46 ambasadorów, dyplomatów, przedstawicieli rządów i instytucji międzynarodowych podpisało się pod opublikowanym w środę listem otwartym w sprawie praw społeczności LGBTQI+ w Polsce. Data jego udostępnienia jest nieprzypadkowa - 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.
"Chcemy wyrazić nasze poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych (LGBTQI+) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami" - zaznaczają sygnatariusze we wstępie listu otwartego opublikowanego z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii.
List otwarty w sprawie praw społeczności LGBTQI+ w Polsce
Jak w treści dokumentu podkreślają dyplomaci, "prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTQI+, mają prawo w pełni z nich korzystać". "Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - apelują. Sygnatariusze listu wyrazili także swoje uznanie wobec "ciężkiej pracy społeczności LGBTQI+ i innych społeczności w Polsce i na całym świecie", a także wszystkich osób "których celem jest zapewnienie przestrzegania praw osób LGBTQI+ oraz innych osób stojących przed podobnymi wyzwaniami".
Pod listem otwartym, udostępnionym m.in. na stronie internetowej Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, podpisali się ambasadorowie: Australii, Austrii, Belgii, Brazylii, Chile, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Islandii, Kanady, Kostaryki, Lichtensteinu, Litwy, Luksemburga, Malty, Meksyku, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Słowenii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Wenezueli, Wielkiej Brytanii i Włoch, a także przedstawiciele Rządu Flandrii i Rządu Regionu Stołecznego Brukseli oraz przedstawiciele, sekreterze i dyrektorzy dziewięciu międzynarodowych instytucji.
ZOBACZ TEŻ: Marsz Równości w Łodzi. "Osób LGBT nie da się wymazać, jesteśmy, byliśmy i cały czas będziemy"
"Prawa człowieka nie są ideologią"
Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii na stronie Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie pojawiło się także okolicznościowe wideo. - Prawa człowieka nie są ideologią. Są uniwersalne i mają zastosowanie do absolutnie wszystkich, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy orientacji seksualnej - zaznaczono na jego wstępie. W kolejnych częściach przedstawiono historię kilku polskich członków społeczności LGBTQI+ oraz ich bliskich. Jako pierwsza wypowiedziała się 30-letnia Natalia, która po maturze wyjechała za granicę na kilka lat, gdzie "zobaczyła, jak to jest żyć w kraju, w którym są związki partnerskie i osoby queerowe mogą być sobą". Jak mówi kobieta, choć po powrocie do rodzinnego Kalisza poczuła, że znowu jest w domu, "widziała też jak ograniczane są jej prawa".
- Jestem Kazik. Jestem gejem. Jestem chrześcijaninem. To jest moja wieś i tu jest mój dom - przedstawia się kolejny bohater filmu, który postanowił pozostać w Polsce, by "tu walczyć o równość". - Marzę po prostu, żeby być i móc być taka, jaka jestem - wyznaje Maja z Krapkowic, kolejna bohaterka filmu. - Chciałbym po prostu mieć równe prawa, być równo traktowana - dodaje kobieta. - Mam córkę lesbijkę, z której jestem dumna. Nie chciałabym, żeby wyjeżdżała z tego kraju, (chciałabym - red.) żeby czuła się tutaj bezpiecznie i cieszyła się tymi samymi prawami obywatelskimi, co inni ludzie - stwierdza Beata z Milicza, ostatnia bohaterka nagrania.
Ambasador Norwegii J.E. Anders Eide, koordynujący wspólny list dyplomatów, kończy wideo, podkreślając, że opublikowany dziś list i film "to wyraz naszego (dyplomatów - red.) nieustającego wsparcia dla społeczności LGBTQI+ w Polsce, a także innych narażonych na dyskryminację grup". - Macie nasze wsparcie - mówi.
Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii
Od 2004 roku 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii. Święto zostało ustanowione na pamiątkę usunięcia przez WHO homoseksualizmu z międzynarodowej klasyfikacji chorób.
Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, osoby nieidentyfikujące się jako heteronormatywne zderzają się z nietolerancją oraz agresją. Według najnowszego raportu ILGA-Europe Polska znalazła się na 42. z 49 możliwych miejsc. Zgodnie z podawanymi przez raport informacjami wśród europejskich państw gorzej wypadły między innymi Białoruś, Rosja, Turcja czy Azerbejdżan. Na szczycie raportu, po raz ósmy z rzędu, znalazła się Malta.
ZOBACZ TEŻ: Polska w tyle rankingu badającego poziom równouprawnienia osób LGBT+. Komentarze ekspertów
Źródło: usembassy.gov, ilga-europe.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/Angyalosi Beata