Polska i Świat

Polska i Świat

Od soboty teatry znów mogą grać, a kina znów będą pokazywać filmy. Rząd daje zielone światło, ale to wcale nie daje gwarancji widzom, że zobaczą aktorów w akcji. Bo nie wszędzie to nowe otwarcie - z nowymi obostrzeniami sanitarnymi - się opłaca. Łukasz Karusta.

Ameryka żegna George'a Floyda i robi rachunek sumienia z rasizmu. Widać to i słychać podczas protestów na ulicach. Manifestacje są masowe, ale biorą w nich udział konkretni ludzie. Patryk Rabiega.

Pandemia ciągle jest z nami, a szczepionek na koronawirusa ciągle nie widać. Naukowcy z całego świat jednak nie dają za wygraną. Anna Wilczyńska.

Minister rolnictwa znów myśli o odstrzale dzików. Główny lekarz weterynarii doradza strzelanie także do samic. Bo liczba przypadków ASF jest rekordowa. Obrońcy praw zwierząt mówią o rzezi i odpowiedzialności człowieka za przenoszenie wirusa. Sylwia Piestrzyńska.

W Sejmie o ministrze zdrowia, w terenie o kolizji obywatela z władzą. Tematów kampanii prezydenckiej jest tyle, ilu kandydatów - o górnikach, ratownikach, pielęgniarkach i klimacie. Barbara Sobska.

Nocna riposta prezesa - cytatem dnia. Chamska hołota - tak Jarosław Kaczyński widzi opozycję i wykrzyczał to do niej podczas nocnej debaty w Sejmie. Michał Tracz.

Histeria obozu władzy i kampanijna ustawka - tak opozycja ocenia zaskakujący wniosek o wotum zaufania dla rządu. Złożył go premier, na prośbę prezydenta, który niespodziewanie pojawił się w Sejmie. Dawid Rydzek.

Ideologiczne eksperymenty, światopoglądowe fanaberie i atak na rodzinę - tak, zdaniem premiera, wygląda polityczny plan Rafała Trzaskowskiego. Kandydat Koalicji Obywatelskiej odpowiada, że kłótni już dość, podziałów także. Barbara Sobska.

Jest wniosek o rejestrację komitetu wyborczego Rafała Trzaskowskiego. Jest też pospolite ruszenie jego zwolenników, bo do 10 czerwca pod kandydaturą musi pojawić się 100 tysięcy podpisów. Inni kandydaci zbierać ich nie muszą, ale nie oznacza to, że na pewno na liście wyborczej się znajdą. Łukasz Wieczorek.

Czarne chmury nad upolitycznioną Krajową Radą Sądownictwa. Sędziowie z Europy chcą jak najszybciej wyrzucić ją z kontynentalnej sieci takich rad. Miarka się przebrała - mówią - i wyliczają: brak niezależności i wpływy polityczne to nie są standardy europejskie. Michał Tracz.

Bez wątpienia ostatnie dni zmieniły Amerykę. Protesty przybrały skalę ogólnokrajową, a demonstranci chcą reformy systemów policyjnych. Przekonani, że śmierć George'a Floyda nie była wypadkiem, ale efektem głęboko zakorzenionego rasizmu. Sebastian Wasilewski.

Nie zamykano szkół i restauracji w nadziei na zdobycie powszechnej odporności. Szwecja poszła pod prąd w walce z epidemią. I wiadomo już, że nie był to dobry kierunek. Kraj za ten eksperyment płaci bardzo bolesny rachunek, szuka ratunku i znajduje winnego. Maciej Cnota.

Widać to chociażby na dnie Morza Śródziemnego. A tam plastikowe przyłbice czy rękawice. One chronią nas przed koronawirusem - ale na dnie morza zabijają środowisko. Paula Praszkiewicz.

Było wyciskanie na dywanie i ćwiczenie w terenie. Zamknięte siłownie zmusiły nas do treningów alternatywnych. Tych, którzy odpuścili, czeka teraz walka z dodatkowymi kilogramami. Adrianna Otręba.

Biolodzy ze Stanów Zjednoczonych i Meksyku informują, że trwające szóste wielkie wymieranie gatunków przyspieszyło. Krytycznie zagrożonych wyginięciem jest 515 kręgowców. Materiał Patryka Rabiegi.

Przychodzi pacjent do lekarza - tak powinno być coraz częściej, choć ciągle nie jest o to łatwo. Pandemia wymusiła leczenie przez telefon i internet, ale ponieważ kolejne restrykcje są łagodzone, więc i kontakt z lekarzem powinien być bardziej bezpośredni. Na otwarcie przychodni czekają SOR-y, w których ostatnio zrobił się wyjątkowy tłok. Anna Wilczyńska.

Data wyborów nie jest już problemem, ale samo przeprowadzenie głosowania już problematyczne jest, bo nigdy wcześniej komisje wyborcze nie potrzebowały takiego zabezpieczenia sanitarnego. Nigdy wcześniej nie mieliśmy także wyborów korespondencyjnych, a na przygotowanie do nich mamy mało czasu. Michał Tracz.

Czerń na ekranach. Wymowna - podobnie jak czas jej trwania - 8 minut 46 sekund. Tyle trwała brutalna interwencja policji, która zakończyła się śmiercią George'a Floyda. Symboliczny wyraz pamięci. Patryk Rabiega.