TSUE nałożył karę finansową na Polskę. Komentarze

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP
Wicerzecznik PiS: to polski parlament decyduje, jak wygląda sądownictwo w Polsce
Wicerzecznik PiS: to polski parlament decyduje, jak wygląda sądownictwo w PolsceTVN24
wideo 2/7
Wicerzecznik PiS: to polski parlament decyduje, jak wygląda sądownictwo w PolsceTVN24

Polska została zobowiązana przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości miliona euro dziennie. Decyzję TSUE komentują politycy i eksperci. - Te gigantyczne pieniądze mogą przerażać - stwierdził senator niezrzeszony Wadim Tyszkiewicz. "Kaczyński musi wybrać: albo przywrócenie praworządności, albo polexit" - napisał na Twitterze europoseł PO Radosław Sikorski. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel przekonywał, że "to, w jaki sposób jest zorganizowany wymiar sprawiedliwości jest wewnętrzną sprawą państwa członkowskiego". - Te kary są poważne i uderzą w każdego polskiego obywatela w bardzo bezpośredni sposób - ostrzegła konstytucjonalistka dr Bogna Baczyńska.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej poinformował w środę w komunikacie, że Polska - z uwagi na to, że nie zawiesiła stosowania przepisów krajowych, odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego - została zobowiązana do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej okresowej kary pieniężnej w wysokości 1 mln euro dziennie. "Poszanowanie środków tymczasowych, zarządzonych w dniu 14 lipca 2021 r., jest konieczne, aby uniknąć poważnej i nieodwracalnej szkody dla porządku prawnego Unii oraz wartości, na których opiera się Unia, w szczególności wartości państwa prawnego" - czytamy w wydanym komunikacie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wicerzecznik PiS: to polski parlament decyduje, jak wygląda sądownictwo w Polsce

- Od kilku miesięcy mówimy, że ciąg dalszy reformy sądownictwa nastąpi, to jednak nie jest na pstryknięcie palców - powiedział wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. Podkreślił, że "to, w jaki sposób jest zorganizowany wymiar sprawiedliwości, jest wewnętrzną sprawą państwa członkowskiego".

- Apelowałbym o trochę więcej poczucia własnej suwerenności, tożsamości, może dumy narodowej, a nie takie podejście, że o rety, rety, dlaczego nie likwidujemy, kiedy się od nas tego wymaga. To polski parlament decyduje, jak wygląda sądownictwo w Polsce - powtórzył. Jak mówił, "jeżeli chodzi o traktaty i kompetencje, które przekazywaliśmy Unii Europejskiej, to kwestii sądownictwa tam nie ma".

Na uwagę, że licząc karę za kopalnie Turów i Izbę Dyscyplinarną łącznie Polska będzie musiała płacić UE półtora miliona euro dziennie, Fogiel odparł: - Zdecydowanie większe środki Polska przekazuje w ramach składki do Unii Europejskiej.

Wicerzecznik PiS: to polski parlament decyduje, jak wygląda sądownictwo w Polsce
Wicerzecznik PiS: to polski parlament decyduje, jak wygląda sądownictwo w PolsceTVN24

Terlecki: o matko, strasznie panikujecie

O komentarz do decyzji TSUE dziennikarze poprosili w Sejmie wicemarszałka Ryszarda Terleckiego (PiS). - Jeszcze żadnej kary nie zapłaciliśmy, nie panikujcie - odpowiedział. Pytany, kiedy zostanie zlikwidowania Izba Dyscyplinarna, zaznaczył, że "może Europa się wycofa z tych pomysłów".

Uwagę, że to już 1,5 miliona euro dziennie kary (500 tys. za Turów i 1 milion za Izbę Dyscyplinarną) Terlecki skwitował słowami: - O matko! Strasznie jakoś panikujecie.

Dopytywany, czy to minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro blokuje likwidację Izby Dyscyplinarnej, odpowiedział: - Zamierzaliśmy przeprowadzić skuteczną reformę wymiaru sprawiedliwości i to zrobimy.

Dodał, że projekty likwidujące Izbę Dyscyplinarną są gotowe. - Troszkę się opóźniło, ale nie przesadzajmy, minęło zaledwie parę tygodni - powiedział Terlecki.

Kaleta: TSUE kompletnie lekceważy polską konstytucję i wyroki TK

"TSUE kompletnie lekceważy i ignoruje polską konstytucję i wyroki TK. Działa poza kompetencjami i nadużywa instytucji kar pieniężnych i środków tymczasowych" - napisał Twitterze wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, odnosząc się do komunikatu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. "To kolejny etap operacji mającej oderwać od Polski wpływu na ustrój naszego państwa, to uzurpacja i szantaż" - dodał wiceminister.

Budka: ślepy upór Kaczyńskiego może kosztować Polaków 4,5 miliona złotych dziennie

Po południu w Sejmie odbyła się konferencja prasowa przedstawicieli opozycji, na której wyrok TSUE komentowali Borys Budka i Kamila Gasiuk-Pihowicz.

- Ten chory, ślepy upór człowieka, którzy przegrał wszystko przez ostatnie sześć lat, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości, może kosztować Polaków 4,5 miliona złotych dziennie - zauważył Budka. - To tak, jabyśmy codziennie mogli kupić 15 świetnie wyposażonych karetek, to tak, jakbyśmy codziennie mogli pomóc cierpiącemu dziecku, którego rodzice w zbiórkach publicznych zbierają pieniądze, by uratować mu życie - wymieniał.

Zwrócił uwagę, że "wbrew zapowiedziom Kaczyńskiego i Morawieckiego, do teraz nie wyeliminowano Izby Dyscyplinarnej z polskiego porządku prawnego". - Dzisiaj TSUE nakłada olbrzymią karę de facto na rząd Kaczyńskiego, Ziobry i Morawieckiego. Dzisiaj TSUE mówi wyraźnie, że premier Morawiecki i Jarosław Kaczyński złamali dane słowo - stwierdził Budka dodając, że wciąż nie ma żadnego projektu ustawy o likwidacji Izby Dscyplinarnej.

- Żądamy, by już jutro w Sejmie procedować przepisy, które zniosą Izbę Dyscyplinarną i pozwolą na to, by Polki i Polacy nie płacili olbrzymich kar finansowych za absurdalny upór Kaczyńskiego - oświadczył.

Gasiuk-Pihowicz: PiS jest ekspertem w marnowaniu pieniędzy Polaków

Zdaniem posłanki Koalicji Obywatelskiej Kamili Gasiuk-Pihowicz decyzja TSUE "to katastrofa polityki Kaczyńskiego". - Dzisiaj widzimy, jak na naszych oczach wali się ta piramida bezprawia, budowana przez Kaczyńskiego i Ziobro przez ostatnich sześć lat. Ostrzegaliśmy od lat, że tak to się skończy - stwierdziła.

Jak mówiła, "PiS jest ekspertem w marnowaniu pieniędzy Polaków". - Dzisiaj będziemy musieli płacić milion euro dziennie za arogancję i nieodpowiedzialność polityków PiS-u. Nie dość, że niszczą niezależność wymiaru sprawiedliwości, to jeszcze robią to na koszt Polaków - powiedziała Gasiuk-Pihowicz.

W jej ocenie, "opowieści o tym, że PiS nie chce polexitu są takim samym kłamstwem jak to, że politycy PiS-u szanują polską konstytucję i unijne traktaty".

Tyszkiewicz: te gigantyczne pieniądze mogą przerażać

- Dalej rząd PiS-u brnie. Nie widać końca. To jest dramat. Ja wywodzę się z samorządu, wiem, ile jest warta każda złotówka zainwestowana w polski samorząd, infrastrukturę, w byt Polaków, dlatego te gigantyczne pieniądze mogą przerażać - stwierdził Wadim Tyszkiewicz, senator niezrzeszony.

Jak mówił, "cały czas dochodzimy do dna, okazuje się, że to jeszcze nie jest dno, że jest kolejne dno i upadamy coraz niżej. Dla mnie to jest przerażające". - Kaczyński testuje cały czas, gdzie jest ta czerwona linia. On cały czas ją przekracza. Mam nadzieję, że Unia Europejska stanie teraz na wysokości zadania, bo to leży w interesie Polaków. Jeżeli dalej będzie przymykać oko na te wszystkie niegodziwości, które się dzieją z udziałem Kaczyńskiego i rządu PiS-u, to rzeczywiście dotkniemy dna, ale to będzie już wtedy bardzo bolało - powiedział senator.

W jego ocenie Jarosław Kaczyński cały czas testuje UE. - Jestem przekonany co do tego, że on ma plan wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej - stwierdził Tyszkiewicz.

Tyszkiewicz: te gigantyczne pieniądze mogą przerażać
Tyszkiewicz: te gigantyczne pieniądze mogą przerażaćTVN24

Kwiatkowski: możemy powiedzieć: "mamy dość"

- Postanowienie, które wydal TSUE, mówi: rząd nie zrobił nic, żeby zastosować się do wcześniejszych decyzji dotyczących likwidacji Izby Dyscyplinarnej - skomentował senator niezrzeszony Krzysztof Kwiatkowski. - Dzisiaj już wiemy, jaki jest tego koszt: 1 milion euro dziennie, 30 milionów miesięcznie - dodał.

Jak wyliczał, "dzieląc to przez 12 tak zwanych sędziów Izby Dyscyplinarnej, każdy z nas, obywateli, będzie płacił na dowolnego z nich ponad 11 milionów euro miesięcznie". - Możemy powiedzieć: mamy dość - stwierdził Kwiatkowski.

Kwiatkowski: możemy powiedzieć, że mamy dość
Kwiatkowski: możemy powiedzieć, że mamy dośćTVN24

Morawska-Stanecka: Unia to nie jest ciasto z rodzynkami

Senatorka Lewicy Gabriela Morawska-Stanecka podkreślała, że "Polska, tak jak każdy inny kraj, ma się stosować do środków zabezpieczających". - Nie zastosowała się, w związku z czym słusznie została naliczona kara i tego się należało spodziewać. Ja się tylko zastanawiam, jak długo jeszcze rząd PiS będzie na to zamykał oczy - powiedziała.

Jak przekonywała, "Unia to nie jest ciasto z rodzynkami, gdzie wybieramy to, co najlepsze, a to, co nam nie pasuje, zostawiamy".

- Mamy przestrzegać prawa, a prawo jest ślepe - oznajmiła.

Gabriela Morawska-Stanecka: Unia to nie jest ciasto z rodzynkami
Gabriela Morawska-Stanecka: Unia to nie jest ciasto z rodzynkami TVN24

Sikorski: albo przywrócenie praworządności, albo polexit

"Wyroki sądów są dla gorszego sortu" - napisał na Twitterze eurodeputowany Platformy Obywatelskiej Radosław Sikorski. "Kaczyński musi wybrać: albo przywrócenie praworządności, albo polexit" - dodał w kolejnym wpisie.

Konstytucjonalistka: mam złą wiadomość, tę karę trzeba będzie zapłacić

Decyzję TSUE o nałożeniu kary finansowej na Polskę komentowała w TVN24 także konstytucjonalistka z Uniwersytetu Szczecińskiego dr Bogna Baczyńska.

- Istnienie Izby Dyscyplinarnej jest kneblem dla sędziów. Izba Dyscyplinarna służy kneblowaniu, rozliczaniu, zastraszaniu, a nie rozliczaniu prawdziwych przewinień dyscyplinarnych - oceniła. Jej zdaniem "Polska łamie klasyczną zasadę prawa, którą zna każdy Polak, a mianowicie "pacta sunt servanda", czyli "umów należy dotrzymywać". - Polska nie dotrzymuje zobowiązań traktatowych - wyjaśniła.

Zwróciła uwagę, że "na rzetelne argumenty prawne odpowiada się emocjami". - Mówi się o suwerenności Polski, rzekomym zamachu na tę suwerenność, mówi się o dumie narodowej - wskazała.

W jej ocenie "mamy bardzo poważną sytuację, te kary są poważne i uderzą w każdego polskiego obywatela w bardzo bezpośredni sposób". - Mam złą wiadomość: tę karę trzeba będzie zapłacić - zaznaczyła.

Dr Baczyńska: mam złą wiadomość, tę karę trzeba będzie zapłacić
Dr Baczyńska: mam złą wiadomość, tę karę trzeba będzie zapłacićTVN24

Wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej

W połowie lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem unijnym. Dzień wcześniej TSUE zobowiązał Polskę do "natychmiastowego zawieszenia" przepisów dotyczących uprawnień nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W sierpniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje ona obecnie i "w ten sposób zniknie przedmiot sporu" z UE. Również premier Mateusz Morawiecki w ubiegłotygodniowej debacie w Parlamencie Europejskim po wystąpieniach europosłów poinformował o planach likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN.

Autorka/Autor:momo/kg

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Court of Justice of the European Union

Pozostałe wiadomości
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kierowca audi nie zatrzymał się do policyjnej kontroli w Wejherowie i zaczął uciekać. W Gdańsku stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo i dachował. Jego życia nie udało się uratować. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Tragiczny finał policyjnego pościgu. Nie żyje kierowca

Tragiczny finał policyjnego pościgu. Nie żyje kierowca

Źródło:
tvn24.pl

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed burzami. Niebezpiecznie będzie w środę na terenie 11 województw. Prognozowane są intensywne opady deszczu i wiatr rozpędzający się w porywach nawet do 90 kilometrów na godzinę.

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

"Bardzo silne opady", wiatr do 90 km/h. Wydano ostrzeżenia drugiego stopnia

Źródło:
IMGW

To bardzo poważny proces patologicznego łamania prawa - tak o działaniach Suwerennej Polski w sprawie Funduszu Sprawiedliwości mówił w TVN24 Grzegorz Schetyna, senator KO. - Chciałbym, żeby to zostało naznaczone, opisane, sfotografowane, udokumentowane i wyrzucone na polityczny śmietnik. Naprawdę tego polska polityka potrzebuje - podkreślił.

Schetyna o aferze Funduszu Sprawiedliwości: haniebne, kompromitujące, bezprawne

Schetyna o aferze Funduszu Sprawiedliwości: haniebne, kompromitujące, bezprawne

Źródło:
TVN24

W pobliżu lotniska w Albuquerque w stanie Nowy Meksyk rozbił się samolot wojskowy F-35B. Pilot katapultował się, doznał jednak poważnych obrażeń – podały służby i przedstawiciele miejscowych władz.

Katastrofa wojskowego F-35

Katastrofa wojskowego F-35

Źródło:
PAP, CNN

Donald Trump nigdy nie odda władzy, jeśli wygra wybory - powiedział aktor Robert De Niro podczas zorganizowanego przez sztab prezydenta Joe Bidena wystąpienia w Nowym Jorku.

Robert De Niro: Donald Trump nigdy nie odda władzy, jeśli wygra wybory

Robert De Niro: Donald Trump nigdy nie odda władzy, jeśli wygra wybory

Źródło:
PAP

W ramach 800 plus Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał w środę na konta rodziców ponad pół miliarda złotych – wynika z danych udostępnionych przez ZUS. Wraz z nowym miesiącem rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy programu.

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Potężna kwota trafi na konta. Trzeba złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przedstawiciele pokolenia Z to najbardziej optymistycznie nastawiona grupa pracowników w Polsce - wynika z nowego raportu Personnel Service. 40 procent z nich wierzy, że ich sytuacja zawodowa poprawi się jeszcze w tym roku. Znaczna część jest gotowa prosić obecnego pracodawcę o podwyżkę albo zmienić pracę na lepiej płatną, jeśli nadarzy się taka okazja.

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Ci pracownicy zgłoszą się w tym roku po podwyżkę. Co trzeci zamierza zmienić pracę

Źródło:
PAP

Po roku obowiązywania zmian w Kodeksie pracy największą popularnością cieszą się rozwiązania dla rodziców - uważa ekspertka od rynku pracy Monika Smulewicz. Jej zdaniem kontrowersyjny jest natomiast zapis o dodatkowym wolnym z powodu siły wyższej. - Falę urlopów z tego tytułu mieliśmy w grudniu, gdy pracownicy wykorzystali już wszystkie dni wolne - tłumaczy.

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Rewolucja dla pracowników w sprawie dni wolnych. "Przepis jest dość kontrowersyjny"

Źródło:
tvn24.pl

W środę o godzinie 10 przed komisją śledczą do spraw afery wizowej ma stanąć Mateusz Morawiecki. Jak zapowiedział przewodniczący komisji Michał Szczerba, były premier i wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości ma być pytany m.in. o politykę migracyjną Polski.

Komisja do spraw afery wizowej przesłucha Morawieckiego

Komisja do spraw afery wizowej przesłucha Morawieckiego

Źródło:
PAP

Aneksy do umów podpisanych przez przedsiębiorców z PGNiG okazały się pułapką. Teraz żałują i są na skraju bankructwa z powodu gigantycznych podwyżek. Rozwiązanie umowy praktycznie nie wchodzi w grę. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Przedsiębiorcy wpadli w gazową pułapkę

Przedsiębiorcy wpadli w gazową pułapkę

Źródło:
TVN24

Pojawiły się kolejne taśmy związane z aferą Funduszu Sprawiedliwości. W czasie spotkania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Łowicza doszło do awantury. Były minister zdrowia usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień. Z kolei gruziński parlament odrzucił prezydenckie weto w sprawie kontrowersyjnej ustawy o zagranicznych agentach. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 29 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w środę 29 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w środę 29 maja

Źródło:
PAP, TVN24

Na mocy porozumienia podpisanego w Lizbonie, Portugalia zapewni Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości co najmniej 126 mln euro. W uroczystości podpisania umowy wziął udział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Portugalii Luis Montenegro.

Portugalia zawarła 10-letnią umowę o współpracy z Ukrainą, między innymi w obszarze obronności

Portugalia zawarła 10-letnią umowę o współpracy z Ukrainą, między innymi w obszarze obronności

Źródło:
PAP

826 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku na Toreck. Na miasto w obwodzie donieckim spadły bomby kierowane KAB-250. Ponad 600 skazanych zgłosiło się do służby wojskowej w walczących z rosyjską agresją Siłach Zbrojnych Ukrainy. Obecnie przechodzą szkolenie, po którym zostaną włączeni do oddziałów szturmowych – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Ukraińska Prawda

Proces Donalda Trumpa w sprawie dotyczącej zapłaty za milczenie aktorki porno Stormy Daniels zbliża się ku końcowi. We wtorek prokuratorzy i obrona byłego prezydenta wygłosili mowy końcowe. Kolejny krok należy do ławy przysięgłych, która powinna zacząć obradować nad werdyktem już w środę. Korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona mówił o trzech scenariuszach dalszego rozwoju sytuacji.

Mowy końcowe wygłoszone. Teraz ława przysięgłych i "trzy możliwe scenariusze" dla Trumpa

Mowy końcowe wygłoszone. Teraz ława przysięgłych i "trzy możliwe scenariusze" dla Trumpa

Źródło:
Reuters, TVN24 BiS, PAP

Zatrzymano trzech mężczyzn podejrzanych o oszustwo. Z ustaleń policji wynika, że podawali się za pracowników banku i przy użyciu kodów BLIK wypłacili pieniądze poszkodowanej kobiety. Wpadli przy bankomacie.

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Oszustwo "na BLIK-a". Wielokrotnie podchodzili do bankomatu, zostali zatrzymani

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czasie spotkania prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego z mieszkańcami Łowicza doszło do awantury. Reporter TVN24 Piotr Borowski przekazał, że "doszło do przepychanki, a w pewnym momencie wręcz do bójki". - Jeden z jej uczestników wyjął gaz i zaatakował mężczyznę, który chwilę wcześniej krzyczał do Jarosława Kaczyńskiego - powiedział.

Awantura i przepychanki w czasie wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Łowiczu

Awantura i przepychanki w czasie wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Łowiczu

Źródło:
TVN24

Tam, gdzie Marcin Romanowski - ponad 19 milionów złotych, tam, gdzie Mariusz Gosek, a także w ubiegłym roku Jarosław Kaczyński - ponad 17 milionów. Tam, gdzie Zbigniew Ziobro i Marcin Warchoł - blisko 16 milionów. W sumie aż 201 z 224 milionów złotych przyznanych przez lata na podstawie zapisu nr 11 o działaniu Funduszu Sprawiedliwości trafiło do okręgów, w których startowali członkowie Solidarnej Polski (potem Suwerennej Polski). To zapis, który pozwalał ówczesnemu ministrowi sprawiedliwości dysponować milionami złotych polskich podatników "wedle uznania". Dlatego istnieje prawdopodobieństwo powiązania środków z funduszu z okręgami wyborczymi, gdzie kandydatami byli między innymi członkowie rządu PiS. Tak wynika z analizy i oceny Ministerstwa Sprawiedliwości. Opublikowało ono interaktywną mapę przepływu środków z funduszu w latach 2019-2023.

2043 dofinansowania na 224 miliony złotych. Zobacz u kogo najwięcej. Interaktywna mapa

2043 dofinansowania na 224 miliony złotych. Zobacz u kogo najwięcej. Interaktywna mapa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- W polityce nie trzeba tylko nie kraść, trzeba mieć jakąś etykę i moralność - powiedział w "Kropce nad i" Andrzej Rozenek, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego, odnosząc się do wydatków z Funduszu Sprawiedliwości. Eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Kosma Złotowski przekonywał, że te pieniądze były "zawsze wydawane w dobrych celach".

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości "wydawane w dobrych celach". "Wie pan, co pan usprawiedliwia?"

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości "wydawane w dobrych celach". "Wie pan, co pan usprawiedliwia?"

Źródło:
TVN24

Rosja mogła zyskać wpływ na całą scenę polityczną Austrii - odnotowuje w obszernej analizie portal Politico. Przypomina historię sprzed sześciu lat, kiedy zdyskredytowany został Federalny Urząd Ochrony Konstytucji i Kontrterroryzmu (BVT). Akcja ta - według rozmówców Politico - była częścią operacji Moskwy i wcale nie musiała się zakończyć.

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

To, co dzieje się w Wiedniu, źle wróży całej Europie

Źródło:
Politico, PAP

Książę William i księżna Kate we wspólnym oświadczeniu upamiętnili pilota RAF, który zginął w ostatni weekend w katastrofie zabytkowego myśliwca Spitfire.

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

"Niezwykle smutna wiadomość". Wspólne oświadczenie księżnej Kate i księcia Williama

Źródło:
tvn24.pl

Przywódcy religijni i ustawodawcy zdecydowali się zawiesić plany przeprowadzenia grupowego ślubu z udziałem 100 dziewcząt i młodych kobiet w północno-zachodniej Nigerii. Pomysł wywołał oburzenie, ale część z nich zawarła związki małżeńskie podczas prywatnych ceremonii – poinformowała agencja Reutera, powołując się na jedną z dziewcząt.

Wstrzymany grupowy ślub w Nigerii. Niektóre młode kobiety i tak wyszły za mąż

Wstrzymany grupowy ślub w Nigerii. Niektóre młode kobiety i tak wyszły za mąż

Źródło:
Reuters

Samolot lecący z Izmiru do Warszawy lądował awaryjnie na Lotnisku Chopina, na pokładzie było 117 osób. Lądowanie przebiegło bezpiecznie.

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Awaryjne lądowanie samolotu z Turcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

Sto punktów za kolekcję zapałek Jana Pawła II. Te punkty są prawdziwe, ale ta kolekcja to bzdura. Jeden z naukowców postanowił pokazać, jak działa system oceny naukowców, który zostawił po sobie minister Czarnek. Efekty są i śmieszne, i straszne.

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Wymyślił temat i współautora, za publikację otrzymał 100 punktów. Profesor z AGH obnażył system pozostawiony przez Czarnka

Źródło:
Fakty TVN

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał we wtorek do marszałka Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posła PiS Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. Prokuratura Krajowa podała, że Woś, jako odpowiedzialny za Fundusz Sprawiedliwości, "nie dopełnił powierzonych mu obowiązków poprzez przekazanie CBA 25 milionów złotych z tego funduszu" na zakup Pegasusa.

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

Źródło:
TVN24

Sceny jak z filmu akcji rozegrały się w Zimnicach Małych w powiecie opolskim. Kierowca najpierw najechał autem na motocykl, później, cofając, potrącił kolejnego kierującego jednośladem. Próbował uciec, ale został zatrzymany przez innych motocyklistów. Nie był trzeźwy.

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Wjechał w motocyklistów. Dogonili go i zatrzymali. Nagranie 

Źródło:
tvn24.pl

Polacy są zmęczeni wyborami - to przyznają nawet politycy, ale sami też dodają, że chodzi o nasz wybór: czy chcemy w Europie dobrobytu czy autorytaryzmu. Nadchodzi czas decyzji i to my, Polacy, mamy głos. To przywilej i warto z niego skorzystać.

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Nie milkną apele o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Mamy walkę dwóch światów, dwóch kultur"

Źródło:
Fakty TVN

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

W poniedziałek funkcjonariusze ABW na warszawskim Gocławiu oraz w Pruszkowie realizowali czynności na zlecenie i pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej we Wrocławiu - przekazał Jacek Dobrzyński, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Akcje ABW na Gocławiu i w Pruszkowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorze polarne mogą powrócić w czerwcu na nasze niebo. Aktywny region słoneczny AR3664, odpowiedzialny za silną burzę magnetyczną z początku maja, już wkrótce znów zwróci się w stronę Ziemi. Co istotne, w obserwacjach pomoże nam także Księżyc.

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Jest szansa na powrót zorzy polarnej do Polski. Wiemy, kiedy się jej spodziewać

Źródło:
Live Science, Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź wtargnął do domku w Arizonie, w którym przebywał 15-letni chłopiec, i zaatakował go, uderzając i drapiąc. Tylko dzięki reakcji starszego brata nie doszło do tragedii. Po ataku zwierzę miało "usiąść na werandzie na kanapie i się rozglądać".

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Niedźwiedź wszedł do domu i zaatakował nastolatka. Potem usiadł na kanapie

Źródło:
NBC News, AZGFD

We wtorek w Lotto nie padła główna wygrana. W nadchodzącym losowaniu będzie można wygrać aż 13 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 28 maja 2024 roku.

Wyniki Lotto z 28 maja 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Wyniki Lotto z 28 maja 2024. Jakie liczby padły podczas losowania?

Źródło:
tvn24.pl