Wpływ mediów społecznościowych na dzieci i młodzież. "Problem, który występuje wszędzie"

Źródło:
TVN24
Wojtasik: dla młodych ludzi wizerunek w sieci, to jak są oceniani, jest bardzo ważne
Wojtasik: dla młodych ludzi wizerunek w sieci, to jak są oceniani, jest bardzo ważneTVN24
wideo 2/2
Wojtasik: dla młodych ludzi wizerunek w sieci, to jak są oceniani, jest bardzo ważneTVN24

Jakie niebezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży mogą nieść serwisy społecznościowe? Agnieszka Siedler, psycholog dzieci i młodzieży z Akademii Pedagogiki Specjalnej, mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24, że "media społecznościowe mają znaczy wpływ na nasze zdrowie psychiczne" i to jest "problem, który występuje wszędzie". Łukasz Wojtasik, ekspert do spraw bezpieczenstwa dzieci w sieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę zwracał uwagę, że dla młodych ludzi wizerunek w sieci jest bardzo ważny.

Szkoły publiczne w Seattle złożyły pozew przeciwko kilku największym firmom z branży mediów społecznościowych, oskarżając je o odpowiedzialność za "kryzys zdrowia psychicznego wśród amerykańskiej młodzieży". Na początku stycznia w Sądzie Okręgowym USA w stanie Waszyngton złożono niemal stustronicowy pozew. Według szkół z Seattle firmy stojące za takimi platformami, jak TikTok, Facebook, Instagram, YouTube i Snapchat, "kultywowały i wykorzystywały ich uzależniającą naturę, co doprowadziło do rosnącej liczby dzieci dotkniętych lękiem i depresją, a także rosnącej liczby tych, którzy rozważają lub dokonują samookaleczeń".

Szkoły pozywają technologicznych gigantów. Za "kryzys zdrowia psychicznego wśród amerykańskiej młodzieży"

Siedler o "problemie, który występuje wszędzie"

O tym, jaki wpływ media społecznościowe mogą mieć na dzieci, rozmawiali w "Faktach po Faktach" w TVN24 Agnieszka Siedler, psycholog dzieci i młodzieży z Akademii Pedagogiki Specjalnej oraz Łukasz Wojtasik, ekspert do spraw bezpieczeństwa dzieci w sieci z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Agnieszka Siedler mówiła, że "to jest problem, który występuje wszędzie". Dodała, że "media społecznościowe mają znaczny wpływ na nasze zdrowie psychiczne" i to "nie dotyczy tylko dzieci i młodzieży, to dotyczy również dorosłych".

- Mimo tego, że depresja czy zaburzenia lękowe, to nie są problemy spowodowane jednym czynnikiem, (...), to media społecznościowe to jeden z czynników, który może się tutaj dołożyć - zwracała uwagę.

OGLĄDAJ "FAKTY PO FAKTACH" W INTERNECIE W TVN24 GO

Wojtasik: dla młodych ludzi wizerunek w sieci jest bardzo ważny

Łukasz Wojtasik wskazywał, że "celem dostawcow usług internetowych, również mediów społecznościowych jest zatrzymanie użytkownika przed ekranem jak najdłużej". - To dotyczy również dzieci i nastolatków. Faktycznie są to mechanizmy, które sie rozwijają i z każdym rokiem, z każdym dniem są coraz lepsze, pytanie - dla kogo są lepsze - mówił dalej. 

Jednocześnie wskazywał, że "młodzi ludzie, praktycznie wszyscy, korzystają z mediów społecznościowych", a dla nich wizerunek w sieci, to jak są oceniani, "jest bardzo ważne". - Ale też dla nich punktem odniesienia są te osoby, które obserwują w internecie - influencerzy, influencerki - zaznaczył.

Wojtasik dodał, że dla nastolatków ten przekaz ze strony influencerów jest pewnego rodzaju wzorcem, zwłaszcza w sferze wyglądu. 

"To musi być do zatrzymania"

Eksperci dyskutowali także o tym, w jaki sposób można walczyć z negatywnym wpływem mediów społecznych na rozwój i kondycję psychiczną dzieci i nastolatków.

Wojtasik podkreślał, że "to musi być do zatrzymania". - Nie możemy się poddawać, bo jednak internet, technologia rozwijają się i  jak się poddamy, to rzeczywiście ci młodzi ludzie będą poddawani porównaniom społecznym, co też będzie wpływało na ich dobrostan psychiczny - dodał.

Zaapelował też do rodziców, aby zwracali uwagę na to, że serwisy społecznościowe są przeznaczone dla osób powyżej 13. roku życia. - Powszechnie korzystają z nich młodsze osoby, (...), i dla nich to jest jeszcze większe zagrożenie, bo nie mają krytycznego myślenia, zupełnie nieświadomie funkcjonują w tych mechanizmach, tym bardziej im się poddają - mówił dalej ekspert Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

- Czasami, odwiedzając szkoły podstawowe w drugiej klasie, przysłuchuję się dyskusjom dziewczyn, które rozmawiają o tym, jaką operację plastyczną sobie zrobią, gdy będą duże. Dlatego, że dla nich punktem odniesienia jest infuencerka, która opowiada o tym w swoich kanałach - dodał.

"Jedyne co możemy zrobić, to to okiełznać"

Agnieszka Siedler zwracała uwagę na mnogość różnego rodzaju platform, co sprawia, że - jej zdaniem - "nie jesteśmy w stanie zatrzymać tego, jedyne co możemy zrobić, to to okiełznać". - Możemy uczyć dzieci, jak używać tego w dobry sposób, jak używać tego na swoją korzyść - podkreśliła.

- Bo mamy też badania, które pokazują, że umiarkowane używanie mediów społecznościowych może się wręcz wiązać z lepszym rozwojem intelektualnym dziecka - powiedziała psycholog dzieci i młodzieży.

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane nożem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. 

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Prokuratura składa apelację w sprawie tragicznego wypadku w miejscowości Gucin pod Ostrołęką. Andrzej P. spowodował po pijanemu wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, jego syn. Śledczy twierdzą: kara 10 lat więzienia jest zbyt niska, nie odzwierciedla społecznego poczucia sprawiedliwości.

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Dziesięć lat to za mało. Prokuratura chce wyższej kary dla ojca Miłosza za spowodowanie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

47-letni pilot i 23-letnia pasażerka latali z grupą motolotniarzy nad Sitańcem. W pewnym momencie spadli na łąkę. Przetransportowano ich do szpitala. Przyczyny wypadku bada specjalna komisja. 

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Na łąkę spadli motolotniarze. "Przytomni, z licznymi urazami"

Źródło:
tvn24.pl

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24

Makaki z Portoryko przebudowały swoją społeczność po katastrofie naturalnej. Huragan Maria, który w 2017 roku spustoszył wyspę, zniszczył roślinność i poważnie ograniczył dostęp do cennego cienia. Naukowcy zauważyli, że taka sytuacja faworyzowała małpy zachowujące się w określony sposób.

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Huragan "zmienił zasady gry" tej społeczności. I nie chodzi o ludzi

Źródło:
University of Exeter, BBC, NWS, Smithsonian Magazine

Program "Energia paliw", jakim Aramco chce objąć na wyłączność niezależne stacje paliw, nie zawiera programów lojalnościowych dla klientów stacji ani oferty gastronomicznej - podał saudyjski koncern.

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Aramco ma plan na Polskę. Koncern zdradza szczegóły

Źródło:
PAP

"Użycie żywej tarczy w praktyce" - napisała w mediach społecznościowych sprawozdawczyni ONZ Francesca Albanese, komentując wideo, na którym widać Palestyńczyka leżącego na masce jadącego izraelskiego samochodu wojskowego. Izraelska armia nie odniosła się do zarzutów Albanese, ale przekazała, że prowadzi w tej sprawie śledztwo. Według rodziny mężczyzna został ranny podczas izraelskich nalotów.

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

"Izraelska armia użyła Palestyńczyka jako żywej tarczy"

Źródło:
PAP
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policja i prokuratura wciąż wyjaśniają okoliczności tragicznego wypadku na Ursynowie. Na osiedlowej uliczce cztery miesiące temu zginęła starsza kobieta. Kierowcy, który ją potrącił, do dziś nie złapano.

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Martwa kobieta leżała na osiedlowej uliczce. Wiadomo, jak zginęła, ale nie wiadomo, kto ją zabił

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeden sąd umorzył postępowanie, drugi orzekł, że sprawę trzeba zbadać bardziej szczegółowo. Ciągnie się sprawa doktora Marka Michalewicza, naukowca, który zarzucał nieprawidłowości podkomisji smoleńskiej. Prokuratura oskarżyła go o przestępstwo. Co jeszcze sprawdzają śledczy?

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Naukowiec krytykował podkomisję smoleńską, rektor zawiadomił prokuraturę. Sąd "polecił powołać biegłego"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP
Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Nóg i rąk nie ma od zawsze, córkę ma od trzech lat

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Po wsi w sukience chodziła tylko nocą. "Albo będę sobą, albo się zabiję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiadała o animacji "W głowie się nie mieści 2", która podbija polskie i zagraniczne kina. Przyjrzała się też powstającemu nowemu filmowi o katastrofie smoleńskiej - "Transatlantyk 2010".

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl