Polska i Świat

Polska i Świat

W Polsce przybywa domów pomocy społecznej, które w związku z zakażeniami koronawirusem są odcięte od świata. Opiekunowie i dyrektorzy placówek apelują o działanie, bo są przemęczeni, brakuje im środków ochronnych i rąk do pracy. Sytuacja jest tak trudna, że o wsparcie dla domów pomocy społecznej prosi też Rzecznik Praw Obywatelskich. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Mamy 357 kolejnych przypadków zakażenia koronawirusem. W środę zmarło 30 osób. Od początku pandemii w naszym kraju mamy 5205 zakażonych i 159 zmarłych. Szczyt zachorowań dopiero przed nami, choć z koronawirusem mierzymy się ponad miesiąc. W środę obowiązują nas obostrzenia, ale nie od początku podejście władzy było tak restrykcyjne. Jak zmieniało się stanowisko polskich władz i podejście do walki z pandemią ustaliła Barbara Sobska.

Pomysły w czasie załamania na rynku pracy są na wagę złota. Przedsiębiorcy jak mogą, ratują miejsca pracy. Niektórzy, żeby nie zamknąć interesu, zajęli się czymś, czego nigdy nie robili – w związku z tym warzywniak trafił do Internetu, a firma szyjąca bieliznę produkuje maseczki. Materiał Łukasza Wieczorka.

We Włoszech odnotowano najmniejszy od miesiąca dobowy przyrost nowych zakażonych i ponad 24 tysiące wyleczonych z zakażenia koronawirusem. Statystki napawają optymizmem, ale jest też obawa, że wielu zbyt optymistycznie podejdzie do tych informacji i złamie zasady bezpieczeństwa. A o tym, dlaczego tak nie może się stać przypomina młoda lekarka z Cremony, która brzydzi się lekkomyślnością innych i nie kryje swojej złości. Materiał Marii Mikołajewskiej.

Austria zamierza poluzować swoje restrykcje. Kraj, który bardzo szybko rozpoczął konkretne działania w walce z koronawirusem zapowiada, że powrót do normalności będzie nadchodził etapami. Decyzja ta może w innych europejskich krajach budzić podziw, bo wiele - w tym Polska - nadal jest przed szczytem zachorowań. Materiał Macieja Cnoty.

Prawo i Sprawiedliwość forsuje wybory korespondencyjne i ani myśli o ich przesunięciu. Partia rządząca nie widzi problemu z ich organizacją, ale wątpliwości mają konstytucjonaliści i kandydaci na prezydenta, którzy twierdzą, że to farsa. Materiał Adrianny Otręby.

Zdalne głosowanie to gorący temat również w USA. Donald Trump twierdzi, że to zbyt duże ryzyko i pole dla oszustów. Na razie odbywają się prawybory w Wisconsin, które dla wielu w obliczu pandemii są też niedopuszczalne. Materiał Jakuba Loski.

Takiej swobody i wolności nie ma teraz prawie nigdzie - Szwecja, w przeciwieństwie do innych krajów w Europie i na świecie, nie wprowadziła dotąd właściwie żadnych poważnych obostrzeń, by walczyć z koronawirusem. Władze w Sztokholmie liczą na to, że ludzi do pozostania w domach skłoni zdrowy rozsądek. Tymczasem z dnia na dzień liczba zakażonych i zmarłych rośnie. Materiał Pauli Praszkiewicz.

Politycy partii rządzącej uchwalili dwie ważne zmiany - marszałek Sejmu będzie mógł w czasie epidemii zmienić termin wyborów. Druga zmiana dotyczy formy wyłącznie korespondencyjnych majowych wyborów prezydenckich. Ustawa już trafiła do Senatu i już wywołuje polityczną burzę. Głos zabierają też eksperci, którzy twierdzą, że wybory korespondencyjne są niedopuszczalne. Materiał Adrianny Otręby.

W Polsce nigdy nie szykowaliśmy się do powszechnych wyborów korespondencyjnych, stąd wiele pytań i obaw. Jak miałyby wyglądać, czy mogą być tajne, skoro na kartach mielibyśmy podać swój PESEL i czy karty na pewno trafiłyby do wszystkich? Materiał Łukasza Wieczorka.

Dlaczego rząd nie chce wprowadzić stanu klęski żywiołowej? To pytanie zadaje sobie dziś wielu. Ekonomiści wyliczają, jaką kwotę państwo musiałoby miesięcznie przeznaczyć na wypłatę odszkodowań. Jarosław Gowin wylicza, jak długo państwo byłoby stać na utrzymanie stanu wyjątkowego - prognoza byłego wicepremiera jest smutna. Materiał Sebastiana Wasilewskiego.

Polscy przedsiębiorcy czekali na rewolucję w pomocy, ale zmiany w rozwiązaniach dla gospodarki to ich zdaniem jedynie poprawki. W czasie, gdy polscy przedsiębiorcy składają wnioski i czekają na odpowiedź urzędników - ich odpowiednicy w innych krajach pomoc mają już dziś. To między innymi nawet 10 tysięcy funtów na start, znacząca dopłata do pensji i płatne postojowe - tak wygląda tarcza antykryzysowa u naszych europejskich sąsiadów. Materiał Michała Tracza.

Samorządy wzięły sprawy w swoje ręce i pomagają biznesowi lokalnemu. Każdy gest się liczy, bo każda złotówka jest na wagę złota. Samorządowcy wiedzą, że pomóc muszą, bo bez lokalnych usług miasto nie będzie później tak atrakcyjne i prężne jak kiedyś. Materiał Macieja Cnoty.

Minister Łukasz Szumowski apeluje o rozwagę i przestrzeganie obowiązujących zasad, bo wzrost zachorowań ma być dopiero przed nami. We wtorek po południu poinformowano o 435 nowych zakażeniach i śmierci 22 pacjentów. Łącznie do tej pory w naszym kraju zdiagnozowano 4848 przypadków zakażenia koronawirusem, 129 osób zmarło. Tysiące Polaków z okien i balkonów biło we wtorek brawa dla medyków. Jest za co im dziękować, bo codziennie walczą o nasze zdrowie, pracując po kilkanaście godzin dziennie, w trudnych warunkach. Materiał Anny Wilczyńskiej.

Lekarze na całym świecie walczą o życie pacjentów zakażonych koronawirusem. Najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech, gdzie zmarło już ponad 16 tysięcy ludzi. W tej walce ważna jest też ochrona zdrowia pracowników szpitali i ich bliskich. Maria Mikołajewska rozmawiała z 24-letnią Leticią, która jest jedną z najmłodszych pielęgniarek w mediolańskim szpitalu. Swojej rodziny nie widziała od miesiąca. Każdego dnia idzie do pracy ze strachem o pacjentów i bliskich.

Tęsknota za normalnością jest ogromna szczególnie w Wuhanie. Tam mieszkańcy byli odcięci od świata przez dwa miesiące. Od środy ma się to zmienić. Najsurowsze ograniczenia zostają zniesione, ale epidemiolodzy przestrzegają przed nadmierną radością. Materiał Justyny Zuber.

Jarosław Gowin podaje się do dymisji - nie oznacza to jednak, że jego partia wyjdzie z rządu. Porozumienie pozostaje w Zjednoczonej Prawicy, a funkcję po Jarosławie Gowinie, ma zająć polityk z jego partii. Materiał Dawida Rydzka.

W kontekście walki z koronawirusem dużo mówi się o personelu medycznym, ale na froncie jest też inna grupa - to pracownicy domów pomocy społecznej. Są bezbronni, a ich zadaniem jest opieka nad ludźmi najstarszymi i najsłabszymi - czyli potencjalnie najbardziej narażonymi na koronawirusa. Sytuacja w tych placówkach jest coraz gorsza. Materiał Moniki Gawrońskiej.

Polskie Linie Lotnicze zakończyły akcję sprowadzania do kraju Polaków, których pandemia zastała za granicą. W sumie skorzystało z niej 55 tysięcy osób. Ciągle pozostaje grupa, której do domu nie udało się wrócić - i to nie ze swojej winy. Materiał Jacka Tacika.

Ograniczenia związane z pandemią coraz bardziej utrudniają nam życie - i to w dziedzinach, w których jeszcze mało kto się ich spodziewał. Kierowcy na przykład mają problemy w związku z okresowymi przeglądami technicznymi ich pojazdów. Materiał Łukasza Wieczorka.