Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wygłosiła w poniedziałek telewizyjne przemówienie w związku z napiętą sytuacją na granicy z Białorusią. - Rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej - oznajmiła Witek.
We wtorek o godz. 16 zbierze się Sejm na dodatkowym posiedzeniu, w trakcie którego wysłucha informacji rządu o sytuacji na granicy Polski z Białorusią. W poniedziałek zebrał się sztab kryzysowy pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego, potem doszło do spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. Od wtorkowego rana zamknięte będzie przejście graniczne w Kuźnicy Białostockiej.
Orędzie marszałek Sejmu
Głos w sprawie sytuacji na granicy zabrała wieczorem marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jej telewizyjne wystąpienie wyemitowano o godzinie 20. - Rozpoczęła się największa do tej pory próba bezprawnego, masowego i siłowego naruszenia integralności wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej - oświadczyła marszałek Sejmu.
Jak mówiła, "do okolic Kuźnicy Białostockiej dotarła bardzo liczna grupa migrantów, uformowana i kierowana przez białoruskie służby". - Stanęliśmy w obliczu największego kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej - oznajmiła posłanka PiS.
Witek przypomniała, że "hybrydowe działania" Alaksandra Łukaszenki trwają od wiosny tego roku, w ich wyniku gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską. Jak dodała, od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. takich prób.
- Łukaszenka naraża życie i zdrowie migrantów, by prowokować i doprowadzić do eskalacji kryzysu. To trzeba jednoznacznie potępić. Alaksandr Łukaszenka musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów. Atak na granice Polski to atak na granice Unii Europejskiej i członka NATO. Już dziś nasi sojusznicy jednoznacznie i solidarnie potępili tę agresję i wezwali do jej natychmiastowego zakończenia - powiedziała Witek.
Witek: Polska jest przygotowana na każdy scenariusz
Marszałek Sejmu zapewniła, że Polska jest przygotowana na każdy scenariusz. - Na obszar największego zagrożenia skierowano dodatkowych funkcjonariuszy oraz odpowiednie siły w celu zapewnienia ochrony granicy Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej - poinformowała Witek. Przekazała, że funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera w działaniach ponad 12 tys. żołnierzy oraz policjantów, a w gotowości są Wojska Obrony Terytorialnej. - Od początku kryzysu współpracujemy w ramach sojuszy i mamy deklaracje wsparcia i pomocy. Obrona granicy jest naszym priorytetem. Będziemy w tym nieugięci i skuteczni - zapewniła.
Witek poinformowała, że w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej zwołała na poniedziałek Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów oraz zawnioskowała o specjalne posiedzenie Sejmu, które odbędzie się we wtorek. - Sytuacja, w obliczu której stanęliśmy, jest testem dla całej klasy politycznej, wszystkich środowisk w polskim parlamencie - podkreślała w swoim orędziu. Jak mówiła, "są takie momenty w życiu naszego narodu, gdzie musimy zapomnieć o politycznych interesach, animozjach, sporach i w duchu jedności oraz solidarności zadbać o interes naszego kraju". - Musimy wspólnie zatroszczyć się o suwerenność Polski - zaapelowała, dodając, że "bezpieczeństwo Polaków jest naszym wspólnym i najważniejszym obowiązkiem".
Marszałek Sejmu: zrobimy wszystko, by obronić nasze granice
- Nasze myśli, troska i wsparcie powinny dziś być kierowane w stronę wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy bronią naszej granicy - oświadczyła marszałek. Podziękowała wszystkim służbom mundurowym.
- Zrobimy wszystko, by obronić nasze granice. Nie pozwolimy naruszać zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Nie ulegniemy szantażom i agresji. Powstrzymamy tą migracyjną inwazję reżimu Łukaszenki. Bezpieczna Polska to nasz narodowy i wspólny cel ponad wszelkimi podziałami. Bądźmy razem w tych trudnych chwilach próby - zaapelowała do Polaków.
Kryzys na granicy z Białorusią
Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, informując rano w poniedziałek o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską, napisał na Twitterze, że rozpoczęła się właśnie "największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski". Do wpisu dołączył film, na którym widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa kilkuset osób z bagażami. Wśród nich są także dzieci.
Rzeczniczka Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz mówiła, że widać, iż osoby te są kierowane przez służby białoruskie nie w stronę przejścia granicznego w Kuźnicy, ale przemieszczają się "gdzieś w las". Zapewniła, że służby są w gotowości na odcinku, gdzie widać po stronie białoruskiej przemieszczające się grupy osób.
W BBN w poniedziałek po południu odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Wcześniej w poniedziałek pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego odradował sztab kryzysowy, który omawiał obecną sytuację na polsko-białoruskiej granicy z udziałem m.in. wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefów: MSWiA, MSZ i MON.
Solidarność z Polską wobec sytuacji na wschodniej granicy wyraziły m.in. państwa bałtyckie - Litwa, Łotwa i Estonia.
Źródło: TVN24