Migranci na polsko-białoruskiej granicy. Straż Graniczna o nowych ośrodkach dla cudzoziemców

białoruś najnowsze foto
Migranci na polsko-białoruskiej granicy 19 sierpnia rano
Źródło: TVN24

Straż Graniczna uruchomiła nowe strzeżone ośrodki dla cudzoziemców w Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze w związku ze wzmożoną migracją na polsko-białoruskim odcinku granicy - poinformował komendant główny SG Tomasz Praga. Podkreślił, że trwają rozmowy w sprawie kolejnych lokalizacji.

O działania związane z coraz większą liczbą cudzoziemców, którzy w sposób nieuprawniony przekraczają granicę polsko-białoruską, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Hanna Machińska zapytała Straż Graniczną w ubiegłym tygodniu.

"W związku ze wzmożoną migracją na polsko-białoruskim odcinku granicy, SG podjęła działania w celu zwiększenia ilości miejsc w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców" - napisał w opublikowanej w czwartek odpowiedzi komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga. Jak wskazał, nowe ośrodki uruchomiono w Białej Podlaskiej i Czerwonym Borze. "Obecnie prowadzone są uzgodnienia w celu pozyskania dodatkowych miejsc, które będzie można przeznaczyć na kolejne ośrodki" - dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Centra rejestracji cudzoziemców

W związku z tym, że konieczna jest obsługa administracyjna zatrzymanych osób, w Połowcach i Dubiczach Cerkiewnych powstały centra rejestracji cudzoziemców. "Nowo otwarte miejsca otrzymały odpowiednie wsparcie kadrowe, czasowo delegowano tam funkcjonariuszy z innych oddziałów SG" - poinformował gen. dyw. SG.

Straż Graniczna poinformowała jednocześnie, że pierwsze czynności administracyjne po zatrzymaniu cudzoziemców wykonywane są na terenie jej placówek odpowiadających miejscu zatrzymania lub w nowych centrach rejestracji w Połowcach i Dubiczach Cerkiewnych. Następnie po orzeczeniu sądu cudzoziemcy są przewożeni do strzeżonych ośrodków.

Błaszczak: wojsko grodzi granicę z Białorusią

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak przekazał w czwartek po południu, że polscy żołnierze ułożyli ponad 100 kilometrów ogrodzenia na pasie granicznym. "Wojsko Polskie uszczelnia granice z Białorusią. Jestem w stałym kontakcie z dowódcami. Żołnierze ułożyli już ponad 100 km ogrodzenia na pasie granicznym. Rozpoczynają też układanie kolejnych 50 km" – napisał Błaszczak na Twitterze. Wpis opatrzył zdjęciami zasieków z drutu kolczastego.

O ułożeniu 100 km zasieków na granicy i planach przedłużenia ogrodzenia o kolejnych 50 km poinformował we wtorek wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej

Jak przekazano, w okresie od 7 czerwca do 7 sierpnia Straż Graniczna zatrzymała 625 cudzoziemców, w tym 183 małoletnich do 17 lat i 23 w wieku 18 lat. Nie odnotowano osób małoletnich bez opieki.

W analogicznym okresie 933 cudzoziemców objęto 607 wnioskami o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP. "Z uwagi na to, że większość cudzoziemców składa wniosek o ochronę nie bezpośrednio po zatrzymaniu, lecz na późniejszym etapie w trakcie pobytu w ośrodku, nie ma możliwości wykonania zestawień łączących zatrzymanie cudzoziemca ze złożeniem przez niego wniosku o udzielenie ochrony" - wyjaśnił Komendant Główny Straży Granicznej.

"Zatrzymani, wobec których wszczynane jest postępowanie w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu, otrzymują 'Pouczenie o zasadach i trybie postępowania w sprawie zobowiązania cudzoziemca do powrotu'. Pouczenie mówi, że wszczęcie postępowania nie powoduje braku możliwości wnioskowania o ochronę międzynarodową na terytorium RP. W takiej sytuacji postępowanie zostaje zawieszone na czas rozstrzygnięcia sprawy. Pouczenie jest wręczane podczas pierwszych czynności administracyjnych. Zapoznanie się z jego treścią cudzoziemiec potwierdza podpisem" - czytamy w odpowiedzi SG.

Migranci na granicy polsko-białoruskiej

Przy granicy polsko-białoruskiej w Usnarzu Górnym na Podlasiu powstało obozowisko migrantów, między innymi z Iraku i Afganistanu, których wypychają z Białorusi tamtejsze służby. Jak mówią okoliczni mieszkańcy, ludzie koczują w tym miejscu już od dziewięciu dni. Migranci są pilnowani przez polską straż graniczną i białoruskie wojsko.

1808N228X F16 CHACINSKA litwa bia
Około 50 migrantów od niemal tygodnia koczuje na granicy polsko-białoruskiej
Źródło: TVN24

Władze w Mińsku oskarżane są o celowe przerzucanie przez granice z Litwą, Łotwą i Polską, które jednocześnie są granicami strefy Schengen, migrantów z krajów takich jak Irak czy Afganistan, w celu wywarcia presji na Unię Europejską z powodu nałożonych przez nią sankcji na białoruski reżim.

Czytaj także: