Cztery z dziesięciu najbardziej przyjaznych społeczności LGBTQ+ szkół znajduje się w Warszawie, ale tytuł najlepszej wędruje w tym roku do Gdańska, do Liceum Ogólnokształcącego "Collegium Gedanense". Swoje szkoły oceniło niemal 20 tysięcy uczniów z całej Polski.
Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ to inicjatywa, w której uczniowie oceniają, czy ich szkoła jest bezpieczna dla wszystkich - bez względu na płeć czy orientację. Ranking w pierwszych edycjach obejmował wyłącznie stolicę, w tym roku, po raz trzeci, całą Polskę.
Ogłoszenie przed ministerstwem
O tym, jakie szkoły wypadły najlepiej w tegorocznym rankingu, organizatorzy plebiscytu poinformowali oficjalnie w środę, 10 maja, przed gmachem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Na instalacji w kształcie szkoły przedstawili wartości, którymi kieruje się Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ oraz takich, które są ważne dla młodych ludzi. Należą do nich np. otwartość, akceptacja, troska, sprawczość, empatia.
- To są wartości, których niestety w dalszym ciągu w polskiej szkole brakuje - mówił Dominik Kuc, koordynator rankingu. - Zamiast nakierowania wyłącznie na wyniki, musimy skupić się także na roli wychowawczej placówki. Młodzi ludzie będą się lepiej uczyć w miejscu, w którym mogą czuć się sobą. Dodatkowo prawo oświatowe nakłada na szkoły obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa. Musimy je rozumieć zarówno jako bezpieczeństwo fizyczne, jak i bezpieczeństwo psychiczne, takie jak właśnie ochrona przed dyskryminacją - podkreślał.
Przodują duże miasta
W tym roku Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad dwóch tysięcy szkół, a swoje placówki oceniło niemal 20 tys. uczniów.
W pierwszej trzydziestce znalazły się zaledwie dwie szkoły z mniejszych miejscowości, w tym I Liceum im. Henryka Sienkiewicza z Kędzierzyna-Koźla na siódmym miejscu oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Boguchwale (miejsce 30).
O tej drugiej szkole głośno było w ubiegłym roku, gdy okazała się najbardziej przyjazną placówką na Podkarpaciu.
O co pytali?
W tegorocznym Rankingu pytano m.in. o kluczowe kryterium przy wyborze szkoły przez młodych ludzi. Wyniki pokazują, że otwartość szkoły, akceptująca atmosfera oraz troska o zdrowie psychiczne mają dla uczniów takie samo znaczenie, jak poziom nauczania.
35 proc. młodych ludzi dostrzega przejawy braku akceptacji w szkole, choć zdaniem organizatorów rankingu z roku na rok coraz bardziej rośnie świadomość oraz edukacja związana ze społecznością LGBTQ+. Mimo to młodzież deklaruje, że wiedzę na ten temat najczęściej zdobywa w sieci lub od organizacji pozarządowych. Warsztaty antydyskryminacyjne nadal są w polskiej szkole rzadkością. Jedynie 18 proc. młodych ludzi deklaruje, że bierze w nich udział.
- Rekrutacja do szkół średnich rusza w połowie maja, więc jest to dobra okazja, aby wziąć pod uwagę dodatkowe kryteria wyboru szkoły - zachęcał Dominik Kuc.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24