąkol

Pod koniec lat 90. Czesi mieli niemal najniższą dzietność w Europie. Teraz są w czołówce, rodzi się tam najwięcej dzieci. Nie potrzebowali do tego ani programu 500 plus, ani 800 plus, ale realną pomoc od państwa. Mają państwowe finansowanie in vitro, które jest skierowane nie tylko dla małżeństw, dopuszczalną aborcję do 12 tygodnia. Nie bez znaczenia jest fakt, że młodych Czechów stać na własne mieszkanie. Łukasz Łubian.

Jest Rosjaninem i pomaga Ukraińcom - stworzył na warszawskiej Saskiej Kępie specjalne miejsce, gdzie Ukraińcy mogą przyjść, tworzyć, spotkać drugiego człowieka i nawet poćwiczyć.  Iwan Wyrypajew jest w Rosji osobą na cenzurowanym, ścigany listem gończym. Wprost nazywa zbrodnie Putina i chce ze swoją żona aktorką Karoliną Gruszką pomagać tym, którzy są ofiarami rosyjskiej napaści. Maria Mikołajewska.

Mają po dwadzieścia kilka lat i dość tego, co dzieje się w kraju. W tym roku pierwszy raz pójdą na wybory. Na razie idą na marsz 4 czerwca. Do Warszawy przyjadą z całej Polski, by manifestować i protestować. Za czym i przeciwko czemu - nowych wyborców wysłuchał Łukasz Wieczorek.

W sprawie rosyjskiej rakiety - która spadła w grudniu, a znaleziono ją przypadkowo w kwietniu - politycy zrzucają winę na wojsko. Dokumenty, do których dotarli dziennikarze "Rzeczpospolitej" dowodzą, że polskie władze zostały powiadomione o sytuacji już 16 grudnia - najpierw premier telefonicznie, a meldunek jeszcze w nocy trafił na biurko szefa MON. Maciej Warsiński. 

"Lex Tusk" był powodem zwołania w europarlamencie w trybie pilnym debaty o praworządności w Polsce. To nowa ustawa, która putinizuje prawo w Polsce – słychać było w Brukseli. Padały również argumenty, że "lex Tusk" że zabija demokrację i sprawiedliwe wybory. W tle pojawiły się również pieniądze z KPO, których ciągle nie ma. Barbara Sobska. 

Obóz śmierci w Auschwitz i opozycyjny marsz 4 czerwca pojawiły się w spocie, który wypuściło Prawo i Sprawiedliwość. Za tą produkcją ma stać Michał Moskal, o którym głośno zrobiło się, gdy zaręczał się w kopalni Bogdanka. Moskal to jeden z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Dawid Rydzek.

Jarosław Kaczyński ma spore oszczędności – niemal 300 tys. złotych. Jednym z najbogatszych ministrów w rządzie okazuje się Piotr Gliński. Majątek premiera od dawna budzi kontrowersje, bo duża jego część została przepisana na żonę. Ujawnił, że ma 4,5 mln złotych w obligacjach i nieruchomości o łącznej wartości 6,5 mln złotych. Łukasz Łubian. 

Minister Cyfryzacji przyznaje, że doszło do ujawnienia kilku milionów loginów i haseł polskich obywateli. Wykradziono je z komputerów osób, które zainstalowały złośliwą aplikacje. Można sprawdzić czy jesteśmy ofiarą wycieku, ale tu też pojawiają się wątpliwości. Maciej Zalewski.

Dziennikarze rozmawiali w czwartek z uczniami 7 i 8 klas. Część z nich jest w ważnym dla siebie momencie - czekają na wynik egzaminu ósmoklasisty i chcą się dostać do wymarzonych szkół. Uczniowie z różnych miejsc w Polsce, z dużych miast i mniejszych miejscowości i wsi odpowiadali na pytania o marzenia, o to co chcieliby zmienić we współczesnym świecie, czy co chcieliby powiedzieć dorosłym. Adrianna Otręba.

Prowadząca w światowym rankingu Iga Świątek broni wywalczonego przed rokiem tytułu. We French Open triumfowała również w 2020 roku. W środę będzie obchodzić swoje 22. urodziny. Kolejny mecz drugiej rudny w czwartek. Aleksandra Kąkol.

"Lex Tusk" wchodzi w życie już w środę. Prawo i Sprawiedliwość spieszy się w tej sprawie - pierwszy raport ma powstać 17 września. Padają zarzuty ekspertów, że ustawa badająca rosyjskie wpływy jest niekonstytucyjnym zamachem na opozycję. Zwraca się również uwagę na to, że partia rządząca miała osiem lat i wszystkie dostępne służby, instytucje i narzędzia, by to wszystko zbadać. Barbara Sobska.