Kowal: byliśmy naprawdę blisko katastrofy państwowej

Źródło:
TVN24
Kowal: byliśmy naprawdę blisko katastrofy państwowej
Kowal: byliśmy naprawdę blisko katastrofy państwowejTVN24
wideo 2/21
Kowal: byliśmy naprawdę blisko katastrofy państwowejTVN24

Fundusz Sprawiedliwości wejdzie do historii, będzie w podręcznikach i kiedy czytam, co tam się wyprawiało, no to myślę: byliśmy naprawdę blisko katastrofy - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Kowal (KO). - Jeżeli były tam nieprawidłowości, to należy je wskazać i winnych ukarać - stwierdził Zbigniew Bogucki (PiS).

Roman Giertych opublikował nagranie z marca 2024, na którym rozmawia z Tomaszem Mrazem. Były dyrektor Funduszu Sprawiedliwości powiedział między innymi, że z Funduszu przyznawane były "limity Ziobry", które mogli wykorzystywać konkretni politycy z konkretnych okręgów wyborczych. - Zobaczyłem jak to funkcjonuje w kampanii w 2019 roku. To było obrzydliwe - ocenił Mraz. Później analizowano skuteczność tych dofinansowań. - Były takie przypadki, że za 800 tysięcy złotych zostało kupione 130 głosów - dodał Mraz.

Czytaj więcej: "Limity Ziobry" na poszczególne okręgi wyborcze. Tomasz Mraz o szczegółach

Kowal: byliśmy naprawdę blisko katastrofy państwowej

Paweł Kowal w "Faktach po Faktach" stwierdził, że "jeżeli komuś przez głowę przemknęło, czy warto było zmienić władzę w Polsce w ubiegłym roku, w październiku, to zawsze powinien zobaczyć, co się działo w Funduszu Sprawiedliwości". - Fundusz Sprawiedliwości wejdzie do historii, będzie w podręcznikach i kiedy czytam, co tam się wyprawiało, no to myślę: byliśmy naprawdę blisko katastrofy. Katastrofy państwowej w taki sposób rozumianej, że ja to wiem jako politolog, za pewną granicą nie ma już demokracji - mówił.

- Jeżeli członkowie obozu władzy są tak zdemoralizowani i tak otwarcie mówią, że będą kradli, no bo de facto to mówią, nawet nie tworzą żadnych pozorów, między sobą zachowują się jak gang, niczego już nie udają, mówią: bierzemy państwową kasę, weźmiemy na swoje - kontynuował.

- To jest bardzo gruba sprawa. My jeszcze do końca jej nie pojęliśmy, bo nie uświadamiamy sobie, jak Polska była blisko katastrofy, dzięki takim politykom i dzięki tak zbójeckiej polityce jak Fundusz Sprawiedliwości - dodał.

Bogucki: jeżeli były tam nieprawidłowości, to należy je wskazać i winnych ukarać

- Pan poseł Kowal przed chwilą roztoczył apokaliptyczną wręcz wizję upadku państwa - stwierdził Zbigniew Bogucki. - Ja przypomnę, panie pośle, dwa razy większe dochody do budżetu państwa w czasie, kiedy rządziliśmy, wiele programów społecznych, których Polacy nie mieli, rozbudowa armii - wymieniał.

Paweł Kowal i Zbigniew Bogucki w "Faktach po Faktach"TVN24

- Przed chwilą pan poseł Kowal roztoczył taką wizję, że oto w ostatniej chwili polska demokracja i Polska została uratowana. Proszę się nie obrazić, ale to zupełna aberracja. Jeżeli mówimy o Funduszu Sprawiedliwości, oczywiście świętym prawem nowej władzy, nowego rządu, prokuratury jest badać to - ale podkreślam, prokuratury, służb - a na koniec ta ocena należy do niezawisłego i niezależnego sądu - dodał.

- Od pół roku prokuratorem generalnym jest pan (Adam - red.) Bodnar. I co się w tym czasie stało? W tym czasie nie ma żadnych zarzutów dla polityków Suwerennej Polski. W tym czasie są jakieś pojedyncze rzeczy dotyczące Funduszu Sprawiedliwości. Jeżeli były tam nieprawidłowości, to należy je wskazać i winnych ukarać - powiedział.

Kowal: w Polsce potrzebny jest przełom moralny

Paweł Kowal, mówiąc o sytuacji w Ministerstwie Sprawiedliwości związanej z funduszem, ocenił, że "takich miejsc będzie więcej, bo widać też, co zaczyna wyłazić przy okazji funduszy w Ministerstwie Sportu". - Patrzę na to z przerażeniem i wierzę w takie momenty, że opatrzność prowadzi narody, bo naprawdę byliśmy blisko katastrofy - dodał.

Stwierdził, że "jesteśmy wciąż w trakcie transformacji po rządach PiS-u". - Dobrze, że one się skończyły i każdego dnia, kiedy kolejna taka rzecz wychodzi, to się w tym każdy powinien utwierdzić - powiedział. - W Polsce potrzebny jest przełom moralny, polegający na rozliczeniu tego, co robił PiS - dodał.

Bogucki: to nieprawda, że ktoś brał pieniądze do własnej kieszeni

- Nie mogę się zgodzić dzisiaj z takim samosądem mediów, czy polityków obozu władzy, którzy mówią, że mieliśmy jakiś gigantyczny dramat w sytuacji, kiedy nie ma wyroków - ocenił Zbigniew Bogucki.

Polityk PiS powiedział także, że "to nieprawda, że ktoś brał pieniądze do własnej kieszeni". - Można mieć wątpliwości co do tego, jak te pieniądze zostały rozdysponowane i badać procedury, ale nie było tak, że te pieniądze dostali "znajomi królika", że to dostał jakiś polityk, który schował to do kieszeni, tylko dostawały na przykład koła gospodyń wiejskich, fundacje, straże pożarne - dodał.

Afera wokół Fundusz Sprawiedliwości

Media, w tym tvn24.pl, od ubiegłego tygodnia publikują taśmy, które w ostatnich dwóch latach zarejestrował Tomasz Mraz - były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Dotyczą funkcjonowania właśnie tego funduszu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Usuwanie maili "z połową Solidarnej Polski", pytania o żonę Ziobry. "Ja się wszystkiego wyprę"

Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w przyznawaniu milionowych dotacji z funduszu, określanym jako "główny świadek" w sprawie, który "sypie ziobrystów". Zbigniew Ziobro i jego zaplecze z Suwerennej Polski przez lata kierowali resortem sprawiedliwości i samym Funduszem Sprawiedliwości.

AFERA WOKÓŁ FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

Autorka/Autor:ks/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Były już próby zamachu na Władimira Putina, ale - jak widać - do tej pory się nie powiodły - ujawnił szef ukraińskiego wywiadu wojskowego Kyryło Budanow. Więcej szczegółów w tej sprawie nie przekazał.

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Wywiad w Kijowie: były próby zamachu na Putina

Źródło:
PAP, Agienstwo

40-letni mężczyzna został napadnięty na placu Konstytucji. Jak podała straż miejska, został pobity i skopany do nieprzytomności. Poszkodowanemu na pomoc ruszył strażnik.

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Bili pięściami i kopali. 40-latek napadnięty w środku dnia w centrum miasta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Księżna Kate pojawi się na niedzielnym finale Wimbledonu mężczyzn - poinformował Pałac Kensington. Będzie to jej drugie publiczne wystąpienie od czasu zdiagnozowania u niej choroby nowotworowej.

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Kate będą mogły zobaczyć w niedzielę miliony ludzi. Komunikat Pałacu Kensington 

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Na ślubie wystąpili już Rihanna i Justin Bieber, był szklany pałac i rejs, a "najbardziej ekstrawaganckie wesele roku" jeszcze się nie skończyło - pisze "Wall Street Journal". Eksperci z branży szacują, ile to wszystko kosztowało.

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

"Najbardziej ekstrawagancki ślub roku". Ile to kosztowało

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Przez dwa miesiące w roku jest tyle pracy, że nie wiadomo, w co ręce włożyć. Potem mają "szyje jak u żyrafy", wyglądając majowego weekendu, bo brakuje pieniędzy po zimie. Dla firm funkcjonujących w turystyce nie ma niczego pośrodku. Niektóre się zamykają, część szuka pomysłu, jak przetrwać w trakcie tak zwanego niskiego sezonu.

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Najpierw "ostra jazda", potem "szyja jak u żyrafy"

Źródło:
tvn24.pl

Część klientów otrzymała wysokie przedpłaty za prąd na lipiec i koleje miesiące. Stało się to zanim weszły w życie nowe regulacje mrożące ceny energii. Czy firmy energetyczne wyślą nowe, skorygowane rachunki? Zapytaliśmy o to największych sprzedawców prądu w kraju.

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Zamieszanie z cenami prądu. "Przyjmujemy wszystkie wnioski o korekty"

Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W sobotę 13.07 o poranku nad częścią kraju pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Burze wygasły na kilka godzin, ale po południu znowu zaczęło grzmieć. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Gdzie jest burza? Znowu słychać grzmoty

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Izraelskie wojsko przeprowadziło atak na miasto Chan Junus w Gazie. Jego celem był dowódca wojskowy Hamasu Mohammed Deif - poinformowało w sobotę izraelskie radio wojskowe. Doniesienia te potwierdziła izraelska armia. Według lokalnych władz, w ataku zginęło co najmniej 71 Palestyńczyków, a blisko 300 osób zostało rannych.

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Izraelski atak na przywódcę Hamasu. Niemal 300 osób rannych, 71 nie żyje

Źródło:
Reuters

Pożar hal firmy działającej w Malcu nieopodal Oświęcimia został opanowany - poinformowali strażacy. Dwie hale uległy zniszczeniu, trzecią udało się uratować. 99 pracowników zdążyło się ewakuować, nikt nie został ranny. Na miejscu panuje duże zadymienie. Służby prasowe wojewody małopolskiego przekazały apel straży o nieotwieranie okien w okolicy i niezbliżanie się do miejsca pożaru.

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Duży pożar hal. "Zniszczenia są niemałe"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24
Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Rocznica rzezi wołyńskiej. "Co następne - inscenizacja komór gazowych i krematoriów z Auschwitz?"

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl
Premium

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

Pięciu prokuratorów pracuje na miejscu katastrofy lotniczej, do której doszło w piątek w Gdyni. Prowadzone są oględziny terenu lotniska. Na razie nie postawiono żadnych hipotez, w jaki sposób doszło do zdarzenia.

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Prokuratorzy na miejscu katastrofy. "Zostały odnalezione i zabezpieczone skrzynki samolotu"

Źródło:
TVN24, PAP

33-letni obywatel Czech wpadł samochodem do rowu i uderzył w przepust. Do zdarzenia doszło na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Szalejów Górny. Mężczyzny nie udało się uratować. Na miejscu są utrudnienia, ruch odbywa się wahadłowo.

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Tragiczny wypadek. Nie żyje 33-letni Czech

Źródło:
tvn24.pl

W miejscowości Skrzynka (woj. wielkopolskie) część budynku gospodarczego zawaliła się na mężczyznę. Pomimo próby reanimacji nie udało się go uratować.

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Zawalił się budynek, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

W Opocznie świadek zauważył mężczyznę, który płonął na jednej z ulic. Po chwili ugasił jego ubrania i zadzwonił na służby. Poszkodowany z ranami oparzeniowymi śmigłowcem LPR trafił do szpitala w Warszawie.

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Mężczyzna płonął na ulicy. Pomógł mu świadek

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Nowym Meksyku umorzył sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi oskarżonemu o nieumyślne spowodowanie śmierci operatorki Halyny Hutchins. W październiku 2021 roku została postrzelona na planie westernu "Rust". Ranny został wówczas reżyser filmu Joel Souza.

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Sąd zdecydował, Alec Baldwin się rozpłakał

Źródło:
PAP

Sudańskie służby bezpieczeństwa nakazały wszystkim cudzoziemcom opuszczenie stolicy kraju Chartumu i jego okolic w ciągu dwóch tygodni. Powodem są nasilające się walki w mieście.

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Cudzoziemcy mają dwa tygodnie, żeby wyjechać z miasta

Źródło:
PAP

Donald Trump ponownie ma pełny dostęp do swoich kont na Facebooku i Instagramie - ogłosiła spółka Meta. Decyzję koncernu skomentował sztab wyborczy Joe Bidena.

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Decyzja giganta w sprawie kont Trumpa na Facebooku i Instagramie

Źródło:
PAP

Wokół sztucznej inteligencji powstaje bańka inwestycyjna, która może zakończyć się katastrofą. Tak jak bańka internetowa z początku wieku - uważa analityk James Ferguson.

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Ostrzeżenie przed powtórką z historii. "Wiemy, jak takie bańki się kończą"

Źródło:
Fortune

Piątkowa nawałnica nad Łodzią spowodowała poważne zniszczenia i sparaliżowała ruch w mieście. Przelewająca się woda doprowadziła do zerwania mostu przy ul. Siewnej.

Zerwany most po nawałnicy

Zerwany most po nawałnicy

Źródło:
TVN24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert na terenie pięciu województw w związku z prognozowanymi burzami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem. Służby ostrzegają, że może dochodzić do podtopień.

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Alert RCB dla pięciu województw. "Możliwe podtopienia"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Sobota to kolejny niebezpieczny pogodowo dzień. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami na południu i południowym wschodzie Polski W kilku województwach obowiązują również ostrzeżenia w związku z upałami.

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Ulewy, grad, wiatr do 90 km/h. To będą groźne godziny

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nie żyje Stanisław Wielgus, pilot doświadczalny, konstruktor i instruktor lotniczy. Jego kariera trwała nieprzerwanie 56 lat. Zmarł w piątek w wieku 97 lat. Wielgus w czasie II wojny światowej był łącznikiem Armii Krajowej, walczył z partyzantce.

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Stanisław Wielgus nie żyje. Pilot i konstruktor miał 97 lat

Źródło:
dlapilota.pl

Ratownicy kontynuują akcję poszukiwania górnika zaginionego na poziomie 1150 m w kopalni Rydułtowy. Nocą z piątku na sobotę zdołali odgarnąć około 20 proc. planowanej długości wyrobiska ratunkowego poprzez ręczne wybieranie zalegającego urobku - przekazało w sobotę biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Ratownicy próbują dotrzeć do górnika. Ręcznie odgarnęli 20 procent wyrobiska

Źródło:
PAP, tvn24

- Pismo potwierdzające uchylenie immunitetu Marcina Romanowskiego zostało podpisane przez marszałka Sejmu Szymona Hołownię i wysłane do prokuratury - przekazał w programie "#BezKitu" nieoficjalnie dziennikarz TVN24 Radomir Wit.

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

TVN24 nieoficjalnie: pismo w sprawie Romanowskiego wysłane z Sejmu do prokuratury

Źródło:
TVN24
Co pogoda robi nam z mózgiem?

Co pogoda robi nam z mózgiem?

Źródło:
Magazyn TVN24
Premium

Tylko 20 procent kobiet w Polsce wykrywa wcześnie nowotwory piersi, a ta wczesna diagnostyka jest w zasadzie kluczem do wyleczenia - mówiła w TVN24 Marta Bednarek z Fundacji Rak'n'Roll. Podkreśliła, że mammografia jest jednym z badań, do których nie ma problemów z dostaniem się i jest bezpłatna. Bednarek oceniła, że wprowadzenie jej do pakietu badań medycyny pracy jest dobrym pomysłem.

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Mammografia w pakiecie? "Naszym zdaniem bardzo dobry pomysł"

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi horror "Kod zła" z Nicolasem Cage'em. Prowadząca program wspomniała o Międzynarodowym Festiwalu Filmowym mBank Nowe Horyzonty we Wrocławiu i Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk podczas środowego okrągłego stołu z wydawcami poświęconego kwestii zmian w prawie autorskim przekazał, że rząd "znajdzie satysfakcjonujące rozwiązania jeszcze w obecnym lipcowym cyklu senackim".

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Ważna zapowiedź premiera w sprawie zmian w prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

"Doppelgänger. Sobowtór", "Godzilla i Kong: Nowe imperium" czy "Król Zanzibaru" - to tylko kilka tytułów, jakie w ostatnich dniach dodano do biblioteki platformy streamingowej Max. Wśród nowości znalazły się także cenione komedie, dramaty i wciągające dokumenty. Co warto obejrzeć?  

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Nowości na Max. Kinowe hity i komedie w gwiazdorskiej obsadzie

Źródło:
tvn24.pl