Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iraku poinformowało, że wstrzymane zostały bezpośrednie loty z tego kraju na Białoruś, aby chronić Irakijczyków przed przemytnikami ludzi. Rząd proponuje też dobrowolną repatriację Irakijczykom, którzy utknęli na granicy Polski z Białorusią - przekazał w piątek agencji AFP jeden z irackich dyplomatów.
"Iracka ambasada w Moskwie i Warszawie koordynują wysiłki na rzecz dobrowolnego powrotu tych, którzy utknęli na białoruskiej granicy" - podała iracka państwowa agencja prasowa, cytując rzecznika ministerstwa spraw zagranicznych Mohammeda al-Sahafa. Jak oświadczył, "jesteśmy gotowi zorganizować więcej niż jeden lot".
Dodał przy tym, że "Irak wstrzymał też bezpośrednie loty między Irakiem a Białorusią".
Kurdowie dominują wśród migrantów z Iraku na granicy polsko-białoruskiej
Wśród posiadających irackie obywatelstwo migrantów na granicy są w głównej mierze iraccy Kurdowie, którzy uciekają ze swojego autonomicznego regionu w kraju z powodu problemów ekonomicznych i niestabilności - zauważa AFP.
By pomóc swoim obywatelom i zapewnić im bezpieczeństwo, na granicę polsko-białoruską wysłano irackich dyplomatów z placówek w Moskwie i Warszawie - tłumaczył al-Sahaf. W zeszłym tygodniu konsulaty białoruskie w Irbilu i Bagdadzie, gdzie wydawano Irakijczykom wizy turystyczne, "zostały tymczasowo zamknięte" - dodał rzecznik.
Turcja wprowadza zakaz lotów do Mińska dla obywateli trzech krajów
Również w piątek dyrekcja generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji poinformowała, że kraj wprowadził do odwołania zakaz lotów z jego terytorium do Mińska dla obywateli Syrii, Jemenu i Iraku. Stambuł jest jednym z głównych hubów lotniczych, poprzez które migranci dostają się na teren Białorusi.
"W związku z problemem nielegalnego przekraczania granicy między Unią Europejską a Białorusią zdecydowano, aby obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą podróżować na Białoruś z lotnisk naszego kraju, nie sprzedawano biletów, by nie mogli podróżować tam samolotami" - oświadczyły władze lotnicze w Ankarze.
Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Straż Graniczna