Polska i Świat

Polska i Świat

Jak wygląda poparcie lub jego brak dla polityków nie tylko w kontekście katastrofy ekologicznej, ale wszystkiego, co teraz dzieje się w Polsce? Z sondażu Kantar dla "Faktów" TVN i TVN24 wynika, że Zjednoczona Prawica może liczyć na 29-procentowe poparcie. Tylko dwa punkty procentowe mniej ma Koalicja Obywatelska. Polska 2050 zdobyła w badaniu 13-procentowe poparcie, Konfederacja 8-procentowe, a Lewica 7-procentowe. Taki wynik dla rządzących może oznaczać utratę samodzielnej większości i utratę władzy. Dawid Rydzek.

Co z podręcznikiem do HiT-u profesora Roszkowskiego? To pytanie powraca na dwa tygodnie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Krzywdzące opinie na temat dzieci z in vitro miałyby zostać usunięte, ale oficjalnego potwierdzenia ciągle nie ma. Jest za to twierdzenie, że fragment o "produkowanych" dzieciach i "hodowli ludzi" w ogóle nie dotyczy in vitro. To niejedyne treści, które wywołują zdziwienie, czasami szok i oburzenie. "Murzyńska kultura" to kolejne. - To manifest ideologiczny - mówi o tym podręczniku profesor Andrzej Friszke. Maria Mikołajewska.

Coraz więcej drobnych kradzieży w sklepach, dane są niepokojące. Liczba przestępstw o wartości powyżej 500 złotych wzrosła aż o blisko 30 procent. Problem może narastać, ostrzega policja. Rarytasem okazuje się być masło, niektóre sklepy zakładają na nie blokady antykradzieżowe. Aleksandra Kąkol.

O spółce "Wody Polskie" zrobiło się głośno, gdy okazało się, że jej nadzór nad stanem Odry to fikcja, a jej szef został zdymisjonowany po tym, gdy przekonywał, że katastrofa ekologiczna to panika wędkarzy i samorządowców. Jak działa czy raczej nie działa instytucja stojąca na straży rzek? Łukasz Łubian.

Milionerzy władzy. Kryzys nie dotyczy wszystkich, niektórzy radzą sobie świetnie. Dzięki Prawu i Sprawiedliwości liczba milionerów w Polsce zwiększyła się o co najmniej 66 nazwisk. Ponad 100 osób związanych z PiS-em zarobiło w sumie w ostatnich latach ponad 250 milionów złotych. Kwota robi wrażenie - tak jak ich lojalność wobec władzy, która często jest sowicie wynagradzana. Dawid Rydzek.

Skandaliczny fragment o in vitro z pytaniem, kto "będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci", ma zostać usunięty z podręczników do HiT-u. Słowa te oburzyły, zraniły i wywołały ogólnopolską krytykę. Wielu nauczycieli i urzędników mówi wprost, że tego podręcznika nie chcą. Lekcja biologii i głębokiego humanizmu do odrobienia przez wielu i o tym Karolina Bałuc.

Toksyczne algi, których gatunek nie został jeszcze zidentyfikowany, mogły przyczynić się do masowego wyginięcia ryb w Odrze. Tak podejrzewają naukowcy z berlińskiego Instytutu Leibniza. Pod lupą jest też wysoki poziom soli w rzece. Niski stan wody i wysoka temperatura również mogły mieć wpływ na katastrofę ekologiczną, tak jak lata zaniedbań. O hipotezach na temat skażenia rzeki Sylwia Piestrzyńska.

Ani słowa o katastrofie ekologicznej, umierającej Odrze, tonach śniętych ryb. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wyszedł do dziennikarzy, nie pozwolił sobie zadać żadnego pytania i w ogóle nie zabrał głosu w najważniejszej teraz sprawie w Polsce. Czy takie jest podejście rządzących do dramatu, który dzieje się wokół i w samej Odrze? W Sejmie odbyło się też nadzwyczajne posiedzenie komisji w sprawie zatrutej rzeki. Barbara Sobska.

Protestują nadodrzańscy przedsiębiorcy. Dla nich katastrofa ekologiczna to dramat finansowy w i tak trudnych czasach. Kryzys trwa, ludzie liczą straty, nikt nie wie, jak długo to potrwa, ale szans na optymistyczny scenariusz raczej brak. Jest wniosek marszałek województwa lubuskiego o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej. Wtedy byłaby szansa na odszkodowania. Bez pomocy rządu nadodrzańscy przedsiębiorcy utoną w długach. Maciej Zalewski.

Ekologiczny dramat, pytania o przyczyny i odpowiedzialność trzy tygodnie od pierwszego sygnału o zatruciu Odry. Minister klimatu mówi na konferencji o połączonych hipotezach, chociaż podejście władzy do tego gigantycznego problemu stawia kolejne pytania o odpowiedzialność nie tylko polityczną, ale też o kontrole stanu rzek w Polsce. Kto, jak często i w jaki sposób je bada? Kto zawinił w tym przypadku? To pytanie stawia Dawid Rydzek.

Koniec z ubraniami na jeden sezon. Mniej chcemy płacić też za słodycze czy używki. Oszczędzać zaczynamy masowo. Według niektórych badań deklaruje to już nawet 60 procent pytanych. Główny powód jest jasny: wciąż rosnące ceny. Aleksandra Kąkol.

Szukanie odpowiedzialnych trwa. Już ponad 100 ton śniętych ryb wyłowione zostało z Odry. Są pytania, co z nadodrzańskimi kąpieliskami? Od zeszłego tygodnia w zachodniopomorskim, lubuskim obowiązuje zakaz korzystania z wód Odry. Dla przedsiębiorców to dramat. Jest też pytanie, co w związku z tym z kąpieliskami nad Bałtykiem? Eksperci wolą dmuchać na zimne i zalecają zamknięcie ich w zagrożonym regionie. Maria Mikołajewska.

40-letni pan Michał jeszcze niedawno sam był zarejestrowany jako dawca szpiku. Jednak teraz to on potrzebuje pomocy, bo zachorował na białaczkę. Z dawcy stał się biorcą, czeka na genetycznego bliźniaka. Przy tej okazji warto podkreślić, że dawcą szpiku zostać jest bardzo łatwo, a to może uratować komuś życie. Anna Wilczyńska.

"Mimo różnego rodzaju ataków różnych durniów i zdrajców, różnych ludzi nieodpowiedzialnych, polski żołnierz stanął na wysokości zadania, wytrzymał". To cytat z prezydenta Andrzeja Dudy, który mówił tak w trakcie obchodów święta Wojska Polskiego. Tego, że polski żołnierz stanął na wysokości zadania, nikt nie kwestionuje, warto jednak postawić pytanie, kogo prezydent miał na myśli? Sylwia Piestrzyńska.

We Włoszech politycy bez wakacji, bo niespełna miesiąc po ich zakończeniu Włosi zdecydują, kto będzie rządzić. Największe szanse ma prawicowa koalicja, a współtworząca ją Giorgia Meloni - na stanowisko premiera. Jednak liczba klucz to 40. Według sondaży tyle procent Włochów nie wie, na kogo zagłosuje i to po nich chcą sięgnąć teraz politycy. Materiał Marii Mikołajewskiej.