Lex TVN a stosunki polsko-amerykańskie. Jacek Stawiski komentuje

Źródło:
tvn24.pl
Senat odrzucił lex TVN
Senat odrzucił lex TVNTVN24
wideo 2/20
Lex anty-TVN w Sejmie

Stosunki polsko-amerykańskie znalazły się obecnie w punkcie szczególnym. Po raz pierwszy od około 30 lat Stany Zjednoczone i obóz aktualnie rządzący w Polsce różnią się, nierzadko zasadniczo, w pojmowaniu wspólnych wartości. Atak polityczny na telewizję TVN i TVN24, która jest jednocześnie własnością korporacji amerykańskiej Discovery sprawia, że rozjechały się wyraźnie wizje polityczne i gospodarcze obu stron.

Po 1989 r. wszystkie ugrupowania rządzące Polską, aż do teraz, podkreślały, że polski system polityczny i ekonomiczny wywodzi się z tych samych źródeł, co amerykański i zachodni: jest oparty na wolności, w tym wolności gospodarczej i inwestycyjnej, niezawisłości sądów, równości sektorów gospodarczych wobec prawa i nieskrępowanej wolności mediów. Dzisiaj Polska jest bardzo często postrzegana w Ameryce jako kraj, gdzie partia rządząca stworzyła system niepasujący do amerykańskiego wyobrażenia o demokracji typu zachodniego. 

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Relacje polsko-amerykańskie wyhamowały

Dla wielu Amerykanów uderzenie w TVN, telewizję, która jest udaną inwestycją amerykańską, zapewniającą ciągłość funkcjonowania całej grupy medialnej, dającą pracę tysiącom ludzi w Polsce i cieszącą się zaufaniem widzów jako niezależnej stacji informacyjnej, publicystycznej i rozrywkowej, musi być ogromnie niemiłym zaskoczeniem.

Zaskoczenie musi być tym większe, że Stany Zjednoczone były do jesieni ubiegłego roku dla obecnej formacji politycznej rządzącej Polską głównym punktem odniesienia politycznego, militarnego i gospodarczego. Rządzący wręcz budowali przekonanie wśród Polaków, że silny sojusz polsko-amerykański jest alternatywą wobec Unii Europejskiej i powiązań Polski z Niemcami. Obecny rząd polski o wsparcie amerykańskie usilnie zabiegał i wciągał Stany Zjednoczone nawet do swoich projektów geopolitycznych w rodzaju Trójmorza.

Dzisiaj to wszystko wydaje się pradawną historią. Wystarczyła zmiana administracji w Ameryce i wyraźna niechęć rządzących do Partii Demokratycznej i prezydenta Bidena, aby niemal natychmiast relacje polsko-amerykańskie wyhamowały. Budowany ponad trzy dekady sojusz z Ameryką, najpotężniejszym supermocarstwem świata, liderem świata zachodniego, gwarantem bezpieczeństwa Polski i Europy, stał się ofiarą ideologicznej niechęci polskiej "prawicy", zarówno polityków, jak i jej potężnego zaplecza medialnego, do amerykańskiej centrolewicy i lewicy. 

Aksjomat mówiący, że w polityce zagranicznej i dyplomacji różnice ideologiczne nie są ważne, liczy się zaś wspólny interes, został zarzucony. Kurs ideologiczny polskiej "prawicy" dyktuje postrzeganie Bidena i obecnej administracji przez dziwaczne okulary wojny kulturowej, opartej nad Wisłą o skrajnie ortodoksyjnie rozumiany katolicyzm, wrogość wobec liberalizmu jako takiego, niechęć do UE, niechęć do Niemiec czy ogólnie niechęć do zachodniego modelu wielokulturowego społeczeństwa. 

Po przegranej Donalda Trumpa przywódcy obozu rządzącego nie byli w stanie przeskoczyć własnych wyobrażeń ideologicznych

Entuzjastyczny afekt polskiej "prawicy" do ekipy Trumpa i samego Donalda Trumpa był tak silny, że w momencie zmiany władzy za oceanem przywódcy obozu rządzącego nie byli w stanie przeskoczyć własnych wyobrażeń ideologicznych i pragmatycznie przerzucić się na nowe relacje z nową administracją. Nie zrobiono tego, co zrobił choćby premier rządu Wielkiej Brytanii i główny propagator brexitu Boris Johnson - miał bardzo bliskie relacje z Donaldem Trumpem, jednak nazajutrz po przegranej Trumpa Johnson zapewnił Bidena o kontynuowaniu nadzwyczajnych i strategicznych stosunków Londynu z Waszyngtonem.

Miesiąc temu Biden i Johnson uroczyście przywołali historię partnerstwa anglo-amerykańskiego w dobie II wojny światowej, czyli początków osławionego "special relationship". Dla kontrastu, kwaśne miny w Polsce z powodu przegranej Trumpa i wypatrywanie możliwości zakwestionowania wyborów amerykańskich zostały dostrzeżone przez nową administrację.  Tym samym ciągłość polskiej polityki zagranicznej została zerwana nie tylko na odcinku europejskim, ale także na amerykańskim.

Dzisiaj widać, ze skala  szkód, jakie zostały wyrządzone relacjom polsko-amerykańskim także poprzez uderzenie w TVN Discovery, wykracza poza sferę wyłącznie funkcjonowania telewizji TVN. Impas w relacjach z Ameryką może paraliżować polską politykę w sferze międzynarodowej, odbierając jej nie tylko skuteczność, ale i powagę. Polska uchodziła za lidera wschodniej flanki NATO. Jak być liderem wschodniej flanki, jeśli w stanie zastoju są relacje z najważniejszym państwem zachodniego sojuszu, czyli Stanami Zjednoczonymi ?

Demokraci, republikanie i polskie władze

Ponadtrzydziestoletnia współpraca polsko-amerykańska oparta była na wspólnocie interesów politycznych, militarnych i gospodarczych, ideologia była nieistotna. Już w 1989 r. prezydent George Bush senior nawiązał relacje z obydwoma głównymi obozami politycznymi ówczesnej Polski: obozem komunistycznym Jaruzelskiego i obozem Solidarności Wałęsy. Amerykański przywódca nakłaniał obie strony do pracy na rzecz pokojowego odejścia od PRL w stronę systemu demokratycznego i wolnorynkowego.

Gdy w Polsce prezydentem był Lech Wałęsa z obozu prawicowego, prezydent Bill Clinton z Partii Demokratycznej rozmawiał z nim o uwarunkowaniach ewentualnego otwarcia NATO na Polskę. Gdy w Polsce prezydentem został Aleksander Kwaśniewski z obozu postkomunistycznego, Bill Clinton pragmatycznie kontynuował proces poszerzania NATO. Otwarcie NATO na Polskę to dzieło demokratów, Billa Clintona i także Joe Bidena, który jako wpływowy senator usilnie popierał przyjęcie Polski do zachodniego sojuszu. Na rzecz otwarcia Sojuszu Atlantyckiego na Polskę pracowały osobistości polityki amerykańskiej bardzo silnie związane z demokratami: Madeleine Albright, Daniel Fried czy Zbigniew Brzeziński.

Już po wejściu do NATO, gdy w Polsce rządziła lewica i lewicowy prezydent, Polska wzięła udział u boku Ameryki w dwóch operacjach zbrojnych "w dalekich krajach”, Afganistanie i Iraku. Prezydentem Stanów Zjednoczonych był wtedy konserwatysta George Bush junior. Kwaśniewski i Bush junior współpracowali bardzo blisko, a konserwatysta Bush zaliczał polskiego lewicowego prezydenta do swoich najbliższych przyjaciół. Demokrata Barack Obama podjął decyzję o wysłaniu dodatkowych wojsk amerykańskich do Polski i wspierał wzmocnienie wschodniej flanki w reakcji na działania Rosji wobec Ukrainy. Republikanin Donald Trump podtrzymał te decyzje.

Administracja Baracka Obamy korygowała źle przyjęte w Polsce decyzje o ograniczeniu zaangażowania amerykańskiego w budowę tarczy antyrakietowej, ostatecznie utrzymując zamiar budowy bazy antyrakietowej w północnej Polsce.

Ale najnowsze decyzje administracji Bidena o wstrzymaniu się od nakładania sankcji na niemieckie i europejskie firmy biorące udział w budowie rurociągu z Rosji do Niemiec Nord Stream2, zapadły bez polskiego udziału. Powstaje pytanie, jak przy obecnym zastoju w relacjach Polska może odzyskać wpływ na decyzje Waszyngtonu wobec naszego regionu. 

W USA zamykanie stacji telewizyjnej przez rząd federalny jest nie do wyobrażenia

Nie ma przesady w stwierdzeniach, że mamy obecnie do czynienia z zakrętem w relacjach polsko-amerykańskich. Sekretarz stanu Antony Blinken wzywa polskie władze do powstrzymania się od działań zmierzających do ograniczenia działalności lub wręcz do likwidacji telewizji TVN i TVN24.

Amerykanie, z obu stron sceny politycznej, nigdy nie zrozumieją, że rząd może przepychać ustawy uderzające w znaną i popularną polską telewizję, własność korporacji amerykańskiej, ponieważ liderzy obozu rządzącego w Polsce uznali, że kontrola nad akurat tą telewizją zapewni im wygrane wybory. W Stanach Zjednoczonych zamykanie funkcjonującej stacji telewizyjnej przez rząd federalny jest nie do wyobrażenia. Odbieranie jej prawa do kontynuowania legalnego działania, ponieważ ideologicznie nie odpowiada wyobrażeniom obozu rządzącego, to jest coś, co w systemie amerykańskim nie przychodzi nikomu do głowy.

W każdej chwili można sobie swobodnie włączyć i oglądać Russia Today albo Chinese Central Television

Co więcej, dla Stanów Zjednoczonych przyjmowanie ustawy, która ogranicza działalność inwestycji amerykańskiej, przy publicznym głoszeniu, że chodzi o wstrzymanie propagandy rosyjskiej czy chińskiej, w dobie zaostrzającej się konfrontacji z Chinami i Rosją, musi być co najmniej obraźliwe. Każdy, kto chce, może w Polsce oglądać propagandę kremlowską i chińską. Nie jestem zwolennikiem zamykania żadnej stacji, ale skoro oficjalnie walczy się z wpływami medialnymi tych nieprzyjaznych Polsce i Zachodowi krajów, to dlaczego nie czyni się starań, aby ograniczyć wpływy stacji z Rosji czy Chin?

W każdej chwili mogę sobie swobodnie włączyć i oglądać Russia Today albo Chinese Central Television. W imię walki z dezinformacją z państw wrogich i nieprzyjaznych planuje się natomiast ograniczenie działalności stacji TVN i TVN24. Tej pokracznej logiki nie zrozumieją Amerykanie, zarówno politycy, jak i biznesmeni. 

Niełatwy moment w stosunkach polsko-amerykańskich

To nie jest łatwy moment w relacjach polsko-amerykańskich. Od końca lat 80. i początku lat 90. liczne środowiska budowały mozolnie fundamenty relacji Polski i Stanów Zjednoczonych. Podkreślano bliskość obu narodów, wspólną kreatywność, przedsiębiorczość, przywiązanie do wspólnych wartości. To wszystko wzmocniono braterstwem broni w wojnach XXI wieku. Akcentowano wspólne interesy w świecie po 1989 r.

Polska chciała dołączyć do grona najbliższych sojuszników Ameryki, nawet jeśli Ameryka nie zawsze spełniała nasze oczekiwania. Wektor działania był wspólny, ponieważ wspólnie postrzegano świat dookoła nas. Dzisiaj różnice między Polską a Ameryką są niepokojąco duże, rządzący w obydwu krajach mają odmienne poglądy na wiele kluczowych kwestii. Stany Zjednoczone definiują obecnie świat według pęknięcia: autorytaryzm kontra demokracja. Chcą na nowo przewodzić państwom demokratycznym i skonsolidować je w skali globalnej, aby stawiły czoła potędze autorytarnych Chin czy wciąż niebezpiecznej i nieprzewidywalnej autorytarnej Rosji.

Absolutnym priorytetem Polski, niezależnie od barwy ideologicznej rządzących naszym krajem, powinno być włączenie nas przez Waszyngton do obozu demokratycznego. Jeśli na skutek takich działań, jak podporządkowanie rządowi i jednej partii mediów, sądownictwa, instytucji państwowych i obywatelskich, Polska zostanie wykreślona z listy państw demokratycznych, znajdzie się na nowo w szarej strefie geopolitycznej.

Taki jest prawdziwy wymiar uderzenia w niezależną stację telewizyjną, jaką jest TVN i jej różnorodne kanały, w tym TVN24. 

Autorka/Autor:Jacek Stawiski, prowadzący program "Horyzont"

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Donald Trump kończy swoją kampanię prezydencką wiecem w Michigan, który jest jednym ze stanów wahających się. Tymczasem niektóre jego wypowiedzi rodzą obawy, że w przypadku kiedy wynik wyborów okazałby się dla niego niekorzystny, może dążyć do jego podważenia. O takim scenariuszu pisze brytyjski "The Guardian".

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Trump kończy kampanię i co dalej? Mówi o "bandzie nieuczciwych ludzi"

Źródło:
TVN24, Fakty TVN, PAP

W poniedziałek doszło do awarii w przedsiębiorstwie chemicznym Anwil we Włocławku. Jak przekazała spółka, część pracowników została ewakuowana. "Nie ma zagrożenia dla mieszkańców miasta" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych włocławskiego urzędu miasta.

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Awaria w zakładach chemicznych. Ewakuowano część pracowników

Źródło:
tvn24.pl

- Antoni Macierewicz za każdym razem, jak jest u władzy, to powoduje jakiś skandal, który szkodzi Polsce - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych. Dodał, że "trzeba przerwać ten chocholi taniec". Mówił też o wtorkowych wyborach prezydenckich w USA.

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Sikorski o sprawie Macierewicza. "Trzeba przerwać ten chocholi taniec"

Źródło:
TVN24

Amerykańska policja podjęła szereg działań związanych z wyborami prezydenckimi. Przed budynkami rządowymi, w tym Białym Domem, pojawił się płot, a właściciele lokalnych biznesów zabezpieczają swój dobytek w obawie przed wybuchem zamieszek. Służby zapewniają jednak, że nie ma powodu do niepokoju.

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Tak Waszyngton szykuje się na wybory

Źródło:
PAP

O sile "zwykłych ludzi" i oddolnych inicjatyw, tempie kampanii i jej "ogromnych zaskoczeniach", specyfice walki o wyborców, ale także o motywacjach zwolenników Donalda Trumpa oraz o różnorodnej grupie republikańskich wyborców mówili w "Tak jest" reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska oraz dziennikarz Radia 357 Michał Żakowski, którzy śledzą wyborczy wyścig w USA.

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

"Cisi wyborcy" mogą zdecydować. "Postawią krzyżyk zgodnie z własnym sumieniem"

Źródło:
TVN24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracuje nam przepisami umożliwiającymi ponowne przeliczenie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych emerytur i rent rodzinnych przyznanych w czerwcu w latach 2009-2019. Według zapowiedzi wniosek o przeliczenie świadczenia będzie można złożyć od 1 czerwca 2025 roku.

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Ponowne przeliczenie stu tysięcy emerytur. Trzeba będzie złożyć wniosek

Źródło:
PAP

- W konstytucji jest jasny zapis, że wszyscy są równi wobec prawa, również Zbigniew Ziobro. Dlatego podjęliśmy decyzję o tym, że wystąpimy pierwszy raz w historii o zatrzymanie i doprowadzenie świadka przed komisję śledczą - powiedziała w "Kropce nad i" szefowa komisji do spraw Pegasusa Magdalena Sroka. Członek tego gremium Tomasz Trela ocenił, że "gdyby Zbigniew Ziobro nie miał nic na sumieniu, przyszedłby przed komisję".

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

"Ziobro dalej myśli, że może wszystko. Otóż, panie ministrze, tak nie jest"

Źródło:
TVN24

Magazyny energii oraz montaż mikroinstalacji wiatrowych będą objęte ulgą termomodernizacyjną - wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Jednocześnie nowe przepisy wykluczą możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w przypadku zakupu i montażu kotłów olejowych i gazowych.

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Piece na gaz wypadają z listy. Zmiany w popularnej uldze

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Zmiana daty startu systemu kaucyjnego ze stycznia na październik 2025 roku to kompromisowe, realne rozwiązanie - ocenili uczestnicy poniedziałkowej dyskusji na Forum Rynku Spożywczego i Handlu. Przedstawiciel jednego z operatorów systemu zwrócił jednak uwagę, że przesunięcie terminu oznacza koszty finansowe.

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Tusk podaje nowy termin. "Dostaliśmy jedenaście miesięcy"

Źródło:
PAP

Pod Pomiechówkiem znaleziono 17 monet. Pochodzą z XVI i XVII wieku z terenów Saksonii, Brandenburgii i Niderlandów. Ich wartość to około pół miliona złotych - oceniają znalazcy. - To jest chyba jeden z największych tego typu skarbów odkrytych do tej pory w Polsce - komentuje archeolog Piotr Duda.

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Szukali rzymskiej drogi, znaleźli stare monety warte pół miliona złotych

Źródło:
PAP

Czy kładąc się spać w powyborczą noc, Amerykanie będą znać nazwisko swojego kolejnego prezydenta? Historia pokazuje, że jest to możliwe - tak było np. z wyborem Baracka Obamy w 2012 roku. Dużo bardziej prawdopodobne jest jednak, że na wynik będziemy musieli zaczekać. Wiele godzin, a może nawet dni. Do kiedy?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Kiedy poznamy wyniki wyborów w USA?

Źródło:
BBC, CNN, NBC, tvn24.pl

W Georgii głos oddało już ponad 55 procent mieszkańców tego stanu. Zapowiada się rekordowo wysoka frekwencja. Komu będzie ona sprzyjać?

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Jeden z kluczowych stanów z rekordową frekwencją we wcześniejszym głosowaniu

Źródło:
Fakty TVN

Pod względem kulturowym i politycznym to bardziej znaczące nawet od poparcia Beyonce i Taylor Swift dla Kamali Harris. To było na innym poziomie - tak wpływowy portal Politico komentuje poparcie udzielone kandydatce demokratów przez portorykańskiego rapera znanego jako Bad Bunny. Portal zwrócił uwagę, że gwiazdor nie ograniczył się tylko do udzielenia poparcia, ale zaangażował się z własnym przekazem w "kluczowym momencie wyścigu" prezydenckiego.

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Politico: jego poparcie dla Kamali Harris ważniejsze niż Beyonce i Taylor Swift

Źródło:
Politico, tvn24.pl

Dostawy 600-700 tysięcy ton ryżu rocznie, wypłaty w wysokości około 200 milionów dolarów, a także dostęp do technologii kosmicznych - to według południowokoreańskich mediów ofiaruje Rosja Korei Północnej w zamian za żołnierzy i sprzęt wojskowy do walki z Ukrainą. Kreml może także zaoferować reżimowi w Pjongjangu wsparcie wojskowe w razie zaostrzenia napięcia na Półwyspie Koreańskim - pisze dziennik "The Korean Herald".

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Ryż za żołnierzy i sprzęt. Co zyska reżim?

Źródło:
PAP

Czterech nastolatków zostało rannych, w tym dwóch poważnie, w ataku z użyciem między innymi siekiery na pokładzie kolejki podmiejskiej - poinformowała paryska policja. Zarówno cztery ranne osoby, jak i zatrzymany niedługo później jeden z napastników, są w wieku 16-17 lat.

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Atak w kolejce podmiejskiej z użyciem siekiery, kija i miecza, rannych czterech nastolatków

Źródło:
Guardian, BFMTV, Tribune de Geneve

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl

Twórca marki Red is Bad Paweł S. w poniedziałek po raz kolejny składał wyjaśnienia w prokuraturze w Katowicach. Po zakończeniu czynności rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak poinformował, że skierowano do sądu wniosek o utrzymanie tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego. Jeszcze tego samego dnia sąd pochylił się nad wnioskiem, ale odroczył ogłoszenie decyzji do wtorku. Prokuratura przekazała, że ma to związek z dużą liczbą wątków i materiałów, jakie ma do przeanalizowania skład sędziowski. 

Nowy wniosek prokuratury. Decyzja sądu w sprawie Pawła S. we wtorek

Nowy wniosek prokuratury. Decyzja sądu w sprawie Pawła S. we wtorek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura poinformowała, że śledztwo w sprawie zabójstwa Jolanty Brzeskiej zostało umorzone. Powodem jest "brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynu zabronionego".

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Śledztwo w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej umorzone

Źródło:
tvn24.pl

Z kolejnych miejscowości dochodzą zgłoszenia o niebezpiecznych przedmiotach znalezionych w słodyczach zebranych przez dzieci w trakcie Halloween. 11-latek z Bogatyni (Dolny Śląsk) otrzymał cukierki z igłami krawieckimi, a cukierek z gwoździem - dziewczynki z dolnośląskich Kobierzyc. Wcześniej odnotowano podobne przypadki w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim i śląskim.

Cukierki ze szpilkami i gwoździami. Są zgłoszenia z kolejnych miejsc w Polsce. Apel policji

Cukierki ze szpilkami i gwoździami. Są zgłoszenia z kolejnych miejsc w Polsce. Apel policji

Źródło:
tvn24.pl

Na handlu emisjami w ostatnich dziesięciu latach polskie rządy zarobiły blisko 94 miliardy złotych. A tylko niewiele ponad procent wydano na redukcję emisji dwutlenku węgla. Raport Najwyższej Izby Kontroli w tej sprawie jest miażdżący. Politycy obecnej koalicji obiecywali, że przekażą na ten cel 100 procent pieniędzy. Czy to się uda?  

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Miliardy złotych miały iść na zieloną transformację, przeznaczono je na inne cele. "Więcej niż zbrodnia. Strategiczny błąd"

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci ze Szczytna (woj. warmińsko-mazurskie) zatrzymali 27-latka, który może mieć związek z brutalnym pobiciem księdza. 72-letni proboszcz parafii został zaatakowany na plebanii, służby o napadzie poinformowała gosposia. Stan duchownego jest ciężki.

Brutalne pobicie księdza. Zatrzymano 27-latka

Brutalne pobicie księdza. Zatrzymano 27-latka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rząd wprowadzi bony na ubrania z drugiej ręki i dopłaty dla przedsiębiorców chcących otworzyć sklep typu second hand, a to wszystko po to, by zapobiegać zmianom klimatycznym - tak przynajmniej sądzą internauci i przypisują ową zapowiedź wiceministrze klimatu Urszuli Zielińskiej. Tylko że ta nigdy takich słów nie wypowiedziała.

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Bony na zakupy w lumpeksach? Tego ministra nie zapowiadała

Źródło:
Konkret24
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Amerykański system wyborczy sprawia, że w stanach kluczowych (wahających się) rozstrzyga się przyszłość całego kraju. Jak wyglądają ostatnie sondaże i średnia sondażowa w Pensylwanii, Karolinie Północnej, Georgii, Michigan, Arizonie, Wisconsin i Nevadzie?

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Kto prowadzi w stanach kluczowych? Co mówi nam średnia sondaży

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Przez całą noc z 5 na 6 listopada oraz następnego dnia dziennikarze TVN i TVN24 będą na bieżąco relacjonować wydarzenia związane z wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. We wtorek o godzinie 23:00 w TVN24 i TVN24 GO rusza program "Czas decyzji. Ameryka wybiera".

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

"Czas decyzji. Ameryka wybiera". Wydanie specjalne w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Równolegle z kampanią kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych trwa ostra walka dezinformacyjna w sieci, której głównym celem już teraz jest podważenie wyniku głosowania. Stąd w mediach społecznościowych pojawią się przekazy o tym, że "maszyny do głosowania odmówiły wybrania Donalda Trumpa" czy "jeden pan głosował 29 razy". Pokazujemy, dlaczego są nieprawdziwe.

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

"Głosował 29 razy", "głosowałem w dwóch miejscach". Dezinformacja przed wyborami

Źródło:
Konkret24

Wynik wyborów w Stanach Zjednoczonych będzie miał wpływ nie tylko na gospodarkę USA, ale również będzie wiązał się z konsekwencjami dla rynków całego świata - zwracają uwagę analitycy Credit Agricole.

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Wynik "będzie wiązał się z globalnymi konsekwencjami". Cztery scenariusze

Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN