Nowe ustalenia dziennikarzy "Superwizjera" w sprawie afery GetBack, premier Donald Tusk, który wydał "zezwolenie" prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu, duże emocje po decyzji Komisji Europejskiej o skali finansowania produkcji amunicji w Polsce i załamanie pogody. Oto rzeczy, które warto wiedzieć 17 marca.
1. Tusk odpowiada Kaczyńskiemu
Nie milkną echa przesłuchania Jarosława Kaczyńskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw Pegasusa. Prezes Prawa i Sprawiedliwości na przesłuchaniu powiedział, że nie może mówić wszystkiego, co wie, bo premier Donald Tusk musiałby go najpierw zwolnić z tajemnicy.
Szef rządu w sobotę odniósł się do tych słów w mediach społecznościowych. "Podobno prezes Kaczyński czeka na moją zgodę, aby zacząć zeznawać. No więc proszę mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę. Przed każdą komisją i w każdej sprawie. Zezwalam" - napisał Tusk w serwisie X.
Czytaj również: Tusk do Kaczyńskiego: zezwalam
2. Emocje wokół unijnego dofinansowania
Komisja Europejska zdecydowała o przekazaniu koncernom zbrojeniowym 500 milionów euro na zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji artyleryjskiej. Na liście beneficjentów jest tylko jedna firma z Polski - zakłady Dezamet, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej - która otrzyma z tej puli około 2,1 miliona euro.
Informacja wywołała duże emocje. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera stwierdził, że "w sprawie dofinansowania produkcji amunicji czołgowej i artyleryjskiej przez Komisję Europejską mamy do czynienia ze skandalem".
W podobnym tonie wypowiedział się były minister obrony Mariusz Błaszczak, zaś zdaniem obecnie rządzących za tę sytuację odpowiadają poprzednicy. Minister aktywów państwowych Borys Budka napisał w mediach społecznościowych, że "za zaniechania dotyczące braku grantów dla polskich zakładów zbrojeniowych Błaszczak i reszta powinni stanąć przed Trybunałem Stanu".
CZYTAJ WIĘCEJ: "Wstyd" dla Błaszczaka na skalę europejską >>>
3. Niemieckie służby o aktywności Rosji
Niemieckie służby wywiadowcze nie wykluczyły w najnowszej analizie, że Władimir Putin może zaatakować przynajmniej część terytorium państw NATO po 2026 roku - poinformował portal Business Insider.
Według portalu, w niejawnym raporcie stwierdzono, że "obserwuje się znaczną intensyfikację rosyjskiej produkcji zbrojeniowej, co może doprowadzić do podwojenia potencjału militarnego Rosji w ciągu najbliższych pięciu lat w porównaniu do stanu obecnego, zwłaszcza w zakresie broni konwencjonalnej". "Ruchy wojsk, restrukturyzacja sił zbrojnych i rozmieszczenie nowych rakiet, zwłaszcza w zachodniej Rosji, sugerowałyby również, że Putin przygotowuje się do poważnego konfliktu z Zachodem" - podał portal.
Czytaj również: Media: niemiecki wywiad nie wyklucza, że Putin może zaatakować kraje NATO po 2026 roku
4. Nowe ustalenia w sprawie afery GetBack
Na naradzie u ówczesnego premiera Mateusza Morawieckiego miała zapaść decyzja o tym, kogo uznać winnym za upadek GetBack. W efekcie narady Komisja Nadzoru Finansowego odebrała licencję m.in. towarzystwu funduszy inwestycyjnych Altus. Śledztwo prokuratorskie odebrano doświadczonym śledczym, które nie godziły się na naciski. Wtedy twórca Altusa ze świadka w śledztwie w sprawie afery stał się nagle podejrzanym, którego aresztowano w sumie na szesnaście miesięcy - ustalili dziennikarze "Superwizjera".
Czytaj również: Scenariusz GetBack napisany u Morawieckiego. Jak obronić premiera i znaleźć kozła ofiarnego
5. Zbigniew Ziobro o swoim stanie zdrowia
Zbigniew Ziobro opublikował w sobotę rano w serwisie X swoje zdjęcie ze szpitalnego łóżka. Poinformował, że przeszedł ciężką operację, która objęła klatkę piersiową, jamę brzuszną i mięśniową oraz szyję. "Trzeba walczyć do końca" - napisał były minister sprawiedliwości.
Ziobro napisał, że o chorobie dowiedział się 13 listopada.
6. Załamanie pogody w Polsce
Polska dostała się pod wpływ niżu Gabriele z centrum przemieszczającym się znad południowej Skandynawii w kierunku Estonii i Rosji - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. W niedzielę związane z frontem opady deszczu odsuną się poza wschodnie granice kraju, ale od północy wkroczy kolejny front, zimniejszy, z opadami mokrego śniegu obejmującymi północ i wschód Polski. Z północy spłynie porcja powietrza pochodzenia arktycznego, a temperatura mocno się obniży.
Czytaj również: Śnieg może spaść w wielu regionach kraju
7. Niedźwiedź gonił parę turystów, kobieta nie żyje
W Niżnych Tatrach na Słowacji niedźwiedź gonił dwie osoby. Wkrótce po rozpoczęciu akcji ratunkowej znaleziono martwą 31-letnią kobietę. Turystka prawdopodobnie spadła z wysokości około 150 metrów, doznając śmiertelnych obrażeń głowy.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Deniz Toprak/Shutterstock