Polska i Świat

Polska i Świat

Autobusy na Górnym Śląsku i Zagłębiu jak nowojorskie taksówki - będą żółte. Władze miast i gmin dogadały się, by ujednolicić barwy pojazdów. Ma skończyć się kolorowy misz-masz. Nie wszyscy są zadowoleni. Przeciwnicy mówią o zerwaniu z tradycją i narzucaniu jednej kultury. Łukasz Wieczorek.

Psychiatra dziecięca jest w zapaści - brakuje lekarzy i miejsc dla dzieci. Pandemia problem pogłębia. Fundacja TVN razem z Centrum Zdrowia Dziecka wychodzi naprzeciw potrzebom i buduje centrum psychiatrii dla dzieci i młodzieży. Karolina Bałuc.

Czy misja humanitarna we Włoszech była akcją rosyjskiego wywiadu? Dziennik "La Repubblica" opublikował raport, który jednoznacznie wskazuje, że przyjazd Rosjan do zakażonego włoskiego Bergamo nie miał nic wspólnego z pomocą, a z chęcią pozyskania informacji o koronawirusie i danych potrzebnych do wyścigu po szczepionkę. Maria Mikołajewska.

Politycy Platformy Obywatelskiej chcą nadrobić stracony czas i słabnące poparcie. To nie może być stracony rok - deklarują wspólnie, bo wiedzą, że stawką są wybory. Barbara Sobska sprawdziła, czy akcja Platformy zadziała i czy będzie potrzebna zmiana lidera.

Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej jasne było, że prawo unijne jest nadrzędne, kiedy doszłoby do wątpliwości. Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą jednak inaczej. W unijnym prawie, które ma regulować kwestie polskie, widzą zawłaszczenie suwerenności. Jest zatem spór i kolejny wniosek posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, co może unijny Trybunał Sprawiedliwości w Polsce. Maciej Warsiński.

To już piąta w przeciągu dziesięciu miesięcy próba wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Senat nie zgodził się, by miejsce po Adamie Bodnarze zajęła Lidia Staroń. Przeciwko głosowali senatorowie opozycji i koledzy z jej koła. Lidia Staroń nie przekonała do siebie też niektórych senatorów z Prawa i Sprawiedliwości. Adrianna Otręba.

Co dalej z byłym ministrem Sławomirem Nowakiem? Oficjalnie w piątek mija termin wpłacenia poręczenia majątkowego. Prokurator nie sporządził protokołu przyjęcia tej kwoty. Dawid Rydzek. 

Ile kosztuje dziennie ochrona prezesa Prawa i Sprawiedliwości? To pytanie zadaje opozycja, bo nie od dziś wiadomo, że dom Jarosława Kaczyńskiego jest pod specjalnym, niemałym nadzorem. Barbara Sobska.

Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską - ocenia małopolska kurator oświaty. To jej reakcja na prowadzoną przez uczelnię ankietę dotyczącą bezpieczeństwa i równego traktowania. Minister Przemysław Czarnek oczekuje wyjaśnień, ale nie od kurator tylko rektora uczelni, a ankietę uznał za prowokację. Sylwia Piestrzyńska.

W przestrzeń okołoziemską poleciała rakieta z trzema chińskimi astronautami. Zadanie jest jedno - trzeba zbudować stację kosmiczną. Wszystko dzieje się w czasie, kiedy Pekin przygotowuje się do obchodów 100. rocznicy rządzącej partii komunistycznej. Karolina Bałuc.

Na gorszy wzrok u dzieci ma wpływ pandemia, przyklejenie najmłodszych do smartfonów i tabletów, ale nie tylko - naukowcy mówią o braku słońca. Problem jest poważny - krótkowzroczność w porównaniu z rokiem 2019 wzrosła u dzieci o 40 procent. Maria Mikołajewska.

Było tajne, bo dotyczyło cyberataków na polskich polityków - sprawa ważna, bo wyciekają maile rządzących. Władza o mailach mówić nie chce, Prawo i Sprawiedliwość twierdzi, że pochodzenie wycieku jest nieznane - gdy siedem lat temu też nie było znane, wówczas politykom PiS to nie przeszkadzało. Maciej Warsiński.

Nasza stacja obchodzi w tym roku 20 lecie - to dobry czas na poznanie nas od kuchni. TVN24 to nie tylko studio w Warszawie - to nasze ośrodki w całym, a w nich reporterzy, operatorzy, całe ekipy gotowe do pracy o każdej porze i dnia. Patryk Rabiega.

Samolot iskierka jest już w drodze ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Pierwszy raz pilot przeleci nim Atlantyk, a tą maszyną to nie lada wyczyn. Samolot polskiej produkcji do kraju ściągają miłośnicy lotnictwa. Łukasz Wieczorek.

To, ile drzew jest w Polsce wycinanych, widać gołym okiem i ten widok niepokoi tak jak i liczby, chociaż one nie do końca pokazują rzeczywistą sytuację. Z każdą wycinką ginie konkretny ekosystem. Nie chodzi o to, by nie wycinać wcale, tylko mądrze. Eksport polskiego drewna w ostatnim czasie znacząco wzrósł, a spora jego część trafia do Chin. Sylwia Piestrzyńska.

Kuratorzy mają mieć więcej władzy i silniejszą pozycję. Mieliby większy wpływ na wybór dyrektorów szkół i na to, co proponują w szkołach na zajęciach. Środowiska oświatowe protestują, a minister Przemysław Czarnek mówi, że nie ma czegoś takiego jak autonomia szkół. Adrianna Otręba.

Andrzej Duda w Bratysławie mówił, że "liczba zachorowań w Polsce spadła do takiego poziomu jak rok temu, ale w zeszłym roku nie mieliśmy szczepionki". Prezydent zastanawiał się, czy aktualna liczba chorych jest wynikiem szczepionek, czy może letniej pogody. Słowa Andrzeja Dudy wzbudziły kontrowersje. Maria Mikołajewska.

Czy rząd chciał użyć wojska wobec kobiet protestujących po zaostrzeniu prawa aborcyjnego? Pytały o to posłanki Koalicji Obywatelskiej. Ma to związek z ujawnieniem domniemanej korespondencji mailowej szefa KPRM Michała Dworczyka, który miał napisać "użycie wojska byłoby porażką wizerunkową". W tym czasie trwały protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji. Dawid Rydzek.

W środę w Sejmie, na wniosek premiera, odbyło się niejawne posiedzenie. Posłowie mieli wysłuchać informacji rządu o cyberatakach wymierzonych w nasz kraj. Nie wszyscy chcieli, niektórzy wyszli z sali obrad. - To kpina z instytucji tajnego posiedzenia - mówili. Barbara Sobska.