Książę William w Polsce. Plan wizyty

Autor:
mjz/kab
Źródło:
TVN24, PAP
Ambasador Clunes: po prostu rozumiemy kluczową rolę, którą gra w tej chwili Polska
Ambasador Clunes: po prostu rozumiemy kluczową rolę, którą gra w tej chwili PolskaTVN24
wideo 2/8
Książę William w Polsce

Książę William przebywa w Polsce. Dwudniowa wizyta obfituje w wiele punktów. W czwartek brytyjskiego następcę tronu przyjmie prezydent Andrzej Duda. W środę książę Walii odwiedził bazę wojskową na Podkarpaciu, spotkał się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, złożył także wizytę w punkcie dla uchodźców w Warszawie i rozmawiał z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Książę William, następca tronu Wielkiej Brytanii, przybył w środę do Polski z dwudniową niezapowiadaną publicznie wizytą.

Książę William z niezapowiadaną publicznie wizytą w Polsce

W środę po południu książę wziął udział w spotkaniach w Rzeszowie, podczas których poznał szczegóły wsparcia, jakiego polscy i brytyjscy wojskowi udzielają ukraińskim siłom zbrojnym.

Spotkanie z brytyjskimi i polskimi żołnierzami oraz z ministrem Błaszczakiem

William odwiedził 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, spotkał się z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem oraz rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami "o ich bliskiej współpracy, która została wypracowana w ramach wspierania Ukrainy".

Poinformowano też, że książę odwiedził bazę armii brytyjskiej w Rzeszowie, gdzie spotkał się z brytyjskim personelem wojskowym i dowiedział się więcej o pracy, jaką wykonuje wraz z polskimi siłami zbrojnymi w celu zapewnienia wsparcia dla Ukrainy. W skład tego personelu wchodzą głównie żołnierze Królewskiej Artylerii oraz jednostek wspomagających, pochodzących z różnych pułków z całego Zjednoczonego Królestwa.

Odwiedziny punktu dla uchodźców w Warszawie, spotkanie z Trzaskowskim

W środę wieczorem książę William odwiedził punkt pobytowy dla uchodźców w Warszawie, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci. W stolicy przywitał go prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Wysłuchał historii mieszkańców punktu pobytowego i ich doświadczeń związanych z przeprowadzką do Polski, poznał również wolontariuszy, którzy wspierają osoby wysiedlone i sortują dary, które ośrodek otrzymał od członków polskiej społeczności w celu przekazania ich za pośrednictwem "bezpłatnego sklepu".

Książę William poprzednio odwiedził Polskę z żoną i dziećmi. Jak wyglądała tamta wizyta?

Złożenie wieńca przy Grobie Nieznanego Żołnierza

W czwartek przed godziną 11 książę William złożył wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tym samym grobie wieniec złożyła królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku.

Książę William przy Grobie Nieznanego ŻołnierzaTVN24

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

William spotka się w Pałacu Prezydenckim z prezydentem Andrzejem Dudą. "Podziękuje Polakom za ich nieustającą hojność i gościnność w tych trudnych czasach" - podano.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz poinformował, że do spotkania z prezydentem dojdzie przed południem.

"Podróż zakończy się wizytą Księcia Walii w Hali Koszyki, gdzie porozmawia z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę. Posłucha o ich doświadczeniach związanych z osiedleniem się w Polsce oraz o ich nadziejach na przyszłość. Na spotkaniu obecni będą również członkowie polskiej społeczności, którzy przyjęli przesiedlonych Ukraińców pod swój dach. Książę pozna ich doświadczenia związane z kryzysem uchodźczym i podziękuje im oraz ich rodzinom za gościnność i życzliwość" - przekazano w informacji prasowej.

William, książę Walii, to następca tronu Wielkiej Brytanii, starszy syn króla Karola III i nieżyjącej już księżnej Diany.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości