Szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak napisał w poniedziałek o fiasku współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, które miało przetransportować z Chin artykuły medyczne. "Wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Postawiono nam zaskakujące wymagania" - oświadczył Owsiak mając na myśli konieczność przekazania przywiezionych materiałów do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia. Szef KPRM Michał Dworczyk stwierdził, że jest zaskoczony wpisem i zadeklarował gotowość do pomocy. "Oczekujemy na pilny kontakt ze strony WOŚP" - oświadczył.
W poniedziałek Jerzy Owsiak napisał w mediach społecznościowych, że tydzień temu kierowana przez niego fundacja zgłosiła się do Ministerstwa Obrony Narodowej z prośbą o przewiezienie z Chin do Warszawy kupionych przez WOŚP artykułów medycznych w ramach natowskiego limitu SALIS.
WOŚP zamówiła w Chinach 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej za prawie 16 milionów złotych dla lekarzy walczących z koronawirusem, o czym Owsiak informował w zeszłym tygodniu.
"Postawiono nam zaskakujące wymagania"
"W pierwszej chwili Ministerstwo Obrony Narodowej zareagowało pozytywnie, otrzymaliśmy termin wylotu z Chin w przedziale 7,8,9 kwietnia. Wydawało się, że całą sprawę bardzo sprawnie podejmują kolejne osoby: od dyrektora MON poprzez oficerów odpowiedzialnych za logistykę - napisał w poniedziałek Owsiak.
"Wszystko było przygotowane, cały pakiet zamówionego towaru miał pojawić się w określonym czasie i miejscu, aż nagle w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Postawiono nam zaskakujące wymagania i mówiąc krótko - w minutę osiem cały plan wykorzystania transportu MON legł w gruzach, wszystko odwołano" - dodał.
Poinformował, że Fundacja WOŚP "zwróciła się do kilku operatorów komercyjnych z polskim LOT-em na czele". Dodał, że oczekuje na dokładne wyceny. "Już wiemy, że będziemy chcieli dodatkowo zamówić kilka lotów, ponieważ na pewno dokonamy kolejnych zakupów materiałów ochrony osobistej i sprzętu medycznego. Ale boimy się, że te kilka dni braku ostatecznej decyzji przelotu w ramach SALIS spowoduje, że terminy 7,8,9 kwietnia mogą być już nieaktualne dla dostawców zamówionych materiałów" - napisał Owsiak.
"Jesteśmy bombardowani telefonami ze szpitali"
Przekazał, że Fundacja WOŚP jest "bombardowana telefonami ze strony szpitali, które nie są w systemie, a przeżywają ogromne trudności w codziennym zaopatrywaniu lekarzy i personelu medycznego w artykuły ochronne".
"Na dzień dzisiejszy najwięcej takich próśb otrzymujemy z oddziałów położniczych, gdzie każdego dnia mają miejsce porody. Niektóre ze szpitali nie mają dosłownie żadnych dostaw materiałów ochronnych. Tak więc, jak tylko transport zakupionego przez WOŚP wyposażenia medycznego (w tym 50 tysięcy pakietów indywidualnej ochrony osobistej) zostanie dostarczony do Warszawy, w pierwszej kolejności do tych właśnie oddziałów Orkiestra wyśle wsparcie" - zapowiedział.
Owsiak ocenił, że "przykład lotu w ramach MON-u pokazuje, że nawet w tak trudnych momentach nie potrafimy działać razem".
"Jest to dla mnie zaskakujące, osobiście oddzwaniałem do pracowników pana Jerzego Owsiaka"
O sprawę był w poniedziałek pytany na konferencji prasowej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.
- Jest to dla mnie o tyle zaskakujące, że w piątek osobiście oddzwaniałem do pracowników pana Jerzego Owsiaka, żeby zapytać się, jakiej pomocy potrzebują w transporcie środków medycznych z Chin, i jakie są ich oczekiwania. Przedstawiłem również warunki, które obowiązują absolutnie wszystkich - powiedział. - Jeżeli jest transport rządowy, tudzież, jeżeli jest transport samorządu, czy to gmina, czy województwo zwraca się do Kancelarii Premiera z prośbą o pomoc w takim transporcie, może liczyć na bezpłatny transport środków, czy to z Chin czy z innego dowolnego miejsca na świecie. Jeżeli zgłaszają się podmioty, czy to NGO, czy to firmy, które deklarują, że środki, które mają przylecieć do Polski zostaną przekazane do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia, i wejdą w całościowy system logistyki, zaopatrzenia szpitali - zarówno tych zakaźnych, jak i wszystkich pozostałych, to tak samo bez problemu można liczyć tutaj na darmowy transport cargo - mówił Dworczyk. Minister przekonywał, że w odpowiedzi na informację o ogólnych zasadach transportu usłyszał w odpowiedzi, że "fundacja pana Jerzego Owsiaka zastanowi się". - I to jest cały kontakt z tą sprawą. W związku z czym, z dużym zaskoczeniem ten wpis (Owsiaka - red.) przeczytałem i przykro mi, że w ogóle taki wpis został dokonany - dodał Dworczyk.
"Pozostajemy gotowi do realizacji transportu asortymentu medycznego zakupionego przez WOŚP"
Wieczorem na stronie internetowej kancelarii premiera zostało opublikowane oświadczenie Michała Dworczyka.
"Polski rząd wyraża pełną gotowość i chęć udzielenia niezbędnego wsparcia wszystkim podmiotom uzupełniającym centralny system dystrybucji Ministerstwa Zdrowia, a tym samym kierującym swoją pomoc do najbardziej potrzebujących ośrodków, szpitali i służb medycznych, których pracownicy każdego dnia walczą z szerzącą się pandemią" - czytamy w nim.
Dodano, że "wszystkich obowiązują jednakowe zasady". "W ich granicach z chęcią pomożemy każdej organizacji, w tym Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy" - podkreślił szef KPRM.
"Nie stawiamy nikomu jakichkolwiek ponadstandardowych wymagań"
"Każdy podmiot z kręgu administracji rządowej i samorządowej, organizacja pozarządowa i podmiot z sektora biznesowego jest zaproszony do uczestnictwa w 'powietrznym moście pomocy', jaki realizujemy poprzez lotnictwo wojskowe i cywilne. Nie ma żadnych przeszkód w realizowaniu transportu środków i wyposażenia dla placówek służby zdrowia w Polsce. Nie stawiamy nikomu jakichkolwiek ponadstandardowych wymagań czy też szczególnych warunków" - czytamy w oświadczeniu. "Pozostajemy gotowi do realizacji transportu asortymentu medycznego zakupionego przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy i dziś podjęliśmy próby kontaktu telefonicznego z władzami Fundacji. W związku z ich niepowodzeniem oczekujemy na pilny kontakt ze strony WOŚP" - dodał szef kancelarii premiera.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Marcin Michon/WOŚP