Ministerialna strategia walki z koronawirusem na jesień rozpisana. "Ukłon w kierunku oczekiwań lekarzy rodzinnych"

Źródło:
PAP, TVN24
Minister zdrowia i lekarze rodzinni "dopracowali rozwiązania"
Minister zdrowia i lekarze rodzinni "dopracowali rozwiązania"TVN24
wideo 2/21
Minister zdrowia i lekarze rodzinni "dopracowali rozwiązania"TVN24

Na początku nasze stanowiska bardzo się różniły, ale w poczuciu odpowiedzialności dopracowaliśmy rozwiązania - mówił minister zdrowia Adam Niedzielski po poniedziałkowych rozmowach z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce. Tego samego dnia resort zdrowia opublikował szczegółowe założenia strategii jesiennej walki z koronawirusem. - Zdecydowaliśmy się utworzyć pewnego rodzaju furtkę - przekazał szef resortu. - Staraliśmy się wypracować takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich - potwierdził doktor Michał Sutkowski, rzecznik KLR.

Minister zdrowia Adam Niedzielski spotkał się w poniedziałek z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w celu omówienia strategii walki z COVID-19. Jej założenia przedstawił w ubiegłym tygodniu. Wśród podstawowych zaprezentowanych wówczas zasad były: utworzenie trzech poziomów szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie pacjentów z COVID-19, rozbudowanie sieci punktów testowania drive thru, włączenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej do systemu testowania pacjentów. Rządowe pomysły wzbudziły wiele kontrowersji i pytań, stawianych między innymi przez lekarzy pierwszego kontaktu.

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej, szczegóły strategii dotyczącej walki z COVID-19.

ZOBACZ CAŁĄ STRATEGIĘ WALKI Z PANDEMIĄ COVID-19 NA JESIEŃ 2020 >>>

"Ukłon w kierunku oczekiwań lekarzy rodzinnych"

Na konferencji prasowej po poniedziałkowych rozmowach szef Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że kwestia zlecania badań przez lekarzy rodzinnych przy fizycznej wizycie pacjenta "to był element, który wzbudził dużo emocji". - Przyznam, że na początku te nasze stanowiska bardzo się różniły. Ale w poczuciu odpowiedzialności, i to było obecne po obu stronach, dopracowaliśmy rozwiązania - mówił.

- Zdecydowaliśmy się utworzyć pewnego rodzaju furtkę - przekazał Niedzielski. Jak wyjaśniał, "w przypadku, gdy mamy gorączkę powyżej 38 stopni, kaszel, duszności i utratę węchu lub smaku, wtedy nie będzie konieczności odbycia tradycyjnej wizyty (…) przed zleceniem testów".

Jak ocenił, "to jest ukłon w kierunku oczekiwań lekarzy rodzinnych". - Będziemy oczywiście, tak jak deklarowałem, traktować to jako pewnego rodzaju pierwszy krok. Jako ukłon, ale jednocześnie podstawę do monitorowania, które pozwoli nam stwierdzić, czy jest to zachowanie racjonalne, czy w ten sposób kontrolujemy ryzyko zachorowania w populacji, czy lekarze rodzinni w takim modelu mogą zlecać w racjonalny sposób badanie - tłumaczył.

ZOBACZ CAŁĄ KONFERENCJĘ MINISTRA ZDROWIA >>>

Szef MZ: wizyta tradycyjna jest zastąpiona drugą teleporadą

Minister Niedzielski wyjaśniał, że ścieżka badania pacjenta zaczyna się od teleporady, która ma pomóc rozpoznać, z jakim problemem mamy do czynienia.

- Jeśli możemy zidentyfikować w czasie tej teleporady, że na pewno nie jest to zagrożenie covidem, a są też takie możliwości, to wtedy pacjent jakby schodzi z tej ścieżki covidowej – mówił. - W ramach ścieżki covidowej po 3-5 dniach, jeżeli objawy się utrzymują, miała nastąpić wizyta tradycyjna z badaniem fizykalnym, gdzie właśnie jest weryfikowane, czy można to badanie, czy zlecenie wymazu po prostu zlecić – tłumaczył Niedzielski.

- Modyfikacja, o której dziś rozmawialiśmy cały dzień, polega na tym, że ta wizyta tradycyjna, czyli badanie fizykalne, jest zastąpione drugą teleporadą - też po 3-5 dniach, jeśli się objawy utrzymują. Ale jeżeli w ramach deklaracji pacjenta jest złożone oświadczenie o tych objawach, które wymieniłem, to wtedy siłą rzeczy nie ma konieczności poprzedzenia zlecenia badania badaniem fizykalnym – powiedział szef MZ.

Dr Sutkowski: staraliśmy się wypracować takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich

Doktor Michał Sutkowski, rzecznik kolegium, które zrzesza 4,5 tys. lekarzy rodzinnych, zapewnił, że "rozmowy toczyły się w doskonałej atmosferze". - Były one wyrazem troski Kolegium Lekarzy Rodzinnych o naszych pacjentów. Staraliśmy się wypracować takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich. Dla pacjentów zarażonych SARS-CoV-2, ale również dla pozostałych, którzy muszą się znaleźć w naszych przychodniach i bezpiecznie się leczyć – wskazywał. Jak mówił, dotyczy to wielu pacjentów z chorobami przewlekłymi - takimi, jak cukrzyca, przewlekła obturacyjna choroba płuc, choroby krążenia - czy z nowotworowymi.

Dodał, że "ten wypracowany model będzie (…) źródłem naszego pochylenia się, zastanowienia, krótko – monitorowania". - To jest bardzo ważne, że w takiej atmosferze mogliśmy dopracować te szczegóły – mówił dr Sutkowski.

Dr Sutkowski: staraliśmy się wypracować takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkich
Dr Sutkowski: staraliśmy się wypracować takie rozwiązanie, które będzie dobre dla wszystkichTVN24

Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych o oczekiwaniach środowiska

Jeszcze przed spotkaniem doktor Sutkowski mówił o oczekiwaniach środowiska względem nowych pomysłów, między innymi kwestii fizycznego kontaktu z pacjentem.

- Trudno sobie wyobrazić sytuację, że wszystkie choroby razem będą się mieszały, mówiąc najbardziej kolokwialnie - podkreślił Sutkowski. - Nam chodzi o taki sposób, który będzie screeningowo chociaż mógł ustalić – jeszcze przed wizytą, na podstawie teleporady, tak, jak się dzieje w wielu miejscach na świecie - czy pacjent będzie mógł do przychodni bezpiecznie dla reszty pacjentów wejść - wyjaśniał.

Jego zdaniem, "jeżeli się okaże, że pacjent jest covid plus – mówiąc najprościej – to oczywiście stanowi zagrożenie dla tych wszystkich osób, które w tej przychodni przebywają". - Mówię o wszystkich osobach: o kobietach w ciąży, o małych dzieciach, o szczepionych osobach dorosłych, osobach z nowotworami - wyliczał.

Bezpośrednio po ogłoszeniu strategii Sutkowski przyznawał, że jest ona potrzebna, ale potrzebna jest też rozmowa o niej.

Dwa miliony dawek szczepionki ma trafić do Polski. "Zdecydowanie więcej niż się szczepimy" >>>

Spotkanie ministra zdrowia z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w sprawie nowej strategii walki z epidemią
Spotkanie ministra zdrowia z Kolegium Lekarzy RodzinnychTVN24
 

Lekarze rodzinni włączą się do zlecania testów

Według dokumentu opublikowanego w poniedziałek przez MZ, w strategii przewidziano, że lekarze rodzinni włączą się do zlecania testów pacjentom z infekcją górnych dróg oddechowych (podobnie jak w Estonii). Zlecenie takiego badania będzie odbywało się za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl.

Obligatoryjnie badaniami mają być objęte osoby z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem (m.in. gorączką, dusznościami, kaszlem, katarem) oraz te, które wybierają się do sanatorium. Testy będą zlecane również osobom, które kierowane są do placówek opieki długoterminowej (hospicjów, domów opieki społecznej i zakładów opiekuńczo-leczniczych).

Natomiast - jak czytamy w dokumencie - będzie istniała możliwość wykonania badania również osobom bezobjawowym, kiedy będzie to niezbędne w ramach dochodzenia epidemiologicznego i wykrycia ognisk zakażeń (np. w dużym zakładach pracy).

Szybkie testy antygenowe mają być wykorzystywane w szpitalnych oddziałach ratunkowych (SOR) "do diagnozy pacjentów z objawami".

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

Wytyczne w sprawie kwarantanny

W dokumencie zaznaczono, że na kwarantannę kieruje Państwowy Inspektor Sanitarny w drodze decyzji, która może być wydana ustnie, a następnie doręczona. Kwarantanna nakładana jest - z powodu narażenia na zakażenie koronawirusem - na osobę, która miała styczność ze źródłem infekcji, a u której nie wystąpiły objawy choroby COVID-19. Nie należy kwarantanny mylić z izolacją, na którą kierowane są osoby, u których chorobę stwierdzono na podstawie dodatniego wyniku testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Kwarantanna trwa nie dłużej niż 10 dni i kończy się automatycznie, chyba że inspektor sanitarny postanowi inaczej (np. o jej skróceniu lub rezygnacji z obowiązku jej odbywania). W trakcie odbywania kwarantanny nadzór nad umieszczoną w niej osobą pełni policja i państwowa inspekcja sanitarna. Jak napisano w dokumencie, w ramach nowej strategii nastąpić ma również "elektronizacja obiegu zgłoszeń o osobach zagrożonych zakażeniem do inspekcji sanitarnych".

Jak będzie teraz wyglądać kwarantanna i izolacja? Nowe zasady >>>

Wskazano, że obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy również osób przekraczających granicę Unii Europejskiej (z określonymi wyjątkami), które po powrocie do kraju przekazują swoje dane Straży Granicznej. "Kwarantanna nakładana jest w tym przypadku z mocy prawa (na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii)" - przypomniano.

O przedłużeniu izolacji zdecyduje lekarz

Opublikowana strategia odnosi się także do zasad izolacji i zwolnienia z niej. Jak podano, jeśli przebieg choroby nie wymaga hospitalizacji, pacjenci pozostają w swoim domu. W 7. dobie otrzymają SMS, w którym uzyskają informację o tym, że w 8.-10. dniu powinni zgłosić się do swojego lekarza pierwszego kontaktu na wizytę. Lekarz oceni wówczas stan ich zdrowia i podejmie decyzję o ewentualnym przedłużeniu izolacji.

Jeżeli pacjent nie będzie miał objawów infekcji, izolacja zakończy się automatycznie po 10 dniach. Natomiast jeśli lekarz stwierdzi objawy infekcji, przedłuży izolację o kolejne dni. Nie może się jednak ona skończyć wcześniej niż po 13 dniach od pojawienia się objawów, przy czym ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe (bez gorączki, kaszlu, duszności). O konieczności przedłużenia izolacji lekarz informuje poprzez aplikację gabinet.gov.pl.

Jeśli zdiagnozowany chory nie może przebywać z jakichś względów w domu, a jego stan nie wymaga hospitalizacji, kierowany jest do izolatorium i tam opiekę nad nim sprawuje personel placówki.

Nowe przepisy, nowe problemy osób na kwarantannie. Reporter TVN24 o swojej izolacji >>>

Punkty drive thru i trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego

Jak zakłada strategia, zwiększona zostanie liczba mobilnych punktów pobrań (drive thru) oraz wydłużony czas ich pracy.

Resort zaproponował również odejście od koncepcji szpitali jednoimiennych. W szczycie epidemii funkcjonowały 22 takie placówki. Obecnie proponuje się utworzenie trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego.

Poziom pierwszy - jak wyjaśnia MZ - dotyczy szpitali będących w sieci szpitali (PSZ). W każdej placówce ma być wydzielone miejsce (izolatka) dla pacjenta z podejrzeniem COVID-19, do czasu uzyskania wyniku badania diagnostycznego pod kątem tej choroby. W razie konieczności wdraża się zabiegi ratujące życie pacjentowi.

Drugi poziom to szpitale z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi. Dostępnych ma w nich być ok. 4000 miejsc dla osób z COVID-19.

Ostatni - trzeci - poziom to dziewięć wielospecjalistycznych szpitali z dwoma tysiącami miejsc dla pacjentów z COVID-19. Mogą one udzielać świadczeń w zakresie: chirurgii ogólnej, położnictwa, neonatologii, anestezjologii i intensywnej terapii, kardiologii, neurologii, ortopedii z traumatologią, narządu ruchu. Szpitale te zabezpieczone mają być w instalację tlenową, umożliwiającą zapewnienie tlenoterapii wszystkim pacjentom, w urządzenia do kontaminacji ścieków, lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiedział w zeszłym tygodniu, że "od 15 września wszystkie szpitale w Polsce z tych trzech poziomów będą gotowe na przyjmowanie pacjentów".

Niedzielski: Strategia jest dokumentem kierunkowym. Po ogłoszeniu rozpoczęliśmy prace

Szef resortu zdrowia był pytany przez dziennikarzy, dlaczego konsultacje z różnymi środowiskami nastąpiły dopiero po ogłoszeniu nowego planu walki z epidemią. - Strategia jest pewnego rodzaju dokumentem kierunkowym. My po ogłoszeniu strategii rozpoczęliśmy prace nad takimi dokumentami, które mają już charakter wdrożeniowy - przekonywał.

Przekazał, że w sobotę udało się "uruchomić funkcjonalność w aplikacji gabinet.gov.pl, która pozwala zlecać badania". - Natomiast w piątek przekazaliśmy do konsultacji rozporządzenia. Bo takim sposobem operacjonalizacji strategii są właśnie rozporządzenia, które wydaje minister zdrowia – powiedział. Podkreślił, że "w ramach konsultacji doszło do spotkania" i że "mamy do czynienia ze zwykłą ścieżką pracy".

Chodzi o konsultacje projektu zmiany rozporządzenia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego. Został on opublikowany w Rządowym Centrum Legislacji w piątek późnym wieczorem. Zgodnie z nowelizacją lekarz rodzinny w ramach teleporady lub porady w warunkach domowych, nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania izolacji domowej przez chorego oraz po dokonaniu oceny jego stanu klinicznego podczas bezpośredniej wizyty w przychodni, w przypadku podejrzenia zachorowania na COVID-19 miałby kierować go do diagnostyki laboratoryjnej w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

Jak zaznaczył minister, w ramach poniedziałkowych konsultacji dokonano zmiany właśnie tej propozycji i bezpośrednia wizyta pacjenta nie będzie już obligatoryjna, aby zlecić mu test. Takie rozwiązanie postulowało środowisko lekarzy POZ.

Niedzielski dodał, że jeszcze w piątek szpitalom zostały wydane polecenia dotyczące zmiany modelu funkcjonowania szpitali zawarte w strategii.

Niedzielski: Strategia jest pewnego rodzaju dokumentem kierunkowym. Po ogłoszeniu rozpoczęliśmy prace
Niedzielski: Strategia jest pewnego rodzaju dokumentem kierunkowym. Po ogłoszeniu rozpoczęliśmy prace TVN24

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl