Zamknięto szczyt wieży Eiffla
Francja mierzy się z rekordową falą upałów - we wtorek w 16 departamentach ogłoszono czerwony alert pogodowy, a temperatury sięgają 41 stopni Celsjusza. Zamknięto setki szkół i szczyt wieży Eiffla, a w regionie stołecznym wprowadzono ograniczenia w ruchu drogowym.
Francja zmaga się z wyjątkowo intensywną falą upałów. We wtorek 1 lipca w 16 departamentach kraju obowiązuje czerwony alert pogodowy, najwyższy w skali ostrzeżeń wydawanych przez Meteo France. Temperatury sięgają tam nawet 41 stopni Celsjusza - tak było m.in. w Nîmes na południu kraju. W Tuluzie i Tours termometry wskazały 40 stopni Celsjusza.
W stolicy sytuacja jest również poważna. Temperatura w Paryżu przed południem osiągnęła 34 stopnie Celsjusza, co skłoniło władze do zamknięcia szczytu wieży Eiffla dla turystów – ograniczenie obowiązywać będzie co najmniej do czwartku.
Ponad 1000 zamkniętych szkół
Działania zapobiegawcze objęły cały kraj. 1350 szkół zostało we wtorek całkowicie lub częściowo zamkniętych. W regionie stołecznym Île-de-France wprowadzono ograniczenia w ruchu samochodowym, mające na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Ograniczono także prędkość na autostradach - z 130 do 110 km/h - oraz na drogach ekspresowych - z 110 do 90 km/h.
W związku z ekstremalnymi warunkami pogody, premier François Bayrou zapewnił, że ochrona zdrowia jest przygotowana na wzrost liczby wypadków. Na ten moment, jak podał we wtorek, liczba zgłoszeń była tylko nieznacznie podwyższona.
CZYTAJ TAKŻE: Rekordowa temperatura Morza Śródziemnego
Sytuacja najtrudniejsza od lat
To najpoważniejszy alert pogodowy związany z upałami od sierpnia 2023 roku, a w samym regionie Île-de-France - pierwszy czerwony alert od sierpnia 2020 roku.
Meteorolodzy zapowiadają, że w środę wysokie temperatury utrzymają się, jednak stopniowo mają zacząć spadać.
Autorka/Autor:jzb
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem. Do czwartku w ciągu na termometrach możemy zobaczyć nawet do 36 stopni Celsjusza. Z kolei w nocy temperatura minimalna nie spadnie poniżej 15 st. C. W kraju obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy.
Dzieje się na mapie Polski. Szereg alarmów przed upałem - nawet drugiego stopnia
Włochy zmagają się z ekstremalną pogodą. Z powodu upału oraz gwałtownych burz z silnym deszczem w kraju zginęły co najmniej dwie osoby. We Florencji na skutek gorąca doszło do przerw w dostawach prądu. Dynamiczna aura sparaliżowała także ruch kolejowy. Do odwołania zostało wstrzymane połączenie między Paryżem i Mediolanem.
Między skwarem a burzami. Trzy osoby nie żyją, blackout we Florencji
W Hiszpanii 51-letnia kobieta zmarła po powrocie do domu z pracy. W ubiegłą sobotę sprzątała ulice Barcelony, podczas gdy w mieście szalał upał. Po tragedii w kraju rozgorzała debata na temat bezpieczeństwa pracowników w szczególnie gorące dni.
Sprzątała ulice Barcelony. Po powrocie do domu zmarła
Potężna bomba niżowa natarła na Nową Południową Walię, wywołując intensywne opady deszczu i silne porywy wiatru. Warunki pogodowe spowodowały ewakuacje w nadmorskich miejscowościach. Służby ostrzegają, że sytuacja pogorszy się w ciągu najbliższych 24 godzin.
Bomba niżowa w Australii. Będzie jeszcze gorzej
Pożary pustoszą południową Kalifornię, pochłaniając setki hektarów lasów i zmuszając mieszkańców do ewakuacji. Nagrania udostępnione przez ALERTCalifornia i UC San Diego, pokazują skalę żywiołu w rejonie hrabstwa Riverside.
Kolumna dymu i morze ognia. "Nakazujemy natychmiastową ewakuację"
Poznaliśmy laureata konkursu Drzewo Roku 2025 organizowanego przez Klub Gaja. W głosowaniu serca internautów zdobyło Krzywe Drzewo w Szydłowcu, które zdobyło 7999 głosów. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentować nasz kraj w europejskim konkursie Tree Of The Year 2026.
Oto Drzewo Roku 2025. Ma "niecodzienny kształt"
Co najmniej siedem rannych osób, zamknięte drogi oraz akcje ewakuacyjne - to skutki fali pożarów drzewostanów i łąk, jaka nawiedziła Portugalię. Od poniedziałkowego popołudnia akcja gaśnicza prowadzona była w ponad 30 miejscach, głównie na północy kraju. Wśród poszkodowanych osób znaleźli się także strażacy.
Tysiące hektarów trawionych przez ogień. Strażacy wśród rannych
To, że sen zajmuje znaczną część kociej doby i jest dla tych zwierząt niezwykle ważny, nie jest tajemnicą. Nowe międzynarodowe badanie pokazuje, że czworonogi te częściej wybierają spanie na lewym boku i wcale nie jest to przypadek.
Za Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim i załogą misji Ax-4 kolejny pracowity dzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Polski astronauta przeprowadzał eksperymenty dotyczące m.in. wpływu mikrograwitacji na psychikę człowieka czy sterowania komputerem za pomocą mózgu. Pojawił się także w mediach społecznościowych.
Latem rejon Hiszpanii skupia na sobie uwagę meteorologów, ponieważ z wielką siłą potrafi wpłynąć na pogodę w Europie. Upały, które już od wielu dni są tam normą, dotrą również do Polski, co również zaczyna być pewną tradycją. W tym tygodniu temperatura w naszym kraju może sięgnąć zadziwiających wartości, a natura, dążąc do równowagi, każe sobie za to gorąco słono zapłacić.
Energii w atmosferze będzie moc. Ryzyko dużego zamieszania w pogodzie
W Turcji trwa walka z pożarami, które szaleją w prowincjach Izmir, Manisa i Hatay. Z powodu zagrożenia w bezpieczne miejsca ewakuowano ponad 50 tysięcy osób. Gaszenie ognia utrudnia silny wiatr.
Regiony turystyczne objęte pożarami. Ewakuacja ponad 50 tysięcy osób
Sławosz Uznański-Wiśniewski, który przebywa na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podzielił się w mediach społecznościowych kolejnym nagraniem. Tym razem polski astronauta pokazał, jak wygląda proces oswajania się z funkcjonowaniem w warunkach mikrograwitacji.
Kolejne nagranie od polskiego astronauty. "Lecę do Was!"
Trwa akcja usuwania skutków powodzi, które przetoczyły się w ubiegłym tygodniu przez część Wenezueli. Gwałtowna pogoda doprowadziła do zniszczenia mostów oraz licznych ewakuacji. Choć obyło się bez ofiar śmiertelnych i rannych, niektórzy mieszkańcy stracili cały swój dobytek.
"Nie umiem wyrazić tego słowami". Sprzątają po powodziach
Szczyt upalnej fali, jaka nastanie w Polsce, przypadnie na drugą połowę tygodnia. O tym, jak długo będzie niezwykle gorąco, mówi autorska długoterminowa prognoza temperatury na 16 dni, przygotowana przez Tomasza Wasilewskiego.
Pogoda na 16 dni: to może być największy upał w roku
Fala upałów utrzymuje się nad Europą. Wysokie temperatury stanowią zagrożenie dla zdrowia - we Włoszech do szpitali trafiają mieszkańcy i turyści, którzy z powodu gorąca słabną na ulicach. Skwar utrudnia również walkę z pożarami w Portugalii.
Ludzie mdleją na ulicach. Noc nie przynosi wytchnienia
W Egipcie rozpoczął się program śledzenia rekinów z kosmosu - poinformował w niedzielę lokalny portal Egypt Independent. Monitorowanie ruchów tych zwierząt w Morzu Czerwonym w czasie rzeczywistym pomoże zrozumieć zachowanie konkretnych gatunków, potencjalnie może też zmniejszyć ryzyko ich ataków.
Gwałtowne burze i tornada przetoczyły się w weekend przez Minnesotę w Stanach Zjednoczonych. W niedzielę ponad 50 tysięcy gospodarstw domowych było pozbawionych prądu, głównie na obszarze metropolitalnym Twin Cities (Minneapolis-Saint Paul). W niektórych regionach doszło też do powodzi.
Drzewa wyrwane z korzeniami, domy bez prądu. Seria tornad w USA
Hiszpania od soboty zmaga się z pierwszą w tym sezonie letnim falą upałów. Jest tak gorąco, że padł historyczny rekord. W gminie El Granado w Andaluzji w sobotę odnotowano 46 stopni Celsjusza. Tym samym pobita została największa wartość dla czerwca sprzed 60 lat.
46 stopni w czerwcu. Padł historyczny rekord
Czy można ewakuować cały kraj, zanim zniknie pod wodą? Australia właśnie zaczęła ten proces, oferując obywatelom Tuvalu specjalne wizy klimatyczne. W pierwszych dniach zgłosiła się prawie jedna trzecia mieszkańców tego zagrożonego zalaniem wyspiarskiego państwa.