TVN24 | Polska

Łukasz Szumowski zrezygnował z mandatu poselskiego. Były minister zdrowia będzie kierował Narodowym Instytutem Kardiologii

TVN24 | Polska

Autor:
js//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Szumowski o przyczynach rezygnacji z funkcji Ministra Zdrowia
Szumowski o przyczynach rezygnacji z funkcji Ministra ZdrowiaTVN24
wideo 2/7
TVN24Szumowski o przyczynach rezygnacji z funkcji Ministra Zdrowia

Łukasz Szumowski, były minister zdrowia, złożył rezygnację z mandatu poselskiego. Zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej - poinformował rzecznik rządu Piotr Mueller. Wcześniej Ministerstwo Zdrowia podało, że Szumowski kierować będzie Narodowym Instytutem Kardiologii w Aninie.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że minister zdrowia Adam Niedzielski powołał pełnomocnika Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia. Został nim dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii prof. Tomasz Hryniewiecki. Resort podał też, że po objęciu funkcji pełnomocnika przez Hryniewieckiego, stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii obejmie profesor Łukasz Szumowski, który z instytutem związany jest od 20 lat, i w którym kieruje Centrum Zaburzeń Rytmu Serca.

Wieczorem rzecznik rządu Piotr Mueller podał, że Szumowski złożył rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego i poinformował, że zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej.

Mandat poselski po Szumowskim, wybranym z listy Prawa i Sprawiedliwości, obejmie wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Jak mówił Polskiej Agencji Prasowej, zrobi to "z godnością i pełną odpowiedzialnością".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Były minister nauki oraz zdrowia

Łukasz Szumowski był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego (2016-2018) w rządzie premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

- W tym czasie, działał na rzecz między innymi wzrostu nakładów na ochronę zdrowia, poprawy opieki onkologicznej, kardiologicznej i psychiatrycznej, polepszenia warunków kształcenia i pracy kadr medycznych oraz cyfryzacji systemu ochrony zdrowia. Musiał także stawić czoła wyzwaniu, jakim był wybuch globalnej epidemii COVID-19, na początku roku 2020 - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że od jesieni 2020 roku, kiedy Szumowski złożył rezygnację z urzędu Ministra Zdrowia, pozostawał posłem niezawodowym, na co dzień pracując jako lekarz.

Kontrowersje wokół zakupów Ministerstwa Zdrowia

W kwietniu 2020 roku Ministerstwo Zdrowia, kierowane wówczas przez Łukasza Szumowskiego, podpisało umowę na dostawę respiratorów z firmą E&K, reprezentowaną przez byłego handlarza bronią Andrzeja Izdebskiego. Rząd krótko po zawarciu umowy na 200 milionów złotych wypłacił 154 miliony złotych zaliczki - czyli ponad trzy czwarte z 200 milionów złotych, które miała dostać lubelska firma. E&K nie wywiązała się ze zobowiązań. Z 1241 zamówionych respiratorów dostarczono jedynie dwieście - z opóźnieniem, a w dodatku niekompletnych, bez gwarancji, serwisu i części zamiennych.

W ubiegłym roku prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez Szumowskiego i ówczesnego wiceministra zdrowia Janusza Cieszyńskiego w sprawie zakupu respiratorów.

CZYTAJ WIĘCEJ: 200 milionów złotych za respiratory. Handlarz bronią z Polski i dostawcy, którzy o nim nie słyszeli

Narodowy Instytut Kardiologii w Aninie

Narodowy Instytut Kardiologii w warszawskim Aninie został powołany w 1979 r. Jest głównym klinicznym ośrodkiem kardiologiczno-kardiochirurgicznym o najwyższym stopniu referencyjności, ważnym ośrodkiem kształcenia podyplomowego w dziedzinie kardiologii w Polsce oraz ośrodkiem naukowym. W 2020 r. został mu nadany status państwowego instytutu badawczego.

Główne kierunki działalności klinicznej Narodowego Instytutu Kardiologii koncentrują się na: interwencyjnym leczeniu ostrych zespołów wieńcowych, diagnostyce i leczeniu choroby wieńcowej, diagnostyce i leczeniu niewydolności serca, wadach nabytych i wrodzonych serca, diagnostyce i leczeniu nadciśnienia tętniczego, leczeniu zaburzeń rytmu serca, leczeniu kardiochirurgicznym i transplantacji serca oraz diagnostyce obrazowej.

Autor:js//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości