Książę William z niezapowiadaną publicznie wizytą w Polsce

Autor:
mjz,
ral
Źródło:
TVN24
Książę William do żołnierzy: jestem wam wdzięczny za pracę, którą wykonujecie każdego dnia
Książę William do żołnierzy: jestem wam wdzięczny za pracę, którą wykonujecie każdego dniaTVN24
wideo 2/9
TVN24Książę William do żołnierzy: jestem wam wdzięczny za pracę, którą wykonujecie każdego dnia

Książę William, następca tronu Wielkiej Brytanii, przybył z niezapowiadaną publicznie wizytą do Polski. Spotkał się między innymi z brytyjskimi żołnierzami stacjonującymi w naszym kraju. - Musiałem tu przyjechać osobiście i podziękować wam za to, co robicie, za to, że dbacie o bezpieczeństwo nas wszystkich - zwrócił się nich. W środę wieczorem odwiedził punkt pobytowy dla uchodźców w Warszawie i spotkał się z Rafałem Trzaskowskim.

Przed godziną 16 książę William odwiedził bazę wojskową w Rzeszowie, gdzie stacjonują brytyjscy żołnierze. Spotkanie następcy tronu z wojskowymi trwało około godziny. Potem książę William udał się do Warszawy, gdzie jutro ma spotkać się z prezydentem Andrzejem Dudą.

William, książę Walii, to następca tronu Wielkiej Brytanii, starszy syn króla Karola III i nieżyjącej już księżnej Diany. Jego żoną od 2011 jest księżna Kate, z którą ma troje dzieci: książąt George'a i Louisa oraz księżniczkę Charlotte.

- Dziękuję wam za to, jak mnie dziś ugościliście, za spotkanie z wami. Musiałem tu przyjechać osobiście i podziękować wam za to, co robicie, za to, że dbacie o bezpieczeństwo nas wszystkich. Jestem wam wielce wdzięczny za pracę, którą wykonujecie każdego dnia - mówił William do brytyjskich żołnierzy.

- Wiem, że niektórzy z was zbliżają się już do końca pobytu w Polsce i nie mogę się doczekać, kiedy przywitamy was w domu. To, co tu robicie, jest bardzo ważne. Bronicie naszej wolności i wszyscy w Wielkiej Brytanii bardzo was wspierają, wszystko, co robicie we współpracy z Polakami, jest ważne i jeszcze raz za to dziękuję. Wspaniale się było z wami zobaczyć - dodał brytyjski książę.

Książę William do żołnierzy: jestem wam wdzięczny za pracę, którą wykonujecie każdego dnia
"Jestem Wam wdzięczny za pracę, którą wykonujecie każdego dnia"TVN24

Dwudniowa wizyta księcia Williama w Polsce

"Jego Królewska Wysokość Książę Walii William jest w Warszawie w ramach dwudniowej wizyty w Polsce, podczas której chce wyrazić wdzięczność dla polskich i brytyjskich żołnierzy zaangażowanych w pomoc Ukrainie dotkniętej wojną, a także dowiedzieć się więcej o tym, jak Polska opiekuje się ukraińskimi uchodźcami" - napisano w informacji prasowej dotyczącej wizyty brytyjskiego następcy tronu.

William odwiedził najpierw 3. Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej, "która jest bardzo mocno zaangażowana w udzielanie wsparcia Ukrainie". "Podczas pobytu w bazie książę spotkał się z polskim ministrem obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem, oraz rozmawiał z polskimi i brytyjskimi żołnierzami o ich bliskiej współpracy, która została wypracowana w ramach wspierania Ukrainy" - napisano.

Poinformowano też, że książę odwiedził bazę armii brytyjskiej w Rzeszowie, gdzie spotkał się z brytyjskim personelem wojskowym i dowiedział się więcej o pracy, jaką wykonuje wraz z polskimi siłami zbrojnymi w celu zapewnienia wsparcia dla Ukrainy. W skład tego personelu wchodzą głównie żołnierze Królewskiej Artylerii oraz jednostek wspomagających pochodzących z różnych pułków z całego Zjednoczonego Królestwa.

Odwiedziny uchodźców, spotkanie z Trzaskowskim

W środę książę odwiedził punkt pobytowy dla uchodźców w Warszawie, w którym aktualnie przebywa około 300 ukraińskich kobiet i dzieci. W stolicy przywitał go prezydent miasta Rafał Trzaskowski.

Książę wysłuchał mieszkańców punktu pobytowego i ich doświadczeń związanych z przeprowadzką do Polski. Spotkał się także z wolontariuszami.

"Drugiego dnia pobytu w Polsce książę złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Przy tym samym grobie wieniec złożyła Jej Królewska Mość Królowa Elżbieta i książę Edynburga Filip podczas wizyty państwowej w Polsce w 1996 roku. Jego Królewska Wysokość Książę Walii William uda się następnie do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą, gdzie podziękuje Polakom za ich nieustającą hojność i gościnność w tych trudnych czasach" - dodano.

"Podróż zakończy się wizytą Księcia Walii w Hali Koszyki, gdzie porozmawia z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę. Jego Królewska Wysokość Książę William posłucha o ich doświadczeniach związanych z osiedleniem się w Polsce oraz o ich nadziejach na przyszłość. Na spotkaniu obecni będą również członkowie polskiej społeczności, którzy przyjęli przesiedlonych Ukraińców pod swój dach. Książę pozna ich doświadczenia związane z kryzysem uchodźczym i podziękuje im oraz ich rodzinom za gościnność i życzliwość" - przekazano w informacji prasowej.

MON o spotkaniu księcia Williama i wicepremiera Błaszczaka z żołnierzami

O wizycie Williama w Polsce napisało też w mediach społecznościowych Ministerstwo Obrony Narodowej.

"W 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej w Rzeszowie odbyło się spotkanie wicepremiera Błaszczaka oraz Jego Królewskiej Wysokości, księcia Wilhelma z żołnierzami Wojska Polskiego i Sił Zbrojnych Wielkiej Brytanii" - czytamy we wpisie MON na Twitterze. Jak podkreślono, obecnie w Polsce przebywa około 400 żołnierzy brytyjskich, których większość rozlokowana jest na południowym wschodzie kraju. "Jest to dla mnie wielkie wyróżnienie i zaszczyt. Jestem dumny z tego, że w obecności księcia Walii, Jego Królewskiej Wysokości mogę podziękować żołnierzom brytyjskim i polskim za wspólną służbę na polskiej ziemi" - powiedział Błaszczak podczas spotkania z Williamem i żołnierzami cytowany przez MON.

"Od grudnia 2021 r. do sierpnia 2022 r. w Polsce przebywał pododdział wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii, który współpracował z Wojskiem Polskim w zakresie wzmacniania granicy z Białorusią. Od czerwca 2022 r. w Polsce stacjonuje brytyjski system obrony przeciwlotniczej Sky Sabre" - przypomniało w osobnym wpisie MON.

Brytyjska pomoc dla Ukrainy

Wielka Brytania to jeden z krajów, który najbardziej angażuje się w pomoc Ukrainie. 

Na początku marca ambasador Ukrainy w Londynie Wadym Prystajko informował, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie 28 czołgów Challenger 2, dwa razy więcej niż początkowo obiecała. Brytyjczycy informowali też o przekazaniu Ukraińcom armatohaubic AS90.

Ambasador Ukrainy: Wielka Brytania przekaże nam dwa razy więcej czołgów, niż obiecywała

Wcześniej, w grudniu, informowano między innymi o dostawie precyzyjnych pocisków Brimstone 2.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz, ral

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości