Dyrekcja generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji poinformowała, że kraj wprowadził w piątek do odwołania zakaz lotów z jego terytorium do Mińska dla obywateli Syrii, Jemenu i Iraku. Stambuł jest jednym z głównych hubów lotniczych, poprzez które migranci dostają się na teren Białorusi.
"W związku z problemem nielegalnego przekraczania granicy między Unią Europejską a Białorusią zdecydowano, aby obywatelom Iraku, Syrii i Jemenu, którzy chcą podróżować na Białoruś z lotnisk naszego kraju, nie sprzedawano biletów, by nie mogli podróżować tam samolotami" - oświadczyły władze lotnicze w Ankarze.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Rozmowy z przewoźnikami
Jak pisze Agencja Reutera białoruskie państwowe linie lotnicze Belavia zapowiedziały, że zastosują się do tych wytycznych. Wcześniej strona internetowa lotniska w Mińsku podała informację o zaplanowanych w piątek sześciu lotach ze Stambułu.
Również w piątek rzeczniczka KE Dana Spinant powiedziała, że wszystkie linie lotnicze, z którymi Komisja skontaktowała się, zdecydowanie potępiły każdą formę handlu ludźmi i wyraziły swoje pełne zaangażowanie, aby z tym walczyć.
Spinant wyjaśniła, że jest w kontakcie z sektorem lotniczym, aby przeciwdziałać przemytowi migrantów na Białoruś. Wskazała, że chodzi miedzy innymi o arabskie organizacje przewoźników lotniczych i Międzynarodowe Zrzeszeniem Przewoźników Powietrznych IATA, jak i konkretne linii lotnicze.
Dodała, że KE bada możliwość wprowadzenia sankcji, w tym umieszczania na czarnej liście linii lotniczych, które nie współpracują w tej sprawie i są współwinne sytuacji na granicy UE.
Głównymi hubami lotniczymi, poprzez które migranci dostają się na teren Białorusi, są Stambuł, Dubaj i Moskwa.
Największa na świecie populacja uchodźców
Według danych ONZ w Turcji znajduje się obecnie największa na świecie populacja uchodźców, na którą składa się 3,6 mln Syryjczyków oraz 330 tys. uchodźców i osób starających się o azyl innych narodowości.
W marcu 2016 roku UE zawarła z Ankarą porozumienie przewidujące odsyłanie do Turcji wszystkich migrantów, którzy nielegalnie dotarli do Grecji. W zamian za to UE obiecała Ankarze pomoc finansową w wysokości 6 mld euro przeznaczonych na opiekę nad migrantami oraz odmrożenie negocjacji akcesyjnych i liberalizację polityki wizowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Savvapanf Photo / Shutterstock.com