Ministerstwo przyznało: sprowadzone z Chin maseczki nie spełniają norm

Źródło:
Onet, tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, PAP
Rzecznik resortu zdrowia: trwają badania nad sprzętem, który przyleciał z Chin (30.04.2020)
Rzecznik resortu zdrowia: trwają badania nad sprzętem, który przyleciał z Chin (30.04.2020)
Rzecznik resortu zdrowia: trwają badania nad sprzętem, który przyleciał z Chin (wypowiedź z 30 kwietnia)

Maseczki ochronne, sprowadzone do Polski w kwietniu samolotem Antonow An-225 Mrija, nie spełniają norm FFP, określających stopień filtrowania zanieczyszczeń - napisał w poniedziałek portal Onet, powołując się na korespondencję z Ministerstwem Zdrowia. Partia sprzętu została poddana testom w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy.

W połowie kwietnia do Polski największym używanym samolotem transportowym świata przyleciało około 80 ton sprzętu medycznego z Chin, w tym siedem milionów maseczek. Transport na zlecenie kancelarii premiera przygotowały spółki KGHM Polska Miedź oraz Lotos. Na warszawskim lotnisku samolot z ładunkiem witali dostojnicy państwowi, z premierem Mateuszem Morawieckim na czele.

Wkrótce jednak pojawiły się wątpliwości co do jakości sprowadzonych maseczek i ich atestów. Sprawę opisała "Gazeta Wyborcza". 30 kwietnia o doniesienia te zapytany został rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Sprzęt z tego transportu KGHM trafił do Agencji Rezerw Materiałowych, łącznie z certyfikatami. KGHM poinformował nas, że wszystkie certyfikaty przy odbiorze zostały przekazane przez producenta, one zostały też przekazane celnikom i Agencji Rezerw Materiałowych - powiedział rzecznik.

Poinformował, że ministerstwo, "przekazując ten sprzęt do jednostek ochrony zdrowia, poprosiło również Centralny Instytut Ochrony Pracy o zweryfikowanie i sprawdzenie standardów tego sprzętu". - W tej chwili trwają badania nad tym sprzętem - mówił.

Ministerstwo Zdrowia: maski nie spełniają norm

Jak podał w poniedziałek Onet, badania, o których wspominał rzecznik Andrusiewicz, wykazały, że zastrzeżenia co do standardu maseczek były uzasadnione. "Ministerstwo Zdrowia przebadało w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy partię masek przekazanych przez Agencję Rezerw Materiałowych. Wynik badania został przekazany do dysponenta masek, czyli właśnie ARM z informacją, że maski nie spełniają norm FFP" - oświadczyło Ministerstwo Zdrowia w korespondencji cytowanej przez portal.

Uzyskanie takiej informacji od Ministerstwa Zdrowia potwierdził w rozmowie z Onetem p.o. prezes ARM Michał Kuczmierowski. Dodał, że można te maseczki traktować jako produkt niższej jakości.

Szumowski: wysłaliśmy zawiadomienie do prokuratury w sprawie maseczek, które nie spełniają norm
Szumowski: wysłaliśmy zawiadomienie do prokuratury w sprawie maseczek, które nie spełniają normTVN24

KGHM: zwróciliśmy się do dostawcy z oczekiwaniem wyjaśnienia

Jak dowiedział się Onet, koncern KGHM rozważa różne możliwości dalszego postępowania, "w tym żądanie wymiany sprzętu lub zwrotu pieniędzy od dostawcy". "Spółka KGHM Polska Miedź S.A. informuje, że uzyskała raport z badania, które wskazuje na niedostateczną jakość partii masek sprowadzonych przez Spółkę. Niezwłocznie zawiadomiliśmy odbiorcę. Jednocześnie zwróciliśmy się do dostawcy z oczekiwaniem wyjaśnienia i podjęcia jak najszybszych kroków w celu prawidłowej realizacji zamówienia"  - napisało biuro prasowe KGHM.

- Na podstawie badania maseczek, którego wyniki przesłał nam resort zdrowia, wykonaliśmy standardową pracę, informując odbiorcę i dostawcę o obniżonej jakości towaru - oświadczyła w poniedziałek dyrektor naczelny ds. komunikacji KGHM Lidia Marcinkowska-Bartkowiak w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Przekonywała, ze "trudno mówić o oszustwie" i oceniła, że "nie widać zamierzonego działania" w kwestii obniżonej jakości partii towaru. - Zwróciliśmy się do dostawcy, by dotrzymał zawartej umowy - dodała. Oznajmiła, według PAP, że "nie ma wiadomości, jaka część dostawy może być niewystarczającej jakości ani czy dotyczy to transportu z antonowa".

Były zarzuty o "fake newsie" i zapowiedź pozwu

Wcześniej, po publikacji "GW" z końca kwietnia, prezes KGHM Michał Chludziński zapewniał w telewizji państwowej, że "sprowadzony sprzęt posiada wszelkie dokumenty zgodne z zaleceniami Unii Europejskiej w kontekście czasu epidemii". Dodawał, że maseczki są certyfikowane przez amerykańską Agencję Żywności i Leków (FDA). - Jeśli także Amerykanie używają tych masek i zrobili dopuszczenie do ich używania, a mają zdecydowanie bardziej restrykcyjne normy, to jest również potwierdzenie tego, że produkty są godne zaufania - przekonywał.

Dziennikarze dotarli jednak do wspomnianego dokumentu i ustalili, że jest w nim napisane, iż "niniejszy certyfikat jest jedynie powiadomieniem o zarejestrowaniu wyrobu medycznego. Nie stanowi on żadnych gwarancji i nie może być podstawą jakichkolwiek oświadczeń ani gwarancji". Rzeczniczka FDA Brittney Manchester sprecyzowała w rozmowie z "GW", że "zarejestrowanie nie oznacza zatwierdzenia lub dopuszczenia do obrotu".

Niespełniające norm maseczki za 5 milionów złotych. Wiceminister Cieszyński o działaniach ministerstwa (wideo z maja 2020 roku)
Niespełniające norm maseczki za 5 milionów złotych. Wiceminister Cieszyński o działaniach ministerstwa TVN24

KGHM zapowiadało wówczas pozew wobec "Gazety Wyborczej", nazywając publikację "kolejnym fake newsem". Zapewniało, że "maseczki już pomagają w walce z #koronawirus, ich jakość jest potwierdzona badaniami".

Także szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapewniał, że sprowadzony antonowem sprzęt "spełnia wymagania polskie i europejskie oraz rekomendację krajowego konsultanta".

Autorka/Autor:tmw//rzw

Źródło: Onet, tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Zakończyły się rozmowy delegacji USA i Ukrainy w sprawie wojny wywołanej przez Rosję. "Dyskusja była produktywna i konkretna, poruszyliśmy kluczowe kwestie, w tym kwestię energii" - poinformował minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który stał na czele zespołu z Kijowa. Na poniedziałek zaplanowane są rozmowy delegacji Waszyngtonu i Moskwy.

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

"Poruszyliśmy kluczowe kwestie". Zakończyły się rozmowy USA-Ukraina

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

O wywiadzie Karola Nawrockiego jako Tadeusza Batyra nie było ani słowa w dossier, które dostał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tym, które miało ostrzegać przed tym, co może wyjść na jaw w jego sprawie - powiedziała "W kuluarach" Agata Adamek. Jak zauważył Konrad Piasecki, ta sprawa to "historia, która ożywiła w tym tygodniu kampanię prezydencką".

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

"Wychodzi na jaw coś, o czym prezes nie miał pojęcia"

Źródło:
TVN24

Przedterminowe wybory w Kanadzie odbędą się 28 kwietnia. Premier Mark Carney ocenił, że potrzebuje "silnego mandatu", aby pracować na rzecz rozwoju i zjednoczenia Kanady. - Stajemy w obliczu największego kryzysu w naszym życiu z powodu nieuzasadnionych działań handlowych prezydenta (USA Donalda) Trumpa i jego gróźb wobec naszej suwerenności - ocenił.

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Kanada rozwiązała parlament. Premier przyspiesza wybory

Źródło:
PAP, Reuters

Ewidentnie Jarosław Kaczyński robi to, co zawsze wychodziło mu najlepiej, czyli tańczy na trumnach - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Lewicy Krzysztof Śmieszek, nawiązując do wypowiedzi prezesa PiS w związku ze śmiercią Beaty Skrzypek. Senator KO i były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski odniósł się natomiast do sprawy i zarzutów wobec byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka, co ocenił jako "nieprawdopodobną historię".

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

"Kaczyński uprawia swoistego rodzaju danse macabre"

Źródło:
TVN24

Tylko w zeszłym roku policja zlikwidowała kilkadziesiąt nielegalnych laboratoriów wytwarzających narkotyki. Dokładnie chodzi o syntetyczne pochodne katynonu, czyli substancji, po które najczęściej sięgają nastolatki. Kusi ich stosunkowo niska cena i łatwy dostęp. Widać to w policyjnych kartotekach i na szpitalnych oddziałach toksykologii.

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Coraz więcej dzieci zażywa "kokainę dla ubogich"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Amerykański wysłannik do spraw Bliskiego Wschodu Steve Witkoff powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. - Nie musimy rozwiązywać wszystkiego militarnie - przekonywał w wywiadzie dla Fox News.

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Stany Zjednoczone chcą negocjować z Iranem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek wrócił do Watykanu po pięciu tygodniach walki z ciężkim obustronnym zapaleniem płuc w rzymskiej Poliklinice Gemelli. Rozpoczęta w niedzielę rekonwalescencja ma według zaleceń lekarzy trwać co najmniej dwa miesiące. Plany związane z początkiem nowego etapu pontyfikatu Franciszka zależą od jego procesu powrotu do zdrowia.

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Rozpoczyna się nowa faza pontyfikatu papieża Franciszka

Źródło:
PAP

Sąd zdecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec burmistrza Stambułu Ekrema Imamoglu, głównego politycznego rywala prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana. W związku z jego zatrzymaniem od środy w różnych częściach kraju trwają protesty. Tureckie ministerstwo spraw wewnętrznych formalnie odsunęło w niedzielę od władzy aresztowanego burmistrza.

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Burmistrz Stambułu aresztowany. Odrzuca decyzję sądu i wzywa do kontynuowania protestów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Donald Tusk stwierdził w niedzielę, że "komentatorzy" uznający prokurator Ewę Wrzosek za "politycznie zaangażowaną", "imponowali powściągliwością, kiedy na prezesów sądów, trybunałów, banków, mediów i prokuratury PiS mianował radykalnie neutralnych fachowców".

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Tusk pisze o krytykach Wrzosek. "Imponowali powściągliwością"

Źródło:
tvn24.pl

Dość ciepła pogoda niedługo ustąpi miejsca ochłodzeniu. Jaka temperatura czeka nas w nadchodzących tygodniach? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Pogoda na 16 dni: czeka nas zimny prysznic

Źródło:
tvnmeteo.pl
Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Bez klapy bagażnika, z drewnianym dachem. Tak rodziła się królowa polskich szos

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Taktyka tysiąca małych ciosów. W Azji powstanie nowe mocarstwo?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Dyskusja o szczepieniach na błonicę - po wykryciu pierwszego od lat przypadku tej choroby - stała się dla środowisk antyszczepionkowych pretekstem do szerzenia kolejnej teorii. Ich zdaniem nagłaśnianie tematu błonicy to sposób na wypromowanie pakietu krztuścowego. Eksperci ostrzegają przed tą dezinformacją.

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Błonica a pakiet krztuścowy. Jest różnica? Jest

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o płomiennym love story "Queer" z Danielem Craigiem - byłym odtwórcą Jamesa Bonda - w roli głównej oraz o aktorskiej wersji baśni o Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach.

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Love story byłego Bonda, aktorska "Śnieżka", gwiazda Hollywood w cieniu protestów

Źródło:
tvn24.pl