Mariusz Błaszczak o "kolejnej inwestycji w bazie w Powidzu". Będzie skierowana do amerykańskich żołnierzy

Autor:
akr\mtom
Źródło:
TVN24, PAP
Błaszczak o "zainicjowaniu kolejnej inwestycji w bazie w Powidzu"
Błaszczak o "zainicjowaniu kolejnej inwestycji w bazie w Powidzu"TVN24
wideo 2/3
TVN24Błaszczak o "zainicjowaniu kolejnej inwestycji w bazie w Powidzu"

Powidz stanowi kompleks wojskowy, który jest przygotowany na to, żeby wspierać polskie siły, siły NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Poinformował o rozpoczęciu tam inwestycji wynikających z polsko-amerykańskiej umowy. - Odnotowujemy dziś kolejny ważny etap w naszych stosunkach dwustronnych, a to oznacza zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności w Polsce i całym regionie - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski złożyli w poniedziałek wizytę w wielkopolskim Powidzu, w 3. Skrzydle Lotnictwa Transportowego. Miało to związek z rozpoczęciem inwestycji wynikających z zawartej 2020 roku umowy o wzmocnionej współpracy obronnej ze Stanami Zjednoczonymi (EDCA). Do inwestycji należą duży magazyn paliw i obiekty mobilnego systemu bazy lotniczej.

Błaszczak: w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams

Błaszczak podkreślił, że to jego kolejna wspólna z ambasadorem wizyta w Powidzu, gdzie w czerwcu ruszyła budowa składu amunicji. - Można powiedzieć, że Powidz stanowi kompleks wojskowy przygotowany, żeby wspierać polskie siły i siły natowskie na wschodniej flance – dodał.

Jak przekazał, stacjonuje tam brygada lotnictwa bojowego USA wyposażona w śmigłowce Apache. - Dla tych śmigłowców przygotujemy w ciągu następnych lat bazę w postaci z jednej strony hangarów, magazynów, a z drugiej strony bazy paliwowej, tak by mogły operować z Powidza, żeby mogły w ten sposób wspierać siły polskie i siły Sojuszu Północnoatlantyckiego - poinformował.

Szef resortu obrony przypomniał też potwierdzoną w czerwcu na szczycie NATO przez prezydenta USA decyzję dowództwa amerykańskich wojsk lądowych w Europie i Afryce o przeniesieniu stałego dowództwa V Korpusu US Army do Poznania, gdzie wcześniej funkcjonowało wysunięte dowództwo tego związku.

Błaszczak o "zainicjowaniu kolejnej inwestycji w bazie w Powidzu"
Błaszczak o "zainicjowaniu kolejnej inwestycji w bazie w Powidzu"TVN24

- Tydzień temu z sekretarzem obrony Lloydem Austinem rozmawialiśmy na temat wzmocnienia polsko-amerykańskich relacji wojskowych. W ramach tego wzmocnienia już w przyszłym roku do Polski trafią czołgi Abrams – powiedział, nawiązując do planowanych dostaw pierwszych używanych czołgów M1. Przypomniał, że Polska zwróciła się też do USA o przygotowanie oferty 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64 Apache. - Trwają rozmowy o zdolności pomostowej. Mam nadzieję, że tak jak w przypadku Abramsów, tak w przypadku Apache osiągniemy wspólny sukces - dodał Błaszczak.

Brzezinski: kolejny ważny etap w naszych stosunkach dwustronnych

Także Mark Brzezinski wskazywał na kolejne projekty związane z porozumieniem. - Odnotowujemy dziś kolejny ważny etap w naszych stosunkach dwustronnych, a to oznacza zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności w Polsce i całym regionie - powiedział.

Zaznaczył, że zdolna do przerzutu baza lotnicza zapewni amerykańskim siłom w regionie obiekty, w tym stołówki, wyposażenie i pojazdy – "wszystko czego potrzebują, żeby prowadzić operacje powietrzne, i wszystko w jednym miejscu". Dodał, że drugi obiekt pozwoli magazynować – blisko 1,6 mln galonów (ponad 5,6 mln litrów) paliwa. - To wystarczy, by uzupełnić paliwo i szybko odtworzyć gotowość całej pancernej brygadowej grupy bojowej wojsk lądowych - podkreślił.

Brzezinski: odnotowujemy dziś osiągniecie kolejnego ważnego etapu w naszych stosunkach dwustronnych
Brzezinski: odnotowujemy dziś osiągniecie kolejnego ważnego etapu w naszych stosunkach dwustronnychTVN24

- "Szybko" jest słowem kluczowym. Te dwa projekty i ponad sto kolejnych planowanych w następnych dekadach, zaoszczędzą nam cenny czas. Zdolności do reakcji to klucz. Amerykańskie Wojska Lądowe i Siły Powietrzne, polskie wojsko i siły NATO będą mogły odpowiedzieć nie w ciągu miesięcy, tygodni, ale niemal natychmiast, ponieważ krytyczna infrastruktura będzie na miejscu. Będziemy gotowi działać razem w krótkim czasie – mówił.

- Te projekty umożliwią także Stanom Zjednoczonym elastyczność w zwiększeniu sił w Polsce – powiedział. Dodał, że składowany sprzęt zwiększy zdolności wojska USA, a "polscy i amerykańscy żołnierze będą mogli przybywać tu rotacyjnie i razem ćwiczyć" – powiedział ambasador. Przypomniał że obecnie liczba amerykańskich żołnierzy w Polsce przekracza 10.000, a porozumienie o współpracy obronnej poza rozbudową infrastruktury określa także ramy prawne pobytu amerykańskich sił w Polsce.

- Prezydent Biden jest zaangażowany w umacnianie naszego Sojuszu. Złożył historyczną zapowiedź, że wysunięte stanowisko dowodzenia V Korpusu US Army, dowództwo garnizonu Wojsk Lądowych i batalion wsparcia będą na stałe stacjonować w Polsce" – powiedział. - Dla mnie jako Amerykanina polskiego pochodzenia jest to ważne, ponieważ przez pokolenia Amerykanie o polskich korzeniach wzywali, by zwiększyć obecność Stanów Zjednoczonych tu w Polsce - zaznaczył.

Jak dodał, ulokowane w Poznaniu dowództwo "reprezentuje pierwsze stałe wojska USA na wschodniej flance NATO". - Również tu, gdzie się dziś znajdujemy, będziemy mieli stałą amerykańską obecność – powiedział.

"Polska i Stany Zjednoczone stoją razem"

- Naszą współpracę w sprawach bezpieczeństwa wzmacnia odważny plan modernizacji polskiej obronności, szybko wprowadzany w życie – powiedział. Jako przykład podał planowany zakup rzez Polskę śmigłowców AH-64, czołgów M1 Abrams, wyrzutni artylerii rakietowej HIMARS i samolotów bojowych F-36. - A lista rośnie – zaznaczył. - Ten zaawansowany sprzęt pozwoli polskim i amerykańskim żołnierzom współdziałać i pracować jako jedność – dodał.

Brzezinski: rozpoczynamy dwa ważne projektyTVN24

Podkreślił czołowe miejsce Polski wśród krajów NATO wspierających Ukrainę. - Przez blisko dziewięć miesięcy brutalnej, nieusprawiedliwionej, pełnoskalowej wojny Putina Polska, USA i reszta wolnego świata pokazały, że jesteśmy bardziej zjednoczeni i bardziej zdeterminowani niż kiedykolwiek, by pociągnąć Rosje do odpowiedzialności – mówił. - Polska i Stany Zjednoczone stoją razem. Razem jesteśmy gotowi na wszystko, a nasz cel pozostaje ten sam: Odstraszać, nie eskalować, pomagać sojusznikom i wspierać dzielnych ludzi w Ukrainie, jak długo będzie to potrzebne – zapewnił. Zawarta w 2020 roku polsko-amerykańska umowa o wzmocnionej współpracy obronnej (Enhanced Defense Cooperation Agreement, EDCA) określa warunki dla trwałej, długookresowej obecności sił zbrojnych USA w Polsce. Przewiduje 114 projektów infrastrukturalnych w 11 uzgodnionych przez obie strony lokalizacjach. Obiekty mają być współużytkowane przez polskie wojsko.

Do projektów logistycznych należy budowa w Powidzu obiektów mobilnego systemu bazy lotniczej (Deployable Airbase Systems, DABS) oraz duże składy paliwa (Bulk Fuel Storage - BFS).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr\mtom

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości