Polska i Świat

Polska i Świat

Pierwsze sygnały pojawiły się pod koniec lipca, teraz już trzeba bić na alarm. W Odrze umierają zwierzęta. Wędkarze mówią o tonach martwych ryb. Przekonują, że w tak złym stanie tej rzeki jeszcze nie widzieli. Karolina Bałuc sprawdziła, czy Odrze grozi katastrofa ekologiczna i co w tej sprawie robią służby.

Hojny gest Króla Salmana, faktycznego władcy Arabii Saudyjskiej. Jego centrum Pomocy Humanitarnej przekazało Polsce cztery miliony dolarów na pomoc Ukraińcom. Anna Wilczyńska.

Prezydent Ukrainy w odpowiedzi na petycję napisał, że postara się zrobić wszystko, aby każdy w Ukrainie czuł się równy, nawet w wojennych realiach. W Polsce o takich deklaracjach osoby LGBT plus mogą tylko pomarzyć. Łukasz Łubian.

Kto ma kolegium, ten ma wpływ na zawartość raportów NIK. Nie powinno więc dziwić, że rządzący walczą z prezesem Marianem Banasiem o kluczowy organ Izby. Jego kandydatury przepadają w Sejmie z kretesem, a PiS próbuje zmusić go do zgłoszenia osób związanych z rządzącą partią. Barbara Sobska.

O tym, w jak ciężkiej sytuacji byli migranci na polsko-białoruskiej granicy, świadczy przykład rodziny z Afganistanu. Rodzice z trójką dzieci wielokrotnie wypychani z Polski i tak do niej wrócili. Po przeniesieniu ich z ośrodka do ośrodka, kobieta poroniła. Teraz rodzina domaga się zadośćuczynienia za niesłuszny pobyt w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców. Aleksandra Kąkol.

Za niespełna miesiąc pierwszy dzwonek w szkołach. Pierwszy dla uczniów, bo dla wielu nauczycieli być może ostatni. Z branżowej ankiety wynika, że co piąty nauczyciel poświęca wakacje na szukanie nowej pracy. Wakatów w szkołach już teraz jest zdecydowanie za dużo. Minister Przemysław Czarnek żongluje liczbami i ze spokojem mówi o 12 tysiącach, dyrektorzy szkół z trwogą o 20. Adrianna Otręba.

Zakręcono krany przy cmentarzu, bo ktoś kradł wodę. W dwa miesiące wylano jej tyle, co zwykle przez rok. O kradzieżach wody słychać w wielu miejscach kraju. Sprawy trafiają do prokuratury, niektórzy włodarze wyznaczają nawet nagrody za wskazanie złodzieja. Woda jest droga, a będzie droższa, bo wodociągi wnioskują o podwyżki. Łukasz Wieczorek.

Karteczki z nazwiskami w kulach, kule w przezroczystej urnie, nad urną pierwsza prezes Sądu Najwyższego losująca kandydatów do Izby Odpowiedzialności Zawodowej, która zastępuje nielegalną Izbę Dyscyplinarną. Tak zaczął się proces formowania tego nowego ciała. Zakończy go wkrótce prezydent Andrzej Duda, bo to on z wyłonionych we wtorek 33 sędziów, wybierze 11. Ten wybór może mieć wielkie znaczenie dla praworządności. Dawid Rydzek.

W okolicy rosyjskiej bazy wojskowej w Nowofedoriwce na okupowanym Krymie doszło we wtorek do kilku eksplozji. Moment eksplozji i kłęby ciemnego dymu widać na nagraniach. Czy Ukraina zaatakowała, czy zaczyna się proces odbijania Krymu? Miejscowy gubernator mówi, że jest za wcześnie, by mówić o przyczynach tego incydentu. Maciej Zalewski.

Ranni w wypadku w Chorwacji, którzy trafili do szpitala w Zagrzebiu, mogli liczyć na pomoc polskiej pielęgniarki. Kobieta już kończyła zmianę, ale gdy dowiedziała się, że jest potrzebna w związku z wypadkiem autokaru z polskimi turystami, nie wahała się. Adrianna Otręba.

To Bruksela złamała umowę, my jej dotrzymaliśmy - mówi prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński zapowiada, że w rozmowach z Komisją Europejską polskich ustępstw już nie będzie. To dotrzymywanie umowy po polskiej stronie wygląda jednak tak, że co prawda Izba Dyscyplinarna przestała istnieć, ale w jej miejsce ma powstać inna, podobna, a sędziowie, których tamta Izba pozbawiła pracy nadal pracować nie mogą. Barbara Sobska.

To żadne pocieszenie, że inni też mają drogo, bo drogi prąd w Europie to w konsekwencji także wysokie rachunki w Polsce. Warto wiedzieć, jak pod tym względem jest w Wielkiej Brytanii, Francji czy Niemczech i jak tam próbują sobie z tym radzić. Karolina Bałuc.

To, że mniej się o mówi o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, nie oznacza, że mniej złego się tam dzieje. Pytania o pushbacki ciągle są tam aktualne i ciągle trudno jest weryfikować informacje na ten temat. Problemy ma nawet biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Aleksandra Kąkol.

Marnowanie energii też Ziemi nie pomaga - stąd program "ciepłe mieszkanie", dzięki któremu w bloku czy kamienicy można wymienić okna czy drzwi i dostać na to pieniądze. To dobrze, choć zdaniem ekspertów trochę późno. Łukasz Wieczorek.